VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté získali mezinárodní ocenění. Za podporu férového oceňování

Hodonín - Učitelé a studenti hodonínského gymnázia zakončili ve čtvrtek školní rok ziskem titulu Fairtradová škola. „Naše město již držitelem titulu je. Do propagace spravedlivého obchodu v takzvaných rozvojových zemích se zapojují místní příspěvkové organizace i místní nemocnice, bylo tedy nasnadě, že se i naše škola do projektu Fairtradových měst a škol zapojila,“ uvedl ředitel školy Jan Marenčík.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Před dvěma lety gymnázium navštívili pěstitelé z Mexika a Guatemaly. „Jejich silné příběhy nás v propagaci myšlenky fair trade utvrdily,“ řekl ředitel s tím, že spravedlivý obchod zařadili do několika průřezových témat, jako jsou Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Environmentální výchova.

Jak doplnila pedagožka Monika Mikulincová, fairtradová problematika je zařazená do zeměpisu, občanské výchovy, základů společenských věd, dějepisu, přírodopisu, biologie a výtvarné výchovy. „Na naší škole máme výukové programy s názvy Šaty dělaj člověka a Hořká chuť čokolády organizace NaZemi, kde měli studenti možnost seznámit se s s pracovními podmínkami v zemích globálního Jihu a na mapě zrekonstruovat trasu, kterou urazí kus oděvu z bavlníkových polí až do jejich šatníku,“ přiblížila Mikulincová.

Škola navíc uspořádala Férovou snídani, Ekojarmark a loni v říjnu se zapojila do celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Fairtradová káva je k dispozici návštěvám školy ve sborovně a v kanceláři ředitele. Díky podpoře města škola může zvát lektory do výuky z expertních organizací k lekcím, které se týkají globálních témat,“ uvedla mluvčí kampaně pro fairtrade v Česku a Slovensku Lenka Dvořáková.

Hodonínské gymnázium se stalo již dvaadvacátou školou s titulem Fairtradová škola v České republice. „Zavázala se tím k propagaci myšlenky fair trade i nadále,“ podotkla Dvořáková.Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. „Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tak zvaného sociálního příplatku, který se investuje do projektů místního rozvoje,“ dodala mluvčí s tím, fairtradový výrobek lze rozpoznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE®.

Autor: Petr Turek

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou.
AKTUALIZOVÁNO
3

Ej, zpívajte a hrajte! Horňácké slavnosti slaví 60 let

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Důchodce upadl, na pomoc čekal čtyři dny

Kyjov – Vytoužené záchrany se až po čtyřech dnech dočkal pětasedmdesátiletý muž z Kyjova, který ve svém bytě upadl a nemohl si sám pomoct.

K petici proti těžbě štěrkopísku se připojil i premiér

Hodonín – Podpořit snahu zastavit schvalovací proces plánované těžby štěrkopísku u hranic kraje a podepsat petici proti ní přijel ve čtvrtek na Hodonínsko předseda vlády Bohuslav Sobotka.

V chrámu svatého Bartoloměje zrestaurují osmimetrový oltář

Veselí nad Moravou - Dominanta historického náměstí ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, chrám svatého Bartoloměje, nabídne zvelebený interiér. Uvnitř barokní památky znovu zazáří osmimetrový hlavní oltář, který čeká restaurování. „Pomalu jsme dali dohromady náměstí a dáváme také kostel. Nyní se snažíme dát do pořádku s římskokatolickou farností a dotacemi z ministerstva kultury jeho ne úplně vyhovující interiér,“ řekl veselský starosta Miloš Kozumplík.

Problém pro brouky: staré stromy mizí, mladších je málo

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Nález vzácných brouků, kteří už na mnoha místech Evropy vyhynuli. To je jeden z výsledků unikátního průzkumu odborníků na hmyz z Biologického centra Akademie věd České republiky a geoinformatiků z Ostravské univerzity v jihomoravských luzích mezi dolními toky Dyje a Moravy. Ty zasahují na Břeclavsko a Hodonínsko. „Vědci našli například rýhovce pralesního. Mezi několika druhy nalezenými v republice poprvé byl malou senzací jeden z nejvzácnějších evropských brouků Rhacopus pyrenaeus,“ uvedla mluvčí centra Daniela Procházková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení