Diváci v čejkovickém kulturním domě se mohli těšit na skvělý výškařský zážitek, a to zejména v závodě štíhlých výškařek. Konkurence totiž byla nabitá – pět účastnic posledního halového mistrovství světa – vícebojařka Ščerbová, čtvrkařka Bergrová a specialistky na výšku Laláková se Strakovou.

První ze série skvělých výkonů předvedla čtvrtá Zuzana Bergrová, který si opět centimetrů zlepšila osobní rekord (183 cm). Blonďatá Barbora Laláková si vyskočila na bronzový stupínek, když zdolala 186 cm, o pět víc než ve Valencii.

Přes 190 šly už jen dvě závodnice. Druhá nakonec skončila obhájkyně titulu Romana Dubnová se 192 cm. „S výkonem jsem hodně spokojená, protože od mistrovství republiky (tři týdny) se udržuji jen v takovém protaženém stavu. Docela jsem překvapená, že se mi skákalo tak v pohodě. V Čejkovicích je to pro mě srdeční záležitost. Hrozně dobře se mi tady skáče,“ smekla před pořadateli loňská vítězka.

Tu přeskočila pouze sedmadvacetiletá Iva Straková, která napoprvé zvládla 196 cm (na HMS devátá se 193 cm), což bylo jejím novým osobním maximem i rekord Čejkovické laťky. Držitelkou toho devět let starého byla Zuzana Hlavoňová (Kováčiková) – 195 cm. „Už je po sezoně, po mistrovství světa, všechno to ze mě spadlo. Chtěla jsem si zaskákat pro radost,“ okomentovala své výkony vítězná Iva Straková.

Nato přidala ještě další dva centimetry. Sympatická plavovláska se pokoušela i o dvoumetrovou hranici světové extratřídy, ta však odolala. „Těch sto devadesát osm nebyla žádná krása, ale formu mám. Jde jen o to, technicky ji stabilizovat. Kdyby se mi to povedlo udělat technicky správně, tak tam ty dva metry mohly být,“ myslí si nová rekordmanka Čejkovické laťky.

Za rekord 198 cm přísluší české reprezentantce stejný počet sedmiček čejkovického vína jako skočených centimetrů. „Asi spoustu s těch lahví rozdám těm lidem, kteří se o to zasadili. Takže nebude problém to odvést,“ smála se Straková.

Vynikající páteční výkony se líbily také mistryni světa v trojskoku a vítězce Čejkovické laťky z roku 1989 – Šárce Kašpárkové. „Závod byl krásný. Je pěkné na vlastní oči vidět atakovat dvoumetrovou hranici. Na území naší republiky se nám to moc nepoštěstí, a když se o to pokouší naše závodnice, tak o to je to větší zážitek,“ řekla sedmatřicetiletá světová šampiónka z Atén 1997.

Muži už divákům takové drama nenabídli. Devátému výškaři světa – Jaroslavu Bábovi – stačilo na vítězství 222 cm, takže rekord Jána Zvary z roku 1989 (233 cm) zůstal opět neatakován. „Jsem tady už potřetí, ale až letos se mi podařilo vyhrát. Výkon však mohl být lepší,“ věděl třiadvacetiletý český reprezentant.

Druhou příčku obsadil se stejným výkonem (na druhý pokus) Holanďan Nuijens. Třetí skončil Tomáš Janků s 218 cm, i když zkoušel i olympijský limit, tedy 230 cm. „Bylo to takové odlehčené. Zimní sezona mi moc nevyšla, ze začátku jsme měl zranění. Potajmu jsem myslel, že bych těch dvě stě třicet skočil, ale je pravda, že na to nebylo. V Čejkovicích to byl pěkný závěr sezony,“ podotkl spokojený, byť třetí Tomáš Janků.

Vítěz posledních ročníků Svatoslav Ton skončila až za Slovákem Kabelkou pátý.

Pětatřicátý ročník Čejkovické laťky je tak již minulostí. „Tento ročník se mi velice líbil. Ženy byly super, sto devadesát osm se u nás málo skáče a letos to byl nejlepší výkon. Jen chlapi by mohli skočit o něco víc. Ale hlavně že byla dobrá nálada a veselo,“ uzavírá s úsměvem ředitel závodu a šéf AC Čejkovice Petr Damborský.