Chladné počasí posledních dní, které se dotklo i Hodonínska, by nemělo mít vliv na množství medu. Tedy alespoň prozatím. Především na teplotách totiž záleží, jestli bude letos této sladké pochoutky opět nedostatek.

„Vypadá to, že možná víc budou poškozené květy v Čechách, kde byly na rozdíl od nás, větší mrazy. Včely teď budou čekat hlavně na akát a s ním by snad neměl být problém,“ sdělil velický včelař Josef Buzík.

Právě k akátům se teď zraky včelařů upínají, a to především z okolí Hovoran, Mutěnic, Mistřína, ale i Hodonína. Akáty se totiž vyskytují až po Pánov. Chladné počasí by však podle všeho nemělo na květech této dřeviny zanechat vážnější škody.

„Nemyslím si, že by akáty celkově zmrzly, že by nějaký květ nebyl. Akát jde teprve do květu, takže záleží na tom, jak byl před mrazy rozvinutý. Záleží vždy ale na více faktorech, jako například na lokalitě, větru, výšce porostu či na tom, kam je strom stočený,“ vysvětlil správce strážnického polesí Bohumil Pipal.

Včely už jsou se sběrem medu asi ze třetiny hotové, hlavní nápor je ale teprve ještě čeká. „Máme za sebou ovocné stromy, v plném proudu je teď řepka, včelstva zesilují a pomalu nastupuje akát. Po něm přijde ještě lípa a luční květy. Končí se obvykle kolem července,“ doplnil včelař Ludvík Vaculík z Vřesovic.

Milovníci medu však zatím nemusí věšet hlavu. Včely se v jednotlivých podregionech Hodonínska zaměřují na jiný druh rostlin. Nedostatek květů jednoho druhu by tak neměl zásoby ohrozit. „Na Strážnicku se včely orientují především na řepku, kde je jí dostatek, na Horňácku jsou to pak hlavně luční květy, na Hodonínsku zase nosí převážně akátový med,“ uvedl Buzík.

Přesto má chladné počasí vliv na práci včel hned dvojitý. Teploty pod deset stupňů mohou způsobit jejich slabost včetně přerušení sběru medu. Navíc se zastavuje i takzvané plodování a zvyšuje se spotřeba medu přímo v úlu.

„Teplota plodů se musí udržet kolem šestatřiceti stupňů. Vyhřátí celého úlu stojí určité kalorie, které včely berou z medu. Někteří včelaři mohli spoléhat na to, že si včely už stačily vlastní med přinést, tyto zásoby byly ale slabé. Následkem může být i to, že včely uhynou,“ vysvětlil Josef Buzík. Jak doplnil, v takových případech se musí včelař o svá včelstva postarat tak, že jim přidá zásoby. „Musí se jim dát buď medové těsto, nebo cukr,“ dodal včelař.

Včelaři na Hodonínsku musí kromě nemocí včel, které se v poslední době vyskytují, bojovat také se zloději. Jen od začátku roku zmizelo v regionu hned jedenáct úlů s celkem dvanácti včelstvy. Další čtyři úly navíc včelaři z Lipova někdo poškodil. „Celková škoda se vyšplhala na třicet šest tisíc čtyři sta korun,“ informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Jedno kvalitní včelstvo přitom podle Vaculíka může za rok vyrobit až čtyřicet kilogramů medu. „Hlavně nesmí ale pršet a být zima. Silná včelstva už ale mají medu dost,“ uzavřel včelař.