Už samotná existence sériového Ioniqu 5 N je celkem zajímavá, neboť Hyundai nabízí elektrický sporťák, který má potenciál pro okruhové ježdění, a navíc je relativně dostupný. Jde vlastně o elektrifikovanou podobu hot-hatche – tedy sportovních variant klasických hatchbacků.

A tak jako mají některé hot-hatche svojí ostrou závodní podobu, dostal ji i Ioniq 5 N. Nový vůz s přídomkem eN1 Cup Car je ryze okruhovou verzí, určenou pro novou třídu eN1. Jde o elektrickou obdobu kategorie N1, což je kategorie závodně upravených sériových vozů.

Poslední vůz Volvo s naftovým motorem.
Jsme svědky konce dieselového motoru v osobních autech

Nicméně jak se tedy závodní Ioniq liší od svého silničního protějšku? Jak už to v případě závodních variant bývá, nejvíc na očích je rozsáhlý bodykit. Karoserie sedí níž, jsou zde vidět rozšířené blatníky, velký přední spojler a samozřejmě obří přítlačné křídlo vzadu. Podstatná část karosářských dílů je také z karbonu, případně z plastu vyztuženého karbonem, což do značné míry stojí za výrazným odlehčením. Hmotnost závodního Ioniqu spadla pod dvě tuny na 1 970 kilogramů, a je tedy o víc než 300 kilogramů nižší oproti silničnímu vozu.

Podívejte se na nový elektrický závoďák i na videu:

Zdroj: Youtube

Z interiéru zmizely všechny odhlučňovací materiály a komfortní prvky, je tu bezpečnostní rám podle standardů FIA, závodní skořepinová sedačka a závodní volant. Nechybí ani specifický hasicí systém pro hašení požárů baterií. Podvozek stojí na nastavitelných tlumičích a také osmnáctipalcových kolech, obutých do hladkých závodních gum. Vpředu jsou šestipístové brzdiče, vzadu čtyřpístové.

Paradoxně pohonné ústrojí zůstalo kompletně standardní, převzaté ze silničního modelu. Baterie má kapacitu 84 kWh a zvládá nabíjení výkonem až 350 kW – došlo jen k přesunutí nabíjecího konektoru kvůli bezpečnosti. Obě nápravy pak mají po jednom elektromotoru, což znamená výsledný výkon 650 koní. Zůstal i systém krátkodobého navýšení točivého momentu, elektronicky generovaný zvuk (každý tým si může nastavit svou zvukovou kulisu), nebo elektronické simulování řazení převodových stupňů.

Ioniq 5 N eN1 Cup Car si poprvé zazávodí v rámci domácího korejského seriálu Hyundai N Festival, kde se během deseti víkendů elektrická třída eN1 rozjede spolu se stávajícími spalovacími vozy N1. První rok má sloužit především pro testování a odladění, pak je ovšem velmi pravděpodobné, že uvidíme elektrický Hyundai závodit i jinde po světě. Zároveň, jak už padlo výše, slouží nový vůz i jako vhozená rukavice pro další značky, které by se do elektrické závodní mánie možná chtěly zapojit.