VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnici dal jméno dvůr, který jí vévodil

Šenhof /ZANIKLÉ VESNICE/ - Šenhof nezanikl jen jednou, ale dokonce dvakrát. Pokus o jeho obnovu se nezdařil

24.2.2010
SDÍLEJ:

ŠENHOF? Ležel mezi Násedlovicemi a Nenkovicemi. Foto: Deník/Markéta Evjáková

Předchozí díly seriálu Zaniklé vesnice najdete ZDE

Vesnice Šenhof se jmenovala podle hospodářského dvora. Ten přitom patřil někomu jinému než samotná vesnice, která byla ve své době mezi nejmladšími na Kyjovsku.

„Nejmladšími osadami na kyjovském území byly osady nesoucí typicky německá jména, stejně jako ty nesoucí přízvisko Lhota. Jde o osady vzniklé převážně při německé kolonizaci ve třináctém století. Vedla ke vzniku několika Lhot, stejně jako Šenstrasu, Šenhofu i Ranšperku,“ uvádí historik Rudolf Hurt v knize Kyjovsko.

První písemná zmínka o vesnici je v závěti Bruna z Dražovic v roce 1340. „Bruno spolu se svou manželkou Vojslavou odkazoval velehradskému klášteru šenhofský dvůr se všemi poplužními, poli, pastvinami, lukami a budovami a spolu se čtyřmi lány ve vsi přikázanými ke dvoru,“ píše Hurt.

Malý a Hrubý

Pro německy hovořící jedince je název obce snadno rozluštitelný. Znamenal pěkný dvůr. Původně se psával Schönhof, později například Schenhoff, nakonec tedy Šenhof, někdy i Šenhofy.

„Ves stávala jižně od Násedlovic, kde je polní trať Hrubý a Malý Šenhof. Roku 1340 patřila klášteru velehradskému, ale roku 1345 byla pustá,“ uvádí v knize Zaniklé osady na Moravě v dobách feudalismu zase historik Vladimír Nekuda.

Ten vzpomíná ale ještě pokus o obnovení vsi. Stojí to právě ve zmínce z roku 1345. V ní požaduje biskup Jan po kunovském rychtáři, aby ji nechal znovu osadit. To se také podařilo, ale jen na krátkou dobu. Je to jasné z další Nekudou objevené zmínky. Ta je z roku 1386. Píše se v ní o prodeji pusté vísky Schenhoff Vokem z Holštejna bratřím Bohuňkovi a Mirkovi ze Smrčan. Další zápisy ji stále zmiňují jako pustou.

Rudolf Hurt v knize Kyjovsko ovšem poukazuje na nesrovnalosti v záznamech. Z nich usoudil, že vesnice patřila někomu jinému než dvůr, který jí dal jméno.

Vesnice s osmi lány

Ve zmíněné závěti Bruno odkazuje klášteru v příslušenství dvora čtyři lány. Po smrti svého manžela Vojslava podle Hurta darovala roku 1341 k tomu ještě čtyři lány ve vsi Šenhofu. Velehradský klášter měl tedy ve vsi s příslušnými polnostmi osm úročných lánů.
„Dne 25. července 1341 mluvilo se však jen o dvoru se třemi poplužními a se čtyřmi lány jako o majetku velehradského kláštera,“ upozorňuje Hurt v knize.

Každopádně poté vesnice i dvůr měly ještě hodně majitelů, jak tomu bývalo zvykem. I když byla ves pustá, jako zboží se šlechtě stále hodila. Ves zpustla podle Hurta už někdy v druhé polovině 14. století. Její pozemky užívali od 15. století lidé z Nenkovic a později i z Násedlovic. Bližší polohu obce určuje dodnes používaný pomístný název Šanov, nebo Šanovy na Nenkovicku i Násedlovicku.

„Jde o trati ležící mezi Násedlovicemi a Nenkovicemi,“ píše v knize Ždánsko historik Jakub Vrbas.

To, co Nekuda ve své půl století staré knize označuje jako Hrubý a Malý Šenhof, aktuální mapa Násedlovic popisuje jako Velký a Malý Šanov. Tato plocha spolu s Šanovy, které mají na svém katastru Nenkovice, by měla ukazovat na dřívější rozlohu pozemků zaniklého Šenhofu.

Vážení čtenáři, seriál Zaniklé vesnice najdete také v tištěné podobě každé úterý v Hodonínském deníku Rovnost.

Autor: Zdeněk Šmýd

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Zkušený záložník Jiří Vítek (na snímku) pomohl fotbalistům Kozojídek k postupu do I. B třídy a teď se spoluhráči zažívá skvělý vstup do nové sezony.

Kněždub pokazil Bobotovi debut. Souboj nováčků rozhodl Bančák

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Milotice stáhly ztrátu z 0:3 na 4:4. Obrat Dubňan přinesly hlavičky

Milotice – Ani vedení o tři branky rohateckým fotbalistům první výhru v letošním ročníku I. A třídy nepřineslo. Slavoj v divokém nedělním zápase ztratil náskok 3:0 a 4:3, nakonec v Miloticích získal po divoké remíze 4:4 alespoň bod.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení