VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákonu o zaměstnanosti přináší řadu změn

Jižní Morava - Novela zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti přináší od 1.1.2009 velkou řadu změn. Hlavní změny, avšak ne jediné, které se týkají oblasti zprostředkování zaměstnání a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, je možné rozdělit do tří hlavních okruhů.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

LUBOMÍR MARKO

Podstatná změna nastává v ustanovení § 25 odst. 3, které se týká takzvaného nekolidujícího zaměstnání, tj. zaměstnání, které může uchazeč o zaměstnání vykonávat souběžně s evidencí na úřadu práce. Nyní úřad práce sleduje jednak rozsah výkonu takového zaměstnání (odpracované hodiny) a dále měsíční výdělek, případně měsíční odměnu.

Od 1.1.2009 bude nutné splňovat pro výkon nekolidujícího zaměstnání pouze jednu podmínku, a to výši měsíčního výdělku (měsíční odměny), která nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je samozřejmě povinen úřadu práce výkon této činnosti oznámit do osmi kalendářních dnů ode dne jejího vzniku a pravidelně dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.

Další změna se významně dotkne všech uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce nepřetržitě déle než pět měsíců. Všem těmto uchazečům vypracuje úřad práce tzv. individuální akční plán (§ 33 odst. 2), který bude sloužit ke zvýšení jejich uplatnění na trhu práce. Při určování obsahu individuálního akčního plánu se vychází z dosažené kvalifikace, zdravotního stavu, možností a schopností uchazeče o zaměstnání.

Při jeho uzavírání bude uchazeč povinen poskytovat úřadu práce součinnost při jeho vypracování, dále při jeho aktualizaci a vyhodnocování, a to v termínech stanovených úřadem práce, a bude povinen plnit podmínky v něm stanovené. V této souvislosti se zpřísňuje ustanovení umožňující vyřadit uchazeče z evidence, pokud bez vážných důvodů nesplní uvedené povinnosti.

Stejně tak bude moci být z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazen ten, kdo po pěti měsících vedení v této evidenci odmítne bez vážných důvodů nabízenou rekvalifikaci.

Ke změně dochází i v ust. § 33 odst. 1, a to ke snížení věkové hranice u kategorie uchazečů o zaměstnání, kterým je ze zákona věnována zvýšená péče. Dosud podporovaní absolventi vysokých škol a mladí lidé do pětadvaceti let věku již nebudou považováni za skupinu znevýhodněnou na trhu práce. V této kategorii mladých lidí bude nadále věnována zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání jen uchazečům do dvaceti let věku.

Autor je ředitel Úřadu práce Břeclav

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
3

Na veselském koupališti vznikne 35 parkovacích míst. Pak přijde řada na Komár

Ilustrační foto

Škodovka se srazila s dodávkou. Oba řidiči se zranili

Stolní tenista Brhel si v Lucembursku vyzkoušel trénink pod vedením kouče Číňanů

Hodonín – Mladý hodonínský stolní tenista Štěpán Brhel má za sebou tréninkový dril v Lucembursku. Talentovaný syn předsedy slováckého klubu Richarda Brhela a bývalé reprezentantky Aleny Vachovcové se společně s nadějnou hráčkou Helenou Sommerovou z Kotlářky Praha a za doprovodu trenéra Jaroslava Mikesky zúčastnil kempu CTTC-E / ETTU Hopes Selection Camp 2017.

Liga mistrů? Náklady a riziko zranění. Není to priorita, zní z Komety

Brno – Hokejová Liga mistrů se chce postupně přiblížit fotbalové, zatím se jí to příliš nedaří. Ne všechny evropské kluby v ní vidí atraktivitu, uvažují spíš nad problémy. Do příštího ročníku se kvalifikoval i mistr české extraligy brněnská Kometa. „Je to jasně dané z rozhodnutí Asociace profesionálních klubů a svazu. Nic nebudeme bojkotovat, respektujeme to," říká majitel a kouč Komety Libor Zábranský.

Žloutenková epidemie opět sílí. Za týden v kraji přibylo devět nakažených

Jižní Morava – Téměř tři měsíce epidemie infekční žloutenky typu A v Jihomoravském kraji slábla. Teď však znovu nabrala na intenzitě. Za poslední týden se nově nemocí nakazilo devět lidí. Podle hygieniků se mezi nimi nenašel žádný společný faktor. Od začátku roku žloutenkou onemocnělo devětatřicet Jihomoravanů.

VIDEO: Opilý řidič kamionu jel po dálnici se třemi promile. Nemohl pak ani stát

Břeclav – Podivně jedoucího kamionu na dálnici D2 u Břeclavi ve směru na Brno si před pár dny všimla hlídka celníků. Kontrola potvrdila, že s řidičem není něco v pořádku. Přivolaní policisté z dálničního oddělení v Podivíně při dechové zkoušce opilému cizinci naměřili téměř tři promile alkoholu. „Čtyřicetiletý muž za volantem nebyl schopen ani sám chodit či stát, na zemi vsedě téměř usínal," popsal v pátek policejní mluvčí Pavel Šváb.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies