VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

4.11.2015

V Kyjově představí 200 let staré hračky. I husara na koni

Kyjov – Tradiční lidové hračky vystaví Vlastivědné muzeum v Kyjově. Sbírka obsahuje velký soubor panenek a loutek domácí, evropské i mimoevropské provenience. Také zvířátka z rozličných materiálů nebo krojované panenky z různých koutů České republiky i ze zahraničí.

31.10.2015

Hodonínská tanečnice Grombiříková swingem dobyla Londýn. I se zraněním

Hodonín, Londýn – Hodonínská rodačka Pavlína Grombiříková přivezla z Londýna titul mistryně Evropy ve swingu. Tou se stala díky perfektně zvládnutému tanci se svým slovenským partnerem Peterem Kepičem. „Byli jsme v kategorii, kde je povolená i akrobacie. Choreografii jsme připravovali už od léta, ale v srpnu jsem si poranila koleno, takže jsme z ní museli všechny náročné prvky vystříhat a zjednodušit ji," připomíná šestadvacetiletá evropská šampiónka.

30.10.2015

OBRAZEM: Zpěvák Jožka Šmukař slavil šedesát let písničkou. Gratuloval mu i Pirk

Hodonín – Vystudoval hotelovou školu, proslul jako moderátor, vypravěč, zpěvák a vinař. Muzikant z Krumvíře na Břeclavsku Jožka Šmukař se narodil patnáctého října roku 1955. Šest desítek let na světě se rozhodl oslavit v hodonínském Domu kultury. Ve čtvrtek mu k narozeninám na večeru nazvaném U muziky su já chlap přáli jeho přátelé i známí z folklorní oblasti. „V Hodoníně je bezvadné zázemí, lidé jsou tady zvyklí chodit na kulturu. Proto jsme jej zvolili," uvedl oslavenec.

23.10.2015

OBRAZEM: Šohajka zahájila seriál dechových hudeb. Sedmadvacátou sezonu

Hodonín – Pestré kroje i hlasové rozsahy Šohajky z Dolních Bojanovic přivítaly ve čtvrtek večer milovníky dechové hudby v zatepleném kulturním domě v Hodoníně. „Vážíme si toho, že jsme byli na prvním zahajovacím koncertě," řekl po úvodní písni Chodíme, chodíme kapelník a zpěvák dolnobojanovické kapely Vojtěch Ducháček.

20.10.2015

Ostrý start nové sezony: Přijede Šohajka

Hodonín – Další sezona druhého nejnavštěvova­nějšího kulturního seriálu v Hodoníně odstartuje už tento čtvrtek. O první díl sedmadvacátého ročníku přehlídky dechových hudeb se postará v podlužáckých krojích vystupující Šohajka. „Samozřejmě že zahajovací koncert je pro posluchače dechovky lákavý. Dalšími taháky jsou vánoční Drietomanka a v únoru Kameníkovi muzikanti," upozornil ředitel hodonínského Domu kultury Marcel Řimák.

16.10.2015

Mistři verbuňku tančí v Evropě. Zazpívají jim Erteple

Hodonín – Na verbuňk zapsaný v UNESCO se mohou v sobotu od devatenácti hodin těšit milovníci folkloru v hodonínském sále Evropa. „Vystoupí nejlepší verbíři na světě," zve Jiří Paulík z pořádajícího Slováckého krúžku Hodonín.

14.10.2015

OBRAZEM: Uznávání hudebníci dobyli klarinety Evropu, vystoupili v Hodoníně

Hodonín – Jsou čtyři a své nástroje ovládají bravurně. Členové uskupení Clarus kvartet hrající na klarinety v úterý představili své umění v hodonínském sále Evropa.

13.10.2015

Kollárovci představí Goraly. Soutěžte s námi o lístky

Strážnice - Pětičlenné seskupení mladých a talentovaných hudebníků chce udržovat, rozšiřovat a prezentovat lidové tradice doma na Slovensku, ale i jinde. Proto kapela Kollárovci tento pátek zavítá také na Slovácko do Strážnice. „Jejich živá hudba, temperamentní zpěv a humorné slovo vytváří nezapomenutelnou atmosféru, umějí to pořádně rozbalit a vykouzlit všem úsměv na tváři, nadšení a dobrou náladu," uvedl Ivo Haraga z pořádající agentury Hary Agency.

30.9.2015

Filmaři hledali ve Veselí a Hodoníně herce na domácí násilí

Hodonínsko – Na Hodonínsku v moravsko–záhoráckém pohraničí bude točit film Žáby bez jazyka režisérka Mira Fornay. Do snímku s tématem domácího násilí se rozhodla obsadit neherce. Ve Veselí nad Moravou, v Hodoníně i Břeclavi se proto uskutečnily castingy. „V každém městě se jich zúčastnilo okolo čtyřiceti lidí. Celkem nás překvapil zájem ve Veselí nad Moravou, kde byla velmi silná účast," upozornila dramaturgyně filmu Daniela Evjáková.

29.9.2015

Kyjovský fond na obrazy: až 50 tisíc korun ročně

Kyjov – Speciální konto na výkup cenných obrazů místních autorů možná vznikne v Kyjově. Původní myšlenku z devadesátých let znovu oprášila zastupitelka Barbora Lungová. Svůj návrh přednesla již na červnovém zasedání zastupitelstva, na posledním jej opět připomněla. „V Kyjově existuje hodně rodin, které doma schraňují díla regionálních umělců. Není zde ale žádná stálá sbírka nebo výstava, kde by mohly být obrazy vystavené," uvedla Lungová.

24.9.2015

OBRAZEM: Jiří Dunděra vydal novou knihu

Kyjov – V městské knihovně v Kyjově představil spisovatel, výtvarník a lékař Jiří Dunděra svou novou knihu Křižovatka osudů. „Píšu o slušných lidech, kteří se chovali jako slušní i v neslušné a tragické době, v době válečné a totalitní. Nebyli sobci a udělali v životě moc pro ty druhé, dokonce víc, než udělali pro sebe. Přál bych si, aby takových lidí bylo více a aby si to uvědomila i mladá generace," uvedl Dunděra.

17.9.2015

Literáti představí svou tvorbu. Na pátém autorském čtení

Hodonín – Próza, poezie a také hudba. Pátá kapitola Hodonínského autorského čtení HAČTE! je tady. Literární akce regionálních autorů se uskuteční v sobotu od sedmi hodin večer v kavárně restaurace vedle hodonínského zimního stadionu.

17.9.2015

OBRAZEM: Umění po jedenapadesátce uvedlo v hodonínské galerii jazzové trio

Hodonín – Tři výstavy začaly ve středu večer v hodonínské Galerii výtvarného umění. Úvod vernisáže ale patřil jazzovému triu František Uhlíř, Jaromír Helešic a Petr Beneš, které se na pozvání ředitele galerie Josefa Fantury zastavilo v Hodoníně při své cestě do Rakouska.

26.8.2015

Slovácký rok: nejlepší snímky ozdobí galerii domu kultury

Kyjov – Letošní Slovácký rok přilákal i přes tropická horka dvacet tisíc lidí. Přesto je to výrazně méně než při minulém ročníku. Jenom na vstupném se vybralo asi o sto padesát tisíc méně. Náklady jdou do milionů. Návštěvníci teď mohou soutěžit o nejkrásnější fotku s motivem akce.

24.8.2015

OBRAZEM: Rohatečtí radní tancovali v krojích. Poprvé všech sedm

Rohatec – Rohatecké hody byly o víkendu unikátní. Poprvé se totiž obléklo do krojů všech sedm radních. „V minulosti vždycky někdo chyběl, ať už kvůli kroji, nebo tomu, že odjel na dovolenou," přiblížil rohatecký starosta Jarmil Adamec.

24.8.2015

Ozvěny: Horňáckem se nesl také polský a slovenský zpěv

Velká nad Veličkou – Devatenáctý ročník folklorních Ozvěn Horňácka, tentokrát s přídavkem Euro, přilákal do metropole na Veličce stovky návštěvníků. „Celý program jsme koncipovali jako setkání lidí ze tří států – České republiky, Slovenska a Polska. Myslím si, že Ozvěny byly pěkné a vydařily se," řekl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

19.8.2015

Šroti pokřtí Stromy moruší. Ke třetí desce natočila kapela i videoklipy

Dolní Bojanovice, Velké Bílovice – Už devátý rok mladíci z dolnobojanovické kapely Šroti baví publikum vlastní tvorbou a českými texty. Tento pátek připravili pro své fanoušky unikátní zábavu křest nového CD Stromy moruší. „Jde v pořadí o třetí desku Šrotů. Fanoušci se mohou těšit na dvanáct nových písní," řekl bubeník poprockové formace Rudolf Půlkrábek.

17.8.2015

Slovácký rok spojil generace folkloristů. Přišlo kolem 20 tisíc lidí

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Za čtyři roky zase a opět se stejným posláním – propagovat region a zajistit, aby krása lidových tradic neupadla v zapomnění. Více než tři tisíce účinkujících a asi dvacet tisíc platících diváků jasně prokázalo, že Slovácký rok je nejenom v Kyjově hluboce zakořeněný.

16.8.2015

OBRAZEM: Hýlom, hálom. Máme krále poctivého, ale chudobného

Kyjov – Očekávaná akce Slovácký rok na čtyři dny opanovala Kyjov. Také devatenáctý ročník nejstaršího regionálního folklorního festivalu v České republice zpestřila tradiční jízda králů v podání chasy ze Skoronic. Jezdci si nejdříve museli pro královskou družinu vyjednat povolení průjezdu. Velkolepé podívané předchází měsíce příprav. Jenom růží na ozdobu museli organizátoři vyrobit víc než osm set.

AKTUALIZOVÁNO
14.8.2015

Kyjov žije folklorem. Na Slovácký rok nalákala umělecká tvorba

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Tisíce folkloristů míří v těchto dnech do Kyjova. Královské město totiž až do neděle ožívá nejstarším regionálním folklorním festivalem v České republice. Na Slovácký rok, který se koná vždy po čtyřech letech, pokaždé zavítají tisíce lidí z blízkého i dalekého okolí, včetně cizinců. „Předchozí ročník prožilo přímo v Kyjově více než třicet tisíc návštěvníků," uvedl vedoucí kyjovského organizačního a právního odboru Filip Zdražil.

13.8.2015

OBRAZEM: Sympozium obnovilo osmdesát děl

Hodonín – Deset umělců mělo deset dnů na to, aby vytvořili obrazy pro sympozium Malý formát. Ve středu v podvečer představili svá díla při vernisáži v hodonínské Galerii výtvarného umění.

10.8.2015

OBRAZEM: Krojovaní roztančili centrum Hodonína. Pokračují i v pondělí

Hodonín – Letošní stárci Jiří Paulík a Matěj Valíček si v neděli krátce po čtrnácté hodině přišli do žúdra hodonínské Galerie výtvarného umění pro partnerky Annu Ambrozkovou a Kamilu Kolibovou. Na náměstí 17. listopadu pak tancovaly desítky krojovaných. Následoval jejich průvod Národní třídou k radnici.

6.8.2015

Kapela Jama míchá hudební styly a slaví deset let

Hodonínsko – Desáté narozeniny si už brzy připomene „stoprocentně" živá kapela Jama. Hlavním dnem oslav je sobota patnáctého srpna, kdy při vystoupení v areálu Sokolovny v Kobylí vystoupí nejen samotná kapela, ale i její jednotliví členové s hosty.

6.8.2015

Slovácký rok: příprava největší folklórní akce zabere víc než rok práce

Kyjov – Už za týden vypukne největší folklorní akce posledních let na Kyjovsku, Slovácký rok. Festival skoro se stoletou tradicí každý ročník přiláká tisíce lidí z blízkého i dalekého okolí, včetně cizinců. „Minulý ročník jej za čtyři dny navštívilo kolem třiceti tisíc lidí a i letos koluje zhruba stejné množství vstupenek," upozornil ředitel festivalu Ladislav Pavluš.

4.8.2015

OBRAZEM: Lázeňský hudební festival zahájil Dixieland

Hodonín – Hudebně zábavným večerem v kongresovém sále lázeňského domu Eva s vojenskou kapelou z Olomouce – Dixielandem začal hodonínský Lázeňský hudební festival. Například ve čtvrtek na něj naváže Flash band s večerem plným retro hudby.

2.8.2015

Tasov: na festival přijelo patnáct set diváků

Tasov - Hudební skupiny z Německa, Ruska, Maďarska, Slovenska i Španělska spojil třiadvacátý ročník festivalu Besedy u bigbítu v Tasově

1.8.2015

Veselí zavzpomíná na éru bigbeatu

Veselí nad Moravou – Bigbeatový koncert chystá na sobotní večer Veselské kulturní centrum. Areál Komár poblíž místního koupaliště nabídne hudební program dvou rockových skupin. „Koncert je naplánovaný od osmi hodin večer do asi dvou hodin ráno. Nazvali jsme jej jako vzpomínkový večer kvůli připomenutí dřívější bigbeatové éry, kdy ve Veselí bývaly podobné akce i dvakrát do týdne," řekl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

27.7.2015

Česko-slovenský Cibula fest přilákal na holíčské letiště deset tisíc hostů

Holíč – Kolem deseti tisíc lidí si o prodlouženém víkendu našlo cestu na holíčské letiště, kde se uskutečnil už sedmý ročník česko-slovenského festivalu Cibula fest.

26.7.2015

Malíř a pedagog Karel Novák má k stoletému výročí narození výstavu i monografii

Rohatec – Před sto lety se nedaleko bývalé základní školy v Rohatci narodil akademický malíř Karel Novák. U příležitosti tohoto významného jubilea uvedli v Rohatci v sobotu odpoledne novou monografii o tomto umělci a pedagogovi a zároveň v tamním muzeu otevřeli expozici jeho děl.

26.7.2015

V Brně zemřel významný folklorista a kyjovský rodák Nečas, bylo mu 93 let

Brno – V Brně v sobotu zemřel významný folklorista a hudebník Jaromír Nečas. Bylo mu 93 let. Několik desetiletí pracoval jako rozhlasový redaktor v Brně, působil také v Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů (BROLN) a podílel se na programu festivalu ve Strážnici. O jeho smrti informoval server Brno – město hudby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení