VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: VESELÍ NAD MORAVOU

Veselská Charita má 25 let. Práci dává už padesáti lidem

Veselí nad Moravou – Ošetřovatelskou a pečovatelskou službou veselská Charita začínala. Letos slaví pětadvacáté výročí působení ve Veselí nad Moravou. Oslavit významné jubileum přijel do tohoto jedenáctitisícového města také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Do charity jsem přešla z nemocnice před jednadvaceti lety, tehdy byla pro většinu lidí velkou neznámou," přibližuje začátky v devadesátých letech minulého století veselská vrchní sestra a vedoucí sociálních a zdravotních projektů Jana Žádníková.

Rada Evropy ocenila oskoruši a Tvarožnou Lhotu

Tvarožná Lhota – Symbolickým stromem Slovácka je oskoruše. Za její propagaci a rozšiřování získala v maďarské Budapešti Tvarožná Lhota mimořádné ocenění Rady Evropy za krajinu. Právě podpořit její ochranu je cílem udílení tohoto titulu. „Připravili jsme prezentační video a materiály v angličtině a čekali jsme na výsledek hodnocení," popsala starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

V Blatničce budou šít kroje na novém vybavení

Blatnička – Jako jediná společnost v České republice šije kroje všech regionů. Řeč je o obecně prospěšné společnosti Tradice Slovácka, která patří obci Blatnička. Ta v současné době potřebuje nové stroje a techniku na šití lidových oděvů.

AKTUALIZOVÁNO

Vesnice roku: zlato jde do Kozojídek. Ratíškovice zaujaly zelení

Vrbice, Kozojídky /FOTOGALERIE/ – Josef Lacek z Kozojídek žije na stejném místě, na kterém se v roce 1940 narodil. Dnes je mu šestasedmdesát let, stále je ale aktivní. „Zpívám v mužském souboru Malina, scházíme se pravidelně každý týden. Máme zkoušky v úterý, v sobotu a někdy v neděli i v týdnu míváme vystoupení," řekl muž.

Těžba štěrkopísku? Krajští radní se postavili za pitnou vodu

Moravský Písek, Brno – Zajistit bezpečí vodního zdroje pro 140 tisíc lidí u Moravského Písku a přezkoumat postup ministerstva životního prostředí. To je účelem dopisu z dílny krajského úřadu, na jehož znění se nedávno dohodli jihomoravští radní. Chtějí po resortu, aby znovu přehodnotil kladné stanovisko v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), podle kterého má těžba na rozhraní Hodonínska a Uherskohradišťska v podstatě zelenou. „Můj podnět bude směřovat ministru Richardu Brabcovi, ten se jím bude muset řádně zabývat," uvedl po jednání radních a sociálnědemokra­tický hejtman Michal Hašek.

OBRAZEM: Na pole vyšli jako kdysi. Jen s kosou, hráběmi a v halenách

Nová Lhota – Brzy ráno se na louce u Nové Lhoty sešli muži s kosami ve zdobených lněných halenách a třaslavicích a ženy s hráběmi v sukních se zástěrami a šátky. Představili tradiční pracovní zvyk Slovácka – kosení.

Štěpy přivítaly i folkoristy ze zahraničí. Malí návštěvníci prošli Pohádkový les

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ – Bartolomějské náměstí a zámecký park ve Veselí nad Moravou patřily v sobotu dětem. Konal se tam dětský folklorní festival Štěpy. Ještě než nastoupili malí šohaji a děvčata na pódium, aby předvedli své umění, měli návštěvníci a hlavně jejich děti možnost projít si Pohádkový les. Ten byl pro ně připravený mezi stromy u veselského zámku.

Radošov oslaví na festivalu výročí. Za účasti slovenských i maďarského souboru

Veselí nad Moravou – Čtyřiadvacátý ročník dětského folklorního festivalu se chystá ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku na tento pátek a sobotu. Mimo dětské soubory letos vystoupí i ty dospělé.

Nová zahrada: ve Tvarožné Lhotě se děti těší z lanovky i bylinek

Tvarožná Lhota /FOTOGALERIE/ – Děti v Mateřské škole v Tvarožné Lhotě mají novou zahradu s řadou herních prvků. Přímo žáci ji přestřihnutím mašle slavnostně otevřeli o víkendu při oslavách Dne dětí.

Háj, háj, zelený... „Mistři" z Horňácka naučí kosit

Nová Lhota – K jedné z nejlákavějších akcí v rozkvetlé přírodě patří Horňácké kosení, které se uskuteční na louce nad Malou Vrbkou 18. června. Nedočkavci se mohou na ukázku tradiční úpravy porostu podívat i dřív. Stačí zavítat na nejvyšší místo Horňácka, do Nové Lhoty. V sobotu od rána se tam premiérově při kulturní události s názvem Háj, háj, zelený háj… sejdou zkušení kosci.

Horňácko je zatím bez koupaliště. Lipovské nemá povolení od hygieny

Hodonínsko – Mezi milovníky venkovního koupání na Horňácku panuje nejistota. Poslední tamní koupaliště, které se nachází v Lipově, zřejmě zůstane minimálně tento rok zavřené. „Letos koupaliště neotevřeme. Chybí nám povolení od hygieny," řekl lipovský starosta Miloslav Jagoš.

Staví cyklostezky k Blatnici, skončí na hranici katastru. Jen v polovině cesty

Blatnička – Na výlov ryb z vodní nádrže v Blatničce míří každoročně tisíce lidí. Jen z obce jich říjnovou událost pravidelně navštěvují stovky. Aby se ale na místo dostali, musí jít po hlavní silnici. „Chodí tam matky s kočárky, děti, spousta lidí. A je to velmi nebezpečné. Když se chce člověk v pořádku dostat z Blatničky směrem na Blatnici, lze jet jen autem," upozornil na současnou situaci místní rybář Josef Minařík, který tradiční výlov pořádá. Nebezpečné přecházení může brzy skončit.

AKTUALIZOVÁNO

Vlak u Veselí usmrtil muže. Cestující rozvážely náhradní autobusy

Veselí nad Moravou – Osobní vlak jedoucí na trati číslo 343 Hodonín-Vrbovce srazil v pátek před jedenáctou hodinou člověka. Neštěstí se stalo v úseku mezi Lipovem a Veselím nad Moravou. Muž na místě zemřel. „Vlak se střetl s osobou v místě veřejnosti nepřístupném," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Konec společných pletivových kójí. Každý školák na Hutníku dostane svou skříňku

Veselí nad Moravou – Žáci Základní školy Hutník ve Veselí nad Moravou pocítí od následujícího školního roku novinky v šatnách. Své věci si nově uloží do vlastních skříněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies