71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník
SKÓRE ROVNOSTI: Máte rádi chřest?

Soud poslal bývalé vedení Slovmlýnu do vězení

Slovmlýn

Slovmlýn Autor: Archiv

18.2.2012 06:24

Velká nad Veličkou, Olomouc – Devět let za zločin padělání a pozměňování peněz za zločin úvěrového podvodu. Takovou výši trestu uložil v polovině ledna Vrchní soud v Olomouci dvěma statutárním zástupcům bývalé společnosti Slovmlýn Jaroslavu Škodákovi a Martinu Miškeříkovi. Oba muži si mají trest odsedět ve vězení s ostrahou.

Soud také oběma mužům uložil uhradit bankám celkem sto čtyřicet jedna milionů korun. Na případu intenzivně pracovali kriminalisté brněnského Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie. Ti před dvěma lety podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby.

„Oběma mužům kladli za vinu, že v letech 2004 až 2007, průběžně předkládali třem tuzemským bankám padělané cenné papíry. Ty dokladovaly uskladnění různých zemědělských plodin,“ sdělil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Jaroslav Ibehej s tím, že Škodák s Miškeříkem pak na základě oněch skladištních listů žádali o mnohamilionové bankovní úvěry.

Většina ze skladištních listů ale byla padělaných a zboží, které v nich bylo uvedené, nebylo fakticky uskladněné.„Tyto cenné papíry však u bankovních domů vyvolaly dojem řádného zajištění úvěrů, kdy následně banky žadatelům poskytly úvěry v celkové částce sto čtyřicet jedna milionů korun. Ke splacení dlužných částek však nedošlo,“ sdělil Ibehej.

Oba muži měli původně zaplatit i peněžité tresty, a to ve výši dva a půl milionu korun. Olomoucký vrchní soud ale toto rozhodnutí nakonec zrušil.„Pokud by měli platit ještě dalších pět milionů korun jako peněžitý trest, došlo by k výraznějšímu ztížení úhrady této mimořádně vysoké škody,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Se Slovmlýnem bylo začátkem dubna 2008 zahájeno insolvenční řízení. O zaplacení dluhu se tehdy přihlásilo dvaadevadesát konkurzních věřitelů. Ti požadovali zaplatit více než šest set devatenáct milionů korun.

Jedním z podniků, kterému Slovmlýn peníze dlužil je Stavební společnost Kněždub. Podle slov ředitele firmy Stanislava Říhy činí dluh Slovmlýnu šest milionů korun.„Nesplatili nám vůbec nic. Slovmlýn skončil v konkurzu, areály se za sedmadvacet milionů korun prodaly a tím to skončilo. My jsme přihlášení v konkurzu a čekáme, až co nám konkurzní správce oznámí. Samozřejmě nám to udělalo obrovské problémy, ale naštěstí nás to nepoložilo,“ reagoval na rozhodnutí soudů Říha.

Na šest milionů korun pak Slovmlýn dlužil také hodonínskému úřadu práce, přes který získal dotaci na vytvoření a udržení pracovních míst. Podle mluvčího úřadů práce České republiky Jiřího Reichla firma ale nesplnila podmínky programu, na který dotaci čerpala. Peníze tak musela vrátit.„Částka, která zbývá zaplatit, je nižší než půl milionu korun. My jsme vše předali finančnímu úřadu, aby peníze na firmě vymohl. Nemáme totiž žádné jiné možnosti, jak peníze vymoci,“ informoval Reichl.

Krajský soud v Brně již Miškeříkovi i Škodákovi odeslal výzvy k nástupu do výkonu trestu. Odsouzení jsou pak povinni do deseti dní od jejich převzetí do vězení nastoupit. „Pokud si výzvu nepřevezmou, soud vystaví příkaz dodání do výkonu trestu, který už je za asistence policie,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Velická společnost Slovmlýn vznikla začátkem roku 1992, kdy stál v jejím čele Jaroslav Škodák. V březnu 2008 se stal jednatelem Vladimír Strýček, o měsíc později Jozef Baláž z Bratislavy. V konkurzu je firma od pětadvacátého srpna téhož roku.

Autor: Zuzana Černá

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Slovmlýn

Slovmlýn změnil majitele

Lipov - Nového majitele má od pondělí Slovmlýn v Lipově.

Slovmlýn

Slovmlýn : Plníme slib. Končíme

LIPOV/VELKÁ NAD VELIČKOU - Velická společnost Slovmlýn se rozhodla zrušit výrobu methylesteru v Lipově. Nyní je to černé na bílém.

Slovmlýn

Slovmlýn chce vyrábět, ale lidé ne

VELKÁ NAD VELIČKOU - Potravinářská firma z Velké nad Veličkou hodlá v Lipově získat olej za pomocí hexanu – nebezpečné látky. Lidé se bojí o životní prostředí.

Téma: slovmlyn

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Petra Němcová hltala Seana Penna pohledem, on jídlo!

Petra Němcová hltala Seana Penna pohledem, on jídlo!

Česká topmodelka Petra Němcová (32) naprosto podlehla spárům amerického herce Seana Penna (51). Dříve… celý článek ›

Starostlivá žena Ratha: Poslala mu do vězení radio!

Starostlivá žena Ratha: Poslala mu do vězení radio!

Manželka Davida Ratha (46), který byl zadržený s krabicí od vína plnou peněz a následně obviněný z… celý článek ›

Herec Marián Labuda o své nemoci: Kvůli cukrovce jsem vztekloun!

Herec Marián Labuda o své nemoci: Kvůli cukrovce jsem vztekloun!

ROZHOVOR: Řidiče Pávka z filmu Vesničko má středisková znají všichni. Slovenský herec Marián Labuda (67)… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz