Kde před lety stály ve frontách kamiony čekající na proclení, ve čtvrtek v devět hodin dopoledne stály seřazené traktory s cisternami.

„Jsme na hranici krachu. Co nám zbývá, poznamenal jeden ze zemědělců. Cílem protestu bylo podle něj upozornit na neúnosnou situaci tak, aby výrobci v budoucnosti dostali za mléko alespoň osm korun za litr.

Pole u sudoměřického vlakového nádraží si zemědělci vybrali jako nejvhodnější pro plánovanou akci, která se ve stejnou dobu odehrávala na mnoha místech České republiky.

Několik minut po deváté se traktory daly do pohybu. U výpusti měli řidiči už namontované zakončení, které tekutinu dokáže rozprášit na metry daleko.

Celá akce netrvala ani deset minut. Tolik stačilo, aby vodotrysky tisíců litrů mléka pokropily pole po sklizené kukuřici.

V půl desáté už je místo stejně pusté, jako předtím. Teď budou zemědělci jen čekat, zda někdo na jejich protest zareaguje.

„Výrobní ceny mléka se pohybují kolem pěti korun padesáti haléřů na litr. To je neúnosné. Výrobní náklady jsou přibližně osm korun na litr. Veškerá jednání selhávají,“ uvedla zootechnička družstva VSV Vracov Jana Šupálková.

Podnik má denní produkci přibližně čtyři tisíce litrů mléka. Na každém prodělává dvě koruny i více, což dělá devět tisíc korun denně. Pokud by to tak mělo být dále, bude nutné výrobu mléka ukončit.

„Nejde dělat donekonečna se ztrátou. Od nás se vykupuje za pět korun a v obchodě plnotučné mléko lidé koupí i za osmnáct. Kde se ztrácí ty peníze? Vždyť je to třísetprocentní nárůst,“ dodala zootechnička.

Zemědělci u Sudoměřic poukazovali na své kolegy v jiných zemích Evropské unie. Nikdo z nich si ale nedělá iluze, že by se na západě výrobou mléka dalo zbohatnout. Ani Němci či Rakušané si podle nich nemohou vyskakovat. Přesto je jejich situace díky větším dotacím únosnější.

„Umožňuje jim to alespoň žít. U nás jsou výrobci na pokraji krachu. Podniky, které se věnují více činnostem, ztrátu z výroby mléka dotují tím, co jim naopak vynáší. Při výrobě je ale třeba také mít peníze na rozvoj podniku, to u mléka nejde. Všude, kde se vyrábí, je ztrátové,“ láteřil další z přítomných.

Na místě zazněla i zaužívané pravidlo: Podle něj, aby sedlák mohl žít a rozvíjet se, měla by být cena mléka kolem deseti korun za litr. I devět by bylo ale dobrých. Znamenalo by alespoň minimální zisk.

„Víme, že vylévání je tak trochu zoufalý pokus. Ty pokračují ale už od pololetí. Doufáme, že to někoho zaujme. Ale moc tomu nevěřím, když nezaujaly některé daleko větší protesty,“ pokyvuje hlavou provozní zootechnička strážnického Žerotínu Stanislava Studničková Podnik, ve kterém pracuje, vyrábí ještě o polovinu více mléka denně než ten vracovský.

„V oboru dělám už pětadvacet let. Nikdy to nebylo horší,“ poznamenala na závěr Studničková.

V okrese Hodonín je nyní deset producentů mléka. Do Sudoměřic zamířili s patnácti sty až třemi tisíci litry mléka čtyři z nich: Agrolip Lipov, Žerotín Strážnice, VSV Vracov a Zemas Čejč.