VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté získali mezinárodní ocenění. Za podporu férového oceňování

Hodonín - Učitelé a studenti hodonínského gymnázia zakončili ve čtvrtek školní rok ziskem titulu Fairtradová škola. „Naše město již držitelem titulu je. Do propagace spravedlivého obchodu v takzvaných rozvojových zemích se zapojují místní příspěvkové organizace i místní nemocnice, bylo tedy nasnadě, že se i naše škola do projektu Fairtradových měst a škol zapojila,“ uvedl ředitel školy Jan Marenčík.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Před dvěma lety gymnázium navštívili pěstitelé z Mexika a Guatemaly. „Jejich silné příběhy nás v propagaci myšlenky fair trade utvrdily,“ řekl ředitel s tím, že spravedlivý obchod zařadili do několika průřezových témat, jako jsou Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova a Environmentální výchova.

Jak doplnila pedagožka Monika Mikulincová, fairtradová problematika je zařazená do zeměpisu, občanské výchovy, základů společenských věd, dějepisu, přírodopisu, biologie a výtvarné výchovy. „Na naší škole máme výukové programy s názvy Šaty dělaj člověka a Hořká chuť čokolády organizace NaZemi, kde měli studenti možnost seznámit se s s pracovními podmínkami v zemích globálního Jihu a na mapě zrekonstruovat trasu, kterou urazí kus oděvu z bavlníkových polí až do jejich šatníku,“ přiblížila Mikulincová.

Škola navíc uspořádala Férovou snídani, Ekojarmark a loni v říjnu se zapojila do celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Fairtradová káva je k dispozici návštěvám školy ve sborovně a v kanceláři ředitele. Díky podpoře města škola může zvát lektory do výuky z expertních organizací k lekcím, které se týkají globálních témat,“ uvedla mluvčí kampaně pro fairtrade v Česku a Slovensku Lenka Dvořáková.

Hodonínské gymnázium se stalo již dvaadvacátou školou s titulem Fairtradová škola v České republice. „Zavázala se tím k propagaci myšlenky fair trade i nadále,“ podotkla Dvořáková.Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. „Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tak zvaného sociálního příplatku, který se investuje do projektů místního rozvoje,“ dodala mluvčí s tím, fairtradový výrobek lze rozpoznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE®.

Autor: Petr Turek

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
2

Policisté hledají svědky napadení

Místo události, při níž v úterý ráno zahynul jeden voják, je obehnané páskami.
AKTUALIZUJEME
6

Ve vyškovských kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

Tabla prvňáčků: Představí se žáci základní školy Dr. Joklíka v Kyjově

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Auto nechal stát v poli a odešel domů. Mladý řidič se policistům doznal, že pil

Kelčany – Teprve devatenáctiletý řidič zaparkoval v noci na sobotu Škodu Felicii v poli u Kelčan. „Při jízdě od Kyjova nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a mokré vozovce. S autem dostal smyk, vyjel do příkopu a dále pokračoval do pole, kde zastavil,“ sdělil v pondělí policejní mluvčí Petr Zámečník.

Opilý muž položil hlavu na kolejnici. Zpozdil dvě vlakové spoupravy

Vracov – Muže ležícího na kolejích zahlédl u Vracova strojvedoucí vlaku. „Měl jít po kolejích a poté položit hlavu na kolejnici. Ve spolupráci se železničáři jsme na trati zastavili provoz a začali muže hledat,“ přiblížil v pondělí sobotní případ policejní mluvčí Petr Zámečník.

Matku udeřil pěstí do obličeje. Mladý muž nadýchal dvě promile alkoholu

Veselsko – Pomoci napadené matce vyjeli v sobotu v podvečer veselští policisté. „Devětadvacetiletý syn v opilosti nejprve na svoji matku hlasitě křičel. Poté ji fyzicky napadl. Pěstí ji udeřil do obličeje a způsobil podlitinu,“ informoval v pondělí policejní mluvčí Petr Zámečník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení