VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie: Ženám zakazoval zákon pracovat v hospodě

Hodonín /HODONÍNSKÉ HOSPODY/ - Připomeňme si, jak to bylo v Hodoníně před první světovou válkou, kdy tam bylo v roce 1900 evidováno 10 231 obyvatel, v roce 1921 13 594 a rok 1938 vykazoval již 14 793 obyvatel.

19.9.2010
SDÍLEJ:

Odklízení sněhu před vysekáváním ledu odváženého do „ledovny“.Foto: archiv autora a B. Kujové

V roce 1936 byl vydán zákon, který zakazoval zaměstnávat v pohostinství ženy. Prý to kazilo dobré mravy. (Čerešňák, Zemek, 1979, s. 210, 275, 293, 302, 313)

První písemná zpráva o existenci hodonínských hotelů, kaváren a restaurací je zveřejněna v Adresáři města Hodonína z roku 1924, sestaveném Karlem Čapkem a též jeho nákladem vytištěném v tiskárně p. E. Pouchlého.¨

Hospodářská struktura Hodonína až do roku 1938 byla tvořena firmami a závody, z nichž nejznámější byly například Akciové cihelny, cukrovar, kovovýroba, Ing. Fr. Hönig a Kudrna, podniky dřevařské – Lignum a parketárna fy. Kohn, tabáková továrna, koželužna fy Frankl, moravská těžařská společnost a firma Opiag, které se zaobíraly pracemi pro rozvinutí těžby ropy a zemního plynu. (Čerešňák, Zemek, 1979, s. 277)

Místní a okolní restaurace byly zásobovány pěnivým mokem různých pivovarů – Plzeň, Litovel a také například pivem z pivovaru Jarošov, který sídlil v části Uherského Hradiště. Pivo bylo dodáváno převážně drahou, vagonovými zásilkami. Převáželo se v dřevěných sudech, uvnitř vysmolovaných, různých velikostí – „čtvrtky“ – pětadvacet litrů, „půlky“ – padeást litrů, „hektáky“ – sto litrů a „dupláky“ – dvě stě litrů, vždy podle požadavků jednotlivých restaurací. Pro jarošovské pivo byl u firmy Jokl zřízen sklad sudového piva. Sudy pak do jednotlivých restaurací rozvážel automobil.

Pro drobné obchodníky byla u firmy Jokl zřízena stáčírna piva. Zde bylo pivo ze sudů stáčeno do půllitrových lahví, a to jak pivo světlé, tak pivo černé. Takto stočené pivo se do jednotlivých obchodů dodávalo v dřevěných bednách po pětadvaceti lahvích. Po městě bylo rozváženo v takzvaných „kárách“, což byly vlastně dvoukolky s tři metry dlouhými ližinami. Naskládalo se na ně patnáct beden s nalahvovaným pi­vem.

Stávalo se, že do nádražní restaurace v Čejči se vypravila „tříkolka“ (něco jako obrácená rikša) a cyklista tak měl zajištěnu túru na celý den, když si musel trať do Čejče a zpět celou odšlapat.

Ve skladu Jarošovského piva byl firmou Jokl zřízen sklad ledu, který zákazníci požadovali v letních měsících. Led se „ledoval“ na řece Moravě v prostoru Rubanic, na Cigánce, a autem odvážel do „ledovny“, což byl vlastně sklep v hloubce osmi metrů o rozměrech šest krát osm metrů, jehož zdi byly obloženy dřevem.

Firma Jokl se nacházela na dnešní Národní třídě, Dukelských hrdinů a Sušilově ulici. Vjezd do areálu skladu byl právě ze Sušilovy ulice (dnes OSSZ). Majiteli firmy byli manželé Vilém Jokl (nar. r. 1863) a Bedřiška Joklová (nar. r. 1880). V prostorách své firmy zřídili sklad piva a výše zmiňovanou stáčírnu piva a „ledovnu“, zprostředkovávali prodej dřeva, střešní krytiny, stavebnin a uhlí. Manželé Joklovi zahynuli roku 1943 v koncen­tračním táboře v Osvětimi.

JOSEF GRUFÍK

19.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalistům Mutěnic k výhře nad Svratkou nepomohl ani střídající Lukáš Trávník (na snímku). Vinaři hráli v Brně bez branek.

První ztráta. Mutěnice hrály na Svratce Brno bez branek

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Nedání přednosti na bantické křižovatce: tragická nehoda uzavřela silnici smrti

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - Dva mrtví a pět těžce zraněných. Taková je bilance tragické nedělní nehody na silnici I/53 ze Znojma do Pohořelic. 

Hodonín dostal ve Vyškově sedm gólů a v MSFL poprvé prohrál

Hodonín – Fotbalisté Hodonína po slušném rozjezdu obdrželi ve třetí lize nečekanou facku. Nováček MSFL absolutně nezvládl derby ve Vyškově, kde prohrál hokejovým výsledkem 4:7 a ve třetím zápase přišel o letošní neporazitelnost.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Z Hodonína až na konec světa... Cestovatel Balga se po třech letech vrátí domů

Hodonín - Matěj Balga v polovině října 2014 vyrazil ze svého rodného Hodonína na svoji cyklistickou výpravu po Hedvábné stezce. Jenže Čína se nestala jeho cílem, ani se z ní nevrátil domů. Naopak pokračoval za Tichým oceánem, kde od Aljašky sjel až do jižní Ameriky. Tam absolvoval náročnou plavbu i s kolem po Amazonce, až se dostal na pobřeží Atlantiku. „A kruh se uzavírá! 11. června letím do Afriky, abych načal poslední etapu: Dakar-Paříž-Praha,“ informoval šestadvacetiletý cestovatel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení