Dnes se dozvíme, kdo se na příštích pět let stane prezidentem České republiky. Mohla bych vyjmenovat mnoho bodů, které na novou hlavu státu čekají. Mirek Topolánek, který se o nejvyšší státní úřad ucházel před pěti lety, na otázku, co by mělo být prvním krokem Zemanova nástupce, řekl: „Vyhodit flašky a vyvětrat.“

Petr Pavel či Andrej Babiš se budou muset s deseti lety Zemanova prezidentství vypořádat, ale jsem si jistá, že prostředkem nebude vyhazov všech současných zaměstnanců hradní kanceláře. Odejdou Vratislav Mynář, Jiří Ovčáček, Jaroslav Hlinovský a Vladimír Kruliš, možná dalších pět šest lidí. Není ovšem důvod, aby profesionální úředníci, památkáři nebo dokonce zahradníci opouštěli loď. I věci na první pohled zjevné nebudou onou příslovečnou horkou kaší.

Kateřina Perknerová
Resty s neblahým dopadem

Demokratický systém je odolný a silný díky svým pevně zakotveným institucím. Pavel ani Babiš nezačnou zběsile odvolávat velvyslance a jmenovat nové. Karel Řehka zůstane náčelníkem generálního štábu, šéf BIS Michal Koudelka bude povýšen do generálské hodnosti a pozvánku na setkání začnou dostávat předsedové obou parlamentních komor.

Oba kandidáti slíbili otevřít areál Pražského hradu, udělat z něj opět centrum kultury, vzdělání a kvalitní architektury. Pavel mluvil o tom, že by se mohl „novým Plečnikem“ stát uznávaný architekt Josef Pleskot. Báječný nápad. Finalisté rovněž slíbili, že budou jezdit do regionů a dávat najevo zájem o oblasti, které z mnoha důvodů zaostávají za bohatými regiony.

Proč to tedy občas vypadalo jako podle not a slov Internacionály, v níž se bojovně varuje, že poslední bitva vzplála?

Kateřina Perknerová
Nevolíme monarchu

Nešlo jen o hloupě a účelově vyhrocenou kampaň, která z Babišovy strany cílila na strach z války. Česko je názorově štípnuto vedví. Dělicí linie jsou mezi většími městy a venkovem. Bohatšími a chudšími. Vzdělanějšími a méně vzdělanými. Úspěšnými a outsidery.

Andrej Babiš říká, že pokud si lidé vyberou jeho soupeře, bude tady tábor vládní pětikoalice, kam patří i Pavlovi voliči, a proti němu všichni ostatní. Zatímco kdyby byl zvolen on, bude příkopy zahlazovat. Opravdu? Pavel z Černoučku není akademik ani intelektuál, chcete-li představitel tzv. pražské kavárny. Babiš je exekutivní, akční a netolerantní politik. Skutečně by byl schopen konstruktivního dialogu s předsedou ODS a vlády?

Ať už to dopadne jakkoli, před čtvrtým českým prezidentem stojí jeden skutečně zásadní úkol: každým slovem, gestem a činem zdůrazňovat, že země česká je domovem všech jejích občanů. Voličů Petra Pavla i Andreje Babiše, ale také SPD, KSČM nebo protivládních demonstrantů.

Kateřina Perknerová
Není člověk ten, aby se zalíbil lidem všem

Zájmy jednotlivých skupin obyvatelstva hájí strany, které obstály v parlamentních volbách. Naopak prezident tu musí být pro všechny. Když ne spojovat, neměl by určitě rozeštvávat. Naslouchat lidem, kteří vědí…

Při pátečním setkání v Senátu u příležitosti 78. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim jeho vězeňkyně Dita Krausová uvedla: „Chodím často do škol a vypravuji o svém holocaustu. Studenti se mě nakonec ptají: Co byste si přála, abychom se od vás naučili, jaké je vaše poselství? A já je prosím: Až budete mít děti, vychovávejte je proti nenávisti.“