VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA RYBOVÁ

Jana Rybová / Hodonínský deník

Jana Rybová šéfredaktorka Slovácka a hodonínského Deníku Národní třída 67, 695 01 Hodonín tel.: +420 518 389 311 mobil: +420 606 736 671 e-mail: jana.rybova@denik.cz

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V krojích šli poutníci poprvé na kopec Žerotín

Radějov – Veronika Šrámková ze Sudoměřic si v sobotu přivstala. Už od šesti hodin ráno ji strojila babička do slavnostního sudoměřického kroje, aby se osmnáctiletá dívka mohla spolu s ostatními vydat na první krojovanou pouť na kopec Žerotín nad Radějovem.

Jak žili Slované či Wikingové se dozvěděli návštěvníci ve Slovanském hradišti

Mikulčice – Letní slavnosti v Rasticově města Morava. Tak se jmenoval dvoudenní víkendový program ve Slovanském hradišti v Mikulčicích. Nabídl nejen přednášky, ale i IV. Setkání raně středověkých skupin.

Traktor neubrzdil a převrátil jej na bok. Naštěstí se nezranil

Žarošice – Že nepoužil brzdy, jak měl, se vymstilo řidiči traktoru v Žarošicích. Když jel v neděli dopoledne z kopce po polní cestě, převrátil traktor s vlečkou na bok. Naštěstí se mu nic nestalo.

AKTUALIZOVÁNO

Mažoretky zdolaly už dvanáctý rekord. Dostanou se do České knihy rekordů

Hodonín – Tak to v Hodoníně ještě nebylo. Na tamním Masarykově náměstí se v sobotu 22. června v jednu chvíli sešlo tisíc rekordmanů. Přesně tolik totiž bylo těch, co si společně na píseň Michala Davida Děti ráje zatančilo skladbu s tisícovou podsedáků do letadla. Zdolání netradičního rekordu při příležitosti přehlídky Hodonín patří mažoretkám si vymyslely Hodonínské mažoretky, které akci pořádaly už pošesté.

Kam o víkendu? Posvětí vzácný křížek a mažoretky překonají rekord

Slovácko – Věrozvěsty, svaté Cyrila a Metoděje, si budou lidé na Hodonínsku připomínat o víkendu hned na dvou místech – v Zarazicích i v Radějově. O rekord se v Hodoníně pokusí mažoretky a na muzikál pod širým nebem zvou zlínští herci, mezi nimiž si poprvé před domácím publikem zahraje jeden rodák ze Strážnice.

OBRAZEM: Uhřický aquapark opět láká nejen na tobogán

Uhřice – I když středa byla všední den, v uhřickém aquaparku, jenž poprvé otevřel, se ve tři odpoledne koupalo přes sto padesát lidí. „Už se nemohli dočkat," usmíval se Lukáš Tesařík, vedoucí aquaparku. Tam si mohou návštěvníci od loňska zahrát plážový volejbal a využít množství atrakcí, jako je tobogán či masážní lůžka a lavice.

Některá koupaliště na Hodonínsku mají ještě zavřeno

Hodonínsko – Zatímco hodonínské koupaliště v úterý navštívilo několik stovek lidí a otevřeno má už od devátého června, jinde provoz ještě ani nezahájili. „Čekáme na výsledky rozboru vody," vysvětlil místostarosta Vnorov Pavel Chudík.

Marka Příkazkého vyhecovali na domácí prkna

Strážnice – Vidět v akci herce Městského divadla Zlín mohou v neděli 23. června milovníci divadla z Hodonínska, aniž by museli vycestovat za hranice svého kraje. Zlínští herci po loňském úspěchu, kdy vůbec poprvé hráli divadlo pod širým nebem ve strážnickém zámeckém parku, přiváží legendární muzikál Divotvorný hrnec.

Hodonínské mažoretky opět pokoří český rekord

Hodonín – Další český rekord pokoří Hodonínské mažoretky spolu s dívkami, které přijedou do Hodonína na přehlídku Hodonín patří mažoretkám.

Víkend v regionu nabízí bigbít i folklor. A k tomu guláš

Slovácko /KAM O VÍKENDU/ – Zejména hudebních akcí si o nadcházejícím víkendu užijí lidé na Slovácku. V Miloticích půjde zejména o španělské umění, v Kněždubu o bigbít. Nechybí ani folklorní akce, ve Starém Poddvorově či Šardicích se folklorních souborů představí hned několik.

Domácí pivo bude mít první přehlídku v Bohuslavicích

Bohuslavice - Zahrádkáři 
z Bohuslavic u Kyjova společně s členy tamního občanského sdružení DEMIŽONEK přemýšleli, jak v obci zpestřit období před nástupem léta. 
A vymysleli, že uspořádají první ročník Přehlídky domácích pivovarů. Uskuteční se už tuto sobotu a k ochutnání bude na patnáct piv z domácích pivovarů zejména 
z Hodonínska.  

Passat se čelně srazil s mercedesem. Pro řidiče letěl vrtulník

Bzenec – Kdyby mladý řidič VW Passat se slovenskou poznávací značkou věděl, co se stane, jakmile začne předjíždět auto před sebou, určitě by si to rozmyslel. Následná čelní srážka s mercedesem mu způsobila zranění, kvůli kterým ho musel vrtulník transportovat do brněnské nemocnice.

Zvolte si Miss mažoretku Hodonínského deníku Rovnost

Hodonín /ANKETA/ - Do Hodonína míří opět po dvou letech soubory mažoretek z celé České republiky i ze Slovenska. V okresním městě se uskuteční nesoutěžní přehlídka Hodonín patří mažoretkám 2013. Té se tradičně účastní několik set mažoretek, které předvádějí své umění na Masarykově náměstí a Pěší zóně.

Mažoretky z celé země se sjedou do Hodonína

Hodonín - Devět let už patnáctiletá Radka Machálková tančí s Hodonínskými mažoretkami. Dělá to, jak říká, pro radost a kvůli skvělému kolektivu a vedoucí. I letos se už těší na přehlídku mažoretek Hodonín 2013 patří mažoretkám, kterou právě Hodonínské mažoretky každý druhý rok pořádají. Letos se uskuteční už její šestý ročník.

Ptáci kvůli povodním přesídlili do hodonínské zoo

Hodonín, Praha - Ptáci z pražské zoo, kterou vyplavila povodeň, našli dočasné útočiště v Hodoníně. Zoo Hodonín totiž vyslyšela pražskou zoo, která se kvůli záplavám obrátila na ostatní zahrady s prosbou o pomoc při evakuaci zvířat.

Ženu na přechodu srazil neznámý řidič

Hodonín – Prozatím neznámý řidič srazil při couvání dvaaosmdesátiletou ženu, která šla po přechodu pro chodce. Z místa nehody ujel. „Zřejmě se plně nevěnoval řízení," uvedl k případu, který se stal v úterý o půl čtvrté odpoledne v Bažantnici v Hodoníně, hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Vloupal se k vlastní babičce, ukradl jí dvě stovky

Hodonínsko – Hned dvojí nepříjemné překvapení zažila žena, ke které se vloupal zloděj. Přeskočil plot a rozbil skleněnou výplň dveří rodinného domu, aby ukradl dvě stě korun.

Kovářství jako jedno z nejstarších řemesel se představuje v Kyjově

Kyjov - Nejen různé druhy nožů, ale například i kopii čepele japonského meče, růži ukovanou z jednoho kusu železa či řadu dalších kovaných užitných předmětů si mohou prohlédnout návštěvníci Vlastivědného muzea v Kyjově.

AKTUALIZOVÁNO

Stal se zázrak. Na bohoslužbu přinesli poutníci zázračnou ikonu

Mikulčice /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Asi dva tisíce poutníků z různých koutů světa se zúčastnily sobotní pravoslavné bohoslužby ve Slovanském hradišti uspořádané k oslavě 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Kam o víkendu? Věřící míří do Mikulčic, vinaři do búd

Slovácko – Víkend nabídne řadu zajímavých akcí. Událost roku se uskuteční v mikulčickém Slovanském hradišti, kam se sjedou poutníci z celého světa na Setkání kultur. Veselí nad Moravou je zase pořadatelem Mistrovství světa historických kol. Čejkovice zvou na Vinné trhy, Petrov na folklor a dubňanští vinaři do svých sklepů.

Mši v Mikulčicích odslouží konstantinopolský patriarcha Bartoloměj

Mikulčice – V deset hodin začíná v sobotu pravoslavná bohoslužba k 1 150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Uskuteční se ve Slovanském hradišti v Mikulčicích za účasti významných představitelů pravoslavné a římskokatolické církve. Sloužit ji bude nejvyšší autorita pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj.

Cizí auto řídili bez řidičáku i pod vlivem amfetaminu

Hodonínsko – Na dva neukázněné řidiče, kteří se dostali do křížku se zákonem, narazili ve středu a ve čtvrtek hodonínští i dubňanští policisté. Ti při dopravní kontrole v Ratíškovicích zadrželi čtyřiačtyřice­tiletého řidiče, kterému však podle policejní databáze zakázal soud za předchozí jízdu pod vlivem alkoholu řídit na dva roky.

Muže, který si chtěl vzít život, hledali v noci policisté

Hodonínsko – Mladík z Hodonínska se rozhodl, že se zabije. Díky bratrovi ho ale policisté našli dřív, než sebevraždu dokonal. Muži v uniformách však ze středy na čtvrtek zažili krušnou noční směnu.

Na Cibulafestu vystoupí Kabát i Tomáš Klus

Hodonín, Holíč – Populární hudební kapely, jako jsou Kabát, Kryštof či stálice slovenského hudebního nebe NO NAME, nebo Český slavík Tomáš Klus. To budou hlavní taháky mezinárodního multižánrového a multigeneračního festivalu Cibulafest, jenž se uskuteční na pomezí československých hranic na letišti v Holíči.

Zdrogovaná řídila bez řidičáků auto bez značek

Veselí nad Moravou – Když policisté hodonínské cizinecké policie ve středu brzy ráno spatřili řidičku auta bez registračních značek, ihned zbystřili pozornost. Jakmile žena spatřila policisty, zpomalila a zastavila na blízké zastávce autobusu.

Lupič přepadl a zbil cyklistu přímo na cyklostezce

Dubňany – Nepříjemný zážitek má za sebou jednasedmdesátiletý muž, kterého ve středu v pravé poledne přepadl na cyklostezce z Hodonína do Dubňan lupič. Zbil ho a okradl. Policie ho naštěstí dopadla.

Vzniká vinařská velkoobec Velké Podlužice. Pomohou vinařům

Slovácko – Velkým Bílovicím, největší vinařské obci v České republice, přibyla silná konkurence. Vzniká totiž nová vinařská velkoobec – Velké Podlužice. Tu se rozhodly vytvořit vinařské obce na Podluží.

Hodonínská knihovna bude dlouho zavřená

Hodonín – Opravy hodonínské knihovny výrazně zasáhnou do jejího letního provozu. Dny, kdy si mohou čtenáři vypůjčit knihy naposledy, se blíží.

Otto Ballon Mierny říká, že extremismus se nesmí přehlížet

Hodonín – Zúčastnil se několika misí OSN a NATO, nechyběl v Kosovu, Afghánistánu či Iráku. Byl při konfliktech v bývalé Jugoslávii, při genocidě ve Rwandě, navštívil uprchlické tábory v Kongu. Všude fotil. Nyní má fotoreportér Otto Ballon Mierny výstavu v hodonínském Regionálním centru, kde vystavuje fotky věnované extremismu.

Za nelegální dovoz papoušků padly tresty

Hodonín – Přísné tresty, až pět let vězení, požadoval u hodonínského okresního soudu státní zástupce Antonín Budiš pro čtveřici údajných pašeráků, kteří měli převážet
 z Por­tugalska vzácné papoušky včetně kriticky ohroženého ary kobaltového. Soudkyně Milena Drobečková ve čtvrtek nakonec vynesla tresty mírnější. Jeden z obžalovaných dostal podmínku, ostatní mohou skončit na dva až čtyři roky ve vězení. Rozsudek ještě není pravomocný.

AKTUALIZOVÁNO

Pátrání po trojici ztracených policisté přerušili. Pokračovat budou v pátek ráno

Hodonínsko /ANKETA/ - Téměř čtyřicítka hasičů, policistů a potápěčů pátrá od středečního večera po trojici lidí, kteří se ztratili při své plavbě na řece Moravě v úseku mezi Strážnicí a Rohatcem. Pohřešovaní jsou dva muži a malé dítě. „Jde o našeho občana se svou šestiletou dcerou. Na člunu s nimi byl i jejich kamarád ze sousedních Sudoměřic," sdělila starostka Petrova Eva Mlýnková.

Marcela Holanová rozezní Hodonín. S novou kapelou

Hodonín – Marcela Holanová se rozhodla dát dohromady kapelu a vyrazit s ní na koncerty. Teď musí uživit nejen sebe, ale i čtveřici muzikantů a zvukaře.

AKTUALIZOVÁNO

Na Marka koštovali Vacenovičtí oharka. Sešlo se přes 100 vzorků

Vacenovice – Na Marka zasaď oharka, velí lidová pranostika. A té se už pár let drží také členové Národopisné společnosti ve Vacenovicích, kteří vždy okolo svátku Marka pořádají ve vacenovickém muzeu košt nakládaných okurků. Letos se na stejnojmenné akci Na Marka zasaď oharka sešlo přes sto vzorků.

Farmářské trhy v Hodoníně odstartovaly. Ve velkém stylu

Hodonín – Farmářské trhy v Hodoníně opět začaly. V sobotu se uskutečnil letošní první trh. „Všech třináct dřevěných stánků bylo obsazených a přijeli i další trhovci bez ohlášení, pro které jsou k dispozici prodejní pulty," uvedl Jiří Hiršl za hodonínský kulturní dům, jenž trhy organizuje. Podle něj začínaly loni trhy ve větším stylu, ale to přijeli třeba i různí překupníci s vejci z Polska.

Při nehodě motorek si jeden z řidičů zlomil nohu

Strážnice – Původně hrozivě zněla zpráva na webu hasičů, že ve Strážnici havarovali dva motorkáři a hasiči je vyprošťují. K havárii sice došlo, ale naštěstí se obešla bez vážných zranění. „Jeden z motorkářů má zlomenou nohu," uvedl dopravní policista, jenž na místě dopravní nehodu vyšetřoval.

Vodnářský zvon opředený mnoha mýty zazní v Evropě

Hodonín - Společná věc. Tak se jmenuje koncert Tomáše Pfeiffera, který při něm rozeznívá starodávný nástroj Vodnářský zvon. Jedinečná kulturní akce se uskuteční 9. května v 18.30 v hodonínském sále Evropa.

Student přišel o kolo za třináct tisíc. Nebyl sám

Slovácko – S jarem opět přibývá krádeží kol. Policie jen tento týden řešila na Hodonínsku už tři případy. Pěšky ze školy musel jít domů například student, jenž přišel o kolo v hodnotě třináct tisíc korun před střední školou ve Veselí nad Moravou.

Ve Velké opět startuje soutěž o nejlepší klobásku. I s polévkou

Velká nad Veličkou – O krála slováckéj klobásky se bude opět soutěžit ve Velké nad Veličkou. V sobotu 4. května se košt uskuteční už podeváté.

Olympionici odstartují běh i ochutnají vína

Slovácko /TIP NA VÍKEND/– O víkendu se bude koštovat víno, kořalky i krajance. Jídlo a pití se ale propojí také s pohybem. V Mikulčicích se poběží 39. ročník Silničního běhu Velká Morava a bránice procvičí i v Hroznové Lhotě. Tam se sjedou zpěvačky lidových písní.

Policie dopadla pachatele několika vloupaček

Hodonínsko – Nejdřív jim stačila zahradní kolečka či lampičky, pak už ale kradli ve velkém. Z různých budov na Hodonínsku si odnášeli věci za desítky tisíc korun. Nyní ale skupinu zlodějů dopadli hodonínští policisté.

Kovářství. Jedno z nejstarších řemesel představí nová výstava

Kyjov - Jedno z nejstarších řemesel kovářství představí nová výstava v kyjovském Vlastivědném muzeu. „Říká se, že základní řemesla pro budování lidských sídel jsou tři: kovářství, tesařství a kamenictví. Avšak i tesař a kameník si museli pro nástroje přijít ke kováři. Zpracovávání železné rudy a následné výrobky ze železa jsou jedním ze základních hledisek nahlížení na vyspělost civilizací," říká konzervátor Vlastivědného muzea Kyjov Václav Pěnčík.

I radnice na Hodonínsku hlásí: Máme nárok na evropské peníze

Hodonínsko - Výraznou modrou tabuli s přeškrtnutými hráběmi a nápisem, který hlásá, že obec má nárok na peníze z EU, vyvěsili ve středu pod značku své obce někteří starostové na Hodonínsku. Připojili se tak k celostátní protestní akci Druhá zlínská výzva.

Irena Grmolcová si jen tak čmárala a vznikli z toho Tichošlápci

Hodonín – Irena Grmolcová je teprve sedmnáctiletá studentka Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně a už si může do svého životopisu napsat, že měla svou první samostatnou výstavu. A hned dokonce v hodonínské Galerii výtvarného umění. Podařilo se jí to díky projektu Talenty, na kterém škola spolupracuje s galerií už dva roky, ale hlavně díky svému výtvarnému nadání.

Masírovat orgány mohou zájemci hrou na didgeridoo

Hodonín – Zájemci, kteří se chtějí naučit hrát na didgeridoo, se už mohou hlásit do kurzu jeho výuky. „Workshop je určený pro úplně začátečníky nebo i pro mírně pokročilé hráče," informovala Alena Vlková z Pedagogicko-psychologické poradny v Hodoníně, která kurz pořádá.

Zvířátka z hodonínské zoo soutěží o titul Nejkrásnější mládě

Hodonín - Už v sobotu třináctého dubna vypukne hlasování o nejkrásnější mládě hodonínské zoo. Ta se totiž stejně jako ve dvou předcházejících letech připojila k soutěži BabyZOOm, kterou už potřetí vyhlašuje Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Mládě z hodonínské zoo se tak díky hlasům návštěvníků může stát NEJ mládětem roku ze všech českých sdružených v unii.

OBRAZEM: Světový den zdraví oslavili v knihovně i japonskou masáží

Hodonín – Kdo ještě neslyšel o speciálním japonském přístroji Marutaka, měl ideální příležitost si ho vyzkoušet v hodonínské městské knihovně. Masáž reflexních zón chodidel však nebyla jedinou nabídkou v programu oslav Světového dne zdraví, jenž připadá na 7. dubna.

Zdrogovaný řidič vezl tablety extáze. Ze Slovenska

Hodonín - Čtyřicet tablet drogy extáze vezl v autě mladý muž, jenž řídil pod vlivem marihuany. Ve středu večer ho v Hodoníně zadrželi dopravní policisté.

Louka zve o víkendu na vařené i tekuté trnky

Louka - Zasvěcený modrému ovoci, které neodmyslitelně patří k Horňácku, bude opět letošní už sedmý ročník „Lúckého koštu trnek od varených po tekuté". Ten se uskuteční v sobotu 6. dubna v kulturním domě v Louce.

Co s areálem bývalých vinařských sklepů v Hodoníně? Poradí lidé

Hodonín – Několikrát tam hořelo, bezdomovci si je oblíbili a postarali se i o jejich demolici. A o čem že je řeč? O bývalých Družstevních vinných sklepech v Hodoníně. Téměř jedenapůlhektarový areál koupili loni v červnu tři noví majitelé. Ti teď vyzývají Hodonínské, aby navrhli, jak prostor využít.

Antonín Pavluš: Ruka učitele Frýborta je v dechovce znát

Slovácko – Když muzikant a legendární kapelník Mistříňanky Antonín Pavluš ležel v únoru v pražské nemocnici a nevěděl, jestli kvůli cukrovce nepřijde o nohu, vzpomínal na přítele, kterého si nesmírně vážil – na Josefa Frýborta. Tato osobnost slovácké dechovky by totiž právě 18. února oslavila sto let. 
A protože je Pavluš přesvědčený, že si učitel, jenž vychoval stovky muzikantů, zaslouží úctu, přišel na něj zavzpomínat i do redakce Hodonínského deníku Rovnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT