VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážnické Pomoraví někde přibude, jinde ubude

Strážnicko - Poprvé za osmnáct let se změní hranice parku Strážnické Pomoraví. Ve Strážnici se park zmenší, u Rohatce a Bzence zvětší.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Park Strážnické Pomoraví.Foto: www.cyklo-jizni-morava.cz

Původně oblast klidu, od roku 1993 pak přírodní park Strážnické Pomoraví, který vznikl jako ochrana krajinného rázu údolní nivy řeky Moravy. V té době byl se svou rozlohou jedenatřicet kilometrů čtverečních prvním přírodním parkem na Hodonínsku. Po letech se poprvé upraví jeho hranice. Za změnou stojí Jihomoravský kraj a jeho šest let stará koncepce ochrany přírody.

„Jedním z bodů této koncepce bylo to, že přezkoumáme všechny zřizovací předpisy a tam, kde bude potřeba, se pustíme do revize. Zjistíme, jestli je potřeba měnit režim t parků, nebo třeba jejich hranici,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Pavel Nesvatba.

Právě přírodního parku Strážnického Pomoraví se změny dotknou. Zásadněji to bude na třech místech, a to ve Strážnici, Rohatci a Bzenci.
„Na katastrálním území Rohatce a Bzence se park rozšíří, naopak na katastru Strážnice se jeho plocha zmenší. Zbylé úpravy budou pouze drobnější,“ doplnil Nesvatba.

Lidí ani obcí by se však změny neměly výrazně dotknout. Výjimkou bude pouze Strážnice, kde už došlo ke změně územního plánu v lokalitě Jizébky. Zatímco v minulosti byla část pozemku vedená pouze jako orná půda, nově by se mělo v tomto místě, ležícím na okraji obce stavět.

„Zatím je vše ve fázi projektové přípravy, ale počítá se s tím, že se v místech postaví vinné sklepy. Jde o soukromou aktivitu,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu Strážnice Romana Okániková. Podle Nesvatby však zůstanou malé plochy luk, které se nacházejí v sousedství území, kde se má stavět, i nadále součástí území přírodního parku.

Naopak nové vytyčení hranic v oblasti Vátých Písků nepocítí podle starosty Bzence Pavla Čejky, obec ani místní. „Obec v těchto místech žádné zájmy nemá, protože toto území obhospodařuje, co se porostů týká, společnost Lesy České republiky. Je to sice na našem katastrálním území, ale o pozemky i lesy se starají jiné společnosti,“ uvedl Čejka.

V Rohatci se změna dotkne trati V dolních u studně. „V této lokalitě jsou dochované zbytky nivních ovsíkových luk. Vyskytují se na nich i některé druhy zvláště chráněné podle zákona o ochraně přírody, například ostřice černoklasá, violka nízká, rozrazil dlouholistý, či uvedené v Červeném seznamu jako vzácné, vyžadující další pozornost, a to srpice barvířská nebo koromáč olešníkový,“ doplnil Nesvatba.

Přírodní park Strážnické Pomoraví zasahuje do katastrálního území několika obcí Hodonínska, a to od Vnorov po Rohatec.

V Jihomoravském kraji se dojde v souladu s koncepcí ochrany přírody Jihomoravského kraje k postupnému přehlášení většiny přírodních. Většinou však dochází pouze k minimálním úpravám hranic. „Do budoucna počítáme rovněž s přehlášením přírodních parků, které se nacházejí na území okresu Hodonín nebo sem zasahují, jako jsou Mikulčický luh či Ždánický les,“ uzavřel Nesvatba.

Autor: Zuzana Černá

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hodonínský zastupitel Roman Sedlačík svolal shromáždění před hodonínskou radnicí, aby vysvětlil svůj postup v případě, kdy zavolal městské strážníky na cizince procházející na Národní třídě.
7

Místostarosta převzal šek, starostu nazval Sedlačík ubožákem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Policisté dopadli muže, který s pistolí v ruce přepadl pošty v Brně a Mutěnicích

Brno, Hodonínsko - Počkal, až z pošty odejdou lidé, potom vnikl otvorem pro vkládání balíků za přepážku a se zbraní v ruce požadoval peníze. Z poboček v brněnském Komárově a v Mutěnicích na Hodonínsku si na konci května a na začátku července odnesl lupič desítky tisíc korun. Jedenačtyřicetiletého muže, který z místa loupeže odjížděl taxíkem, dopadli ve středu večer hodonínští kriminalisté.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Jižní Morava - U stolu za počítačem projektují stavbu nebo si venku prohlíží terén. V takových situacích se při práci ocitá snad každý architekt. Jinak tomu není ani u Jakuba Rolečka a Jiřího Vojtěška, kteří si před čtyřmi lety založili v Brně vlastní ateliér. Jen s tím rozdílem, že na sobě přitom mají zdobenou košili kordulu, vyšívané nohavice a vysoké boty. Oblečení v moravských krojích chtějí oslovit vinaře.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Začíná souboj žluté a zelené. Cestující z Brna do Prahy svezou další autobusy

Brno /FOTOGALERIE/ – Zelená či žlutá, to je oč tu běží. Dosud dominantní brněnský dopravce RegioJet dostává těžkou konkurenci na trase z Brna do Prahy. Flixbus, charakteristický zelenými autobusy, od čtvrtka zvyšuje počet spojů do a z hlavního města. Celkem jich bude jezdit osmadvacet párů denně. Dosud přes Brno provozoval jen mezinárodní linky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení