Rady zahrádkářům

Plody nepadají a nejsou napadány škůdci. Je však náročný na půdu, zálivku a hnojení.

Sazenice kupujeme buď prostokořenné, nejlépe se třemi výhonky a bohatým, u černého rybízu mohutným kořáním, nebo v kontejnerku. Můžeme si je namnožit i sami zapíchnutím dvacet centimetrů dlouhých řízků do půdy. Sázíme nejlépe na podzim, ale i na jaře, z kontejnerků celoročně, do dobře vyhnojené půdy. Jamku kopeme 40x40cm, hlubokou půl metru.

Na dno silně ušlapeme pět až deset kilo vyzrálé chlévské mrvy, nejlépe králičí nebo kompostu spolu se sto gramy NPK hnojiva. Zasypeme kvalitní zemí tak, že zůstane jamka hluboká pětadvacet centimetrů. Zarazíme opěru, nejlépe trubku s nadzemní výškou sto padesát centimetrů. Sázíme o patnáct centimetrů hlouběji než rostla ve školce. Kořeny zakrátíme minimálně, rozprostřeme je na dno jamky, rostlinu zasypeme a důkladně zalijeme. Po vsáknutí vody zem utlačíme a vytvarujeme mísu na tři až pět litrů vody.

Rostliny kontejnerované sázíme s neporušeným kořenovým balem. Při řadové výsadbě sázíme rostliny ve vzdálenosti osmdesát až sto dvacet centimetrů od sebe. Výhonky sestříhneme na dvě očka. Na jaře druhého roku ponecháme čtyři nejsilnější výhony, ostatní u země odstříhneme. Stejně tak v dalších letech. Na rostlině ponecháváme nejvýše šestnáct prutů, ostatní důsledně vystříháváme, jinak zahustí keř a sníží kvalitu úrody. Pruty při řádné péči narostou až dva metry vysoké a plodí až tři a půl kilogramu z nejstarších prutů. Ty po sklizni vystříháváme a nahrazujeme mladými. Pruty vyvazujeme k opěře (nejlépe elektroinstalačním drátem), jinak váhou úrody často klesnou k zemi a úroda se znehodnocuje. Velmi pečlivě hlídáme napadení mšicemi, které napadají vrcholky letorostů, nebo i preventivně postřikujeme např. PIRIMOREM.

Neošetřený napadený letorost úplně zastaví růst. Silné napadení se pozná podle červených puchýřů na listech. Hnojíme sto gramů NPK na keř ročně a zahrábneme. V době sucha před sklizní dostatečně zaléváme. Proti plevelům chráníme silnou vrstvou mulče. Existuje mnoho odrůd rybízu. Z červených považuji za nejlepší TATRAN, má dlouhou stopku usnadňující sklizeň, hrozen dlouhý až dvacet centimetrů až s třiceti bobulemi. Dále jsou výboné DETVAN a LOSAN. Z bílých PRIMUS a BLANKA. Z černých OTELO. Rybíz vysazujte na slunné místo v zahradě a odmění se vám bohatou úrodou chutných plodů.