VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Chtějí zpřísnit podmínky povrchové těžby. Kvůli vodě

Jižní Morava – Pomoci lidem, kteří bojují proti těžbě štěrkopísku u významného zdroje vody na Hodonínsku, má změna vodního zákona. Přišli s ní poslanci Pirátů Radek Holomčík z Hodonínska a Jan Pošvář z Vysočiny.

Návrat do středověku. Král Jan Lucemburský se opět postaví Uhrům a Polákům

Vacenovice – Pole u Vacenovic na Hodonínsku se změní v bitevní. Téměř po sedmi stech letech tady předvedou válečnické umění vojáci českého krále Jana Lucemburského a jejich polští a uherští protivníci.

Desítky nových míst před nemocnicemi. Na výstavbu parkoviště se složí obce

Jižní Morava – Řidiči sice mohou u nemocnice v Kyjově na Hodonínsku odstavit auto na některém ze 123 míst poměrně moderního parkoviště, ne však vždy. Své o tom ví třeba Zdeněk Novotný z nedalekých Vacenovic, který přijíždí do nemocnice několikrát ročně i jako dárce krve. „Už dvakrát se mi stalo, že jsem byl neúspěšný, prostě všechna stání byla obsazená. Navíc jsem musel čekat, než se mi uvolní závora, abych mohl aspoň vyjet,“ posteskl si.

Radek Šťastný uvařil drkotinu roku a ovládl milotický košt

Milotice /FOTOGALERIE/ – Vůně a chuť drkotiny neboli huspeniny přilákaly na festival této sulcové pochutiny do Milotic letos rekordní počet návštěvníků od prvního ročníku v roce 2012. „Jsem tu poprvé a poměrně náhodou, chutnají mi hodně masité vzorky,“ svěřil se Bronislav Slavík ze sousedních Dubňan.

Jít do vlády s Babišem je sebevražda, prohlásil exposlanec Jiří Petrů

Jižní Morava – Ani zasněžené silnice neodradí sociální demokraty z jihomoravského příhraničí před cestou na nedělní republikový mimořádný sjezd do Hradce Králové.

Senát bude patřit petici proti těžbě štěrkopísku. Na konci března

Praha, Moravský Písek – Čítá téměř dvanáct tisíc podpisů, především lidí z Hodonínska. Petici za ochranu pitné vody před znehodnocením těžbou štěrkopísku ve středu projednal petiční výbor Senátu. 

Město chce cestu u zahrádek. Nejdřív musí koupit pozemky za hřbitovem

Hodonín - Hodonínská radnice chce od státu koupit pozemky za hřbitovem. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tento týden otevřel výběrové řízení na dvě parcely o celkové ploše téměř čtyři sta metrů čtverečních. 

Komunisté zvolili okresní předsedy. Změnu hlásí Hodonín

Jižní Morava – Novou předsedkyní KSČM na Hodonínsku je Lenka Ingrová. Devětatřicetiletá hodonínská zastupitelka střídá prvního polistopadového místostarostu okresního města za komunisty Jána Lahvičku mladšího. „Zvítězila poměrem pětadvacet ku sedmnácti hlasům,“ přiblížila hlasování šéfka komunistického klubu v zastupitelstvu Martina Milerová.

Za zatáčkou vyjel do příkopu. S poraněnou hlavou skončil v nemocnici

Vacenovice – Úterní noční jízda jednatřicetiletého řidiče s Fordem Mondeo se zastavila v příkopu, a to za zastavěnou částí Vacenovic ve směru na Ratíškovice. „Zřejmě se plně nevěnoval řízení a po projetí zatáčky vyjel mimo silnici, kde skončil v příkopu,“ informovala ve středu policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Jančík se vrátil po více než sto padesáti letech na hájenku. Na pamětní desce

Ratíškovice – Revírník Karel Jančík má od úterý požehnanou pamětní desku na hájence v Ratíškovicích na Hodonínsku. Místní tak ocenili jeho zásluhy za to, že v tamním polesí roku 1842 založil lesní školku. „Podle ní pak zdárně zalesňoval Bzeneckou Dúbravu mnohem známější Johann Fridrich Bechtel, který na Jančíka i upomínal,“ upozornil hlavní iniciátor akce a předseda ratíškovického Mykologického kroužku Václav Koplík.

Žáci se budou vzdělávat u moderních mikroskopů. Po dostavbě rohatecké školy

Rohatec – Stavební dělníci už položili základovou betonovou desku přístavby základní školy v Rohatci. I s vybavením má být připravená pro žáky od nového školního roku.

Kraj hledá čtyřiadvacet ředitelů škol. Také v Bzenci, ve Veselí a v Hodoníně

Hodonínsko – Jihomoravští radní v pondělí vyhlásili konkurz na ředitele i ve třech školách v hodonínském okrese.

Zloděj ukradl peníze z barového pultu. Přišel si na půldruhého tisíce

Hodonín – Nečekaně živo bylo v jedné z hodonínských hospod v neděli v noci. „O nepříjemný okamžik se postaral doposud neznámý pachatel,“ informovala v pondělí policejní mluvčí Kamila Haraštová. Ten totiž nejen vnikl dovnitř, ale dokonce z barového pultu sebral peníze. 

Vracov chystá novou tribunu. Přednost ale má oprava náměstí a rodinné domy

Vracov - Vracovští sportovci se mají v budoucnu dočkat nového zázemí na městském stadionu. Vedení radnice tento měsíc vyhlásilo  výběrové řízení na vypracování projektové dokumentace. „Chtěli bychom novou tribunu i šatny, nové zázemí by tak měli získat fotbalisté, tenisté i hokejisté,“ řekl vracovský starosta Jaromír Repík.

Lidi ze vzdálených čtvrtí do města odveze dotované taxi. Za deset korun

Jižní Morava – Už víc než čtyři roky bojují obyvatelé hodonínské místní části Nesyt o úpravu jízdního řádu a víc autobusových spojů. Třeba Vlastimil Provázek se kvůli tomu vydal na radnici několikrát. Přinesl i petici, kterou podepsali sousedé. „Autobusy ale jezdí pořád stejně. Jako obyvatelé města máme na další spoje nárok, i když se radnice vymlouvá, že jsou moc drahé,“ posteskl si Provázek.

Přežije stranická buňka ODS? Rozhodne smírčí výbor

Hodonín – Občanští demokraté dvakrát ovládli komunální volby v Hodoníně a třikrát obsadili post starosty. Nyní ale nemají v zastupitelstvu nikoho a stranická buňka přišla o licenci. „Kvůli dlouhodobými problémům, se kterými se potýkalo místní sdružení, podala oblastní rada návrh na zrušení a založení nového,“ uvedl oblastní předseda ODS Jiří Kasala.

Pro hodonínský Výhon chystají panelovou cestu

Hodonín – Obyvatelé hodonínské lokality Výhon se možná konečně dočkají cesty. Ta provizorní panelová má být vyprojektovaná pro horní a prostřední cestu, projení mezi nimi a napojení na současnou silnici.

Zatékání, opadávající omítka. Nájemcům došla trpělivost, byty si chtějí koupit

Hodonín – Už víc než pět let jsou na hodonínské radnici připravení na rekonstrukci komplexu Pastelky I s dvaaosmdesáti byty. Práce za víc než dvacet milionů ale ještě nezačaly. Většině nájemníků tak došla trpělivost a chtějí si byty koupit.

AKTUALIZOVÁNO

Olympic rozezpívá Strážnici. Legendární kapela přiveze známé hity

Strážnice – Značný zájem provází koncert legendární kapely Olympic ve Strážnici. Fanoušci muzikantů v čele s frontmanem Petrem Jandou už vykoupili množství vstupenek. Olympic zahraje ve středu sedmého února od půl osmé večer v kulturním domě. 

Non stop vracení knih. Nový box zrychluje půjčování

Jižní Morava - Vracet knihy mohou lidé v Hodoníně také brzy ráno po cestě do práce či školy. Vedle městské knihovny stojí box na vracení vypůjčené literatury. Funguje ve dne i v noci. Službu chtějí nabídnout také v Břeclavi.

V hodonínské nemocnici zakázali návštěvy u léčených dětí

Hodonín – Dočasný zákaz návštěv platí od středy na dětském oddělení i na jeho jednotce intenzivní péče v Nemocnici TGM v Hodoníně. Vedení zařízení se pro tento krok rozhodlo s ohledem na péči o malé pacienty.

Komunální volby? Až na podzim. K boji o radnice se ale schyluje už teď

Jižní Morava – Lidé si poslance a staronového prezidenta už zvolili. Za osm měsíců půjdou k urnám znovu. Vyberou si zastupitele v obcích.

Nástupce odvolané Křivákové? Kyjovské nemocnici chce ředitelovat pět zájemců

Kyjov, Brno - Konkurz na nového ředitele Nemocnice Kyjov jde do finále. Zájemci mohli své přihlášky posílat na personální oddělení jihomoravského Krajského úřadu do posledního lednového dne. „Přihlásilo se pět uchazečů,“ informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Potíže s pouličními světly: výběrové řízení na údržbu se vleče už roky

Jižní Morava – Už téměř čtyři roky nemohou v Hodoníně uzavřít novou smlouvu s firmou na provoz a údržbu veřejného osvětlení. Tendr totiž nejen napadli někteří ze zájemců o dvacetimilionovou zakázku, ale nakonec o jeho pokračování rozhodl antimonopolní úřad.

AKTUALIZOVÁNO

Řidička nabourala do sloupu veřejného osvětlení. Musel ho odstranit jeřáb

Strážovice /FOTO/ – Plné ruce práce měli zejména hasiči po dopravní nehodě osobního vozu Škoda Citigo. Ten v pátek ráno narazil ve Strážovicích do sloupu veřejného osvětlení.

Podržte mi měřák, požádal podvodník důchodkyni. Mezitím jí vykradl byt

Kyjov – Policisté hledají podvodníka, který okradl v Kyjově osmdesátiletou ženu o peníze a šperky za dvacet tisíc korun.

Hodonínská elektrárna upravila druhý kotel a zvýšila výrobu z biomasy

Hodonín - Elektrárna Hodonín loni navýšila výrobu elektřiny z biomasy na 321 milionů KWh, tedy o čtvrtinu produkce z roku 2016. „Lídrem spalování biomasy ve Skupině ČEZ v Česku je dlouhodobě právě tato elektrárna, která disponuje pro tyto účely nejkvalitnějším zázemím,“ uvedl mluvčí pro obnovitelné zdroje ČEZu Martin Schreier.

Deset let od modernizace: hodonínské koupaliště vstalo z mrtvých

Hodonín – Skoro až aquapark připomíná Jakubu Rozsypalovi z Kyjova letní koupaliště v Hodoníně. V parných dnech tam míří s nadšením. Zatímco pro běžného návštěvníka je rozsáhlý areál místem k radovánkám, impuls pro zvýšení atraktivity stál městskou pokladnu stamilionovou sumu. Od masivní investice letos uplyne deset let.

V ubytovně pobodal přítelkyni nožem. Násilník je ve vazbě, sdělili policisté

Hodonín – Ke krvavému případu vyjížděli v sobotu v noci policisté do jedné z ubytoven v Hodoníně. „Šestačtyřicetiletý muž zde na pokoji pobodal svoji pětatřicetiletou družku a způsobil ji těžké zranění, které si vyžádalo okamžitý převoz do nemocnice a následnou operaci,“ informovala v úterý policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Jihomoravané slavili se Zemanem. Do štábu přivezli domácí meruňkovici

Jižní Morava – Přímo ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana v pražském Top hotelu oslavovali sobotní vítězství ve druhém kole voleb také lidé z příhraničí jižní Moravy. „Poslední hodina přes sečtením všech hlasů byla hodně na nervy. Rozhodně ještě nebyla nálada na nějaké přípitky,“ svěřil se se svými dojmy třeba rodák z břeclavské Poštorné Miloslav Šale. Na oslavu přivezl jihomoravskou meruňkovici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT