Během příštích několika dnů dojde na Slovensku k politickému otřesu. Rozpadne se vláda Eduarda Hegera. A z kabinetu, který původně disponoval ústavní většinou, se po odchodu Svobody a Solidarity Richarda Sulíka stane menšinová vláda.

Luboš Palata
Obnovme Česko-Slovensko. Pomůže to

V zavedených demokraciích by i menšinový kabinet mohl fungovat klidně ještě skoro rok a půl, které Slovensku zbývají do řádného termínu voleb někdy na přelomu zimy a jara 2024. Jenže Slovensko v současném stavu, kdy vedle politické nestability probíhá i obrovská protikorupční akce sahající ke špičkám bývalého vládnoucího Směru, připomíná vše jiné, jen ne stabilní demokracii.

Problémy Slovenska byly zakódované už v unáhleném rozhodnutí voličů, kteří dali tak trochu z leknutí obrovskou moc do té doby především protestnímu hnutí Obyčejní lidé (OLaNO). Šéf OLaNO Igor Matovič se stal premiérem, ale ve funkci vydržel jen rok, než se po aféře s dovozem ruské vakcíny Sputnik přímo z Moskvy poroučel.

Kateřina Perknerová
Nedůvěra vládě, mezi lidmi i v sebe samé

Moc si však udržel i jako ministr financí. A když se mu nepovedlo o rozporuplných návrzích zákonů přesvědčit koaliční partnery, nechal je prohlasovat s extrémisty. A ještě si Matovič myslel, že to projde.

Neprošlo a Slovensko tak zřejmě zažije předčasné volby. Sice v nevhodný čas, ale to je cena za unáhlenou volbu Matoviče. Volba z nouze a z leknutí dopadne totiž dobře jen výjimečně.