VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Hodonínsko

4.1.2017

OBRAZEM: Tříkrálovou sbírku zahájili průvodem s velbloudy

Mutěnice – Sirény v pravé poledne odstartovaly ve středu Tříkrálovou sbírku v Mutěnicích na Hodonínsku. Zahajovacímu průvodu tentokrát nedominovali jen Kašpar, Melichar a Baltazar, ale také dva velbloudi. „Pro děti je fotografie s velbloudem velkým zážitkem. Pro nás je důležité, že při návštěvách vesnic vytvoříme sváteční atmosféru," řekl ředitel hodonínské Oblastní charity Václav Salajka s tím, že letos tady vyrazí 621 skupinek koledníků, což je o dvacet víc než loni.

4.1.2017

Lákadla plesové sezony: vzpomínka na první republiku nebo tančení v krojích

Jižní Morava – Večerní šaty, lidové kroje, ale i motorkářské oblečení. Se začátkem roku se otevírá i plesová sezona.

3.1.2017

První miminko z Hodonínska: jedináčkem Nového roku je Adéla

Kyjov – Po půl deváté večer se na Nový rok narodilo v kyjovské nemocnici první miminko hodonínského okresu. „Holčička se jmenuje Adéla Běhávková a je ze Strážnice. Po porodu vážila 2630 gramů a měřila přesně padesát centimetrů," uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil s tím, že dítě i matka jsou zdravé.

3.1.2017

S novým rokem přivítala hodonínská zoo nová zvířata

Hodonín – Po dvou samicích jelena barasingy i přímorožce arabského přibylo od začátku roku v hodonínské zoo. „Návštěvníci mohou laně barasingy pozorovat v zadní části expozice. Chce to ale trochu trpělivosti, protože jsou stále plaché a dokáží splývat s okolím," uvedl chovatel Lukáš Baránek k druhu kopytníků, který doputoval na jih Moravy až z anglického Bedfordshire.

1.1.2017

Novoroční čtyřlístek přinesl rekordy. 286 turistů vybralo přes osm tisíc korun

Vřesovice – Nová soutěž O zlatého turistu 2017–2021 začala skvěle. Čtrnáctý ročník Novoročního čtyřlístku přinesl hned dva rekordy. Tradičního pochodu Vřesovicemi a nejbližším okolím se v neděli prvního ledna zúčastnilo 286 mužů, žen a dětí, což je nejvíc v historii akce. Milovníci pohybu a přírody navíc ve veřejné sbírce Klubu českých turistů na podporu zdravotně hendikepovaných spoluobčanů vybrali 8 455 korun. Tak štědří nikdy předtím nebyli.

1.1.2017

Zámecká zahrada v Čejkovicích dostane nový vzhled

Čejkovice – Oblíbené místo, které asi nejvíce využívají návštěvníci květnových Vinných trhů v Čejkovicích, dozná podstatných změn. Tamní zámeckou zahradu čeká totiž nová úprava, která nahradí nyní pouze zatravněnou plochu. „Chystáme její ozelenění včetně stromů a nové cestičky. U rozvržení zeleně počítáme s logickým uspořádáním," sdělil čejkovický starosta Pavel Novotný.

1.1.2017

Před koncem roku si naposledy zaplavali v rybníce. Voda měla nula stupňů

Lužice /FOTOGALERIE/ – Sedmatřicet otužilců a stovky diváků se přijeli do Lužic rozloučit s plaveckou sezonou 2016. Na plavce nejen z Hodonínska čekal u mola na Cihelně, rybníku, který vznikl v místě těžby jílu, prosekaný led, kam se mohli jít poslední den v roce osvěžit. „Voda byla nádherná, čistá a jadrná, kousala. Pak jsme poseděli a ochutnali vínečko a slivovici. Slivovice po zimním koupání chutná nejlépe," zhodnotil pořadatel akce a lužický otužilec Antonín Krejčiřík.

31.12.2016

Oživit starý kyjovský kroj? Měsíce práce a desítky tisíc korun

Kyjov – Sehnat materiál, který se již nevyrábí, a zpracovat vzory, které už nikdo neumí udělat. O oživení kyjovského ženského kroje z druhé poloviny devatenáctého století se snaží ženský soubor Tetky z Kyjova ve spolupráci s místním muzeem. „Na výrobě pracujeme již od letošního jara. Zatím se nám podařilo dokončit jeden, pracujeme na druhém," řekla vedoucí Tetek z Kyjova Hana Petrů.

31.12.2016

OBRAZEM: Bzenecký útulek: nalezení psi hledají nové majitele

Bzenec – Ze sedmi nových pejsků si mohou vybrat ve bzeneckém útulku lidé, kteří chtějí poskytnout péči a lásku chlupatým přátelům. Mezi nimi jsou i nedávno nalezená štěňata Snupy, Eliška a Bruna. Také jim pomáhá vánoční sbírka. „Pokračuje do sedmého ledna. Taky se účastníme akce Psí přání, kterou organizuje nadační fond Pes v nouzi, což nám hodně pomohlo. Díky tomu jsme mohli pořídit dvě nové zateplené boudy a nakoupit krmivo," sdělila Radka Hájková, předsedkyně místního sdružení Ligy na ochranu zvířat ČR, která spravuje bzenecký útulek pro psy a kočky.

30.12.2016

Jeřáb na vytahování lodí má být v přístavu už před sezonou

Petrov – Hned dvě novinky připravují pro příští rok v moderním rekreačním přístavu na Baťově kanále v Petrově. „Ještě před začátkem sezony 2017 se dočká nového stabilního jeřábu pro vytahování lodí na souš hmotnosti až deset tun. Bude první tohoto druhu na Baťově kanále," informoval mluvčí Ředitelství vodních cest České republiky Jan Bukovský.

30.12.2016

Nový systém třídění: na poplatcích za odpad lidé ušetří i víc než polovinu

Hovorany, Milotice – Jindřich Grufík z Milotic nový systém nakládání s odpady, který obec k prvnímu lednu tohoto roku zavedla, chválí jako posun vpřed. Zároveň ale dodává, že by třídil i bez něj. „Pro člověka, který třídil předtím, je to jenom bonus. Nedávno jsem ale nahlížel do systému a neměl jsem tam zaznamenaný veškerý odpad," zhodnotil Grufík. Inteligentní systém nakládání s odpady zavádí evidenci toho tříděného, díky kterému mohou obyvatelé ušetřit na poplatcích.

29.12.2016

„Ironman“ život zasvětil sportu a uniformě

Svatobořice-Mistřín – Duší sportovec, povoláním bývalý voják. Podplukovník Ludvík Bůžek ze Svatobořic-Mistřína je sice již v důchodu, v uniformě se ale stále ještě někdy objeví. Například na nedávném posezení s veterány. Když přijde do místnosti, vždy jej prozradí pevné držení těla a hluboký hlas. Na to, že pochází z obce nedaleko Kyjova, je pyšný. „Jako jeden z mála jsem se tady přímo narodil. Na Slovácku žiji, kromě služby v Klatovech, Bechyni a Havličkově Brodě, celý život," říká Bůžek.

29.12.2016

Příběhy roku 2016: splněné sny a zdolané výzvy

Jižní Morava - Deník Rovnost přináší příběhy šesti jihomoravských osobností, které v uplynulém roce překonaly těžké problémy, prosadily obtížné záměry nebo pomohly druhým.

29.12.2016

Netradiční oslavy Silvestra: na tobogánu nebo při pochodu vinohrady

Jižní Morava – Deník Rovnost přináší výběr z možností, kde oslavit příchod nového roku.

29.12.2016

Ceny energií na jižní Moravě: za pět let klesly, plyn dokonce až o třetinu

Jižní Morava – Ceny elektřiny i plynu ve srovnání s rokem 2012 klesly. Podle analytiků za to může propad na světových trzích nebo regulace.

28.12.2016

Hodonínsko v roce 2017: dokončí krytý bazén, v plánu je stavba plavební komory

Hodonínsko – Příští rok přinese řadu nových staveb, které zřejmě pozmění krajinu hodonínského Slovácka. Také některé současné budovy získají nový, moderní ráz. To je příklad gynekologicko-porodnického oddělení kyjovského nemocnice. „Rekonstrukce v objemu téměř tří set milionů korun se bude dělat i financovat na etapy," přiblížila ředitelka zdravotnického zařízení Danuše Křiváková. Jde o nejnákladnější investici příštího roku na Hodonínsku. Práce skončí až v roce 2019.

28.12.2016

Dobrodruh Balga vyrazí na cestu po řece Amazonce

Hodonín – Po více než dvou letech a sedmnácti tisících ujetých kilometrech se cestovatel z Hodonína Matěj Balga chystá vyměnit kolo za nafukovací člun. Pokusí se zopakovat cestu španělského conquistadora ze šestnáctého století Francisca de Orellany. Bude totiž pádlovat od And skrz džungle Ekvádoru, Peru a Brazílie až k břehům Atlantského oceánu. „Těším se jako malý kluk. Amazonie je pro Evropana synonymem dobrodružství. Je to jedno z posledních míst na planetě, kde stále může narazit na původní domorodé kmeny hovořící zapomenutými jazyky," prohlásil šestadvacetiletý dobrodruh Balga.

28.12.2016

Desítky Bzenčanů se podepsaly pod petici Starý hrad je i náš

Bzenec – Jednašedesát podpisů má nyní elektronická petice nazvaná Starý hrad je i náš. Zaměřuje se na snahu Bzence o rekonstrukci torza kaple svatého Floriána a Šebestiána. „Neprosazuji žádný názor, jak s kaplí naložit. Když už se město ale rozhodlo pro určitou formu opravy, chci, aby ji udělalo odborně s co nejlepší péčí," řekl student architektury Erik Ebringer, který je autorem petice. Jako Starý hrad se označuje vrcholek, kde stavba stojí. Ebringer tvrdí, že město nepřizvalo žádné odborníky se zkušenostmi s péčí o památku, nevypsalo architektonickou soutěž a že o návrhu dostatečně nediskutovalo s lidmi.

27.12.2016

Volejbal nebo tenis. Ve Veselí nad Moravou dokončili nové sportoviště

Veselí nad Moravou – Víceúčelové sportoviště v městské části Veselí nad Moravou, v Zarazicích, je už hotové. Umístěné je na ploše osmi set osmdesáti metrů čtverečních v těsné blízkosti řeky Moravy a fotbalového hřiště Tělovýchovné jednoty KEN, která je také vlastníkem pozemku.

27.12.2016

Devatenáctiletý mladík z Kyjova připomíná strasti legionářů v boji za vlast

Kyjov – Klidný mladík v legionářské uniformě dává vzpomenout na časy, kdy se stejně staří muži vrhali proti nepřátelským kulometům a kličkovali mezi výbuchy dělostřeleckých granátů. Devatenáctiletý Jakub Novák z Kyjova nechce, aby se na dobu, kdy vznikala první republika, zapomnělo. „Historie mě zajímá od dětských let. To jsem převzal od svého otce," říká Novák.

27.12.2016

Jsou nutná antibiotika? V nemocnici to díky benefici zjistí rychle

Hodonín – Série dobročinných koncertů Vánoční ozvěny se v minulém týdnu odehrála v Břeclavi a Hodoníně. V programu vystoupil pěvecký sbor Gymnázia Břeclav Polyfonia, gymnaziální sbor z Hodonína Barbastella či jejich nadaní kolegové z Uherského Hradiště zpívající pod názvem Viva La Musica. Osmého ledna se tento koncert uskuteční ještě v bazilice na Velehradě. „Vynaložené úsilí a výsledné společné dílo mohou pomoct dobré věci, mohou posloužit jako dobrý skutek, který někomu dalšímu prospěje," uvedl jeden z organizátorů akce, sbormistr Josef Ilčík.

26.12.2016

Povánoční výprodeje? Výhodná koupě bude začínat na jedné koruně

Hodonínsko – Velké obchodní řetězce nabízí po Vánocích řadu slev. Některých budou moci zákazníci využít i po Novém roce. Například v Albertu začínají slevové akce už v pondělí (dnes). „Ceny zlevněného zboží začínají na jedné koruně a budou se celkově týkat až několika tisícovek položek oblečení, spotřebního zboží, kosmetických balíčků nebo cukrovinek," sdělila tisková mluvčí řetězce Barbora Vanko.

26.12.2016

Obnova parku Petra Bezruče: Veselané se možná dočkají příští rok

Veselí nad Moravou – Revitalizace by se v příštím roce mohl dočkat veselský park Petra Bezruče. V současné době je hotová projektová dokumentace. „Ta řeší hlavně zeleň, chodníky, veřejný mobiliář a také veřejné osvětlení," sdělil veselský starosta Miloš Kozumplík.

25.12.2016

Anketa: více než polovina lidí chce i nadále parkovat v centru Kyjova

Kyjov – Parkování na Masarykově náměstí bylo hlavním tématem ankety, v níž mohli obyvatelé Kyjova hlasovat na podatelně městského úřadu. Radnici zajímalo, jak se lidé staví k možnosti omezení parkovacích míst. Do ankety se zapojilo 164 hlasů, z toho 68 bylo pro zmenšení parkovací plochy, 83 je s nynějším stavem spokojených a nic by neměnilo. Na věc nemá jasný názor 13 hlasů.

25.12.2016

Vánoční nadílku si užila i zvířata v zoo. Hovězí maso pro tygry balily děti

Hodonín – Štědrý den byl ve znamení dárků i v hodonínské zoo.

24.12.2016

Domanín zavedl nová pravidla pro noční život. Výjimku dostalo třináct akcí

Domanín – Fašaňk, reprezentační ples obce, hody nebo jarní košt slivovice. Domanínští zastupitelé schválili novou vyhláška o dodržování nočního klidu v obci.

24.12.2016

Postavili druhého nejlepšího robota. Vyhráli tablety a pro školu stavebnici lega

Hodonín – Střední škola průmyslová v Hodoníně zabodovala. Její tři studenti čtvrtého ročníku skončili druzí v celostátním kole Robosoutěže, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze.

23.12.2016

Ve třídě chyběly dvě třetiny dětí. Virová onemocnění útočí na Hodonín

Hodonín – Omluvené děti a nárůst návštěv u dětských lékařů. Hodonín zasáhla vlna virových onemocnění. „Jedna třída lehla skoro celá. Z dvaadvaceti dětí přišlo sedm," řekla zástupkyně ředitelky v Mateřské škole Jilemnického v Hodoníně Soňa Hasíková. V ostatních třídách je nemocných dětí méně.

23.12.2016

Žloutenková epidemie řádí i před Vánoci. Hlavně v rodinách

Jižní Morava – Přípravy na Vánoce některým Jihomoravanům znepříjemňuje stále trvající žloutenková epidemie. Za poslední týden přibylo v kraji dalších osm nakažených. Od počátku roku onemocnělo infekční žloutenkou typu A 438 lidí, mezi nimi dvacet dětí ze školních kolektivů.

23.12.2016

Tipy na Vánoce a Silvestra: Živý betlém? Zapojí se i krojovaní

Mutěnice – První svátek vánoční je v Mutěnicích zasvěcený tradičnímu průvodu a živému betlému. „V půl třetí odpoledne vyjdeme od kostela svaté Kateřiny a skončíme u radnice, kde se hlavní část programu odehrává," uvedla Blanka Přidalová z mutěnické kulturní komise, která akci pořádá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies