VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VESELÍ NAD MORAVOU

Domy přírody vznikají po celé republice. Nový možná vyroste i ve Veselí

Veselí nad Moravou – Po celé republice vznikají Domy přírody, které poskytují informace o chráněných krajinných oblastech. Jeden může vyrůst i ve Veselí nad Moravou díky Vzdělávacímu a informačnímu centru Bílé Karpaty, Českému svazu ochránců přírody Bílé Karpaty a právě Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Cílem je poučit návštěvníky o chráněném území z hlediska ochrany přírody, krajiny a přírodního a kulturního dědictví," uvedla ředitelka vzdělávacího centra Marie Petrů.

Kamiony jim jezdí u ložnice. Strážničtí chtějí změnu

Strážnice – Obyvatelé Rybářské a Bzenecké ulice ve Strážnici už toho mají dost. Proti velkému provozu nákladních aut, které ohrožují jejich zdraví a ničí okolí, sepsali výzvu. „Neustále dochází k poškozování domů, chodníků, silnice je úzká a má nepevné podloží," vzkázali v žádosti strážnickému zastupitelstvu obyvatelky ulice, které za úpravu provozu dlouhodobě bojují. Jedna z nich, Zdeňka Juncová, před třemi lety napočítala za hodinu padesát projíždějících kamionů.

OBRAZEM: Zvyky na Veselsku a Horňácku. Folklor zachytili ve fotografiích

Veselí nad Moravou – Čtvrtek je posledním dnem, kdy se zájemci mohou podívat na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou na výstavu fotografií Folklor 2016. „Projekt fotografa Jaroslava Bárty a studentů katedry fotografie FAMU mapuje tradice a zvyky na současné vesnici, zasazené právě do oblasti Veselska a Horňácka," uvedl spoluorganizátor výstavy Petr Mička.

Veselí rozdělilo pomocí grantů téměř devět milionů korun. Nejvíc jde do sportu

Veselí nad Moravou – Rozšíření současné sbírky dvou párů folklorních šatů o tři až čtyři další a vybudování fondu reprezentativních krojů, které si bude moci zapůjčit i veřejnost. K tomu bude sloužit grant téměř sto tisíc korun, které dostalo Veselské kulturní centrum ve čtvrtém kole grantového harmonogramu pro letošní rok. „Jeden kroj stojí kolem třiceti tisíc korun. Záleží na tom, jak je zdobený, jestli je slavnostnější nebo obyčejný," vysvětlil ředitel centra Michal Blažíček.

Chráněné bydlení pomáhá žít samostatněji. Domy mohou vyrůst v Moravském Písku

Hodonínsko – Mutěnice, Veselí nad Moravou a Moravský Písek. Právě tam ředitel kyjovského Domova Horizont Jan Hanáček jedná o místech pro výstavbu tří rodinných domů pro takzvané chráněné bydlení.

Jezdí rychle, stěžují si lidé ze Zarazic na řidiče kamionů

Veselí nad Moravou – Kamiony jezdí příliš rychle a je jich moc, volají někteří obyvatelé Zarazic, místní části Veselí nad Moravou. Touto stížností se v současné době zabývá také komise městské rady pro rodinu a sociální záležitosti. „Jde nám o to, že nákladní auta naložená těžkým materiálem, která míří do areálu Železáren Veselí, jezdí příliš rychle, a tím pádem se zvyšuje nebezpečí nehody. Zatím se naštěstí nic nestalo," uvedla předsedkyně komise Jana Žádníková.

Vesnice roku: oslavu bronzu v Kozojídkách teprve chystají

Kozojídky – Z dvou set jednapadesáti soutěžících obcí se umístily na třetím místě. Kozojídky si pro ocenění třetí nejlepší vesnice roku 2016 dojely o víkendu do Luhačovic na Jarmark venkova. „Bylo to trochu hektické. Kvůli špatnému počasí se akce přemístila do kulturního domu. Tam byla neskutečně bouřlivá atmosféra," přiblížil soutěžní ovzduší starosta Kozojídek Otakar Březina. Zástupci jednotlivých účastníků se prý navzájem překřikovali a vyvolávali jména obcí.

Blatnické vinobraní: výtěžek z dražby obřího hroznu věnovali potřebným

Blatnice pod Svatým Antonínkem /FOTOGALERIE/ – Za čtyři tisíce korun se letos vydražil obrovský hrozen na vinobraní, které se o víkendu konalo v Blatnici pod Svatým Antonínkem. „Výtěžek dražby věnujeme kyjovskému Dětskému centru, protože chceme pomoci dětem, které na začátku života neměly tolik štěstí," sdělila blatnická starostka Lenka Fojtíková. Charitativní dražba hroznu je součástí vinobraní teprve druhým rokem. Ten loňský se vydražil za deset tisíc korun, které putovaly nemocné Michalce na dýchací přístroj.

Čtyři krasavci z Baťovy doby hlídali v sobotu areál kanálu

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Čtyři vozy z doby Tomáše Bati mohli v sobotu odpoledne obdivovat lidé u Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Ke každému se váže několik zajímavostí.

Psi z bzeneckého útulku hledají domov. Pomůže jim adopční den

Veselí nad Moravou – Šest opuštěných psů z útulků získalo domov díky loňskému adopčnímu dni, který se uskutečnil ve Veselí nad Moravou. „Před rokem se zúčastnilo kolem dvou set lidí. A podařilo se nám umístit čtyři pejsky hned a dva dodatečně," řekl Lubomír Roubínek z ranče Mississippi river, kde se akce koná i letos. Už v neděli.

Oltář svaté Juliany Falconiery potřebuje roky opravit. Dřevo je ztrouchnivělé

Veselí nad Moravou – Je pojmenovaný po neteři jednoho ze zakladatelů řádu servitů Alexie Falconieriho. Tvoří jednu z dominant významné památky, kostela Svatých Andělů strážných ve Veselí nad Moravou. Oltář svaté Juliany Falconiery potřebuje opravu.

Spojení mezi zeměmi zajistí cyklostezkami. Opraví i park Petra Bezruče

Veselí nad Moravou – Cyklisté proudící mezi Českou republikou a Slovenskem po nových cyklostezkách. To je hlavní myšlenkou projektu Z Bílých Karpat k Baťovu kanálu v programu Interreg. „Na stávající síť cyklostezek se napojí další, které zamíří z Bílých Karpat v podstatě až do Veselí," uvedl starosta města Miloš Kozumplík.

Veselští rodiče volají: Chceme lepší hřiště

Veselí nad Moravou - Milokošť a sídliště Lány a Hutník ve Veselí nad Moravou. Tam má být stav hřišť nejhorší. Tak se alespoň domnívají rodiče, kteří se ozvali komisi pro rodinu a sociální záležitosti. „Hřiště jsou rozbitá, proto jsme toto téma probírali na zasedání," sdělila předsedkyně komise Jana Žádníková.

Vedle zahrádek vyroste parkoviště. Pro auta, která míří na hřbitov

Hroznová Lhota – Dušičky a pohřby. To jsou nejvýznamnější události, kdy se na každém hřbitově sejde mnoho lidí. V Hroznové Lhotě se ale v takovém případě objeví problém s parkováním. „Momentálně je tady místo jen na pár aut. Proto bychom chtěli z obecního pozemku naproti přes cestu udělat odstavnou plochu s možností parkování," odkryl plány starosta obce Petr Hanák. Na místě, které sousedí se zahrádkami, je momentálně recyklát, který zbyl po frézování silnice. Tamní obyvatelé oslovení redakcí Deníku Rovnost s plánem nových parkovacích míst souhlasí. „Auta stojí buď u hřbitova, nebo na krajích silnice směrem na Tasov. Je to tady pak nepřehledné a nebezpečné," okomentoval situaci Jan Zubatý, jehož pozemek přímo sousedí s předmětným místem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení