Jesenice se nachází v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje na rozhraní s Plzeňským a Ústeckým krajem, asi dvacet kilometrů západně od města Rakovník. Je centrem přirozené rekreační oblasti s množstvím rybníků a rozsáhlými lesními komplexy. Pro svoji klidnou, vyváženou krajinu a přírodní zajímavosti bylo Jesenicko vyhlášeno v roce 1994 přírodním parkem.

Město Jesenice:

Zdroj: Youtube

Právě v této oblasti vyrostla novodobá vila. Natolik povedená, že mohla být směle přihlášena do prestižní soutěže Česká cena za architekturu. Za stavbou stojí studio Nasázel architekti, kteří se podepsali pod již řadou úspěšných projektů, mezi něž patří například Vila na Karlovce, Letní dům Zbečno či Roubenka Františkov.


Nahrává se anketa ...

Čtyři křídla novodobé vily

Ale zpět k příměstské vile v Jesenici na Rakovnicku. Ta vyrostla nedaleko Prahy na rozlehlém, mírně svažitém pozemku. „Objem a dispozice domu jsou odkazem na logiku křídlových dispozic renesančních a barokních vil. V přízemí jsou tak čtyři samostatná křídla, kdy každé z nich plní jinou funkci. Všechna směřují do hlavní, schodišťové haly,“ uvedli spoluautoři projektu Petr a Zuzana Nacházelovi.

Kompaktní bílé hmotě vily dominuje vysoké okno do převýšeného obývacího prostoru.
Vila v Českém Krumlově měla složité podmínky pro stavbu. Vydělala na nich

Doplnili, že pokoje v každém křídle jsou propojeny jedinou chodbou, která poskytuje průhled celým souborem místností.

Bazén uvnitř, garáž na střeše

Uvnitř nemovitosti je mimo jiné i bazén a místo pro sportování na trenažérech. Parkování je díky svažitému terénu umístěno na střechu.

Jednotlivá křídla domu rozdělují pozemek na čtyři samostatné zahrady, do kterých jsou orientována okna místností.

Uvnitř nechybí  bazén a sportovní zázemí.Uvnitř nechybí bazén a sportovní zázemí.Zdroj: Se svolením Česká cena za architekturu a Nasázel architekti

Každá zahrada má odlišný charakter. Vstupní zahrada a hlavní společenská zahrada domu se postupem času promění v park, jelikož jsou již nyní osázeny stromy. Soukromé zahrady jsou naopak řešeny jako átriově uzavřené.

Monolitická železobetonová konstrukce

Z technického hlediska je dům navržen jako monolitická železobetonová konstrukce. Betonová opěrná zeď, jejíž součástí je i monolitické schodiště, jsou ponechány v opískované surové podobě. Pro podlahy byl použit leštěný pohledový beton a teraca.

Interiér si zachová atmosféru meziválečného bytu. Působivost celého prostoru umocňují umělecké předměty majitelů
Perla z Letné. Místo jako za zlaté éry první republiky není pro slaboduché

„Pro obklady koupelen a bazénu je použit přírodní kámen, pro obložení šatních kabinetů a vestavného nábytku dřevěná dýha,“ doplnili Petr a Zuzana Nacházelovi.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová