VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VELKÁ NAD VELIČKOU

Další rozbroje mezi myslivci a majiteli pozemků? Propíchaná kola za třicet tisíc

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Třicet tisíc korun. Asi taková škoda vznikla nově zvolenému starostovi Honebního společenstva Bozatín ve Velké nad Veličkou Josefu Halíčkovi. „Ve čtvrtek jsem šel poklidit zvířata na ranč, kde mám i vozový park. A zhrozil jsem se, co se tam stalo," popsal Halíček.

Nová Lhota si připomněla své předky, obec získala sochu sáhara

Nová Lhota /FOTOGALERIE/ – Sekery, pily a něco k jídlu a pití. Takto vyrazili novolhotští sáharé na Kubíkův vrch, aby si připomněli tradici svých předků. „Sáharé byli lesní dělníci, kteří chodili do lesa na dřevo. Označení se odvíjí od měrné jednotky sáhu, podle které odměřovali dřevo," vysvětlil starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

OBRAZEM: Kordárna se po 16 letech otevřela lidem. Návštěvníkům ukázali formule

Velká nad Veličkou – Po šestnácti letech se ve středu lidem otevřela Kordárna ve Velké nad Veličkou.

Na Ozvěny Horňácka se nadšenci vydali přes vrch Háj

Velká nad Veličkou, Suchov /FOTOGALERIE/ – Společným pochodem, připomínkou i pěvecký a tanečním vystoupením příznivců suchovských republikánů odstartoval sobotní program letošních jubilejních Ozvěn Horňácka. Na dvacátý ročník tohoto festivalu, kde se na rozdíl od Horňáckých slavností prezentují folkloristé i z jiných oblastí, zavítaly stovky návštěvníků.

Pomsta? Starostovi nařezali švestky

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ - Kdysi k nebi vztyčené koruny stromů leží v trávě. Osmnáct mladých durancií, které zkrášlovaly mez u polní cesty z Velké nad Veličkou, někdo nařezal. Stromky se pak vlivem deště a větru zlomily. „Je to odezva. Má přímou souvislost se soudními spory mezi honebním a mysliveckým spolkem," tvrdí starosta Honebního společenstva Bozatín z Velké nad Veličkou Dušan Prášek.

Horko? Nevadí! Horňácko zchladily cimbálka a víno

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Nádherné lidové kroje, cimbálová muzika a hlasy tak silné a zvučné, až člověk cítil mráz v zádech. To byly tento víkend Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, kam se sjeli malí i velcí, aby na vlastní kůži zažili Horňácko a jeho kulturu.

Nová Lhota má nový znak. Symboly odkazují na zemědělský původ obce

Nová Lhota – Na úřadu, praporu nebo hasičském autě. Tam všude se setkají obyvatelé Nové Lhoty s novým znakem. „Tuto možnost jsme projednávali delší dobu, teď se ale stala prioritou spolu s vlajkou," řekl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka s tím, že chystají také publikaci o obci. Její vydání bude na řadě až za pár let.

Horňácké slavnosti uctí jubilanty muzikou i výstavami

Velká nad Veličkou /INFOGRAFIKA/ – Svátek svaté Magdalény se blíží a s ním i devětapadesáté Horňácké slavnosti. Ty začínají už tento čtvrtek. Na návštěvníky hned první den čeká slavnostní uvedení tří výstav. Zaměří se například na slovenského folkloristu Samka Dudíka. „Každý pořad je premiérou i derniérou zároveň. Účinkují v nich především soubory z obcí Horňácka, pro něž je vystoupení na slavnostech vrcholem jejich činnosti," uvedl hlavní pořadatel a starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Javorník připravuje sběrný dvůr za necelé tři miliony korun

Javorník – Vyřešení situace s odpady si slibují v Javorníku od nového sběrného dvora. Ten obec může mít, pokud půjde všechno podle plánu, v závěru příštího roku.

Myslivci nemohou v honitbě lovit. Srnce nebo divočáky proto nemá kdo střílet

Velká nad Veličkou – Myslivci z Velké nad Veličkou mají problém. V honitbě Honebního společenstva Bozatín v současnosti nemohou dělat svoji práci. To znamená chránění, chování i lovení zvěře.

Král slováckéj klobásky? Opět z Podluží. Tentokrát uspěl s modrou barvou

Velká nad Veličkou – Titul Krále slováckéj klobásky si odvezl z metropole Horňácka stejně jako loni Miroslav Hakala z lanžhotského Řeznictví Hakalík. Tentokrát nezvítězila jejich Gaston klobása, ale novinka Azules klobás.

Nová cyklostezka: cesta ke kuželovskému mlýnu povede přes hranice

Kuželov – Lidový vypravěč Vašek Mlýnek se vrátil do Kuželova. Zatím jen na místní obecní úřad a v podobě busty. Na své místo u kuželovského mlýna se snad již brzy vrátí také.

Stromová kaple: v plné kráse ji možná uvidí až příští generace

Nová Lhota – Prostor pro venkovní bohoslužby, svatby či jen místo pro rozjímání v krajině. Takový účel by měla plnit jedinečná stromová kaple nově vysazená na horizontu za obcí Nová Lhota na Horňácku. „Jde o unikátní projekt. Tato stromová kaple je první v České republice, možná i ve střední Evropě," poznamenala autorka myšlenky Hana Matějková z občanského sdružení Na Okraji, které se zabývá uměleckou tvorbou v krajině.

Příznivci trnek v tekuté i vařené formě koštovali už podesáté

Louka /FOTOGALERIE/ – Na první kulaté výročí koštu trnek v různých formách v Louce určitě nezapomene Cech mladých vinařů ze sousední Blatnice pod Svatým Antonínkem. Jeho dva roky stará slivovice zvítězila s 19,93 bodu před domácí pěstitelkou modrého ovoce Alžbětou Škopíkovou. „Zaostala jen o čtyři setiny bodu. Na třetí příčce se umístila pálenka z velických durancií ze sklizně Pavla Kohůta z Velké nad Veličkou. O pořadí rozhodla jediná setina bodu," uvedl Antonín Maňák z výstavního výboru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies