Bez další budky se proto budou muset od května obejít v Tuřanech. Na rohu Vyšehradské a Glocovy ulice stojí přes dvacet let. Místní už ale o ni podle místostarosty Miroslava Dorazila nemají zájem. „Za posledního půl roku z ní lidé volali osmačtyřicetkrát," prohlásil. Po plánovaném zrušení zbude v městské části šest telefonních budek.

budky v Brně
Počet veřejných telefonních automatů v Brně:
- na konci roku 2009: 606
- na konci roku 2010: 516
- na konci roku 2011: 484
- na konci roku 2012: 410
- na konci roku 2013: 362
- na konci roku 2014: 271
- předpokládaný počet na konci roku 2015: 176

Aby se provozovatelům veřejná telefonní budka vyplatila, musí se z ní volat přibližně dvakrát denně. „Není to ale zdaleka jediné kritérium. Záleží například také na konkrétním umístění telefonního automatu. V některých lokalitách musíme platit navíc za úklid po vandalech. Naopak automaty na nádraží nebo v nemocnicích mají nižší náklady na údržbu," uvedla mluvčí Telefóniky O2 Kateřina Miškovská.

Kvůli tomu, že nevydělávají, zmizí do začátku léta také dva telefonní automaty z Bohunic, konkrétně z Gruzínské a Okrouhlé ulice. „Lidem to nijak zvlášť nevadí, tahle služba už je podle mě přežitek," řekl starosta Antonín Crha.

Těch, kteří budky ještě využívají, se ale rušení v Bohunicích moc nedotkne, v městské čtvrti je jich ještě dalších sedmnáct.

Volání z veřejných automatů bylo podle statistik Telefóniky O2 nejpopulárnější na přelomu století. Od té doby zájem klesá, lidé volají skoro výhradně z mobilů. Pokud nejsou v nouzi. „Telefonní automaty mají nenahraditelnou úlohu při tísňovém volání. Za rok z nich v Brně zavolá na Linku bezpečí téměř tisíc lidí," sdělila Mikšovská.

KLÁRA ČÁPOVÁ