První muzeum v České republice, které se bude věnovat generálu Janu Sergěji Ingrovi, vzniká ve Vlkoši, kde se generál narodil. Připravuje je jeden z místních Petr Něnička. Ten se rozhodl zviditelnit jméno člověka, který je v zahraničí slavnější než v okolí svého rodiště. Expozice bude zaměřená i na klíčové události II. světové války na Slovácku.

„Je to obrovská osobnost, o které kvůli komunistické perzekuci stále mnoho lidí na Slovácku vůbec neví. Zjistil jsem dokonce, že například ani Vlastivědné muzeum v Kyjově nemá o něm žádné materiály. Přitom ho znají v Americe, Francii nebo Anglii,“ řekl autor myšlenky, který vše chystá ve svém volném čase a také za vlastní peníze. Vstříc mu vyšel i obecní úřad, který mu poskytl domek pro expozici.

„Nevím o tom, že by nyní kdekoliv v republice bylo zařízení, které by se generálovi Ingrovi věnovalo. Před aktivitou člověka, který to nezištně dělá, hluboce smekám,“ rozplýval se nad novinkou zástupce ředitele Vojenského historického ústavu v Praze Eduard Stehlík. Generálova osobnost podle něj zdaleka překračuje hranice regionu, je podle slov Stehlíka celorepublikovým formátem.

Autor expozice ovšem plánuje také zmapovat události II. světové války na Slovácku. „Spousta lidí vůbec neví, co vše se tady odehrálo. Rád bych, aby muzeum využívaly školy, aby se děti dozvěděly, co se tady událo. Aby odtud čerpaly data pro své slohové práce,“ přeje si Něnička. Podle něj si školáci z lavic nyní mnoho informací o válce neodnáší.

„Je to pro nás určitě zajímavé. V rámci hodiny může třída sednout na kola a po cyklostezce si do muzea zajet,“ řekla ředitelka vracovské základní školy Ludmila Presová.

Expozice obsahuje i takové lahůdky, jako například nedopalek údajně poslední cigarety, kterou Ingr vykouřil při loučení ve Vlkoši před definitivním odchodem do zahraničí.

„Snažím se dohledávat vše do podrobností. Jsou to hodiny a hodiny u lidí nebo na internetu,“ tvrdí Něnička. Mnoho věcí mu věnovali známí, něco sám našel. Momentálně s přípravami finišuje. Musí vše skloubit se zaměstnáním a muzeum má přitom otevřít už v létě.

Generál Ingr se narodil 2. září 1894 ve Vlkoši. V devětatřicátém roce odešel do exilu. Stal se velitelem československé vojenské kanceláře ve Francii. Podílel se na vytvoření 1. československé divise. Po pádu Francie odešel do Velké Británie. Tam se stal ministrem obrany Benešovy exilové vlády. V září 1944 opustil ministerské křeslo a stal se hlavním velitelem československé branné moci. Bohužel byl trnem v oku komunistům. Měsíc před koncem války byl na nátlak SSSR zbaven funkce. Komunisté jej dokonce obvinili z velezrady.

Po osmačtyřicátém roce emigroval podruhé, čímž se podle některých historiků vyvaroval konce na popravišti. Poté se angažoval v různých zahraničních spolcích. Zemřel 17. 6. 1956 v Paříži.