VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: STRÁŽNICE

Nejmladší člen hasičského sboru v Petrově má čtyři roky a zvládne smotat hadici

Petrov - Více než sto let působí v Petrově na Hodonínsku sbor dobrovolných hasičů. V roce 1911 u jeho zrodu dokonce podle zakládající listiny stálo třicet členů. V současné době jich je dvaaosmdesát, z toho asi dvacet dětí. „Momentálně fungujeme velmi dobře," prohlašuje starosta sboru Petr Zezula.

Mexičanka poslala na Slovácko anděla. Za zachování lidového kulturního dědictví

Strážnice - Národní ústav lidové kultury ve Strážnici letos slaví šedesáté výročí. Jeho přínos na poli zachování a prezentace lidového kulturního dědictví je nezpochybnitelný. Myslí si to děti z Bruntálska, které organizaci udělily cenu Anděl pro lepší svět. V minulosti ji získal například Dalajláma, Sir Nicholas Winton, papež či Václav Havel.

Lidé na Festivalu otevřených sklepů ochutnají i archivy a speciály

Strážnice, Blatnice - Jen dva týdny dělí milovníky vín od Festivalu otevřených sklepů. Ten se poprvé uskuteční na Strážnicku a Blatnicku. V Petrově, Kozojídkách, Blatnici pod Svatým Antonínkem a ve Strážnici se návštěvníkům otevře dvaatřicet sklípků. V přehlídce se představí i vinaři z Lipova, Sudoměřic, Tvarožné Lhoty, Radějova či Vnorov.

Slavnost na počest stromu Slovácka: pět nositelů tradice pasovali větví

Tvarožná Lhota – Vůně domácí zabijačky z farmářského trhu s řemeslnými výrobky se mísily s aroma ovocných pálenek vycházejícím ze Společenského domu ve Tvarožné Lhotě. Slavnost oskeruší se poprvé konala před patnácti lety ve Strážnici, později se hlavní obcí stromu, který byl tenkrát na pokraji vymření, stala právě Tvarožná Lhota. „Přeji jim to, jsme kamarádi, jsme jeden mikroregion. Mají tady šikovné lidi. Oni zase přijedou k nám na festival, slavností si tradičně užívám," poznamenala strážnická starostka Renata Smutná.

Chodníky na největším strážnickém sídlišti dokončí v dubnu

Strážnice – V Kovářské ulici ve Strážnici se nachází zhruba čtyři sta bytů. Tamní sídliště ze sedmdesátých let minulého století je největší ve městě. V loňském roce začala jeho rozsáhlá oprava, rozdělená na etapy. První skončí už do měsíce, do přípravy těch dalších se zapojí i místní.

Obora v Radějově? Lidé do ní mohou vstoupit i v době lovu, rozhodl soud

Radějov – Milovníci přírody si jednu z největších tuzemských obor – v Radějově – zřejmě projdou po celý rok. Do rozsáhlé přírodní oblasti v Bílých Karpatech úředníci zakázali lidem vstup na tři a půl měsíce. Podle verdiktu brněnského krajského soudu ale zásadně pochybili.

Tradiční Velikonoce ve skanzenu: dívky psaly chlapcům vzkazy. I milostné

Strážnice /REPORTÁŽ/ – Průvod mladých děvčat v barevných krojích pochoduje na cestě. Vpředu je na tyči uvázaná Morena, která představuje zimu. Dívky ji hodlají shodit z mostu do vody a přivítat jaro. Při chůzi prozpěvují, lidé jim uhýbají z cesty. Začíná velikonoční program ve strážnickém skanzenu.

Královna vín pochází z Petrova. Líbí se jí práce v přírodě i ve vinném sklepě

Petrov, Brno – Korunka na hlavě, šerpa přes rameno a v rukou ceny vítěze. Jako královna vypadala devatenáctiletá studentka z Petrova, která se ve středu stala vítězkou osmnáctého ročníku soutěže Vinum Juvenale v Brně. Eliška Richterová se tak pyšní titulem královna vín. I když 
v rodině nevlastní vinařství nebo vinohrady, našla dívka ve vínu zalíbení.

Znovuobnoví zbouranou kapličku ve Strážnici. Ve hře je i posunutí památky

Strážnice – Už jsou to více než tři měsíce, kdy řidič maďarského kamionu narazil do kapličky stojící u Veselské brány ve Strážnici. Její obnovou se nyní zabývá už nově jmenovaný architekt města.

Přespávali tam myslivci na čekané. Strážnická lesní chata bude sloužit rekreaci

Strážnice - Do lesní chaty nedaleko Strážnice se po více než osmi letech vrátí život. Původní stavení určené myslivcům může po opravě sloužit rekreantům. S přestavbou se ale začne nejdříve v příštím roce, letos je naplánovaná spíše údržba.

Oprava strážnického zdravotního střediska: na etapy včetně stavby patnácti bytů

Strážnice – Na přibližně padesát milionů korun má vyjít oprava zdravotního střediska ve Strážnici. Kromě venkovní úpravy budovy se stavebníci zaměří také na interiéry. Počítá se i s výstavbou patnácti bytů. Město se chce ucházet o dotace.

Danájek si dopravu na festival má pokrýt z celoročních dotací

Strážnice – Dětský soubor Danájek ze Strážnice v loňském roce reprezentoval Slovácko na Mezinárodním folklorním festivalu v Šumperku. Letos možná hodlá účast zopakovat, jeho představitelé si proto zažádali o zvláštní podporu z města na dopravu. Radní žádost o pět tisíc korun zamítli.

Porušení ústavy? Úřad omezil vstup do Obory Radějov na víc než čtvrt roku

Radějov – Před necelými dvěma lety vyšel dokument, který po určitou část roku zakázal vstup do Obory Radějov. Oblast v Bílých Karpatech, jejíž součástí je i přírodní rezervace Kútky, je centrem dlouhodobých sporů s majitelem obory a ochranáři přírody. Ti se nyní snaží zákaz zrušit a místo lidem zpřístupnit.

Strážničtí studenti vládnou dějepisu. V mezinárodní soutěži brali zlato

Strážnice - Vloni se o jednu příčku nevešli do první desítky, letos to dotáhli až na vrchol. Studenti strážnického Purkyňova gymnázia dostali ještě před Vánocemi cenný dárek. Zvítězili v mezinárodní Dějepisné soutěži gymnázií ČR a SR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení