VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodní mlýn sloužil více než osm set let

Hodonín /HODONÍN VČERA A DNES/ - Dnes už si prostor s líně tekoucí vodou za Náměstím osvobození vedle Státního okresního archívu spojují s vodním mlýnem snad jen zájemci o historii. Přitom šlo pravděpodobně o nejstarší vodní mlýn na dolním toku řeky Moravy.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Současný pohled na místo někdejších mlýnů.Foto: archiv

V tzv. privilegiích královny Konstancie z počátků 13. století je již o tomto mlýnu zmínka, kterou V. Novák v Zrnkách a zrníčkách přepisuje takto: „Nájemce mlýna má ročně platit 8 modiů žita, 4 modia pšenice a na penězích 3 solidy denárů. Kdyby to nestačil, ať se obrátí na milost královny a radu měšťanů. Dále má mít 20 iugera (asi 5 ha) rolí, tří pomocníky (asi stárka, mládka a práška) a jednoho rybáře“.

Další zmínka o mlýně je z panského urbáře hraběte Weikkarta ze Salmu a Neuburku nad Inem z roku 1600, (text je výrazně zkrácen): „Mlejn panský při městě Hodoníně o jedenácti kolích moučných a se dvanáctým kašným a stoupami. Kaše se dělávají a melí. V kterémžto mlejně obilí všelijaké, též i slady, omasty (šrot s plevami) ku potřebě zámku se mele a lidem domácím i přespolním tolikéž“. Podobná zpráva se objevuje například v oppersdorfském urbáři z roku 1691, později ve farních matrikách se zase objevují zápisy, kde se třeba k 15. 11. 1746 dozvídáme, že: „na svatbě jistého Františka Vodičky za prvního svědka je Martin Pahnost, primátor města, a za druhého Karel Žák, panský mlynář v Hodoníně“, nebo „21. 06. 1750 se Marina, dcera zdejšího mlynáře Jiříka Žadáka, vdala za vdovce Davida Kořistku“.

Posuneme-li se v čase téměř o sto let, můžeme se dozvědět, že hodonínský panský mlýn měl koncem ledna 1828 v nájmu Josef Urbánek, od 31. ledna 1833 platil po čtyři roky roční nájemné 4100 zl.

Před novou licitací byl v roce 1836 rozeslán okolním obcím tento popis: „Mlýn leží v Hodoníně na obou stranách hlavního ramene řeky Moravy, je v provozu po celý rok, sestává z 13 složeních moučných a jednoho kašného, je v nejlepším stavebním stavu, je ohnivzdorný, postavený z cihel, patří k němu velká, taškami krytá šopa a stodola, je tu též rozsáhlý byt pro mlynáře spolu s potřebnými hospodářskými budovami a se stájemi. Kromě toho se nájemci ponechává k používání také 47 7/ 8 měřic dobrého pole a jedna louka na 30 až 40 fur sena a 15 až 16 fur otavy.“ Výsledek licitace uvádí V. Novák takto: „Urbánek se licitace 31. 11. 1837 zúčastnil a mlýn vydražil na další čtyři roky za roční nájemné 5005 zlatých konvenční měny. Jak dlouho se pak na mlýně udržel, nevíme“.

V druhé polovině 19. století mlýn získala do nájmu židovská podnikatelská rodina Redlichů – Ignác Leopold Redlich (1836–1891) a Adolf Redlich (1839–1896). Smlouvou z 6.7. 1871 hodonínský vodní mlýn od císařského velkostatku vykoupili a měli jej pak v provozu pod svým vlastním jménem. Další smlouvou z 5. května 1893 byl převeden na firmu Brüder Redlich (Bratři Redlichové). Redlichové podnik zmodernizovali, na levé straně řeky přistavěli strojovnu s vysokým továrním komínem a získali tak vodní i parní pohon mlýna. Dne 25. 7. 1904 došlo ve mlýně ke vznícení prachu a velký požár zachvátil celý podnik. Mlýn vyhořel až do základů a nebyl už nikdy obnoven. Škoda tehdy byla odhadnuta na 1200000 korun. „Mlýn na tomtéž místě stál a pracoval přes 800 let, stejně dlouho jak o něco níže stál po staletí hodonínský zámek, jehož poslední část byla ve dvoře tabákové továrny zbořena do deset let po požáru mlýna, a po obou nezůstalo ani jediné památky,“ konstatuje opět Vladimír Novák.

ANTONÍN KUČERA

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Veselí nad Moravou v krajském přeboru podruhé v řadě prohráli 0:2. Na snímku je záložník Aleš Radmil.

Zase 0:2. Fotbalisté Veselí ve vloženém kole nestačili na Bosonohy

Ilustrační foto

Kvůli salmonele vybijí v Pohořelicích 65000 slepic. Vejce stahují z prodeje

Komplex trvá. Mutěnice prohrály s Bystrcí 0:1

Mutěnice – Bystrcký komplex dál trvá. Mutěnickým fotbalistům to proti Dostě prostě nejde. Svěřenci trenéra Petra Zemánka před rokem prohráli pod Brněnskou přehradou 1:3, předtím stejnému soupeři podlehli 0:4 a nepříjemnou sérii neukončili ani ve středu. Vinaři ve vloženém 14. kole krajského přeboru padli s Bystrcí 0:1. Duel dvou aspirantů na postup do divize ve 36. minutě rozhodl domácí útočník Radim Chyla. Hosté dohrávali bez vyloučeného obránce Tomáše Novotného.

Test Deníku Rovnost o důvěřivosti důchodců: Nesete přeplatek? Jdu otevřít

Břeclav /TEST/ - Deník Rovnost testoval důvěřivost důchodců. Redaktor a nejprve ukrytý strážník zkoušeli, jak starší lidé dokážou odolat lákavé nabídce podvodníka.

AKTUALIZOVÁNO

Paraglidista zemřel při pádu na pole. Záchranáři ho oživovali marně

Moravský Žižkov – Ačkoliv téměř čisté nebe nad Břeclavskem ve středu ozařovalo slunce, let pro jednoho z účastníků tamního evropského šampionátu v motorovém paraglidingu skončil smrtí. Prestižní akci konanou na letišti v Břeclavi poznamenala tragická nehoda.

Trest pro ženu v lágru? Noc a den v márnici

Praha - Je konec května 1945, válka skončila. Na Vypichu je živo, hemží se to tam auty a vojáky. V náručí jednoho důstojníka se choulí osmiletá holčička. „Táto můj, táto můj, ty ses nám vrátil,“ volá děvče a zasypává vojákovu tvář polibky. Při vzpomínce na první setkání s otcem poté, co ho pět let neviděla, se i teď tlačí Zdeně Čapkové slzy do očí. Její otec František Bernas, důstojník československé armády, musel z protektorátu utéct před gestapem. Matku zavřeli nacisté do lágru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení