VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAROLÍNA ŠTUKAVCOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hodonín si připomene rodáka Valtra Komárka. Pamětní deskou

Hodonín – Šestnáctého května uplynou čtyři roky ode dne, kdy zemřel jeden z mužů spojovaných s listopadem 1989 a pozdější čestný předseda sociální demokracie Valtr Komárek. Pamětní deska se jménem ekonoma by se měla už brzy objevit jeho v rodném městě Hodoníně.

Oprava zbořené kapličky začne po prázdninách. Studie napoví

Strážnice – Na sklonku minulého roku se sešli zástupci Strážnice na jednání s vedoucím odboru památkové péče na krajském úřadě, aby rozhodli, co se stane s kapličkou u Veselské brány. Tu v listopadu roku 2015 rozbořil maďarský řidič a z památky zbyla jen jedna stěna.

AKTUALIZOVÁNO

Sněhová nadílka pokryla Hodonínsko. Silnice jsou zatím bez nehod

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ – Sněhová pokrývka se ve středu po půl desáté večer začala snášet na Hodonínsko. Komplikací na silnicích se ale řidiči bát nemusí. „Silnice jsme začali hned ošetřovat a v současné by mělo být vše v pořádku," uvedl vedoucí hodonínské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Martin Bedrava.

Panenky z šústí dělá Pavková už čtyřicet let

Vnorovy - Panenky, zvířata i košíky. To vše vyrábí z kukuřičného šústí už přes čtyřicet let Zdena Pavková z Vnorov. Do tajů výroby ji zasvětila tchyně. Ta je zase pochytila od slovenských dělnic, které tehdy pracovaly v tamním družstvu. „Výroba moc rozšířená není. Nejdůležitější je opatrnost. Nesmí se nic polámat a popraskat. Je to opravdu hodně pracné," upozorňuje Pavková.

Blatnická alej je šestá nejhezčí

Blatnice pod Svatým Antonínkem - Anketa Alej roku 2016 už zná svého vítěze. Je jím kaštanová alej zvaná Kaštanka, která roste na okraji Hradce Králové. Ani Hodonínsko se ale nenechalo zahanbit a na krásném šestém místě z třiapadesáti nominovaných se umístila s 243 hlasy alej na Svatém Antonínku v Blatnici, která byla zároveň první v Jihomoravském kraji.

Myslivci zahájili plesovou sezonu. Vrcholem večera byla dražba laně

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Ve znamení tance se nesl tento víkend v Kyjově. V sobotu totiž zahájil plesovou sezonu už počtrnácté tradiční myslivecký ples. „Důvodem je čerstvost zvěře. Ta se totiž smí lovit do jednatřicátého prosince," zdůvodnil finanční hospodář pořádajícího Mysliveckého spolku Hubert Kostelec Petr Michalčík.

Základní škola zmodernizuje učebny. Prostor bude i na dílny

Hroznová Lhota – Úprava v přírodovědných a jazykových učebnách nebo také zřízení dílen čeká Základní školu v Hroznové Lhotě. „Jedná se hlavně o modernizaci technického vybavení," uvedl hroznolhotský starosta Petr Hanák.

Muži jsou v hubnutí větší lajdáci než ženy. Hřeší nejvíce pivem

Jižní Morava – Řízek, salát, cukroví, chlebíčky i velké množství alkoholu. Následky prosincových svátků teď mnozí lidé znatelně pociťují na svém oblečení. „Je pravda, že letošní Vánoce jsem se vůbec nehlídala. Od sestry jsem dostala krásnou halenku. Bohužel v ní jde vidět každé kilo. Takže něco musí dolů," svěřila se například Monika Varmužová z Hodonína.

Zloději se pokusili vykrást trezor. Při jeho rozřezávání vypadl elektrický proud

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Veselská policie řeší případ z konce roku, kdy se dva pachatelé vloupali do blatnické firmy. Tam chtěli vykrást trezor. „Přinesenou rozbrušovačkou chtěli trezor rozřezat. Došlo ale k výpadku elektrického proudu. Ten se pokoušeli zpětně nahodit, ale nepovedlo se jim to," uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník s tím, že pachatelé si nic neodnesli, přesto vznikla škoda dvacet tisíc korun.

První miminko z Hodonínska: jedináčkem Nového roku je Adéla

Kyjov – Po půl deváté večer se na Nový rok narodilo v kyjovské nemocnici první miminko hodonínského okresu. „Holčička se jmenuje Adéla Běhávková a je ze Strážnice. Po porodu vážila 2630 gramů a měřila přesně padesát centimetrů," uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil s tím, že dítě i matka jsou zdravé.

S novým rokem přivítala hodonínská zoo nová zvířata

Hodonín – Po dvou samicích jelena barasingy i přímorožce arabského přibylo od začátku roku v hodonínské zoo. „Návštěvníci mohou laně barasingy pozorovat v zadní části expozice. Chce to ale trochu trpělivosti, protože jsou stále plaché a dokáží splývat s okolím," uvedl chovatel Lukáš Baránek k druhu kopytníků, který doputoval na jih Moravy až z anglického Bedfordshire.

Volejbal nebo tenis. Ve Veselí nad Moravou dokončili nové sportoviště

Veselí nad Moravou – Víceúčelové sportoviště v městské části Veselí nad Moravou, v Zarazicích, je už hotové. Umístěné je na ploše osmi set osmdesáti metrů čtverečních v těsné blízkosti řeky Moravy a fotbalového hřiště Tělovýchovné jednoty KEN, která je také vlastníkem pozemku.

Povánoční výprodeje? Výhodná koupě bude začínat na jedné koruně

Hodonínsko – Velké obchodní řetězce nabízí po Vánocích řadu slev. Některých budou moci zákazníci využít i po Novém roce. Například v Albertu začínají slevové akce už v pondělí (dnes). „Ceny zlevněného zboží začínají na jedné koruně a budou se celkově týkat až několika tisícovek položek oblečení, spotřebního zboží, kosmetických balíčků nebo cukrovinek," sdělila tisková mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Obnova parku Petra Bezruče: Veselané se možná dočkají příští rok

Veselí nad Moravou – Revitalizace by se v příštím roce mohl dočkat veselský park Petra Bezruče. V současné době je hotová projektová dokumentace. „Ta řeší hlavně zeleň, chodníky, veřejný mobiliář a také veřejné osvětlení," sdělil veselský starosta Miloš Kozumplík.

Vánoční nadílku si užila i zvířata v zoo. Hovězí maso pro tygry balily děti

Hodonín – Štědrý den byl ve znamení dárků i v hodonínské zoo.

Postavili druhého nejlepšího robota. Vyhráli tablety a pro školu stavebnici lega

Hodonín – Střední škola průmyslová v Hodoníně zabodovala. Její tři studenti čtvrtého ročníku skončili druzí v celostátním kole Robosoutěže, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze.

Tipy na Vánoce a Silvestra: Živý betlém? Zapojí se i krojovaní

Mutěnice – První svátek vánoční je v Mutěnicích zasvěcený tradičnímu průvodu a živému betlému. „V půl třetí odpoledne vyjdeme od kostela svaté Kateřiny a skončíme u radnice, kde se hlavní část programu odehrává," uvedla Blanka Přidalová z mutěnické kulturní komise, která akci pořádá.

Zaměstnanci Domova Horizont: Vánoční zázrak? Hodní lidé ještě existují

Kyjov – Ne každý má tu možnost trávit vánoční svátky s rodinou. To však klientům kyjovského Domova Horizont nemůže zkazit radost z příprav a nakupování dárků. Už v těchto dnech překypují dobrou náladou. „Jak se začne ochlazovat, tak vycítí, že se blíží Štědrý den, a začnou se po něm ptát. Těší se o hodně déle," přiblížila tamní příchod adventu vychovatelka Renata Kašparová.

Bourali bez povšimnutí. Policie hledá důležité svědky nehod

Hodonínsko – Policie hledá před Vánoci svědky několika dopravních nehod. První se stala šestnáctého prosince před šestou hodinou večer mezi Josefovem a Prušánkami.

OBRAZEM: Děti vyslaly balonky s přáními pro Ježíška

Hodonín – Patnáct set pestrobarevných balonků se o půl čtvrté vzneslo k nebi na hodonínském Masarykově náměstí. Na ty připevnily děti svá přání Ježíškovi.

OBRAZEM: Vystoupení i stánky. V Hodoníně začal vánoční jarmark

Hodonín – V pondělí se o pozornost přihlásil na hodonínské pěší zóně Malý vánoční jarmark. Lidé chtěli ochutnat horký svařák nebo punč a dát si jednu z množství specialit, z kterých si ani nemohli nevybrat. Jarmark také nabídl možnost na poslední chvíli koupit vánoční dárek. Třeba ručně dělaná zvířátka a polštářky. „Líbí se mi tu mnohem víc než třeba v Brně, je to zde komornější," řekla například Zuzana Závěšická, která právě u stánku vybírala ručně šitého králíka.

Pozemky u veselského zámku jsou na prodej. Odkoupení bude možné až po kolaudaci

Veselí nad Moravou – Parcely ve dvou někdejších zámeckých areálech ve Veselí nad Moravou, Salajky a zahradnictví, jsou na prodej. Místo u laguny Baťova kanálu má do budoucna přinést další rozvoj cestovního ruchu. „Jde o čtyři pozemky o velikosti asi jednoho hektaru. Zájemce je může koupit jako celek, nebo jen jejich libovolný počet," uvedl místostarosta Petr Kolář.

Senát vrátil novelu zákona. Vinotéky dostanou čas připravit se na změny

Slovácko – Senátoři vrátili poslancům novelu vinařského zákona. Žádají odložení její účinnosti. Důvodem je delší příprava na významné změny v provozu vinoték.

Znovuotevření kulturního domu má roční zpoždění. Akce stěhují do sousedních obcí

Velká nad Veličkou – Dveře kulturního domu ve Velké nad Veličkou se měly po opravě otevřít už letos na podzim. Práce ale budou pokračovat. „Momentálně soutěžíme zhotovitele pro další etapu. Rekonstrukce by měla být hotová do konce příštího roku," sdělil starosta Jiří Pšurný.

Drobotina se tlačila u srdíček. Děti odkrývaly i budoucnost pomocí olova

Hodonín /REPORTÁŽ/ – Vůně jehličí, cukroví, vosku a dětské hlásky zpívají koledy. Jsou slyšet až dolů ke vstupu do hodonínského sálu Evropa. Právě tam je v plném proudu akce Vánoce se blíží. Všechny ratolesti se chtějí vystřídat a držet text koled, které se nyní snaží zpívat, a trefit se tóny do melodie doprovodné kytary. „Děti jsou zvyklé, že se koledy zpívají všude. My jim zábavnou formou ukazujeme jejich vývoj. Některé skupinky nevěděly, že se chodilo s koledami od domu k domu," vykládá Tomáš Gronský z Masarykova muzea.

Zloději řádí v obchodech. Žena přišla o tisíce kvůli otevřené kabelce

Hodonín – Vánoční nákupy jsou v plném proudu a hodonínští policisté opět řeší krádeže v obchodech. „Čtyřiapadesátiletá žena si položila otevřenou kabelku v hračkářství na zem a vybírala zboží. Toho zatím neznámý zloděj rychle využil," popsal jeden z případů policejní mluvčí Petr Zámečník. Podle něj vzal pachatel z tašky peněženku s deseti tisíci korunami a kreditní kartou. Pak rychle zmizel.

Na Horňácku už zazněly koledy. Na předvánočním srazu folkloristů

Nová Lhota – V předvánočním čase se setkali milovníci folkloru v Nové Lhotě na Horňácku, aby se na akci Došli sme k vám na koledu naladili na sváteční notu.

Čejčský košt vyhrála hruškovice z Hovoran. Děti uhranulo vánoční cukroví

Čejč – Ochutnat pálenky, likéry i vánoční cukroví a silvestrovské pomazánky přišli všichni příznivci dobrého jídla a pití v sobotu odpoledne do sokolovny v Čejči. Tam se od tří hodin konal už čtvrtý tradiční košt. „Celkem se nám tu sešlo sto sedm vzorků, z toho sedmaosmdesát kořalek a dvacet likérů," sdělil předseda pořádajícího sdružení Avzo Čejč Libor Kučera.

V novém strážnickém parku uschly některé stromy a keře. Další vysadí na jaře

Strážnice – Už více než rok mohou Strážničané chodit relaxovat do nového Slováckého parku. Za dva a půl milionu na rozloze patnácti tisíc metrů čtverečních vznikla lokalita, která odděluje průmyslové stavby a rodinné domy.

Chtějí ušetřit čas. Čím dál víc lidí proto vánoční dárky nakupuje přes internet

Hodonínsko – Vypadá to, že předvánočním tlačenicím v obchodech už odzvonilo. Čím dál více se upřednostňuje nakupování dárků přes e-shopy.

Vánoční stromy dostanou opět zadarmo. Loni se radovali z borovice

Hodonínsko – Do dvacátého prosince lesníci díky projektu Lesů České republiky rozvezou čtyři sta osm vánočních stromů do 156 zdravotních a sociálních zařízení s dětskými klienty.

Opil se a skončil v Ratíškovicích v příkopu. Auto museli vyprošťovat hasiči

Ratíškovice – Hasičské jednotky z Hodonína a Kyjova v pátek před čtvrt na sedm večer vyjely k nehodě, která se stala v Ratíškovicích v ulici Vítězná. Řidič tam skončil se svým autem v příkopu.

Živnostník roku: první místo jí uniklo o pár hlasů, podnikatelka uspěla s mošty

Praha, Strážovice – Druhým nejlepším živnostníkem v republice se ve středu večer stala rodačka ze Strážovic Magdaléna Válková, která pro své zákazníky připravuje tradiční nealkoholické mošty. Od vítězství v soutěži, jejíž finále se uskutečnilo v novorenesančním paláci na pražském Žofíně, jí dělilo jen pár hlasů. „Samozřejmě to mrzí, ale mezi námi sedmi superfinalisty nepanovala rivalita. Přáli jsme si prvenství navzájem," přiblížila atmosféru Válková.

Zkolaboval při výběru peněz z bankomatu. Staršího muže oživili policisté

Hodonín – Pohotovost hodonínských policistů a kolemjdoucí ženy zachránila ve čtvrtek v Hodoníně život staršímu muži, který zkolaboval u městského úřadu. Hlídka projíždějící centrem města si všimla člověka, který ležel na chodníku u bankomatu. „Policisté zjistili, že muž nejeví známky života. Zahájili okamžitě jeho resuscitaci," popsal v pátek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ozdoby na vánoce nebudou nakupovat. Vytvořily je z korálků z roku 1920

Hodonín – Čaj o třetí je tradiční setkání konané každou první středu v měsíci v hodonínské knihovně. Ve středu zúčastněné dámy pod taktovkou lektorky Hany Fochlerové vyráběly ozdoby na vánoční stromy z korálků z roku 1920. „Vracíme se do starých časů, kdy se sváteční dekorace tvořily doma a nekupovaly se v obchodech," řekla knihovnice Milada Češková.

Primáš Pálenský říká: Cimbálka je tradice a čest

Hodonínsko – Padesátá léta minulého století přinesla rozvoj folkloru. V té době vznikla spousta nových cimbálových muzik, jejichž odkaz je znát ještě dnes. „Spojitost lze hledat v rozvoji festivalů, kdy muzikanti doprovázeli soubory při tanci," uvedl etnograf a historik František Synek. Půlstoletí na folklorní scéně si spolu se svými příznivci připomněla například Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče. K významnému jubileu o víkendu zahráli hudebníci ve Veselí nad Moravou v pořadu Ej, muzika nám hrála.

Spisovatelka Moosová: Od mládí jsem vlastně neustále zamilovaná

Hodonín - Manažerka, publicistka, textařka a básnířka. To je zlínská rodačka Jarmila Moosová, která zakotvila na jihu Moravy, v Hodoníně. Na konci listopadu oslavila autorka mnoha básnických sbírek a matka tří synů šedesáté narozeniny. „Když se podívám na tu cifru, hlavou mi probleskne, to není moje, co je to za číslo," směje se Jarmila Moosová.

Lipovští úpravami uleví dopravě. Firma je ale proti

Lipov – Špatnou dopravní situaci u sokolovny se rozhodli řešit zastupitelé v Lipově. Velký parkovací prostor před sokolovnou chtějí propojit do roku 2018 s náměstím. „Chceme cestu otevřít osobním autům. Příjezdová komunikace k sokolovně bývá velmi často ucpaná," uvedl starosta Miloslav Jagoš.

Ledové víno: vinaři vsadili na jistotu, i kvůli krádežím od něj letos upouštějí

Hodonínsko – S prvními nočními mrazy přichází na mysl vinařů také ledové víno, které se sklízí až při minus sedmi stupních Celsia. Někteří tradiční výrobci si ale tentokrát dají pauzu. Nechtějí riskovat, zvlášť po škodách způsobených rozmary počasí z kraje roku.

Kalendáře pro nový rok ukazují lidem historii měst i význačných rodů

Hodonínsko – Nový rok už klepe na dveře a obce na Hodonínsku vydávají kalendáře na příštích dvanáct měsíců. Díky oslavám osmistého devadesátého výročí vzniku města vydal už v létě Kyjov kalendář s dvanácti fotografiemi historie města a stojí 120 korun.

Nová hala v malé obci? S dotacemi do dvou let

Hroznová Lhota – Už téměř třicet let Hroznolhotští plánují postavit kryté sportoviště. Teď to vypadá, že by plán na výstavbu sportovní haly mohl dostat zelenou. „Máme pouze školní tělocvičnu, která je ale malá. Je to spíše cvičební sál," uvedl tamní starosta Petr Hanák.

Vánoční stromky? Největší zájem je opět o jedle. Stojí až patnáct set korun

Hodonínsko – Se začátkem prosince, který se ohlásil prvními sněhovými vločkami, začínají vrcholit i přípravy na svátky. K těm patří také nákup vánočního stromu. „Pomalu se začínám po nějakém poohlížet. Po koupi bytu jsem sice ve sklepě našel umělý strom, ale ten posloužil jako koště. U nás doma vždy byl, je a bude strom rostlý. Většinou jedle," řekl například Ondřej Blažek z Hodonína.

Města vyhláškami zakázala alkohol. I tak se ale na některých místech dál popíjí

Hodonínsko – Po přijetí vyhlášky, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti, se městům od nevítaných pijanů, nejčastěji z řad lidí bez domova, ulevilo. Přesto někde tento problém trvá. I kvůli přicházející zimě je situace horší tam, kde je trochu teplo.

Vodovod na Horňácko bude pro 10 tisíc domácností

Horňácko – Do konce roku 2017 by mělo být celé Horňácko napojené na vodovod, který povede pitnou vodu z bzenecké úpravny přes vodojem ve vnorovských Dražkách. Na úsek Kuželov, Malá a Hrubá Vrbka a Velká nad Veličkou právě začalo územní řízení. „Podle smlouvy má být vodovod kompletně hotový koncem příštího roku. Do budoucna bychom chtěli, aby se napojilo kolem deseti tisíc domácností, i když víme, že z počátku tomu tak nebude," sdělil bzenecký starosta a předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Hodonín Pavel Čejka.

Jubilejní ročník slavností má v hledáčku i Česká televize

Velká nad Veličkou – Horňácké slavnosti mají ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku letitou tradici. Příští rok se uskuteční už jejich šedesátý ročník. O významné jubileum se zajímá i Česká televize. „Chtěli by natočit krátký dokument o historii slavností, který by televize promítala před přímým přenosem z místa oslav," sdělil starosta Jiří Pšurný.

Dotace na veselskou zónu? Vláda jednání znovu odložila

Veselí nad Moravou – Od září se táhne jednání vlády o udělení grantů na výstavbu nových průmyslových zón. Z tohoto dotačního titulu by měla vzniknout i ta ve Veselí nad Moravou. Jednání ale ve středu znovu nedopadlo. Důvodem byla námitka ministerstva zemědělství ohledně půdy, aby u lokality ve Veselí nad Lužnicí byla podmínka. „Očekávám, že ministr zemědělství bude schopný starostům dotčených obcí i hejtmanům svůj postoj vysvětlit. Předpokládám, že za podpory starostů se podaří jeho stanovisko zvrátit," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Doma se peče cukroví méně. Nedovedu si představit kupované, upozorňuje žena

Hodonínsko – O víkendu nastává první adventní neděle a s ní i přípravy na svátky. K těm neodmyslitelně patří vánoční cukroví.

OBRAZEM: Dar pro život. Červený kříž ocenil dobrovolníky za odběry krve

Kyjov – Krev je neobyčejně vzácná a životodárná tekutina, kterou zatím nedokázal nikdo nahradit. Ti, kteří ji chodí pravidelně a hlavně bezplatně darovat, ve středu v Kyjově dostali medaile doktora Jana Jánského. „Ocenili jsme třiadvacet dárců stříbrnou medailí. Ta se dává za dvacet odběrů. Za čtyřicet je zlatá, a tu si odneslo taktéž třiadvacet dárců," sdělila předsedkyně oblastního spolku Českého červeného kříže Olga Míčková.

OBRAZEM: Koledy a vůně punče. V Kyjově zahájili předvánoční trhy

Kyjov – Sváteční nálada zaplavila ve středu kyjovské náměstí. Začaly tam předvánoční trhy, které nabízí vše od koření, přes vánoční punče, řemeslné výrobky až po ponožky. Lidé si poslechli koledy, ve vzduchu byla cítit vůně trdelníků. „Více lidí chodí tradičně po setmění a když je větší zima," řekla Karolína Finková ze stánku, kde lákají právě na horký punč.

Auto srazilo třiasedmdesátiletou ženu. Skončila v nemocnici s poraněním hlavy

Louka – Vážná dopravní nehoda se stala ve středu po čtvrt na šest večer v Louce na Horňácku. Osmadvacetiletý řidič tam srazil třiasedmdesátiletou chodkyni, kterou záchranáři převezli do kyjovské nemocnice. „Paní byla po střetu při vědomí. Utrpěla středně těžké poranění hlavy a dolní končetiny," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT