VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomníček připomíná vraždu starosty

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ -I v dávných dobách byly páchány na území města Hodonína výtržnosti a loupeže. Jednu takovou událost, která skončila vraždou dokonce tehdejšího starosty města, připomíná nenápadný bílý pomníček ve Velkomoravské ulici. Stojí mezi kruhovými objezdy u budovy policie a obchodu OBI.

12.1.2012
SDÍLEJ:

Současná pozice pylonu na dvoře Masarykova muzea.Foto: archiv Antonína Kučery

Lebka a zkřížené hnáty ve spodní části pomníčku upozorňují na to, že se zde zřejmě stala věc nepříjemná a špatná. Na pomníčku stojí: „Leta Panie 1705 a dnie 17. maij zde od nepokogne mladeže sedlski, pokog cziniti chtic, wieku sweho 38 leth, swug život dokonal pan Jan Weselski, toho miesta primator, kterému tu gduci weczni pokog winssug“

Vysvětlení, co tato slova znamenjí, podal ve svém spiese Zrnka a zrníčka V. Novák.„Bylo to v pátou neděli po velikonocích (v neděli rogate), tedy těsně před výročním trhem, který trval několik dnů, a za rekrutírky proti uherským Kurucům. Mládež byla veselá. Šohaji se jistě bili – od panské hospody (dnes Kafárna), dnešní Pančavou, až k lužické silnici – domácí s cizími a také cizí mezi sebou. Primátor s rychtářem museli zakročit a křivák šohaje je ostrý.“ Byl zde tedy zavražděn tehdejší hodonínský primátor Jan Veselský.

K trestání hrdelních zločinů byla v minulosti často používána šibenice a je jisté, že i Hodonín měl takové místo poprav. Fotografie se samozřejmě nedochovaly, ale umístění šibenic si lze ukázat na mapě z roku 1779, kde v pravém horním rohu, nad textem „Nemocnice“, jsou šibenice zakresleny (texty Černý most a Nemocnice jsou doplněny s ohledem na současnost).

Pro popis se podívejme do knihy R. Šoupala „T. G. Masaryk a jeho rodný kraj“.„V Hodoníně nazývá se trať při cestě k Ratíškovicím 
v místě, kde je most přes železniční trať, dodnes Šibenice. Před časem byly tu louky, jež hodonínský kronikář let 1713 – 52 uvádí pode jménem „Za šibenicemi“. Na staré mapě hodonínské z roku 1779 zakresleny jsou v těch místech dvě šibenice – jednosloupová a dvousloupová. Toto místo bylo dobře viditelné z cest, které ústily do Hodonína,“ píše se v knize.

Na otázku, která se nabízí 
v souvislosti se šibenicí, zda byl v Hodoníně i kat, odpovídá V. Novák.„Nu, byl. A když právě neměli svého, pak si kata půjčovali z blízké Uherské Skalice. Zlomyslná fáma však doposud škádlivě říká, že ho „Skaličáci Hodoňákům“ půjčovali jen zdráhavě a neradi, že prý ho „majú enem pro seba a své dzeci“.

Popravy v minulosti nebyly prováděny pouze na šibenici. V pamětech města je popisován případ, kdy se v roce 1748 dohodli čtyři tabáční drábi, hlídající hranice z Uher proti pašování tabáku, že přepadnou pašeráka Jana Topinku ze Skalice. Topinka ještě s jedním občanem, jehož jméno se nedochovalo, nesl ze Skalice tabák. Drábi se na ně v lese Doubrava vrhli, oba zabili a obrali. Čin byl později prozrazen, Hodonínská obec tehdy měla hrdelní právo 
a městská rada vrahy odsoudila k smrti mečem. Odsouzení se odvolali k apelačnímu soudu do Prahy, ten však rozsudek potvrdil a všichni čtyři byli 31. října 1749 sťati.

Když už jsme v místech, kde stávaly šibenice, není to tak dlouho, kdy nedaleko odtud shlížel na město i trojboký pylon s reliéfy tří patronů. V roce 1790 jej u tehdejší ratíškovsko – bzenecké cesty nechala postavit městská rada na ochranu před morovou nákazou. Byl zasvěcen třem svatým, ochráncům proti nákazám: sv. Františku Xaverskému, sv. Vavřinci a sv. Gothardovi. Stejně jako šibenice, ani pylon s reliéfy svatých už tam spatřit nelze. Ne všem památkám byla vždy věnována adekvátní péče.

J. Míčka, tehdy pracovník Galerie, vzpomíná: „Přišel za námi profesor Andrys, který kdysi byl konzervátorem památkové péče a upozornil nás, že v polích za tratí směrem na Ratíškovice spadl starý strom na trojboký pylon s reliéfy, a ten tam leží zavalený a částečně rozbitý. Nebylo jasné, komu patří, v památkovém seznamu tehdy nebyl. Sochu se nám podařilo vyprostit, naložit a odvézt“.

Jak je zřejmé z posledního snímku, záchrana byla úspěšná. Pylon byl restaurován 
a dodnes stojí na dvoře zámečku, tedy Masarykova muzea.

ANTONÍN KUČERA

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Fotbalisté Bzence prohráli i druhý venkovní duel v letošním ročníku divize D. Další ztrátě nezabránil ani Lukáš Mlýnek.

Bzenec po výprasku těsně prohrál ve Žďáru. Brankář Kůřil šel na hrot

Jak bude vypadat ještě nenarozené dítě? Vědci pracují na ukazování budoucnosti

Brno - Vyšetří nenarozené dítě a rodičům ukážou, jak bude vypadat třeba ve třech letech. Prozatím neuvěřitelnou představu se snaží přivést do reality brněnští vědci.

Pár puštíka brýlatého se chlubí prvními mláďaty. Už vylétla i z hnízda

Hodonín – Voliéru puštíků brýlatých v Zoo Hodonín zdobí nyní dvě půvabná mláďata. První z nich přišlo na svět už sedmého, druhé desátého května.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Derby Velké nad Veličkou s Blatnicí rozhodla hlavička stopera Spaziera

Velká nad Veličkou – Nekompromisní hlavička pod břevno domácího stopera Ondřeje Spaziera ze 77. minuty rozhodla sobotní derby ve Velké nad Veličkou. Fotbalisté Kordárny zdolali ve šlágru 3. kola I. A třídy skupiny B Blatnici 1:0 a dál zůstávají v krajské soutěži stoprocentní. Zato hosté, kteří na Horňácku doplatili na mizernou koncovku, stále čekají na první bod i výhru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení