VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrhcáby - oblíbená hra ve středověku

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Touha hrát a bavit se je stará snad jako lidstvo samo. Již ze starověku pochází celá řada dokladů o existenci zejména deskových her. V našem prostředí je dnes známo a oblíbeno velké množství podobných her, jako jsou například šachy, dáma a řada dalších. Neprávem opomíjené jsou u nás vrhcáby, což je stará desková hra pro dva hráče.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Hráči vrhcábů, jak jsou vyobrazení v rukopise z roku 1479, Kostnice (Německo).Foto: archiv Masarykova muzea v Hodoníně

Další díly seriálu
Na výstavu do muzea
naleznete

ZDE

Předchůdce vrhcábů hrávali lidé již ve starověkém Egyptě, v Mezopotámii či Persii. Po Evropě se hra šířila prostřednictvím Římanů, kteří ji hrávali v Anglii už v prvním století našeho letopočtu. Ve středověké Evropě byla zprvu výsadou pouze vyšších a středních společenských tříd, později pronikla i mezi nižší vrstvy. Vrhcáby se často hrávaly v městských i venkovských krčmách nebo i na tržištích. Hru tak mohl hrávat jak panovník, šlechtic, měšťan, tak i obyčejný člověk.

Ušlechtilá hra

Pro samotnou hru byla potřeba hrací deska, nejčastěji dvojdílná, patnáct kamenů pro každého hráče a dvě kostky. Základní pravidla jsou velmi jednoduchá. Hrací kameny se rozestaví na desku podle daného schématu a každý hráč hází kostkami, přičemž pohybuje s kameny po jednotlivých polích. Cílem hry je dovést všechny své kameny na svá vnitřní pole a odtud je vyvést z desky ven dřív, než se to podaří soupeřovi.

Vrhcáby, založené na taktice, strategii, náhodě i na schopnostech hráčů, byly ve své podstatě ušlechtilou hrou. Dokonce i Jan Amos Komenský zařadil hru do učebnice pro děti Orbis Pictus. Přesto vrhcáby spadají do kategorie hazardních her. Na začátku i v průběhu hry se daly na výsledek vsadit peníze, a to i nemalé výše. Proto byla hra v minulosti často zakazována.

Vrhcáby se ve středověku poměrně často zobrazovaly v iluminovaných rukopisech nebo i na kamnových kachlích. Většinou v souvislosti s neřestí hazardu. Z našeho prostředí zdobí nejeden gotický kachel motiv dvou hráčů, jak se vzájemně perou se zbraní v ruce nad rozehranou partií vrhcábů. Při archeologických nálezech se často nacházejí dřevěné nebo kostěné hrací kameny i kostky, které však mohly sloužit i k jiným hrám. Jediným jasným archeologickým dokladem hry je hrací deska, která je nezaměnitelná díky charakteristickým polím v podobě protilehlých trojúhelníků. Taková středověká deska u nás dosud nebyla nalezena. Unikátní nález desky i s hracími kameny však pochází z německého Freiburgu. Zde ji archeologové bezpečně datují již do vrcholného středověku, do 13. století.

Kopii vrhcábů nalezených ve Freiburgu je možné zhlédnout na výstavě „Dřevěné předměty ze středověkých měst“, která probíhá v těchto dnech na hodonínském zámečku. Do neděle 13. února si mohou návštěvníci muzea vrhcáby nejen prohlédnout, ale také si je zahrát a zakusit kouzlo hry.

Vrhcáby patřily v českých zemích k oblíbeným hrám až do 19. století. Po téměř stoletém zapomnění se dnes opět dostávají ve větší míře k rukám hráčů. V sestavách deskových her, běžně dostupných v obchodech, již vrhcáby zpravidla nechybí, jen jsou možná známější pod anglickým názvem Backgammon.

V balkánských zemích, v Řecku, na Kypru i jiných ostrovech ve Středozemním moři hrávají lidé vrhcáby běžně na veřejnosti, v parcích, před svými domy nebo i na tržištích. Podobnou masovou oblibu hry snad můžeme očekávat časem i u nás.

FRANTIŠEK KOSTROUCH

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ČTVEŘICE A TÝMU SKST HODONÍN. Zleva stojí Natalia Partyka, Kateřina Pěnkavová, Guo-Lin a Renata Štrbíková.
4

Stolní tenistky z Hodonína mají nové posily. V zápase zazářila hráčka z Číny

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Policisté hledají zlodějku z prodejny s oblečením. Zachytila ji kamera

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Nepozornosti čtyřiapadesátileté zákaznice prodejny textilu využila v uplynulých dnech neznámá žena a okradla ji. Pátrají po ní policisté, k dispozici mají záznam z průmyslové kamery.

Krytý bazén otevřou začátkem listopadu. Po víc než dvou letech modernizace

Hodonín – Hodonínská radnice přebírá v tomto týdnu podle harmonogramu dílo krytého plaveckého bazénu, který je zavřený už od června roku 2015. „Bazén má nové moderní prostorové a barevné řešení a je vybavený kompletně novými technologiemi. Právě ty včetně hygienických norem musí ještě prověřit zkušební provoz,“ informoval v pondělí mluvčí hodonínské radnice Ivo Cencinger.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

Nový skleník slibuje návrat místních rajčat

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Farmáři nejen z jihu Moravy chtějí do prodejen vrátit ovoce a zeleninu vypěstované na domácí půdě. Na pulty poputují na přelomu roku i rajčata ze skleníku u Velkých Němčic na Břeclavsku, který v nejbližších měsících dokončí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení