Letní kino Prachatice je ukázkou toho, jak lze zanedbaný areál přeměnit v kulturní trhák. Nutno podotknout, že k takovémuto kroku je potřeba poměrně hodně peněz. V případě Prachatic šlo o zhruba 60 milionů korun, což v regionu vyvolalo poměrně silné vášně, jak jsme již dříve informovali v našem článku.

Nicméně i přes kritiku byl projekt dokončen. Promítalo se sice již loni, definitní tečka za všemi pracemi padla až letos.

Prachatický amfiteátr s rekonstruovaným letním kinem - předání veřejnosti:

Zdroj: Youtube

Co se s kinem stalo

Architekti navrhli investorovi v podobě Městského úřadu v Prachaticích na Jihočesku rozhodný krok – tedy v podstatě vše původní zbourat a místo toho postavit nové objekty. „Znamenalo to sice snížení kapacity z 800 na 350 míst, ale zase je to realističtější množství,“ uvedla trojice architektů Petr Moráček, Jana Zoubková a Pavel Matyska ze studia Mimosa architekti.

Důvodem bourání byl špatný technický stav původní zástavby a také její celková nízká využitelnost s ohledem na moderní požadavky existence letních kulturních areálů. Padla i původní projekční stěna o velikosti 25 x 11 metrů.

U prezentace lavičky nechyběly dcery Michala Jerhota ani květina pro manželku.
Šrot posloužil k výrobě unikátní lavičky. Lidé teď za ni nabízejí desetitisíce

„Tři nové objekty obsahují pokladnu a bufet, sociální zázemí a projekční kabinu, promítací stěnu velikosti 7 x 15 metr, zázemí umělců a skladové prostory,“ přiblížili autoři.

Zmenšení kapacity se projevilo i na zasazení do okolní zástavby, kdy vznikly odpovídající plochy mezi areálem kina a bytovou zástavbou. Nezapomenulo se ani na akustická opatření, která umocňují celkový zážitek.


Nahrává se anketa …

Inspirace filmovým řemeslem

Při návrhu nových objektů se architekti inspirovali filmovým řemeslem. „Systém kotoučů vedoucích film v promítačce, návrh volně přepisuje do formy jednoduchých objektů, mezi nimiž kotouče usměrňují namísto filmového pásu lana zastřešení. Plachta zastřešení, subtilní ocelové konstrukce a vlnitý plech vytvářejí dojem lehkých, zdánlivě dočasných, letních objektů,“ uvedli architekti.

Do kina se vejde asi 350 osob.Do kina se vejde asi 350 osob.Zdroj: se svolením BoysPlayNice

Vlnitý plech jako filmová políčka

Ani vlnitý plech nebyl užit náhodně. „Je dalším odkazem k filmové iluzi vytvářené rytmem jednotlivých filmových políček a střídáním světla a stínu,“ míní autoři.

Přízemí domu je díky rozměrným oknům po celém svém obvodu maximálně prosklené, což umožňuje pronikání odrazů slunce z vodní hladiny bazénků do vnitřních prostorů.
Sídlo firmy jako laboratoř. Na Valašsku stojí nejvyšší dřevostavba v Česku

Hodně se pracovalo i s kamenem, kdy žulová dlažba, odseky a gabionové stěny navazují na zpevněné plochy historického centra Prachatice.

Když střecha, tak z textilu

Poměrně netradičně je řešeno zastřešení podia a také části hlediště. Je totiž z textilu. Má hned několik funkcí – chrání před deštěm, sluncem a také se pozitivně podílí na vynikající akustice. Většina diváků má však při představení nad sebou volné nebe.

„Cílem zvoleného systému zastřešení byla maximální lehkost konstrukce s idejí pouhé „plachty“ napnuté mezi objekty kina,“ doplnili architekti.