Úplně nová čtvrť nabídne lidem v Kyjově byty i parcely na stavbu domů. Koncepce lokality Bukovanská je hotová. Vykoupí se zbytek pozemků a práce na infrastruktuře začnou ještě letos. Tuto zprávu vyslalo ještě před posledními komunálními volbami v roce 2006 tamní zastupitelstvo.

Je rok 2009 a místo vypadá pořád stejně – pole. I takové věci může způsobit to, když na kousku půdy najde zájemce v přehledu majitelů desítky jmen.
„Majetkové vztahy jsou velkým problémem. Jsou velmi rozličné a komplikované. Například na jednom hektaru plochy, kterou bychom chtěli věnovat pro bytovou výstavbu, se nachází mnohdy až dvě desítky vlastníků,“ uvedl starosta Kyjova František Lukl.

Více než sto domů

Z toho důvodu se dodnes nepodařilo vykoupit všechny potřebné pozemky. Podle slov starosty se ale seznam vlastníků pozemků v Bukovanské, se kterými je třeba ještě jednat, podařilo zkrátit na posledních šest jmen, která brzdí další vývoj. Radnice ale trvá na transparentnosti podmínek prodeje tak, aby všichni majitelé prodávali za stejných podmínek.

Prostor s místem pro více než sto rodinných domů a minimálně desítky bytů tak začíná dostávat reálné obrysy.
O tom, že je v Kyjově potřeba nových prostor pro bydlení, hovoří zkušenosti realitních makléřů i klesající počet obyvatel.

„Když to řeknu s nadsázkou, lze konstatovat, že v Kyjově se prodá všechno,“ komentoval dříve stav poptávky v realitách majitel realitní firmy František Zapletal. V té době ovšem ještě neexistoval strašák ekonomické krize, která změnila chování lidí. Zmíněná slova proto už dnes tolik neplatí. To ale nic nemění na tom, že po bydlení je v Kyjově hlad, a ten ještě vzroste, až krize skončí a lidem se vrátí chuť investovat do bydlení.
„Obyvatel Kyjova ubývá, mladí nám stále utíkají. Do Kostelce, do Svatobořic-Mistřína i jinam,“ varuje Lukl.

Poslední vývoj ale dává naději, že až krize skončí, mohla by být v Kyjově nová čtvrť přichystaná.
„Teď už věřím, že se nám to podaří do konce roku vyřešit tak, aby se v příštím roce mohlo začít se zasíťováním,“ řekl starosta.

Peníze jsou

Jak by měla nová část Kyjova vypadat, není zatím jasné. „V přední části, blíže k vlakovému nádraží, budou převládat bytové domy s občanským zázemím. Větší část lokality ale zaberou v budoucnosti soukromí majitelé pro stavbu rodinných domů,“ znělo prohlášení zastupitelstva v roce 2006. Rámcově stále platí, ale budou změny.

„Jedna realitní firma nám zpracovává studii, která by nám měla říct, jak je momentálně realitní trh na Kyjovsku zaměřený. V nejbližší době v Kyjově vyroste na sto až sto padesát bytových jednotek. Je možné, že o byty už teď nebude takový zájem jako o rodinné domy,“ vysvětlil Lukl.

Pokud by bylo možné příští rok skutečně kopnout do země, peníze by na rozdíl od roku 2006 neměly být problémem. Kyjov v poslední době prodal a stále prodává městské byty. Utržené částky čekají na využití. Podle slov starosty nechce vedení města penězi zaplnit některou z děr v rozpočtu.

„Peníze byly získané z bydlení a půjdou zase do bydlení. Osmdesát až sto milionů korun půjde do zasíťování Bukovanské,“ uvedl starosta. Ten současně přiznal, že radnice na řešení uvedené lokality nepracovala tak intenzivně, jak bylo třeba. I proto se bude snažit tento dluh do konce volebního období napravit.