Výčet několika projektů, které uspěly mezi konkurencí a získaly dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Z celkových pětasedmdesáti úspěšných projetků má Hodonínsko největší úspěšnost. Peníze z Evropské Unie získá dvanáct zástupců.

„Pro Hodonínsko je schváleno více než sto osm milionů korun,“ informovala k věci za oddělení publicity a technické pomoci Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod Milena Marešová. Ta dále doplnila, že další peníze poputují do Veselí nad Moravou, a to na výstabu cyklostezky. A v oblasti veřejných služeb regionálního významu získá poté Kyjov více než sedm a půl milionu korun na půdní vestavbu školy Domovu Horizont, určenou pro podporované bydlení.

Nejvyšší dotaci však získá už zmiňované Bartolomějské náměstí, které je už několik let problémem Veselí nad Moravou. Tamní radnice si o dotace žádala už několikrát a v loňském roce skončila s projektem pod pomyslnou čarou.

Při loňském návrhu na dotace, v rámci regionálního operačního programu, se stal nakonec projekt pouhým náhradníkem. „Projekty, které uspěly, musí mít uzavřenou smlouvu. Je možné, že někteří z žadatelů, kteří dostali příslib na uzavření smlouvy, nebudou schopni potřebné dokumenty doložit, v tom případě přichází na řadu náhradní projekt,“ vysvětlovala vloni situaci kolem Bartolomějského náměstí Vladislava Palečková z veselského odboru rozvoje města. Letos však Bartolomějské náměstí dostalo zelenou a z dotací získá téměř jedenačtyřicet milionů korun.

Úspěchy slaví také kyjovská radnice. Tamní vedení uspělo s projektem na vybudování přírodního koupacího biotopu v Bohuslavicích u Kyjova.

Bohuslavičtí, kterým koupaliště léta chybělo, se tak mohou od roku 2010 těšit na ekologické vodní radovánky. V tomto roce by měl být spuštěn zkušební provoz, a začít tak první koupací sezona. Dotaci ve výši téměř pěti milionů však získá Kyjov až poté, co bude vydáno rozhodnutí ke zkušebnímu provozu. Kyjov však bude muset přidat i ze své kasy. „Celkové náklady jsou ve výši šesti milionů korun, takže asi milion sto tisíc bude muset kyjovská radnice dofinancovat,“ informoval místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Pro variantu biotopu se Kyjov rozhodl z finančních důvodů. Celková rekonstrukce klasického koupaliště totiž vyjde až třikrát dráž než vybudování biotopu.

Přírodní biotop většinou vzniká na malých koupalištích, která jsou nevyhovující, má výrazně nižší pořizovací náklady a dělí se na dvě zóny. „První je zóna koupací a potom takzvaná zóna čisticí. V té se voda, před odtokem do bazénu, pročistí pomocí rostlin a díky nízké hladině i prohřeje,“ vysvětlila vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Jaroslava Švarcová.