VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VESELÍ NAD MORAVOU

Šaman pomáhal vyhrát obhájcům titulu, ale marně

Kněždub /FOTOGALERIE/ – Vítězství potřetí v řadě. Takové ambice měl v sobotu tým fotbalistů z Kněždubu, kde se od poledne konal třetí ročník Gulášfestu.

Strážnický festival přinesl nového krále verbuňku i soubor z Nigérie

Strážnice /REPORTÁŽ/ – Až z daleké Indie přijeli o víkendu předvést tanec Garba doprovázený zpěvem chlapců i děvčat divákům Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku členové souboru Šivam Nrutja. „Náměty našich písní jsou o míru, přátelství, lásce a úctě k bohům. Velmi se nám tu líbí, lidé jsou zde velmi příjemní," usmívá se členka souboru Anuša Oza. Právě vystoupení exotických souborů, ale i místní tradice lákají na jedenasedmdesátý ročník známé akce tisíce lidí.

Pět obcí ze svazku otevřelo novou čističku. Celý projekt stál 220 milionů

Hroznová Lhota – Po dlouhých osmi letech došlo ke spuštění zkušebního provozu nové čističky odpadních vod mezi Žeravinami a Kněždubem. V pátek se uskutečnilo její slavnostní otevření a bohoslužba za její úspěšný provoz.

AKTUALIZOVÁNO

Nejlepší tanečník slováckého verbuňku? Ve Strážnici zářil Vaculík

Strážnice /VIDEO/ – Program Mezinárodního folklorního festivalu začal sice již ve čtvrtek, slavnostní zahájení bylo však připraveno na páteční večer. Toho se zúčastnili i představitelé ministerstva kultury. Cenu ministerstva v oboru zájmových uměleckých aktivit předal šéf resortu Daniel Herman v amfiteátru Bludník řediteli strážnického Národního ústavu lidové kultury Janu Kristovi. Ten vede ústav od roku 1997 a letos na podzim odchází do důchodu. "Toto ocenění je symbolickým poděkováním řediteli Kristovi za dlouholetou a soustavnou práci," uvedl ministr Herman.

Náměstí bude v novém příští léto. Má poskytnout více zeleně i parkování

Veselí nad Moravou - Klid, pohoda a relaxace. To jsou hesla první etapy obnovy náměstí Míru ve Veselí nad Moravou. „Architekt Velehradský zvolil kompromis mezi rozvojem veřejné zeleně a udržením plynulosti dopravy, a to včetně dostatku parkovacích míst," vyjádřil se k budoucí podobě náměstí veselský místostarosta Petr Kolář. Lidé zde najdou vodní a hrací prvky a také místo pro kulturní akce.

Strážnické slavnosti: folkloristé se zapotí, vedra možná doprovodí bouřky

Strážnice /INFOGRAFIKA/ – Téměř žádná uzavírka na silnicích ani objížďky v době konání Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. To je důležitá informace nejen pro návštěvníky čtyřdenní akce, ale i městem pod Bílou věží projíždějící řidiče. „Jediný odklon po místních silnicích bude v sobotu v době průvodu od Skalické po Veselskou bránu," informoval vedoucí strážnického obvodního oddělení republikové policie Miroslav Šimek.

Betonová cyklostezka postupuje k Blatnici. K poslední části jsou zatím jen plány

Veselí nad Moravou, Blatnice pod Svatým Antonínkem – Konec letních prázdnin se ponese v duchu stavby cyklostezky z Veselí nad Moravou do Blatnice pod Svatým Antonínkem. Tu začali zastupitelé obou obcí řešit už před deseti lety. „Zahájení stavby je naplánované na srpen, její dokončení na říjen tohoto roku," oznámil veselský místostarosta Petr Kolář.

Veselská Charita má 25 let. Práci dává už padesáti lidem

Veselí nad Moravou – Ošetřovatelskou a pečovatelskou službou veselská Charita začínala. Letos slaví pětadvacáté výročí působení ve Veselí nad Moravou. Oslavit významné jubileum přijel do tohoto jedenáctitisícového města také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Do charity jsem přešla z nemocnice před jednadvaceti lety, tehdy byla pro většinu lidí velkou neznámou," přibližuje začátky v devadesátých letech minulého století veselská vrchní sestra a vedoucí sociálních a zdravotních projektů Jana Žádníková.

Rada Evropy ocenila oskoruši a Tvarožnou Lhotu

Tvarožná Lhota – Symbolickým stromem Slovácka je oskoruše. Za její propagaci a rozšiřování získala v maďarské Budapešti Tvarožná Lhota mimořádné ocenění Rady Evropy za krajinu. Právě podpořit její ochranu je cílem udílení tohoto titulu. „Připravili jsme prezentační video a materiály v angličtině a čekali jsme na výsledek hodnocení," popsala starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

V Blatničce budou šít kroje na novém vybavení

Blatnička – Jako jediná společnost v České republice šije kroje všech regionů. Řeč je o obecně prospěšné společnosti Tradice Slovácka, která patří obci Blatnička. Ta v současné době potřebuje nové stroje a techniku na šití lidových oděvů.

AKTUALIZOVÁNO

Vesnice roku: zlato jde do Kozojídek. Ratíškovice zaujaly zelení

Vrbice, Kozojídky /FOTOGALERIE/ – Josef Lacek z Kozojídek žije na stejném místě, na kterém se v roce 1940 narodil. Dnes je mu šestasedmdesát let, stále je ale aktivní. „Zpívám v mužském souboru Malina, scházíme se pravidelně každý týden. Máme zkoušky v úterý, v sobotu a někdy v neděli i v týdnu míváme vystoupení," řekl muž.

Těžba štěrkopísku? Krajští radní se postavili za pitnou vodu

Moravský Písek, Brno – Zajistit bezpečí vodního zdroje pro 140 tisíc lidí u Moravského Písku a přezkoumat postup ministerstva životního prostředí. To je účelem dopisu z dílny krajského úřadu, na jehož znění se nedávno dohodli jihomoravští radní. Chtějí po resortu, aby znovu přehodnotil kladné stanovisko v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), podle kterého má těžba na rozhraní Hodonínska a Uherskohradišťska v podstatě zelenou. „Můj podnět bude směřovat ministru Richardu Brabcovi, ten se jím bude muset řádně zabývat," uvedl po jednání radních a sociálnědemokra­tický hejtman Michal Hašek.

OBRAZEM: Na pole vyšli jako kdysi. Jen s kosou, hráběmi a v halenách

Nová Lhota – Brzy ráno se na louce u Nové Lhoty sešli muži s kosami ve zdobených lněných halenách a třaslavicích a ženy s hráběmi v sukních se zástěrami a šátky. Představili tradiční pracovní zvyk Slovácka – kosení.

Štěpy přivítaly i folkoristy ze zahraničí. Malí návštěvníci prošli Pohádkový les

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Bartolomějské náměstí a zámecký park ve Veselí nad Moravou patřily v sobotu dětem. Konal se tam dětský folklorní festival Štěpy. Ještě než nastoupili malí šohaji a děvčata na pódium, aby předvedli své umění, měli návštěvníci a hlavně jejich děti možnost projít si Pohádkový les. Ten byl pro ně připravený mezi stromy u veselského zámku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení