VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novela zákonu o zaměstnanosti přináší řadu změn

Jižní Morava - Novela zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti přináší od 1.1.2009 velkou řadu změn. Hlavní změny, avšak ne jediné, které se týkají oblasti zprostředkování zaměstnání a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, je možné rozdělit do tří hlavních okruhů.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

LUBOMÍR MARKO

Podstatná změna nastává v ustanovení § 25 odst. 3, které se týká takzvaného nekolidujícího zaměstnání, tj. zaměstnání, které může uchazeč o zaměstnání vykonávat souběžně s evidencí na úřadu práce. Nyní úřad práce sleduje jednak rozsah výkonu takového zaměstnání (odpracované hodiny) a dále měsíční výdělek, případně měsíční odměnu.

Od 1.1.2009 bude nutné splňovat pro výkon nekolidujícího zaměstnání pouze jednu podmínku, a to výši měsíčního výdělku (měsíční odměny), která nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je samozřejmě povinen úřadu práce výkon této činnosti oznámit do osmi kalendářních dnů ode dne jejího vzniku a pravidelně dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.

Další změna se významně dotkne všech uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce nepřetržitě déle než pět měsíců. Všem těmto uchazečům vypracuje úřad práce tzv. individuální akční plán (§ 33 odst. 2), který bude sloužit ke zvýšení jejich uplatnění na trhu práce. Při určování obsahu individuálního akčního plánu se vychází z dosažené kvalifikace, zdravotního stavu, možností a schopností uchazeče o zaměstnání.

Při jeho uzavírání bude uchazeč povinen poskytovat úřadu práce součinnost při jeho vypracování, dále při jeho aktualizaci a vyhodnocování, a to v termínech stanovených úřadem práce, a bude povinen plnit podmínky v něm stanovené. V této souvislosti se zpřísňuje ustanovení umožňující vyřadit uchazeče z evidence, pokud bez vážných důvodů nesplní uvedené povinnosti.

Stejně tak bude moci být z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazen ten, kdo po pěti měsících vedení v této evidenci odmítne bez vážných důvodů nabízenou rekvalifikaci.

Ke změně dochází i v ust. § 33 odst. 1, a to ke snížení věkové hranice u kategorie uchazečů o zaměstnání, kterým je ze zákona věnována zvýšená péče. Dosud podporovaní absolventi vysokých škol a mladí lidé do pětadvaceti let věku již nebudou považováni za skupinu znevýhodněnou na trhu práce. V této kategorii mladých lidí bude nadále věnována zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání jen uchazečům do dvaceti let věku.

Autor je ředitel Úřadu práce Břeclav

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtyřiadvacetiletý útočník Michal Romančík skóroval v obou přípravných zápasech Drtičů před nadcházející sezonou.

Na tlak vedení je připravený. Romančík skóroval v obou přípravných zápasech

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Místostarosta převzal šek, starostu nazval Sedlačík ubožákem

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Policisté dopadli muže, který s pistolí v ruce přepadl pošty v Brně a Mutěnicích

Brno, Hodonínsko - Počkal, až z pošty odejdou lidé, potom vnikl otvorem pro vkládání balíků za přepážku a se zbraní v ruce požadoval peníze. Z poboček v brněnském Komárově a v Mutěnicích na Hodonínsku si na konci května a na začátku července odnesl lupič desítky tisíc korun. Jedenačtyřicetiletého muže, který z místa loupeže odjížděl taxíkem, dopadli ve středu večer hodonínští kriminalisté.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Jižní Morava - U stolu za počítačem projektují stavbu nebo si venku prohlíží terén. V takových situacích se při práci ocitá snad každý architekt. Jinak tomu není ani u Jakuba Rolečka a Jiřího Vojtěška, kteří si před čtyřmi lety založili v Brně vlastní ateliér. Jen s tím rozdílem, že na sobě přitom mají zdobenou košili kordulu, vyšívané nohavice a vysoké boty. Oblečení v moravských krojích chtějí oslovit vinaře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení