VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dúbrava vánočně ještě i po Novém roce

Dubňany /SERIÁL/ – Dnes se při naší procházce Slováckem příliš nevzdálíme od města Hodonína.

3.1.2010
SDÍLEJ:

Dubňanský folklórní soubor DúbravaFoto: František Synek

Další díly seriálu naleznete v odkazech vpravo

Tento soubor lidových písní a tanců se řadí mezi nejznámější a přední folklorní kolektivy kyjovského Dolňácka, své postavení si získal také v rámci celého Slovácka a Jihomoravského kraje. Domovská oblast souboru – kyjovské Dolňácko, odkud především čerpá umělecká vedoucí Magdalena Ottová materiál pro zdařilá umělecká pásma, je typické krásným jihokyjovským krojem, jímž členové kolektivu umocňují své pořady.

Nejkrásnější kroj

Kroje, nejen ty jednoduché pracovní, ale i ty krásné a bohaté nazývané parádní, jsou pečlivě ručně vyšívané. Motivy a vzory výšivek jsou předávány z generace na generaci, a tak si lehce během vystoupení Dúbravy představíte, jaké různé kroje se v Dubňanech dříve nosily.

Soubor je si dobře vědom toho, že jihokyjovský kroj je hodnocen odborníky jako jeden z nejkrásnějších na světě, a i proto si ho velmi váží a především děvčata v něm rády vystupují. Chasa souboru Dúbrava se svými krojí a jejich dubňanskými obměnami vždy trvalou a jedinečnou ozdobou festivalů v Miloticích, Kyjově, Strážnici i jinde.

Soubor doprovázela do července roku 2009 Cimbálová muzika Dúbrava s primášem Zdeňkem Kaňou mladším, jejíž členové se někdy prezentovali také jako tanečníci. Nyní kolektiv nebo jeho jednotlivé složky spolupracuje s různými kapelami, mimo jiné s cimbálovou muzikou Kapric.

Kolektiv chlapců a děvčat s velkým úspěchem vystupoval na různých místech nejen České republiky i Slovenska, ale také v řadě zemí Evropy. Navštívil folklorní festivaly v Holandsku, Turecku, Německu, Itálii, Lotyšsku a Srbsku. Doma i při zahraničních cestách soubor nabízí jako milou pozornost a upomínku své suvenýry: kvalitní propagační materiály, propagační videokazetu, vánoční CD „Co se stalo nenadále“ a CD nosič cimbálové muziky Dúbrava „Ej, ty Belkovy husle“.

Národopisný soubor Dúbrava nabízí tanečně – hudební vystoupení s motivy lidové kultury a folkloru z Kyjovska, Uherkobrodska, Uherskohradišťska a Slovenska. V jeho repertoáru jsou divácky úspěšná tematická pásma Vojna, Šlahačka, Lúka, Husy, Chlapecké hry, Přástky, Hojačky, Hody, Vánoce a Podšable nebo tance skočná z Kyjova, či další typické točivé lidové tance ze Strání, Korytné, Hluku a Boršic. Hodnotný souborový program obohacují slovenské tance z Myjavy a divácky úspěšné Karičky ze Spiše.

A právě v čase adventním a vánočním Národopisný soubor Dúbrava prezentoval své tematické padesátiminutové pásmo vánočních písní a koled v podobě „živého betlému“ již ve Vracově a Miloticích.

Co sa stalo nenadále

Vánoční pásmo „Co sa stalo nenadále“ soubor vytvořila vedoucí souboru M. Ottová již v roce 2005 spojením a výběrem z několika svých kratších vánočních pásem. S Dúbravou se na tomto krásném a poutavém vánočním pořadu hudebně podílí známá Cimbálová muzika OLiNa z Hodonína s primášem Viktorem Procházkou. Organizačně se do přípravy vystoupení v poslední době výrazně zapojuje Vendula Konečná. V uvedeném vánočním pořadu vystupují úspěšní mladí sólisté Lenka Harcová, Jan Olexa (vítěz celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček 2009), Martin Ott, Vít Bačík, svými hlasy se zapojí také dívčí a mužský sbor i muzikanti.

Vánoční pásmo souboru Dúbrava Dubňany a Cimbálové muziky OLiNa z Hodonína „Co se stalo nenadále“ můžete shlédnout zítra, tedy v neděli 3. ledna 2010 od patnácti hodin ve farním kostele Navštívení Panny Marie ve Svatobořicích-Mistříně.

Autor: František Synek

3.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Monika Baldriánová z Hodonína žila ve Španělsku poblíž místa, kde útočili teroristé.
21

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

V Pánově se budou prohánět tanky. Festival s neckyádou oživí nábřeží Svitavy

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Živá Svitava. Tak zní téma třetího ročníku festivalu Překročme řeku na nábřeží Svitavy. V sobotu od desíti hodin dopoledne mohou nejen Brňané zavítat na čtrnáct míst podél řeky, kde se mohou zapojit do různorodých programů.

Vedení kyjovských skláren rozdalo na projekty padesát tisíc korun

Kyjov – Třiadvacet zájemců se přihlásilo do projektu Malé věci kolem nás, který spustilo vedení kyjovských skláren. Soutěžili o dotaci na uskutečnění svých nápadů, které pomohou rozvoji regionu nebo místních organizací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení