Derby patřilo domácím Dubňanům, Veselí excelovalo ve Velkých Pavlovicích

Dubňany – Dubňany si v první A třídě hlídají třetí pozici. Tým vedený koučem Milanem Bidmonem na jaře poprvé inkasoval, přesto bral znovu všechny body. Pochylý a spol. zdolali v derby sousední Ratíškovice 2:1.

14.4.2017

Vedení dubňanského Baníku před utkání s Ratíškovicemi předalo upomínkové předměty bývalým hráčům a funkcionářům, kteří letos slaví sedmdesáté narozeniny. Před zaplněnou tribunu předstoupili bratři František a Josef Mackovi a také Štefan Földvari s Petrem Foto: FK Baník Dubňany

Nedělní duel, který sledovalo 520 diváků, domácí rozhodli už v prvním poločase. „Za výhru v derby jsme šťastní. Přišla krásná návštěva. Věřím, že se lidem utkání líbilo,“ uvedl dubňanský kouč Milan Bidmon.

Jeho týmu se na jaře daří, začátek souboje s Ratíškovicemi ale domácímu celku příliš nevyšel. „Do dvacáté minuty jsme byli nervózní, nedařilo se nám podle představ,“ říká Bidmon.

Přesto mohly jít Dubňany do vedení, unikající Sviták na výborného gólmana Chromého nevyzrál. Hosté byli více na balonu a lépe kombinovali, ale územní převahu ve vyložené šance nepřetavili. „Ratíškovice mě pozitivně překvapily. Soupeř byl fotbalovější a lepší na balonu, ale my jsme dávali góly, což bylo nejdůležitější,“ prohlásil Bidmon.

Hosty srazily na hřišti velké chyby. Té první se dopustil krajní bek Petr Kordula, který po půlhodině hry namazal Michalu Bidmonovi a ten svůj únik zakončil přesně. Domácí ještě před půlí přidali druhý gól. Maléř fauloval Soldána a sudí Chabiča ukázal na bílý puntík. Evidentní penaltu bezpečně proměnil stoper Hlaváč. Ratíškovice ve druhé půli otevřely hru a začaly více útočit. Hosté se snažili, ale mnoho vyložených šancí neměli. Až po dlouhém autu beka Křižky snížil Vrba hlavou na 2:1.

Ratíškovický Baník vycítil šanci, na vyrovnání ale nedosáhl. Naopak, domácí chodili do otevřené obrany protivníka a zahazovali jednu šanci za druhou. Kordula pálil po úniku do tyče, Soldán po samostatném nájezdu minul a Svitáka nadvakrát vychytal Chromý. „Ke konci jsme mohli dát tři branky a jasně vyhrát, ale taky jsme mohli klidně inkasovat,“ ví Bidmon.

Nejblíže vyrovnání byl v poslední minutě Vrba. Hrající ratíškovický sekretář ovšem křižnou střelu poslal těsně vedle. „Bylo to derby se vším všudy. Zápasu by spíše slušela remíza. Na druhé straně musím uznat, že Jirka Chromý chytil další tři tutovky soupeře. Dubňany měly vyložených šancí prostě víc,“ řekl ratíškovický trenér Petr Kotásek.

Ten moc dobře ví, že hosty v derby srazily individuální chyby v prvním poločase. Tragédii z porážky ale nedělal. „Hned po zápase jsem klukům poděkoval, že zápas odbojovali. Pokud takový přístup budou mít ve zbytku sezony, nebudeme mít problémy,“ ví Kotásek.

Jeho tým klesl v tabulce první A třídy za béčko Vyškova na páté místo, Dubňany jsou třetí.

Vedení Dubňan popřálo oslavencům

Nedělnímu derby s Ratíškovicemi předcházel slavnostní ceremoniál. Vedení dubňanského Baníku před utkáním se sousedním rivalem předalo upomínkové předměty bývalým hráčům a funkcionářům, kteří letos slaví sedmdesáté narozeniny.

Před zaplněnou tribunu předstoupili bratři František a Josef Mackovi a také Štefan Földvari s Petrem Vyškovským. „Oslavencům za všechno, co pro dubňanský Baník v minulosti vykonali, moc děkujeme a do dalších let jim ze srdce přejeme hodně zdraví a rodinné pohody,“ říká předseda Baníku Dubňany Jan Harca.

Společně s ním významným osobnostem klubu pogratulovali také členové výkonného výboru Josef Filipovič a Libor Zelený. Čtveřice osobností patří do slavné éry dubňanského Baníku. Sourozenci Mackovi pracovali v klubu i po skončení aktivní kariéry. Vykonávali funkci vedoucího mužstva nebo byli pořadatelé. Josef Macek byl také členem komise v JmKFS.

Földvari, kamarády a fanoušky přezdívaný Pišta, se několikrát stal nejlepším střelcem krajského přeboru. Rodák ze Šaľy-Veči pochází ze sportovní rodiny, jeho bratr byl členem Dukly Banská Bystrica, a dokonce se stal mistrem republiky v maratonu.

Pavlovice dorazil střídající Joch

Fotbalisté FC Veselí nad Moravou se v první A třídě rozjeli. Svěřenci trenéra Richarda Hrotka si po bezbrankové remíze v Lednici a domácí třígólové výhře nad Velkou nad Veličkou otevřeli ve Velkých Pavlovicích střelnici, kde po velmi dobrém výkonu zvítězili jasně 6:1 a udrželi kontakt s vedoucím Krumvířem.

Hattrick v 16. kole zaznamenal střídající David Joch. „Zápas nebyl tak jednoduchý jak nasvědčuje výsledek, ale konečně jsme předvedli to, co v nás je a to, co jsme předváděli v zimní přípravě,“ těší veselského kouče.

Hrotek byl po nedělním dopoledním utkání spokojený nejen s výsledkem, ale také s předvedenou hrou. „Kromě prvních deseti minut a asi šesti minut druhé půle jsme hráli opravdu dobře,“ uvedl hostující trenér.

Začátek utkání byl ale oboustranně neurovnaný. Domácí zaskočili protivníka jednoduchým fotbalem. Po dlouhých nákopech si hráči Slavoje vypracovali několik nebezpečných situací, ale branku nedali.

Veselané se brzy uklidnili a Velké Pavlovice přehráli svým tradičním kombinačním fotbalem. Hosté poprvé udeřili v 18. minutě, kdy po rohovém kopu skóroval kanonýr Pollák. Toho nechala domácí obrana úplně volného na zadní tyči.

Hostující kapitán se vzápětí prosadil po samostatném úniku a bylo to 0:2. „V té chvíli naše hra vypadala výborně,“ zářil spokojeností Hrotek.

Rozjeté Veselí zastavila až poločasová přestávka. I když fotbalisté Veselí začali druhou půli poněkud komplikovaně, třetí branka středopolaře Radmila je definitivně uklidnila. Hostujícímu kouči Hrotkovi náramně vyšlo také střídání. Žolík David Joch, který přišel na trávník po hodině hry místo Vaďury, se blýskl hattrickem.

Střeleckou show mladého záložníka narušil pouze domácí Jakub Gremmel, který v 73. minutě z trestného kopu vymetl šibenici Motyčkovy branky a snížil na 4:1. Závěr ale znovu patřil Jochovi, který góly v 87. a 89. minutě upravil na konečných 6:1. Veselí tak skvěle odpovědělo na sobotní výhru vedoucího Krumvíře v Dražovicích.

Oba týmy v tabulce stále dělí čtyři body.

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE

Vnorovská cyklistka Tereza Korvasová (na snímku vpravo) skončila na mistrovství republiky v ženské časovce třetí.

Cyklistka Korvasová skončila na mistrovství republiky v časovce třetí

Sucho. Ilustrační foto.

Přehrady drží stavy řek, zvěř ale ohrožují tropy

Tropický Olympijský běh ve Vnorovech vyhrál suverénní Durďák

Vnorovy – Rád přijal pozvání kamaráda a hlavního organizátora Josefa Korvase a divákům ukázal, že i v tropickém vedru se dá běhat rychle. Známý rohatecký vytrvalec Luděk Durďák s přehledem ovládl středeční Olympijský běh ve Vnorovech, kde trať dlouhou 5,5 kilometru zvládl za 19:05 minuty. Druhý na hřiště Agra doběhl domácí Jiří Tomeček, třetí v obci na Veselsku skončil.

Tropická vedra: zničená úroda, kropicí vozy v ulicích i zmrzlina pro zvířata

Jižní Morava – Vyrazit z domu s minimem oblečení, v ulicích vyhledávat stín a pít litry vody. Tak se před tropickým horkem snaží ochránit lidé na jihu Moravy. Příroda se ale před slunečními paprsky chránit nemůže. Sady i pole jsou na mnoha místech zdecimované a zemědělci přišli o velkou část úrody.