VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VELKÁ NAD VELIČKOU

Pomsta? Starostovi nařezali švestky

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ - Kdysi k nebi vztyčené koruny stromů leží v trávě. Osmnáct mladých durancií, které zkrášlovaly mez u polní cesty z Velké nad Veličkou, někdo nařezal. Stromky se pak vlivem deště a větru zlomily. „Je to odezva. Má přímou souvislost se soudními spory mezi honebním a mysliveckým spolkem," tvrdí starosta Honebního společenstva Bozatín z Velké nad Veličkou Dušan Prášek.

Horko? Nevadí! Horňácko zchladily cimbálka a víno

Velká nad Veličkou /FOTOGALERIE/ – Nádherné lidové kroje, cimbálová muzika a hlasy tak silné a zvučné, až člověk cítil mráz v zádech. To byly tento víkend Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, kam se sjeli malí i velcí, aby na vlastní kůži zažili Horňácko a jeho kulturu.

Nová Lhota má nový znak. Symboly odkazují na zemědělský původ obce

Nová Lhota – Na úřadu, praporu nebo hasičském autě. Tam všude se setkají obyvatelé Nové Lhoty s novým znakem. „Tuto možnost jsme projednávali delší dobu, teď se ale stala prioritou spolu s vlajkou," řekl starosta Nové Lhoty Antonín Okénka s tím, že chystají také publikaci o obci. Její vydání bude na řadě až za pár let.

Horňácké slavnosti uctí jubilanty muzikou i výstavami

Velká nad Veličkou /INFOGRAFIKA/ – Svátek svaté Magdalény se blíží a s ním i devětapadesáté Horňácké slavnosti. Ty začínají už tento čtvrtek. Na návštěvníky hned první den čeká slavnostní uvedení tří výstav. Zaměří se například na slovenského folkloristu Samka Dudíka. „Každý pořad je premiérou i derniérou zároveň. Účinkují v nich především soubory z obcí Horňácka, pro něž je vystoupení na slavnostech vrcholem jejich činnosti," uvedl hlavní pořadatel a starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný.

Javorník připravuje sběrný dvůr za necelé tři miliony korun

Javorník – Vyřešení situace s odpady si slibují v Javorníku od nového sběrného dvora. Ten obec může mít, pokud půjde všechno podle plánu, v závěru příštího roku.

Myslivci nemohou v honitbě lovit. Srnce nebo divočáky proto nemá kdo střílet

Velká nad Veličkou – Myslivci z Velké nad Veličkou mají problém. V honitbě Honebního společenstva Bozatín v současnosti nemohou dělat svoji práci. To znamená chránění, chování i lovení zvěře.

Král slováckéj klobásky? Opět z Podluží. Tentokrát uspěl s modrou barvou

Velká nad Veličkou – Titul Krále slováckéj klobásky si odvezl z metropole Horňácka stejně jako loni Miroslav Hakala z lanžhotského Řeznictví Hakalík. Tentokrát nezvítězila jejich Gaston klobása, ale novinka Azules klobás.

Nová cyklostezka: cesta ke kuželovskému mlýnu povede přes hranice

Kuželov – Lidový vypravěč Vašek Mlýnek se vrátil do Kuželova. Zatím jen na místní obecní úřad a v podobě busty. Na své místo u kuželovského mlýna se snad již brzy vrátí také.

Stromová kaple: v plné kráse ji možná uvidí až příští generace

Nová Lhota – Prostor pro venkovní bohoslužby, svatby či jen místo pro rozjímání v krajině. Takový účel by měla plnit jedinečná stromová kaple nově vysazená na horizontu za obcí Nová Lhota na Horňácku. „Jde o unikátní projekt. Tato stromová kaple je první v České republice, možná i ve střední Evropě," poznamenala autorka myšlenky Hana Matějková z občanského sdružení Na Okraji, které se zabývá uměleckou tvorbou v krajině.

Příznivci trnek v tekuté i vařené formě koštovali už podesáté

Louka /FOTOGALERIE/ – Na první kulaté výročí koštu trnek v různých formách v Louce určitě nezapomene Cech mladých vinařů ze sousední Blatnice pod Svatým Antonínkem. Jeho dva roky stará slivovice zvítězila s 19,93 bodu před domácí pěstitelkou modrého ovoce Alžbětou Škopíkovou. „Zaostala jen o čtyři setiny bodu. Na třetí příčce se umístila pálenka z velických durancií ze sklizně Pavla Kohůta z Velké nad Veličkou. O pořadí rozhodla jediná setina bodu," uvedl Antonín Maňák z výstavního výboru.

Trenér nás na každý zápas dobře nachystá, říká Veličan Spazier

Velká nad Veličkou – Před utkáním s Nikolčicemi o vítězství nepochyboval, po úvodním jarním duelu však byl nakonec rád i za bod, který fotbalistům Velké nad Veličkou zachránil ve čtvrté minutě nastaveného času.

Cesta ke škole bude bezpečnější. Rozšíří silnici a postaví parkoviště

Velká nad Veličkou – Školní ulici ve Velké nad Veličkou čeká proměna. Už v prvním pololetí letošního roku se o ni postará firma, která vzejde 
z výběrového řízení. Stavebníci položí nové chodníky, postaví parkoviště nebo opraví a rozšíří silnici.

Jen sedm týdnů lyžování. Skipark Filipov už ukončil letošní špatnou sezonu

Hodonínsko, Břeclavsko – Jen sedm týdnů si milovníci sjezdového lyžování užívali sněhové radovánky na jediném svahu na Hodonínsku. Skipark Filipov u Javorníku zeje prázdnotou a vleky stojí. A zavřené zřejmě zůstanou až do příští zimy. V Němčičkách na Břeclavsku se sice stále lyžuje, ale i tam se současná sezona rychle blíží ke konci. Může za to nezvykle teplé počasí.

Nejchutnější zelí vybírali hosté ze 107 vzorků. Vítězství putovalo do Veselí

Blatnička – Najlepší kysané zelé na Slovácku. Takovou poctu si zasloužil vítěz sobotního koštu v Blatničce Pavel Hála z Veselí nad Moravou. Zelař ovšem titul neoslavuje poprvé. Uspěl již v minulých letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení