VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnici z Otrokovic do Babic by mohli začít stavět už příští rok

Slovácko /VIDEO/ – Psal se rok 1963, když v ČSSR naplánovali čtyřproudou silnici H55 z Olomouce do Břeclavi a dál ke státní hranici. Od té doby sice její část otevřeli, ale stále jí převážná většina chybí.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Dálnice D55 povede okolo Starého Města.Foto: Archiv ŘSD

Podle nejoptimističtějších výhledů by se v roce 2018, tedy po 55 letech, mohlo začít se stavebním řízením úseku Napajedla – Babice a následně trasy do Starého Města. Stavba jedné části by měla trvat tři roky. Dálnice D55 by do budoucna měla odvést tranzitní dopravu z dnes velmi frekventované I/55 a ulevit tak obcím, které protíná.

„Jezdím tudy denně do práce. Cesta ze zaměstnání trvá dvakrát tolik než do něj. Dálnice by jistě dopravě prospěla, především v době špiček,“ popsal své zkušenosti řidič Martin Šedý. A například zkrácení doby cestování je jednou z výhod, které by nová dálnice měla podle Ředitelství silnic a dálnic přinést. „Silnice bude znamenat bezpečné předjíždění i napojování na vedlejší cesty. Slovácko se tak navíc napojí na páteřní dálniční síť,“ nechal se slyšet ředitel Správy Zlín Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Úseku Babice – Staré Město by měla předcházet trasa Napajedla – Babice, v případě této stavby však naráží projektanti na odpor některých obcí kvůli řešení silnice. Proto je možné, že se staroměstský úsek začne budovat dříve než ten napajedelský. „Je vykoupených 95 procent pozemků, zbytek brzdí dědická řízení a vyjednávání o ceně. Mým snem je, že by mohlo začít stavit v roce 2022 – 23,“ přál by si starosta Starého Města Josef Bazala.

Více než osmikilometrovou trasu z Babic do Starého Města překlene několik mostů kvůli potokům, silnicím i cyklostezkám, které vedou v blízkosti, a v některých úsecích bude u dálnice protihluková stěna. „Mělo by to být v oblasti kudlovického a jankovického potoka,“ upřesnil Karel Chudárek. D55 budou ve zmiňované části dělit dvě křižovatky, vždy na okraji Starého Města. Mimoúrovňová křižovatka Staré Město – sever přivede na silnici dopravu ze Starého Města. Nová okružní křižovatka by měla vzniknout v místě, kde se ulice Huštěnovská původně připojovala na I/55, nově I/655. Odtud se D 55 přimyká k železniční trati a pokračuje mezi průmyslovými areály.

Druhá výrazná stavba dálnice – křižovatka Staré Město – jih připojuje na D55 silnici I 50, která je zároveň mezinárodní silnicí E 50. Tady stavba končí a navazuje na další úsek Staré Město – Moravský Písek, přičemž i v tomto případě jsou přípravné práce ve stejné fázi.

V současné době je z celé D55 v provozu necelých 18 kilometrů dlouhý úsek Hulín – Otrokovice. Tříkilometrový severovýchodní obchvat Otrokovic byl zprovozněn v říjnu 2006, severního prodloužení k mimoúrovňové křižovatce Hulín s dálnicí D1 se D55 dočkala 3. 12. 2010

Autor: Blanka Malušová

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jedenáctý ročník Slováckého poháru přinesl skvělou házenou a zajímavou konfrontaci šesti účastníků evropských pohárů.

Na Slováckém poháru v Hodoníně scházejí Michalovce i klimatizace

Fotbalisté Strážnice bodovali i ve druhém letošním mistrovském duelu. Na hřišti ve Valticích zvítězili jasně 4:0.

Fotbalisté Strážnice ve Valticích využili dlouhou přesilovku. Venku vyhráli 4:0

Miminka Hodonínska - naši noví občánci 33. týdne 2017

Kyjov - V kyjovské porodnici se v 33. týdnu roku 2017 narodila tato miminka. Redakce Hodonínského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Zlín vyměnila za Hodonín. Házenkářku Gärtnerovou zase trénuje otec

Hodonín – V minulé sezoně přijela k pohárovému utkání do Hodonína ještě jako soupeřka, nyní se sportovní hala TEZA stala jejím novým sportovním domovem. Devatenáctiletá spojka Natálie Gärtnerová vyměnila v rámci interligy dres. Rodačka z Kunovic, kde s házenou začínala, už nebude jezdit do Zlína, ale přesune se na jih Moravy.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení