Šampón, čokoládová pomazánka, lepidlo, ubrousky nebo třeba papuče. Běžné věci, které lidé denně používají, jsou pro trestance z jižní Moravy promyšlenou skrýší. Jejich návštěvy v brněnské vazební věznici v Bohunicích do nich totiž dokážou ukrýt drogy.

Závislí se ve vězení k drogám nedostanou snadno, proto vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak je do cely dopravit. Některé z nich se daří dozorcům pravidelně odhalit. „Drogy se k nám dostávají nejčastěji v poslaných balíčcích. Odesílatelé využívají hlavně dutin v nejrůznějších předmětech. Stává se nám, že objevíme dvojitá dna nebo slepené listy v knize. Drogy zachytáváme i s pomocí psů. Jsme v tom velmi úspěšní," uvedla mluvčí brněnské vazební věznice v Bohunicích Dana Krejčířová.

Dozorci na drogy nejčastěji narážejí v lécích, nejrůznějších balzámech a dalších hygienických potřebách. Že by si trestanci ukryli drogu přímo do těla, není podle mluvčí příliš časté. „V posledních letech jsme se setkali s jediným případem, kdy si vězeň ukryl injekční stříkačku s neznámým obsahem do konečníku," řekla Krejčířová.

Toxi tým
- Specializovaný pracovní tým zkušených kriminalistů
- Odhaluje výrobny drog, dealery a jejich vazby
- Cílem je omezit dostupnost drog především pro mladou generaci
- Úzce spolupracuje s Národní protidrogovou centrálou

I když zasílané balíčky představují hlavní tok ukrytých drog, vězni využívají i další příležitosti. Se zakázanými látkami se vracejí třeba ze setkání s návštěvou nebo 
z venkovních pracovišť.

Již méně promyšleně ukrývají drogy narkomani, kteří se pohybují na svobodě. Je to hlavně proto, že ve chvíli, kdy je zastaví policejní hlídka, nemají moc času, aby skrýš promysleli. „Na ulici opravdu nestihnou drogy ukrýt kdovíjak uváženě. Neschovají je ani nijak daleko, prakticky kam dosáhnou. Nejčastěji do spodního prádla, ponožek nebo krabiček od cigaret," uvedl šéf brněnského Toxi týmu Ladislav Houba. Policisté z této skupiny se specializují na drogovou kriminalitu na jihu Moravy.

Zkraje února se jim na Dukelské třídě v Brně podařilo přímo v autě zadržet dlouhodobě hledaného cizince podezřelého z distribuce a výroby drog. Společně s ním se v autě nacházeli další dva muži. Také oni se ve spěchu snažili drog zbavit nebo je schovat. „Kriminalisté při prohlídce auta našli psaníčka s omamnou látkou. Pod autem byl navíc odhozený sáček s heroinem. Celkem tak na místě policisté zajistili asi 150 gramů drogy," uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Straková.

Při osobní prohlídce dealera pak policisty překvapilo, co našli. „Cizinec ukrýval ještě více než gram heroinu ve spodním prádle," doplnila Straková. Za trestnou činnost mu hrozí až pět let vězení.

Když policisté drogy zabaví, předají je odborníkům, kteří zkoumají jejich čistotu. „Potom droga putuje do takzvaného režimového skladu, kam mají přístup jen tři lidé. Až se ve skladu nahromadí určité množství látky, v případě marihuany kila, tak drogy necháme spálit. Odvážíme je do certifikovaných spaloven, které jsou po celé republice. V Brně taková ale není," doplnil Houba.

MICHAL KIRŠ