VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážnické Pomoraví někde přibude, jinde ubude

Strážnicko - Poprvé za osmnáct let se změní hranice parku Strážnické Pomoraví. Ve Strážnici se park zmenší, u Rohatce a Bzence zvětší.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Park Strážnické Pomoraví.Foto: www.cyklo-jizni-morava.cz

Původně oblast klidu, od roku 1993 pak přírodní park Strážnické Pomoraví, který vznikl jako ochrana krajinného rázu údolní nivy řeky Moravy. V té době byl se svou rozlohou jedenatřicet kilometrů čtverečních prvním přírodním parkem na Hodonínsku. Po letech se poprvé upraví jeho hranice. Za změnou stojí Jihomoravský kraj a jeho šest let stará koncepce ochrany přírody.

„Jedním z bodů této koncepce bylo to, že přezkoumáme všechny zřizovací předpisy a tam, kde bude potřeba, se pustíme do revize. Zjistíme, jestli je potřeba měnit režim t parků, nebo třeba jejich hranici,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Pavel Nesvatba.

Právě přírodního parku Strážnického Pomoraví se změny dotknou. Zásadněji to bude na třech místech, a to ve Strážnici, Rohatci a Bzenci.
„Na katastrálním území Rohatce a Bzence se park rozšíří, naopak na katastru Strážnice se jeho plocha zmenší. Zbylé úpravy budou pouze drobnější,“ doplnil Nesvatba.

Lidí ani obcí by se však změny neměly výrazně dotknout. Výjimkou bude pouze Strážnice, kde už došlo ke změně územního plánu v lokalitě Jizébky. Zatímco v minulosti byla část pozemku vedená pouze jako orná půda, nově by se mělo v tomto místě, ležícím na okraji obce stavět.

„Zatím je vše ve fázi projektové přípravy, ale počítá se s tím, že se v místech postaví vinné sklepy. Jde o soukromou aktivitu,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu Strážnice Romana Okániková. Podle Nesvatby však zůstanou malé plochy luk, které se nacházejí v sousedství území, kde se má stavět, i nadále součástí území přírodního parku.

Naopak nové vytyčení hranic v oblasti Vátých Písků nepocítí podle starosty Bzence Pavla Čejky, obec ani místní. „Obec v těchto místech žádné zájmy nemá, protože toto území obhospodařuje, co se porostů týká, společnost Lesy České republiky. Je to sice na našem katastrálním území, ale o pozemky i lesy se starají jiné společnosti,“ uvedl Čejka.

V Rohatci se změna dotkne trati V dolních u studně. „V této lokalitě jsou dochované zbytky nivních ovsíkových luk. Vyskytují se na nich i některé druhy zvláště chráněné podle zákona o ochraně přírody, například ostřice černoklasá, violka nízká, rozrazil dlouholistý, či uvedené v Červeném seznamu jako vzácné, vyžadující další pozornost, a to srpice barvířská nebo koromáč olešníkový,“ doplnil Nesvatba.

Přírodní park Strážnické Pomoraví zasahuje do katastrálního území několika obcí Hodonínska, a to od Vnorov po Rohatec.

V Jihomoravském kraji se dojde v souladu s koncepcí ochrany přírody Jihomoravského kraje k postupnému přehlášení většiny přírodních. Většinou však dochází pouze k minimálním úpravám hranic. „Do budoucna počítáme rovněž s přehlášením přírodních parků, které se nacházejí na území okresu Hodonín nebo sem zasahují, jako jsou Mikulčický luh či Ždánický les,“ uzavřel Nesvatba.

Autor: Zuzana Černá

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brněnský motocyklový jezdec Karel Abraham.

Abraham vyrovnal svůj nejlepší výsledek v MotoGP. V Assenu dojel sedmý

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Fotbalisté Moravského Písku při oslavách devadesáti let přehráli Staré Město

Moravský Písek - Poslední sezony jim příliš radosti nepřinesli. Výsledky nebyly ideální, hráčů málo. Fotbalisté Moravského Písku skončili v letošním ročníku III. třídy skupiny C až na devátém místě. Horší byly pouze Tvarožná Lhota a Louka. V sobotu si však svěřenci mladého trenéra Martina Juráska zvedli náladu i sebevědomí. Celek z Veselska v rámci oslav výročí devadesáti let od založení fotbalového klubu v obci zdolal Jiskru Starou Městu 4:1.

Na angažmá v Ratíškovicích moc rád vzpomínám, říká brankář Pavlíček

Moravský Písek – Spousta fanoušků vůbec neví, že pochází z Moravského Písku. Bývalý fotbalový brankář František Pavlíček, který se proslavil výtečnými zákroky v Chomutově, Slušovicích, Drnovicích, Ratíškovicích nebo Uherském Brodě, ale na mateřský klub ani po letech nezapomíná. Oblíbený sympaťák rád přijal pozvání na sobotní oslavy výročí devadesáti let od vzniku založení fotbalového klubu v Moravském Písku.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už jen čtyři měsíce mají jisté křesla ve sněmovně současní poslanci. Přesně 121 dnů totiž zbývá do začátku parlamentních voleb. Většina stran už má jasno, koho do boje pod svou zástavou pošle.

Devět tisíc kilometrů na Libertě. Čejkovický cestovatel vyrazil na sever Norska

Čejkovice /VIDEO/ – Nejen horké paprsky jihomoravského slunce, ale také rodina, kamarádi Brontosauři, známí včetně stejnojmenného starosty v sobotu před polednem vyprovázeli z Čejkovic místního cestovatele Pavla Novotného. Ten na svém zmodernizovaném kole z osmdesátých let značky Liberta vyrazil na svou zatím nejdelší pouť. Její cíl je vzdálený Nordkapp, jehož útesy omývají i vody Severního ledového oceánu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies