VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: STRÁŽNICE

OBRAZEM: Strážnický Pivokošt nabídl speciály. I bylinkové

Strážnice – Tmavé spodně kvašené pivo s čínským čajem Pu Erh. I takový speciál ochutnali milovníci chmeleného moku na pátém Pivokoštu ve Strážnici. V sobotu je tam pohostili zástupci více než deseti malých pivovarů. „Snažíme se vybírat převážně ty z okolí. A žádné velké firmy," uvedla Gabriela Dobišová z Kulturního domu Strážničan.

Unikátní dům v Radějově: střechou zatéká, zdi však skrývají poklad

Radějov – Radějovský dům číslo 135 má za sebou dlouhou historii a v obci je unikát. Po desítky let se v něm uchoval život první poloviny dvacátého století. Nyní se promění v muzeum a zázemí pro místní spolky.

Věčně mladí... Bývalé členy folklorních souborů spojují vzpomínky

Petrov – Dříve zpívali, tančili a hráli téměř každý den. Jezdili na domácí vystoupení, své umění představovali také v zahraničí. Dnes už na to nemají tolik času, energie a třeba ani věk. Přesto láska k folkloru u nich přetrvává. A že rozhodně nepatří do starého železa, „vysloužilí" folkloristé pravidelně ukazují na festivalu Senioři v jedinečném sklepním areálu Plže v Petrově.

35 let strážnického skanzenu: lákají řemesla i zvyky, loni přišlo 48 tisíc lidí

Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici vzniklo před 35 lety. Za dozoru odborníků vyrostl jedinečný areál.

Cyklostezku ze Sudoměřic na Výklopník brzdí požadavek Povodí. Prodražil by ji

Sudoměřice - Baťův kanál a řeka Morava jsou od Kroměříže až do Hodonína lemované páteřní cyklostezkou, na které je téměř na celém úseku asfaltový povrch vhodný pro cyklisty i in-line bruslaře. Jen na vstupu do hodonínského okresu od Uherského Ostrohu do Veselí nad Moravou je zatím stezka více vedená po místních cestách.

V září přijdou žáci do nového. V Základní škole Marie Kudeříkové opraví toalety

Strážnice - Žáci Základní školy Marie Kudeříkové ve Strážnici se dočkají nových sociálních zařízení. Ta současná z osmdesátých let jsou totiž již zastaralá. „Prostory jsou nevyhovující i na základě zprávy krajské hygienické stanice. Kvůli této zprávě jsme před třemi lety zrekonstruovali zařízení ve třetím patře a zbývají nám ještě dvě," řekl vedoucí strážnického odboru investic a správy budov Petr Helísek.

OBRAZEM: Ve finále Slováckého zpěváčka bojovalo 38 dětí

Strážnice – Oblastní finále dětských zpěváků lidové písně v neděli odpoledne hostil Kulturní dům Strážničan. „Jsme velice rádi a hrdí na to, že se právě Strážnice stala hostitelským městem tak krásné události jako klání malých nadaných zpěváčků z celého Slovácka," řekla strážnická starostka Renata Smutná.

OBRAZEM: Studenti se ve skanzenu proměnili v detektivy

Strážnice – Asi osmdesát dětí z celé republiky se sjelo na Slovácko kvůli dějepisné soutěži Historiáda. Ve čtvrtek odpoledne jejich cesta vedla do strážnického skanzenu. Tam si žáci zahráli na detektivy. Pracovníci Národního ústavu lidové kultury si pro ně připravili speciální okruh s názvem Detektivní případ Cyrila Čerešňáka. „Je to takový trochu jiný prohlídkový okruh, který od letošní sezony nabídneme na objednání i běžným návštěvníkům. Jde o interaktivní prohlídku s použitím videoprojekcí. Děti mají vyřešit případ fiktivní vraždy, který se stal v roce 1908," sdělila etnografka Markéta Lukešová.

Nejmladší člen hasičského sboru v Petrově má čtyři roky a zvládne smotat hadici

Petrov - Více než sto let působí v Petrově na Hodonínsku sbor dobrovolných hasičů. V roce 1911 u jeho zrodu dokonce podle zakládající listiny stálo třicet členů. V současné době jich je dvaaosmdesát, z toho asi dvacet dětí. „Momentálně fungujeme velmi dobře," prohlašuje starosta sboru Petr Zezula.

Mexičanka poslala na Slovácko anděla. Za zachování lidového kulturního dědictví

Strážnice - Národní ústav lidové kultury ve Strážnici letos slaví šedesáté výročí. Jeho přínos na poli zachování a prezentace lidového kulturního dědictví je nezpochybnitelný. Myslí si to děti z Bruntálska, které organizaci udělily cenu Anděl pro lepší svět. V minulosti ji získal například Dalajláma, Sir Nicholas Winton, papež či Václav Havel.

Lidé na Festivalu otevřených sklepů ochutnají i archivy a speciály

Strážnice, Blatnice - Jen dva týdny dělí milovníky vín od Festivalu otevřených sklepů. Ten se poprvé uskuteční na Strážnicku a Blatnicku. V Petrově, Kozojídkách, Blatnici pod Svatým Antonínkem a ve Strážnici se návštěvníkům otevře dvaatřicet sklípků. V přehlídce se představí i vinaři z Lipova, Sudoměřic, Tvarožné Lhoty, Radějova či Vnorov.

Slavnost na počest stromu Slovácka: pět nositelů tradice pasovali větví

Tvarožná Lhota – Vůně domácí zabijačky z farmářského trhu s řemeslnými výrobky se mísily s aroma ovocných pálenek vycházejícím ze Společenského domu ve Tvarožné Lhotě. Slavnost oskeruší se poprvé konala před patnácti lety ve Strážnici, později se hlavní obcí stromu, který byl tenkrát na pokraji vymření, stala právě Tvarožná Lhota. „Přeji jim to, jsme kamarádi, jsme jeden mikroregion. Mají tady šikovné lidi. Oni zase přijedou k nám na festival, slavností si tradičně užívám," poznamenala strážnická starostka Renata Smutná.

Chodníky na největším strážnickém sídlišti dokončí v dubnu

Strážnice – V Kovářské ulici ve Strážnici se nachází zhruba čtyři sta bytů. Tamní sídliště ze sedmdesátých let minulého století je největší ve městě. V loňském roce začala jeho rozsáhlá oprava, rozdělená na etapy. První skončí už do měsíce, do přípravy těch dalších se zapojí i místní.

Obora v Radějově? Lidé do ní mohou vstoupit i v době lovu, rozhodl soud

Radějov – Milovníci přírody si jednu z největších tuzemských obor – v Radějově – zřejmě projdou po celý rok. Do rozsáhlé přírodní oblasti v Bílých Karpatech úředníci zakázali lidem vstup na tři a půl měsíce. Podle verdiktu brněnského krajského soudu ale zásadně pochybili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení