VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chceme nové přístaviště na Baťově kanále, volají lidé ze Strážnice i turisté

Strážnice /VIZUALIZACE/– Na historické památky či největší folklorní festival v České republice láká Strážnice tisíce návštěvníků. Turisté i místní ale dlouhodobě volají po důstojnějším přístavišti na Baťově kanále. Z velkých plánů ale pro letošní sezonu zbylo jen otevření nových záchodů a sprch.

Za 30 milionů zasíťují stavební pozemky. Ve Ždánicích vyroste 37 rodinných domů

Ždánice – Téměř třicet milionů korun mají stát inženýrské sítě a cesty k rodinným domů v lokalitě Pod hvězdárnou ve Ždánicích. Tamní radnice totiž vybrala firmu, která potřebné stavební práce udělá.

Demolice uzavře myší díru. Startují opravy druhé poloviny veselského nádraží

Veselí nad Moravou – Rekonstrukce veselského vlakového nádraží vstoupí do druhé poloviny. První dvě etapy jsou hotové, takže jsou obnovené ostrovní nástupiště číslo 2 a 3. Druhá půle oprav začala v pondělí.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda u Strážovic: mladý muž v bezvědomí má vážná zranění, ohrožují jeho život

Strážovice – Strážovice – Havárie osobního auta si vyžádala v neděli před sedmou ráno u Strážovic těžké zranění mladého muže. Ten zůstal po nehodě v bezvědomí.

Převrácený kamion se štěpkou už den blokuje silnici mezi Vlkošem a Kelčany

Vlkoš – Už téměř den komplikuje dopravu na silnici mezi Vlkošem a Kelčany nehoda nákladního auta. Kamion naložený štěpkou se totiž převrátil a vyklopil náklad mimo silnici.

Triky podvodníků u bankomatů? Skimming nahradila hradecká lišta. Skryje peníze

Jižní Morava – Hradecká lišta, tedy falešný kryt výdejního prostoru bankomatu, který před klientem skryje vydané peníze, zůstává postrachem i na jihu Moravy. Letos tento trik vyzkoušel i muž v Hodoníně.

V Hodoníně brojí proti psím výkalům. Venčení ve vnitroblocích by lidé zakázali

Hodonín – Dlouhotrvající problém se v Hodoníně postupně zmenšuje. Strážníci i někteří pejskaři se shodují na tom, že se zvyšuje procento majitelů psů, kteří po svých čtyřnohých miláčcích uklízejí exkrementy. Přesto na posledním setkání obyvatel s vedením města přišli i ti s jasným požadavkem. „Žádáme, aby ve vnitroblocích mohly být umístěny cedule, které by upozorňovaly na zákaz venčení psů,“ navrhli účastníci debaty. Upozorňovali totiž na to, že řada vlastníků psů po svých osrstěných svěřencích neuklízí.

Koupaliště ve Veselí otevírá v pátek. Návštěvníky potěší i nový příjezdový most

Veselí nad Moravou – Brány koupaliště ve Veselí nad Moravou se mají oficiálně otevřít v pátek. „Návštěvníky, především dopravující se auty a na kole, potěší nová hřiště i příjezdový most. Jeho rekonstrukce má být hotová pětadvacátého června,“ informoval mluvčí veselské radnice Jakub Zbořil.

Pro zraněného motorkáře letěl k Lužicím vrtulník. Muž je ve vážném stavu

Lužice – Ke srážce osobního auta a motocyklu, která se stala na silnici mezi Lužicemi a Dolními Bojanovicemi, musel letět ve čtvrtek krátce po třetí hodině odpoledne i vrtulník záchranářů. „Se zraněným jsme letěli na urgentní příjem do fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Chátrající chtějí nahradit novými. Veselí přispěje na demolici starých domů

Veselí nad Moravou – Lidem ve Veselí nad Moravou začne radnice vyplácet příspěvek na demolici domu. Podmínka je výstavba nového.

Hodonínské komunisty povede okresní předsedkyně Ingrová

Hodonín – Nejsilnější klub v hodonínském zastupitelstvu, tedy KSČM, v úterý představil čelo kandidátky. Tomu bude vévodit předsedkyně okresního výboru Lenka Ingrová. Dvojkou bude bývalý poslanec a právník Jan Navrátil. „Je možné, že se ještě na kandidátce provedou drobné změny,“ sdělil mluvčí městského výboru Rostislav Blata, který bude mít na listině číslo tři.

První část průmyslové zóny nabídne více než stovku pracovních míst

Veselí nad Moravou - Až čtyři sta dvacet pracovních míst má vzniknout v nové průmyslové zóně ve Veselí nad Moravou, a to mezi Blatnickou a Kollárovou ulici. Městští zastupitelé na pondělním zasedání schválili podmínky prodeje pozemků investorům. 

Dělníci chystají opravy mostu v Brněnské ulici. Řidiči projedou jen po polovině

Hodonín – Už za necelý týden se dělníci pustí do přípravných prací před opravou mostu v Brněnské ulici v Hodoníně. Vede po něm krajská čtyřproudová silnice na Brno a překlenuje státní silnici spojující Olomouc s Břeclaví.

Majitel domu pohrozil podvodným řemeslníkům policií. Odjeli pryč

Rohatec – Policisté prověřují možný podvodu skupiny řemeslníků v Rohatci. „Před několika dny oslovila místního obyvatele a nabídla mu opravu poškozené omítky na domě. Dohodli se na opravě a dalších drobných pracích,“ přiblížil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Sídliště ve Veselí nad Moravou dostanou dvě nové cyklostezky

Veselí nad Moravou – Hned dvě cyklostezky se začínají stavět ve Veselí nad Moravou. První povede přes sídliště Chaloupky do Palackého ulice. „Navržená stezka zvýší bezpečnost cyklistů a chodců, kteří v současnosti jezdí a procházejí po hlavních silnicích – I/55 a I/54,“ přiblížil mluvčí radnice Jakub Zbořil.

Nemovitosti společnosti Freizeit jdou do dražby. Cena? Necelých pět milionů

Hodonín – Soudní exekutor ve Frýdku-Místku nařídil v pátek elektronickou dražbu nemovitostí v Hodoníně, které doposud vlastní česko-rakouská společnost Freizeit – und Urlaubanlagen Bohemia. Právě této firmě nechali hodonínští radní před deseti lety zbourat dvě chátrající budovy, a to bývalý hotel a lidovou školu umění.

Hodonínsko má devátou nejvyšší nezaměstnanost v České republice

Hodonínsko – Další téměř čtyři sta lidí zmizelo za květen z evidence úřadu práce na Hodonínsku. K poslednímu květnovému dni hledalo práci na Hodonínsku 5215 nezaměstnaných. Podíl lidé bez práce tak klesl na 4,7 procenta, což je deváté nejvyšší číslo v České republice a po Znojemsku druhé v Jihomoravském kraji.

Změny v hodonínských školách: každá škola bude mít svého psychologa

Hodonín – Městští radní se rozhodli rozšířit výuku angličtiny s rodilým mluvčím do dalšího ročníku základních školách v Hodoníně. Navíc posvětili návrh zvýšit úvazky psychologům tak, aby byl v každé škole jeden.

Přes dva a půl tisíce lidí zatím odložilo splátku poplatku za odpad

Hodonín – Zhruba dva tisíce sedm set lidí neuhradilo v Hodoníně první splátku poplatku za odpad do konce května. Informoval o tom tento týden mluvčí hodonínské radnice Ivo Cencinger.

Letní kina plní hlavně zamilované páry. Nejvíc táhnou české filmy

Jižní Morava – Už od posledního dubnového dne promítá jedno z nejznámějších letních kin na Znojemsku, v Miroslavi. V květnu nabídlo v pátky a soboty pět filmů. „Lidé chodí podle počasí a promítaného filmu. Průměrně přichází zhruba padesát diváků na dobrý film. Hodně táhnou české filmy,“ uvedl za provozovatele kina Michal Klejdus.

Protivládní demonstrace v Hodoníně: K proslovu se dostal i estébák, tvrdí muž

Hodonín – Požadavkem úterní protivládní demonstrace Jednou provždy bylo i čisté lustrační osvědčení premiéra. V Hodoníně se ale k proslovu na ní dostal i muž, který jej podle jednoho ze zakladatelů místního Občanského fóra Františka Ondruše nedokázal doložit.

Unikátní karty táhnou ke hře. Do Evropy

Hodonín – Do konce tohoto týden mohou návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně ve výstavních sálech na Národní třídě obdivovat výstavu Babičko, dědečku, pojďte si hrát aneb karetní a jiné hry ku hraní i ke vzdělání.

Podvodník se zaměřil na firemní poštu

Hodonínsko – Policisté na Hodonínsku prověřují dva podvody s podobným scénářem. „Neznámý pachatel se zřejmě naboural do emailové korespondence společnosti a za použití emailové adresy shodné s jednatelovou uvedl v omyl účetní společnosti,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Ukradl peněženku. Policie pátrá po neznámém zloději

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Policisté pátrají po totožnosti neznámého muže, který je podezřelý z krádeže peněženky. „K ní došlo koncem dubna v Hodoníně v ulici Legionářů,“ uvedl ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Nejen do června. Noční vlaky mezi Brnem a Hodonínem budou jezdit až do prosince

Hodonínsko – České dráhy ve středu informovaly o změnách v jízdních řádech, ke kterým dojde od neděle desátého června. Nově budou vlaky mezi Hodonínem a Brnem jezdit až do prosince.

Řemeslníci vyrvali majitelce domu z ruky pětitisícovku

Hodonínsko – Po obvinění z podvodu a krádeže soud vyhostil z České republiky tři řemeslníky z ciziny. Ti údajně chtěli za výměnu okapů pětašedesát tisíc korun. I když dohodu s majitelkou z Hodonínska měli jinou. 

Ministři hlásí návrat tvaroháčku i šunky do škol. Pamlskovou vyhlášku zmírní

Jižní Morava – Posledních osmnáct dnů musejí žáci ve školách vydržet s omezeným sortimentem v bufetech a automatech. Ministerstva školství a zdravotnictví totiž chtějí po dvou letech zmírnit takzvanou pamlskovou vyhlášku.

Hurá k vodě: v pátek se lidem otevře kyjovské koupaliště i bohuslavický biotop

Kyjov – Dříve než se ještě koncem května předpokládalo se otevře všem zájemců letní koupaliště v Kyjově i biotop v místní části Bohuslavice. „Stihli jsme vše připravit, takže v pátek zahájíme provoz. Vstupné zůstává stejné jako v minulých letech,“ informoval v úterý vedoucí střediska Vladimír Šimeček.

Muži bojují s popáleninami. Způsobil je výbuch neznámé látky

Vracov, Brno – Už šestý den je v péči lékařů a sester brněnské fakultní nemocnice dvojice mladých mužů, kteří v úterý večer přežili výbuch ve sklepě rodinného domu ve Vracově na Hodonínsku.

Po předjíždění v koloně zůstali tři zranění

Hodonín, Dubňany /FOTOGALERIE/ – Policisté hledají svědky pondělní odpolední nehody, při níž se mezi Hodonínem a Dubňany zranili tři lidé. „Jednadvacetiletý řidič BMW jedoucí směrem na Dubňany v koloně předjížděl jiné vozidlo v místě, kde je zákaz předjíždění označený svislou dopravní značkou i plnou čarou na středu silnice,“ upozornil v úterý hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Policie: Za smrtí čtyř lidí byla rychlá jízda

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ – Dopravní policisté ukončili vyšetřování nejtragičtější loňské dopravní nehody na Hodonínsku. Podle znalce stojí za ní stojí rychlá jízda mladého řidiče. Při havárii mezi Strážnicí a Vnorovy na začátku července zahynuli tehdy čtyři lidé, a jedna žena se těžce zranila.

Předvolební koalici Pozitivně pro Hodonín rozšířila TOP 09. Lídrem bude Ambrozek

Hodonín – TOP 09 nebude kandidovat v říjnových komunálních volbách v Hodoníně samostatně. Naopak se připojí k předvolební koalici lidovců a konzervativců – Pozitivně pro Hodonín.

Policisté odvezli podnapilého muže na služebnu. Vymýšlel si svá jména

Hodonín – Se silně podnapilým mladíkem se setkali policisté u jedné z hodonínských benzínek. Přijeli tam v sobotu večer kvůli poškození vstupních dveří. „Začal hlídce zasahovat do prověřování. Policisté jej vyzvali, aby se zklidnil, nenarušoval jejich práci a opustil místo události,“ uvedl v pondělí policejní mluvčí Petr Zámečník.

Maskovaný mladík přepadl poštu. Na ženu za okýnkem mířil pistolí

Želetice – V Želeticích žije jen pět set obyvatel. Přesto si tamní poštu vytipoval maskovaný lupič. Krátkou střelnou zbraň namířil přímo na pracovnici pošty. Chtěl po ní peníze. „Žena utekla do vedlejší místnosti a na lupiče křičela, ať vypadne. Když viděl, že peníze nezíská, z pošty skutečně utekl bez lupu,“ přiblížil v pondělí čtvrteční případ hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Cyklisté se projedou lesy. Vedle frekventovaných silnic

Hodonínsko – Cyklistům se blíží den, kdy vyjedou na dvě nové cyklostezsky lesy Dúbravy na Hodonínsku. Pro jednu už dřevorubci uvolňují cestu. „Prosvětlili to tam. Doufám, že do konce roku bude hotovo, abych mohl na kole vyrazit do Hodonína po novém asfaltovém povrchu,“ svěřil se Jiří Kotásek z Ratíškovic.

Hodonínsko plné technických památek. Turisty nasměrují do dolů a k vrtům

Jižní Morava – Funkční vrtná čerpadla těžící ropu, vstupy do starých uhelných štol, profily lignitových slojí a další expozice zabývající se technickými památkami. Za těmito cíli turisty odkazuje nové informační centrum v Hodoníně.

Ve stínu švestek a jabloní: ulice na Hodonínsku plní stovky ovocných stromů

Hodonínsko – Nové ovocné stromy rostou v posledních letech v ulicích obcí hodonínského okresu jako houby po dešti. Jen v Ratíškovicích jich díky projektu My zasadíme, vy sklidíte, mají lidé před domy už stovky. „Tato myšlenka se u nás ujala a pokračuje už třetí etapou. Spousta sousedů díky tomu ovocné stromy má a stará se o ně. Mě v tom před domem omezují inženýrské sítě,“ řekl Václav Koplík z Ratíškovic.

Hodonín přijal netradiční dědictví. Půl domu za půldruhého milionu korun

Hodonín – Všichni zúčastnění zastupitelé na svém posledním zasedání hlasovali pro přijetí dědictví po Mileně Žůrkové. Ta odkázala Hodonínu druhou polovinu domu, tou první si na své oblíbené město v závěti vzpomněl její manžel Jaroslav před třemi lety.

Dny Slovanské kultury lákají na zakázané divadlo nebo Masarykovy falešné pasy

Hodonínsko – Víc než čtyři dny plné zábavy i poznávání nabídnou Dny slovanské kultury. Začínají ve čtvrtek.

Před vězením se skrývají měsíce i léta. V kraji je takových na čtyři stovky

Jižní Morava – Václav Novák, Lukáš Bartalos a Zdeněk Fridrich. Po této trojici mužů z Hodonínska aktuálně pátrají policisté. První nenastoupil do vězení za krádeže, druhý za neplacení alimentů a třetí má jíT k soudu. „Informace o nich přijmeme na kterékoliv policejní služebně nebo na lince 158,“ vyzval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Dohoda zachrání na jihu Moravy přes padesát matrik. Před jejich zrušením

Jižní Morava – Náležitosti spojené se svatebním obřadem, dědictvím, změnou příjmení po rozvodu nebo doplnění otcovství u dítěte. Všechno si lidé dál vyřídí i na pětapadesáti matrikách menších jihomoravských obcí. Právě o jejich zrušení uvažovalo ministerstvo vnitra.

Stromy jdou k zemi. Důvod? Nová cyklostezka, která spojí Ratíškovice a Hodonín

Ratíškovice, Hodonín - V plném proudu jsou práce na nové cyklostezce mezi Ratíškovicemi a Hodonínem. I o víkendu tak pracovníci odborné firmy káceli stromy a keře po levé straně u východní strany silnice druhé třídy 432.

Minus šest zastupitelů, plus pět a půl milionu. Návrh na škrty neprošel

Hodonín – Hodonín i spolu s lidnatějším Znojmem zůstane na jihomoravské špici v počtu nemagistrátních zastupitelů okresních měst. Na posledním zasedání totiž neprošel škrtový návrh hodonínského starosty Milana Lúčky. „Navrhoval jsem snížit počet z jednatřiceti na pětadvacet zastupitelů. Uspořili bychom pět a půl milionu korun,“ uvedl starosta.

Na zimní stadion v Hodoníně lidé přispěli i díky kinu. Nyní slaví šedesátiny

Hodonín /FOTOGALERIE/– Před šedesáti lety se bruslaři poprvé projeli po ledě v novém, byť nedokončeném, zimním stadionu v Hodoníně. Šlo o jednu z prvních krytých hokejových hal v Československu. „Stavbu provázel ve městě obrovský zájem a nadšení. Na podporu výstavby se prodávaly papírové lístky v hodnotě jedné koruny, přispět bylo možné i při koupení lístku do kina,“ vzpomíná znalec hodonínské historie Antonín Kučera.

Shořel vysokozdvižný vozík. Škoda dosáhla na čtvrt milionu

Kyjov – Pět jednotek hasičů vyrazilo krátce před půlnocí na pátek do Kyjova do Jiráskovy ulice. Hořel tam vysokozdvižný vozík.

Dvouletí do školky? Až později. Přednost mají tříleté děti, klíčová je spádovost

Jižní Morava – Sehnat místo v mateřské škole v okresních městech jihomoravského příhraničí pro dvouleté dítě není snadné. Své o tom ví Soňa Kratochvílová, která bydlí na sídlišti Jihovýchod v Hodoníně. „V blízkosti máme školku Lužní, kde nás odmítli kvůli tomu, že mají plno. Zkusila jsem mateřinku na Sídlištní. Tam nám zase řekli, že berou jen děti, které mají třeba vadu řeči,“ řekla matka.

Prodej osmdesátky bytů s víc než poloviční slevou neprošel. Chyběly dva hlasy

Hodonín – I poslední pokus prodat osmdesátku městských bytů v komplexu Pastelky I v Hodoníně zhatila v úterý nájemníkům nevůle některých zastupitelů.

Mladý řidič přišel tento měsíc už o druhé auto

Těmice – Dvakrát za jeden měsíc přistihli policisté jednadvacetiletého muže za volantem auta. Soud mu přitom zakázal řízení až do roku 2020. Přišel tak o už druhý vůz. „Policisté ze Strážnice v úterý dopoledne zastavili a kontrolovali v Těmicích řidiče Škody Octavia. Řídil ji jednadvacetiletý muž, o kterém ví, že je uživatelem drog a navíc má vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel,“ upozornil ve středu hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Folklorní filmaři dostali na plátno Nezvedeného syna

Strážnice – Kača, Vdovec a nyní Nezvedený syn. To jsou tři snímky ze série Vandrovali hudci, které divákům připravil tým mladých filmařů Obrázky ze Strážnice. Poslední díl má po domácí premiéře. „Byla úžasná, kulturní dům byl plný téměř do posledního místečka,“ řekla mluvčí týmu a produkční Jana Kolencová.

Po nehodě tří aut vyprošťovali hasiči řidiče. Přiletěl pro něj vrtulník

Hodonín – Nehoda tří aut na silnici I/55 u Hodonína si v úterý před polednem vyžádala několik zraněných. Pro jednoho přiletěl i vrtulník záchranářů. „Vyprostili jsme jednoho řidiče havarovaného vozu,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. S mužem s vážným zraněním odletěl vrtulník do brněnské nemocnice. Ostatní byli zranění lehce.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT