VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřské školy jinak. Místo hřiště mají les a oběd na ohni

Jižní Morava – Do nástupu do mateřské školy zbývají synovi Terezy Šabatové z Břeclavi ještě dva roky, přesto ji už nyní zaujala nová možnost. V září začne v Břeclavi fungovat lesní mateřská škola. „Do státní školky syn asi nepůjde už vzhledem k povinnému očkování. Varianta lesní školky by sice byla dražší, ale nechodil by tam třeba všechny dny v týdnu," přemýšlela dopředu Šabatová. O školce, kde se děti vzdělávají a hrají si pouze v přírodě, uvažují i další rodiče.

7.5.2017
SDÍLEJ:

Lesní mateřská školka. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Racek Attila

Břeclavská mateřinka Veverka bude mít zázemí v městské části Charvátská Nová Ves. „Pozemek je hned vedle lesa. Jako útočiště pro odpočinek a případné velmi nepříznivé počasí jsme vybrali novou krásnou jurtu,“ řekla za břeclavský tým Dana Neprašová. Jurtu, což je tradiční kruhový mongolský příbytek, budou s pomocí rodičů stavět v červenci.

Kapacita školky, kde budou rodiče podle počtu dní platit školkovné, bude maximálně patnáct dětí na jeden den. „Jsme nezisková organizace, a proto za návštěvu školky rodiče platí. O děti se budou starat dva učitelé. Dítě může navíc kombinovat docházku do lesní školky s chozením do té klasické,“ nastínila možnosti Neprašová.

Průměrné školné v lesní školce činí v současnosti přibližně čtyři tisíce měsíčně. To se však od září může změnit. Díky novele školského zákona a vyhlášce o předškolním vzdělávání z konce minulého roku mohou nyní soukromníci usilovat o zápis do školského rejstříku. Registrace by jim umožnila čerpat státní dotace a tím pádem by mohli vybírat nižší školné. Děti by v nich také mohly od září odchodit povinný poslední rok předškolního vzdělání.

Podle ministerstva školství o takovou možnost zažádalo zatím jen část z nich. Přitom je v republice takových zařízení, které fungují pod Asociací lesních mateřských škol, přibližně sto čtyřicet. „Pokud chtějí být zapsány, musí splnit i hygienické požadavky. Novela vyhlášky nastavuje například délku provozu lesní mateřské školy s ohledem na to, že se děti vzdělávají především venku,“ odpověděla v pátek na dotaz deníku Rovnost kancelář ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Lesní školy fungují již několik let. V roce 2014 otevírali jednu například na Hodonínsku. „Naše školka je v krásném prostředí na okraji bzeneckého borovicového lesa. S dětmi netrávíme čas jen v přírodě, ale navštěvujeme spoustu kulturních akcí, divadel, koncertů. Ukazujeme dětem reálný život a práci dospělých návštěvami výrobních podniků, čističek vody či odborných učilišť,“ uvedla za školku Petrklíč z Bzence Renata Oharková. Pravidelně k nim dochází kolem osmi až jedenácti dětí.

Zatímco Břeclavsko a Hodonínsko mají po jedné lesní školce, na Znojemsku na svou první teprve čekají.

Lesní mateřská škola ∙ Lesní mateřská škola je možnou variantou ke klasickému předškolnímu vzdělávání
∙ Klade důraz na pobyt dětí v přírodě a vzdělávání mimo učebny přímo v prostředí přírody, nejčastěji lesa
∙ děti odpočívají v zázemí, která mají nejrůznější podoby, nejčastěji jsou to takzvané jurty, chatky či maringotky
∙ vzdělávání je v souladu s rámcovým vzdělávacím programem

Renata Oharková ze školky v Bzenci říká: Učíme děti úctě

Bzenec – Lesní mateřskou školu Petrklíč v Bzenci na Hodonínsku založily před třemi lety dvě matky s malými dětmi. „Jsme přesvědčené o tom, že pobyt dítěte v přírodě za každého počasí je to nejlepší pro jeho osobnostní, motorický a zdravotní vývoj,“ říká hlavní učitelka Petrklíče Renata Oharková.

Jaké byly začátky? Co všechno jste musely zařídit?
Školku jsme otevíraly v Moravském Písku, kde obě bydlíme. Naším zázemím byla budova mysliveckého spolku Dubina. Za rok jsme byly nucené školku přestěhovat do rodinného domu kolegyně. A zároveň jsme připravovaly s pomocí rodičů nové zázemí v Bzenci. Pozemek nám skoro zdarma pronajalo město.

Čím se liší vaše školka od těch klasických?
Snažíme se vést děti k úctě a ochraně životního prostředí. Účastníme se různých ekologických projektů. Denní chod je podobný jako v kamenných školkách. Máme připravený program, který je však hlavně v lese. Pravidelně jeden den v týdnu vaříme oběd na ohni. Po obědě se pak přesouváme do zateplené a vytápěné maringotky, kde odpočívají.

Autor: Aneta Beránková

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrající trenér Uhřic Tomáš Valihrach (na snímku) byl po nedělním domácím zápase s břeclavskou rezervou velmi spokojený.

Fotbalisté Uhřic doma vydřeli výhru nad silnou břeclavskou rezervou

Ilustrační foto.

Vyjel mimo silnici. Pro motorkáře s mnohačetnými poraněními letěl vrtulník

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Brno, jižní Morava – Stále řádí. I když nových pacientů nakažených žloutenkou typu A od minulého týdne nepřibylo, hygienici varují před velkým optimismem. Podle nich zatím nic nenaznačuje, že epidemie v Brně a okolí končí. 

Vacenovice selhaly v Charvátské Nové Vsi. Hovorany prohrály v Mikulově

Vacenovice – Vacenovičtí fotbalisté neuspěli v Charvátské Nové Vsi, kde prohráli 0:2. Tři body celku z Břeclavska vystřelili Zdeněk Kuřil a Tomáš Jedlička. Hosté v nastaveném čase přišli o střídajícího obránce Libora Chvátala, který se nechal zbytečně vyloučit.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Kněždub pokazil Bobotovi debut. Souboj nováčků rozhodl Bančák

Kněždub – Před týdnem doma s Uhřicemi ztratili dva body, které si v Křepicích vzali zpět. Fotbalisté Kněždubu výborně zvládli utkání 3. kola I. B třídy. Svěřenci trenéra Libora Grabce staršího venku zvítězili přesvědčivě 4:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení