VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákonu o zaměstnanosti přináší řadu změn

Jižní Morava - Novela zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti přináší od 1.1.2009 velkou řadu změn. Hlavní změny, avšak ne jediné, které se týkají oblasti zprostředkování zaměstnání a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, je možné rozdělit do tří hlavních okruhů.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

LUBOMÍR MARKO

Podstatná změna nastává v ustanovení § 25 odst. 3, které se týká takzvaného nekolidujícího zaměstnání, tj. zaměstnání, které může uchazeč o zaměstnání vykonávat souběžně s evidencí na úřadu práce. Nyní úřad práce sleduje jednak rozsah výkonu takového zaměstnání (odpracované hodiny) a dále měsíční výdělek, případně měsíční odměnu.

Od 1.1.2009 bude nutné splňovat pro výkon nekolidujícího zaměstnání pouze jednu podmínku, a to výši měsíčního výdělku (měsíční odměny), která nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je samozřejmě povinen úřadu práce výkon této činnosti oznámit do osmi kalendářních dnů ode dne jejího vzniku a pravidelně dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.

Další změna se významně dotkne všech uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce nepřetržitě déle než pět měsíců. Všem těmto uchazečům vypracuje úřad práce tzv. individuální akční plán (§ 33 odst. 2), který bude sloužit ke zvýšení jejich uplatnění na trhu práce. Při určování obsahu individuálního akčního plánu se vychází z dosažené kvalifikace, zdravotního stavu, možností a schopností uchazeče o zaměstnání.

Při jeho uzavírání bude uchazeč povinen poskytovat úřadu práce součinnost při jeho vypracování, dále při jeho aktualizaci a vyhodnocování, a to v termínech stanovených úřadem práce, a bude povinen plnit podmínky v něm stanovené. V této souvislosti se zpřísňuje ustanovení umožňující vyřadit uchazeče z evidence, pokud bez vážných důvodů nesplní uvedené povinnosti.

Stejně tak bude moci být z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazen ten, kdo po pěti měsících vedení v této evidenci odmítne bez vážných důvodů nabízenou rekvalifikaci.

Ke změně dochází i v ust. § 33 odst. 1, a to ke snížení věkové hranice u kategorie uchazečů o zaměstnání, kterým je ze zákona věnována zvýšená péče. Dosud podporovaní absolventi vysokých škol a mladí lidé do pětadvaceti let věku již nebudou považováni za skupinu znevýhodněnou na trhu práce. V této kategorii mladých lidí bude nadále věnována zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání jen uchazečům do dvaceti let věku.

Autor je ředitel Úřadu práce Břeclav

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patnáctý ročník Letocha Cupu se kvůli nízkému počtu přihlášených mužstev uskuteční pouze v sobotu 1. července. Na tréninkovém hřišti ve Vacenovicích se opět představí také Kanonýři (růžové dresy).

Letocha cup se bude hrát jeden den. Vítěz bere sadu dresů a patnáct tisíc

Ilustrační foto.

Dovolené v zahraničí beze strachu. Jihomoravští turisté se vracejí i do Turecka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Mladí tenisté Hodonína bez porážky postoupili do první ligy

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Velmi úspěšnou sezonu za sebou mají mladí tenisté Hodonína. Naděje slováckého celku pod vedením trenérů Tomáše Hrdiny a Lubomíra Dvořáka zvládly všech sedm letošních zápasů soutěže smíšených družstev dorostu a bez ztráty bodu postoupily do první ligy. Nástupci Lukáše Rosola svůj triumf stvrdili v neděli dopoledne, kdy na hřišti v Rybářích přehráli béčko Jihlavy 8:1. Družstvo hodonínského dorostu letos nemělo v I. třídě skupině D konkurenci. Skvělými výkony se prezentoval také šestnáctiletý Oliver Chmelík. Rodák z Břeclavi se tenisu věnuje šest let a od roku 2014 pravidelně obráží turnaje jednotlivců.

Král verbířů Fridrich: Cítil jsem, že mi těžkly nohy

Strážnice /ROZHOVOR/ – Polibky, obětí, selfie a samozřejmě velká radost. Tak vypadaly první chvíle po vyhlášení nejlepších tanečníků slováckého verbuňku 2017 na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici pro Pavla Fridricha. Ten po deseti letech vrátil titul krále verbířů do Kyjova.

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies