Bylinkový čaj oslazený medem. Nápoj, kterým se většina lidí zahřívá v zimě, když na ně jde kašel a nachlazení. Kdo si ale letos ještě nenadělal medové zásoby, zaváhal. Medu je totiž málo a jeho cenu většina včelařů zvýšila, a to až o několik desítek korun.

„Med už nemám. Mám jen pro vlastní potřebu. Vloni bylo medu až do Vánoc, letos ale mají všichni včelaři málo. Co mám známé na Kyjovsku, tak už med nemají, nebo mají poslední kila. Tak slabý rok jsem nezažil,“ říká Miroslav Vaculík z Vřesovic, který se včelaření věnuje už dvacet let. Jeho slova potvrzuje i včelař z Mutěnic, který si nepřál uvést své jméno. „Letos bylo medu tak o třetinu míň a v podstatě už je skoro všechen vyprodaný. Poptávka byla obrovská, takže jsem ani pořádně neuskladňoval. Počkal jsem jen, až to stoupne, jak se říká. Vše šlo ihned do prodeje,“ uvedl.

Med přitom mohli zájemci u dvou různých včelařů sehnat až se šedesátikorunovým rozdílem. Zatímco vloni se dalo kilo medu koupit i za sedmdesát korun, letos byl nejlevnější za devadesát korun. „Cenu jsem zvedl z osmdesáti na pětadevadesát,“ potvrdil zvýšení Vaculík. Jeho Mutěnický kolega letos prodával med o dvacet procent dráž než vloni. Z osmdesáti korun přešel na rovnou stovku. Zájemce to ale podle něj přesto neodradilo. „Lidi byli překvapení, že prodávám tak levně. Ostatní včelaři na stovce začínají a dostanou se i ke sto padesáti korunám. Cena medu záleží vždy na přístupu včelaře. Mně osobně to stačí,“ řekl.

Brali po kilech

I přes vyšší cenu si většina lidí brala med po kilech. Například Hodoňačka Romana Píšťková místo loňské stokoruny zaplatila letos o dvacet korun víc na kilo. Peněz ale nelituje. „Med brávám od včelaře z Vojtěchova. Bydlí tam totiž sestra. Je to oblast, kde není tak frekventovaná doprava, takže je tam čistší vzduch i příroda,“ řekla. Přesto se někteří lidé poohlídli i po včelařích, u kterých by ušetřili. „Od jednoho jsem vzal za sto dvacet korun za kilo, od druhého za devadesát korun. Na třech sklenicích ušetřím jednu další,“ uvedl milovník medu, který nechtěl být jmenován.

Za nedostatek medu může letos především počasí. Jaro bylo velmi deštivé, což mělo podle Vaculíka vliv na rozvoj včel i kladení vajíček. „Včely byly slabé a nemohly přinést tolik medu. Pak až byly silné, už nebylo tolik nektaru, takže medu opět mnoho nedonesly,“ vysvětlil odborník. Přesto si jeho kvalitu pochvaluje. „Osobně jsem měl med tmavý a kvalita byla výborná,“ hodnotí.

Těm, kteří letos s koupí zaváhal, ale nedoporučuje nakupovat med v hypermarketech. Jeho kvalita se s tou od domácích včelařů nedá srovnat. Med, který se obchodech prodává je totiž převážně dovozový. „Když jsem byl nakupovat v hypermarketu ve Starém Měste, viděl jsem tam med z Polska, Argentiny i Číny. S hrůzou jsem zjistil, že vyjde na sto padesát korun, a když jsem se na něj podíval, byla to úplná voda. Myslím, že by lidé měli dát přednost nákupu od včelaře,“ vzkázal lidem Vaculík.