Sobotní závod na pětadvacet kilometrů měl dobré obsazení. V silné konkurenci obstáli také běžci z regionu. Čtvrté místo pro sebe vydřel Petr Harnoš z Veselí nad Moravou, pátou příčku obsadil známý Lipovjan Dušan Tomčal. Nejlepší šestku doplnil vítěz kategorie mužů nad padesát let Pavel Kratochvíl z Třebíče.

Nejstarším běžcem závodu na pětadvacet kilometrů byl Josef Holý. Člen Moravské Slavie Brno absolvoval náročnou trať ve velkém vedru za 3:04:37 hodiny.

Součástí Horňácké pětadvacítky byl také závod na osm kilometrů. Tuto kratší trať nejrychleji zvládl Tomáš Navrátil, který porazil rohateckého Luďka Durďáka o padesát sekund. Třetí místo po bojovném výkonu získal Petr Buček z Těmic.

Ženské kategorie ovládla po zranění se vracející Irena Pospíšilová z Drnovic. Známá běžkyně zaznamenala čas 31:41 minuty. Celkově druhá doběhla vítězka žen nad pětačtyřicet let Blažena Kocúriková s náskokem devíti sekund před třetí Erikou Farkašovou. Ta však brala vítězství v ženské kategorii nad pětatřicet let. Nejstarší účastník, osmdesátiletý Veselan Květoslav Hána, to dal za 53:48 minuty.

Celkem rozhodčí v cíli ve všech pětadvaceti kategoriích zaznamenali 213 závodníků. „Jelikož jsou dovolené, tábory, tak konkurence v dětských bězích byla slabší než v minulých závodech. Ale kdo by se dětem divil, že dali v takovém horku přednost koupání?“ ptá se ředitel společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2017 Pavel Bíla.

I když si závodníci ve Velké nad Veličkou užili pořádné galeje, tropické počasí k Horňácké pětadvacítce patří. „O nějakém mráčku na obloze si mohou běžci nechat zdát a v cíli jsou opálení, jak po týdenním pobytu u moře,“ říká Bíla.

Běžci si ve velkém vedru mohli vybrat, zda poběží osm nebo pětadvacet kilometrů. Kratší trať zvolilo šestasedmdesát startujících, klasickému závodu dalo přednost sedmačtyřicet nadšenců. „Start byl společný a taky prvních osm kilometrů se běželo na stejné trati,“ informuje Bíla. „Pak se ti odvážní pustili do boje na klasické trati do Hrubé Vrbky, Lipova, Louky a zpět do Velké. Ale to již byli závodníci z kratší trati v cíli na náměstí a užívali si pohody ze zvládnutého běhu,“ uzavírá Bíla.

Moravsko-slovenský běžecký pohár pokračuje v sobotu 12. srpna ve Vnorovech.

Horňácká pětadvacítka 2017, 47. ročník

Závod na 8 kilometrů
Muži: 1. Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) – 26:44, 2. Petr Buček (Těmice), 3. Pavel Šedík (HBK Kyjov)
Muži nad 40 let: 1. Luděk Durďák (SDH Rohatec) – 27:34, 2. Andrej Psota (Skalica), 3. Pavel Trýska (Velká nad Veličkou)
Muži nad 50 let: 1. Josef Korvas (AK Hodonín) – 32:59, 2. Peter Portášik (Skalica), 3. Jozef Zváč (Šaštín)
Muži nad 60 let: 1. Lubomír Navrátil (Vracov) – 39:47, 2. Antonín Prčík (Hodonín), 3. Pavel Kubíček (Dobré Pole)
Muži nad 65 let: 1. Vladimír Varmuža (BK Hodonín) – 33:33, 2. Lubomír Bartál (BK Hodonín), 3. Karel Navara (Uherský Ostroh)
Muži nad 70 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín) – 37:59, 2. Karel Karas (BK Hodonín)
Ženy: 1. Irena Pospíšilová (AK Drnovice) – 31:41, 2. Iva Hřebačková (Hodonín), 3. Petra Měsíčková (Sobůlky)
Ženy nad 35 let: 1. Erika Farkašová (Skalica) – 34:17, 2. Miroslava Zíšková (Jablonica), 3. Jana Kadlecová (KSB Hodonín)
Ženy nad 45 let: 1. Blažena Kocúriková (Jablonica) – 34:09, 2. Anna Portášiková (Skalica), 3. Světlana Raffayová (Kúty)

Závod na 25 kilometrů
Muži: 1. Jan Kohut (Max-training) – 1:28:29, 2. Lukáš Soural (VSK Uni Brno), 3. Petr Harnoš (Veselí nad Moravou)
Muži nad 40 let: 1. Danile Orálek (behejbrno.com) – 1:32:04, 2. Dušan Tomčal (Lipov), 3. Jiří Dvořáček (Max-training)
Muži nad 50 let: 1. Pavel Kratochvíl (Třebíč) – 1:38:27, 2. Petr Kadlec (Milotice), 3. Milan Nikodem (Myjava)
Muži nad 60 let: 1. Miroslav Mikula (Radošovce) – 1:56:15, 2. Josef Chrenka (Skalica), 3. Eduard Baumgartner (Radošovce)
Muži nad 70 let: 1. Josef Holý (AC MS Brno) – 3:04:37
Ženy: 1. Adéla Esentierová (Ostrava) – 1:56:50,
Ženy nad 35 let: 1. Renata Michálková (Lukačovice) – 2:10:24
Ženy nad 45 let: 1. Marta Durnová (ANTALIS Branopac) – 2:21:39