"Vyhlašujeme válku všem, kteří útočí na jihomoravské víno. Chceme bojovat proti těm, kteří budou kazit renomé našemu vínu a uvádět spotřebitele v omyl," uvedl Hašek. Doplnil, že v Jihomoravském kraji se vinařství věnuje mnoho rodin a tisíce lidí. "Případy padělání vína jsou přitom časté, a pokud se všeobecně podíváme na alkohol, za vše hovoří metanolová kauza. Nedovedu si představit, kdo jiný by měl lidem proti černému trhu s vínem pomoci než Jihomoravský kraj," poznamenal Hašek.

Podle něj černý trh s vínem ročně připraví stát zhruba o dvě miliardy korun. "Primárně musí v této problematice zasáhnout vláda s celníky, ale jako kraj chceme změnu zákona iniciovat, protože víno je úzce spjato s jižní Moravou a na území kraje se nachází 90 procent vinohradů," sdělil Hašek.

Rada Jihomoravského kraje reagovala na požadavek Svazu vinařů ČR a přijala záměr zpracovat novelu trestního zákona, a to zavedení nové skutkové podstaty padělání vína či destilátů. "Jihomoravská vína vozí ceny z celého světa, mezi lidmi jsou oblíbená a my nechceme, aby to kazili podnikavci, kteří je upravují, falšují a vydávají je za jihomoravská vína," řekl hejtman.

Po přijetí novely by se trestného činu dopustil každý, kdo by úmyslně falšoval víno. Vypracování návrhu však potrvá několik měsíců. "Předpokládám, že červnové zastupitelstvo schválí záměr na vypracování, a my jej budeme během léta tvořit. Schválit by jej mohlo zářijové zastupitelstvo. Do té doby uspořádáme semináře s odborníky a specialisty na trestní právo. Novela musí být kvalitní, pokud chceme, aby prošla ve Sněmovně," doplnil Hašek. Samotný proces schvalování v Parlamentu ČR potom trvá podle Haška nejméně půl roku.