VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Cestovatel Vaněk z Vacenovic přejel do Mauretánie

Mauretánie, Vacenovice – Vacenovický cestovatel Michal Vaněk na motocyklu značky Honda tento týden překročil hranice mezi Marokem a Mauretánií. „S přechodem do Mauretánie začíná peklo jménem počasí! Fouká silný vítr z vnitrozemí o teplotě určitě přes čtyřicet stupňů Celsia. Sebou samozřejmě bere i písek. Na holou kůži to i štípe,“ svěřuje se se svými pocity třicetiletý dobrodruh.

Tradiční široká koalice v Kyjově může mít dalšího člena

Kyjov – Estrádní sál v Kyjově se stane v 22. října dějištěm ustavujícího zasedání městského zastupitelstva. Starosta a lídr vítězné Sedmadvacítky nezávislých František Lukl nechal v pátek vyvěsit pozvánku na úřední desku. „Opět jsme o jeden mandát posílili na čtyřiačtyřicet procent. Je to pro nás zpětná vazba, že práci pro práci, kterou vykonáváme pro občany, neděláme špatně,“ řekl Lukl, který je starostou od roku 2005.

Neexistuje, ale vlastní pozemek. Parcela u Násedlovic patří gestapu

Násedlovice – Desítky let neexistuje, stále ale vlastní pozemek u Násedlovic. Bývalá německá tajná policie gestapo je v katastru pozemků zapsaná jako majitel asi třicetimetrové parcely v Násedlovicích. Nečekaného vlastníka odhalili v katastru úředníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně.

Začala topná sezona. Záchranáři už pomáhali při prvních otravách

Jižní Morava - Sotva začala topná sezona, už museli záchranáři, hasiči i policisté řešit první problémy. V Kyjově na Hodonínsku našli v bezvědomí dva přiotrávené lidi, které pak sanitka převezla do nemocnice. Po jejich ošetření mají specialisté podezření, že nešťastnou událost v domě způsobil únik oxidu uhelnatého z plynového ohřívače. „Kriminalisté se případem a možným únikem plynu zabývají spolu s odborníky k dané problematice a zjišťují, zda někdo nezanedbal důležitou povinnost při údržbě topidla,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Nová městská rada ve Vracově? Určitě bez občanských demokratů

Vracov - Jaromíra Repíka před měsícem ocenil prezident jako Nejlepšího starostu čtyřletí za jižní Moravu. Důvěru získal ve Vracově i ve volbách. Jeho Sdružení nezávislých kandidátů obdrželo téměř čtyřicet procent hlasů. „Těší mě úspěch, ale pro vedení města je zapotřebí osm z patnácti zastupitelů. Naše výrazné zisky hlasů ale volební systém nezohlednil,“ posteskl si předák SNK.

Na Hodonínsku ubylo nezaměstnaných. Na jedno volné místo připadají dva lidé

Hodonínsko - Třiapadesát lidí ubylo za září podle v tomto týdnu zveřejněných statistik z evidence úřadu práce v okrese Hodonín. V seznamech tak úředníci měli k poslednímu zářijovému dnu 5 155 nezaměstnaných lidí.

Děti vyzkouší i železniční přejezd. Kraj podpořil stavbu dopravních hřišť

Jižní Morava - Brzy se stane jen minulostí vápnem nalajnovaná křižovatka, na níž se děti připravují na nástrahy městské dopravy v Kyjově na Hodonínsku. Krajští radní totiž v pondělí doporučili schválit zastupitelům dvoumilionovou dotaci na stálé dopravní hřiště u vlakového nádraží.

Nová koalice ve Strážnici? V radě zřejmě jen bez ČSSD

Strážnice - Voliči o víkendu nadělili strážnické starostce Renatě Smutné k narozeninám dárek v podobně vítězství ve volbách. Jenže triumf křesťanských demokratů není přesvědčivý jako před čtyřmi lety. Dokonce budou mít stejně zastupitelů jako nezávislí kandidáti vedení bývalým starostou Risto Ljasovským. „Stála bych o pokračování stávající koalice. Zdá se, že nám šla práce dobře, taky chceme dokončit projekty, především rekonstrukci zdravotního střediska,“ řekla Renata Smutná, která je v čele pětapůltisícového města od roku 2010.

Ani most, ani lanovka. U Vnorov vznikne transbordér, přepraví lidi přes Moravu

Vnorovy - Další lákadlo v nejbližších letech přitáhne turisty k nejvytíženějšímu úseku Baťova kanálu. Vyroste tam takzvaný transbordér kombinující most a lanovku. Okolní nenáročná trasa v malebném prostředí Slovácka totiž láká už nyní ročně desítky tisíc cyklistů. Právě jim je novinka u Vnorov na Hodonínsku určená.

Dva stejné nákupy, jen jedno zaplacení. V obchodě zkoušel originální fintu

Hodonín - O originální podvod se pokusil muž v hodonínském supermarketu. „Do nákupního vozíku si vybral zboží a zaplatil za něj. Poté se ihned vrátil, naložil stejné zboží a přidal k němu pouze jednu položku, o které tvrdil, že ji přidal k již zaplacenému nákupu,“ sdělil v úterý ředitel strážníků Jindřich Vašíček.

Šampion prestižní Flory? Vřesovická hruškovice. Pochází ze tří odrůd z roku 2014

Olomouc, Vřesovice - Hruškovice z Vřesovic od Miroslava Vaculíka se pevně usadila na trůnu Grand Prix ovocných destilátů na Flora koštu v Olomouci.

Vyrovnaná koalice jedná o rozdělení postů. Starosta nebudu, potvrdil Kozumplík

Veselí nad Moravou - Vládnoucí koalici občanských a křesťanských demokratů spolu s TOP 09 dali voliči ve Veselí nad Moravou důvěru jako před čtyřmi lety. Jen tentokrát neurčili jasného vítěze. Každý z trojice obdržel čtyři mandáty. „Máme domluvené schůzky, které do jednoho týdnem dají dohromady kompletní personální složení vedení města pro další období,“ řekl místostarosta Petr Kolář.

Voliči posvětili stávající vedení radnic. Veselská koalice oslavuje hattrick

Hodonínsko - Výsledky víkendového hlasování posvětily pokračování stávajících koalic v Kyjově i ve Veselí nad Moravou. Renesanční radnice na kyjovském Masarykově náměstí tak bude mít opět dominanci Sedmadvacítky nezávislých.

Dostali jsme do držky, hodnotí bývalý hodonínský starosta Mráka debakl ČSSD

Hodonínsko - Velkým debaklem skončily víkendové komunální volby v hodonínském okrese pro sociální demokraty. Pětiprocentní závora je nepřipustila do městských zastupitelstev v Hodoníně ani Kyjově. „Je to celorepublikový trend. Udělali jsme chyby a dostali do držky, ale snad nás mladší, slušnější a šikovnější vytáhnou nahoru,“ věří bývalý starosta Hodonína za ČSSD Jiří Mráka.

V Hodoníně se rýsuje koalice s těsnou většinou hlasů. Bez sociálních demokratů

Hodonín - Když starosta Hodonína Milan Lúčka odcházel v pátek z volební místnosti, tipoval jako vítěze voleb kandidátky vedené radním Liborem Střechou a místostarostou Ladislavem Ambrozkem. Kdyby si vsadil, vyhraje. „Výsledky nás těší, pracovali jsme pro ně jako tým. A naším cílem je zajistit městu stabilitu,“ řekl lídr vítězného Hnutí pro Hodonín Střecha.

Nově vzniklé Hnutí pro Hodonín vyhrálo, bude skládat koalici. Propadla ČSSD, ODS

Hodonínsko – Až o půl jedenácté v sobotu večer naskočily výsledky za poslední okrsek v Hodoníně. Ten rozhodl o tom, že vítěz voleb Hnutí pro Hodonín má osm mandátů. „Výsledky nás těší, pracovali jsme pro ně jako tým. A naším cílem je zajistit městu stabilitu,“ řekl lídr hnutí a radní Libor Střecha.

AKTUALIZOVÁNO

Hodonínský starosta Lúčka volil po pohřbu. Zakřížkoval 31 jmen

Hodonínsko - Více než deset procent voličů z hodonínského okresu rozdalo v pátek hlasy už po dvou hodinách od otevření volebních místností. Jednu z nejvyšších účastí zaznamenali komisaři v Žeravinách na Veselsku, kde ve čtyři hodiny odpoledne odhlasovalo už přes šestnáct procent oprávněných voličů. „Ze 167 jich odhlasovalo sedmadvacet,“ informovala vedoucí správního odboru na veselském městské úřadě Věra Myšáková.

Už nebudou muset jezdit vedle kamionů. Bzenec a Strážnici spojí nová cyklostezka

Bzenec - Cyklistům projíždějícím mezi dvěma vinařskými městy na Hodonínsku, Bzencem a Strážnicí, už brzy nabídne větší bezpečnost a komfort nová cyklostezka. Práce na dvouapůlkilometrovém úseku jsou v plném proudu. „Dokonce je firma v mírném předstihu. Do konce roku má být každopádně hotovo,“ řekl bzenecký místostarosta Ivan Černý. Jak doplnil starosta Pavel Čejka, pokládka betonového povrchu je tak na programu už v polovině listopadu.

Partaje sázejí v komisích na zkušenosti

Jižní Morava - Osmnáct set korun za dva víkendové dny ve volební komisi. To je navýšená odměna pro páteční a sobotní kontrolu hlasování o novém vedení radnic. Na obecních úřadech i ve stranických sekretariátech se shodují, že se tím zájem o práci v komisích nezvýšil.

Lídři odpovídali na palčivé problémy. V projektu Rovnosti SMS zprávy voličům

Hodonín - Pět otázek, lídři politických stran a hnutí. Na nejdůležitější témata regionu odpovídali lídři v unikátním předvolebním manuálu Deníku Rovnost SMS zprávy pro voliče.

Hasiči vyjedou k zásahu v novém. Vůz jim požehnal farář

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Představený hodonínského děkanátu Josef Zouhar v úterý odpoledne požehnal novému vozu tamních dobrovolných hasičů. Novou Tatru určenou pro zásahy při požárech pořídilo svým hasičům město.

Veselský zámek: Podle radnice majiteli hrozí exekuce. Ten tvrdí, že vše zaplatil

Veselí nad Moravou - Veselský zámek dál chřadne. Více práce než dělníci na něm měli v poslední době právníci. Radnice vymáhala po majiteli historického sídla nájem za sousední tři městské objekty. „Soud pravomocně rozhodl ve prospěch města a následně exekutor z důvodu trvajícího dluhu zahájil exekuci formou prodeje zámku ve Veselí nad Moravou a v Dalešicích. Na druhou stranu soud nevyhověl návrhu města na náhradu škody,“ informovalo v říjnovém městském zpravodaji vedení veselské radnice.

Pro těžce zraněnou letěl vrtulník

Kyjovsko - S těžce zraněnou řidičkou letěl v úterý ráno vrtulník do nemocnice v Brně. „Jde o devětatřicetiletou ženu, která jela s červeným Renaultem Thalia a mezi Kyjovem a Kostelcem havarovala. Zjišťujeme, co bylo příčinou, a jak k dopravní nehodě došlo,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Zemřel disident Laštůvka. Pocházel ze Strážnice

Strážnice - Odešel Vladimír Laštůvka. Disident, fyzik, sociálnědemokratický politik a rodák ze Strážnice na Hodonínsku zemřel ve čtvrtek ve věku pětasedmdesáti let. „Slovácko, moja milovaná vlast, i když už tam od roku šedesát sedm nejsem, tak vždycky, když tam přijedu znovu a znovu, tak mi buší srdíčko rychleji,“ říkával Laštůvka.

Škola je na prodej. Násobně dráž, než za kolik ji město dříve prodalo

Hodonín /FOTOGALERIE/ - Budova po generální opravě, a město ji prodá za pusu. I takové byly reakce krátce poté, co zastupitelé v závěru roku 2013 odklepli prodej nemovitosti Evropskému polytechnickému institutu za necelých sedm milionů korun. Teď ji majitel prodává za násobně vyšší cenu. „Nabízíme k prodeji formou aukce velkolepý komerční objekt v atraktivní lokalitě města. Vyvolávací cena bez DPH je 22 milionů,“ stojí nyní v nabídce realitní společnosti.

Krajský soud osvobození starosty Mutěnic zrušil

Mutěnice - Osvobozujícím rozsudkem Okresního soudu v Hodoníně kauza přeložky kanalizace u základní školy v Mutěnicích nekončí. Krajský soud totiž vyhověl odvolání státního zástupce Jiřího Forala a případ, v němž je obžalovaný starosta Dušan Horák, stavbyvedoucí Josef Fedor a technický dozor Roman Krejčiřík, poslal zpátky do Hodonína.

Kvalitní péče? Kyjovská nemocnice získala certifikát, patří k nejlepším

Kyjov - Kyjovští zdravotníci se stali absolutními vítězi projektu České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví Kvalitní a bezpečná nemocnice 2018. „Zdravotnické zařízení poskytuje kvalitní a bezpečnou zdravotní péči,“ stojí na certifikátu podepsaném tento týden v Praze jednatelkou společnosti Renatou Podstatovou.

Nová kruhová křižovatka v Kyjově je už průjezdná

Kyjov - Nová kruhová křižovatka se otevřela v Kyjově pod vlkošským kopcem ve středu odpoledne. Stavbu zhruba za sedmnáct milionů korun platilo především republikové Ředitelství silnic a dálnic, křižovatka totiž usnadňuje provoz na státní silnici 54 spojující Brno se slovenským Novým Mestom nad Váhom.

Hodonínsko má šest zástupců ve finále Firmy a Živnostníka roku 2018

Hodonínsko - Šest účastníků má v jihomoravském finále firmy a živnostníka roku hodonínský okres. Mezi desítkou soutěže Vodafone Firma roku 2018 je i čejkovický výrobce zastřešení bazénů a teras společnost Popp.

Vřesovičtí turisté po sedmnácté pořádají tradiční výšlap. Začíná v sobotu ráno

Vřesovice - Vřesovický výšlap Za krásami podzimu pořádá už po sedmnácté Klub českých turistů ve Vřesovicích. Ti, kteří chtějí vyrazit na některou ze tří tras pro pěší nebo třicetikilometrovou pouť na kole, se mohou přihlásit v sobotu od 8.00 do 12.00 v tamní Ozdravovně U Sirotků.

Kyjov hlásí rekord. Oživla největší česká vlajka

Kyjov /FOTOGALERIE/ - Dvojnásobný rekord vytvořili děti i dospělí v Kyjově. Z nafukovacích balónků udělali největší státní vlajku v České republice. Rekordní byla jak v rozměrech 31x26 metrů, tak v počtu účastníků, kterých se zapojilo 2550.

Deset jen za poslední týden. Přibývá srážek aut s migrujícími srnami a prasaty

Hodonínsko – Deset srážek auta s lesní zvěří zadokumentovali za poslední týden policisté na Hodonínsku. „Zatím poslední nehodu evidujeme ve středu, kdy na silnici I/55 u Hodonína srazil řidič osobního BMW srnu,“ informoval ve čtvrtek hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Rakušané obnovují spoj do Berlína. Pojede přes Břeclav

Břeclav - Nový noční spoj Rakouských spolkových drah z Vídně do Berlína zastaví také na jižní Moravě, a to v Břeclavi. Vlaky vyjedou z rakouské metropole na trasu přes Ostravu a polskou Vratislav poprvé devátého prosince. „Tento přímý spoj ráda využiju. Většinou jezdím do Berlína z Břeclavi, takže musím přesedat v Praze,“ svěřila se lékařka Zuzana Polláková.

Mnichov na jižní Moravě udělal z Čechů i Židů uprchlíky

Jižní Morava /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Rozhodnutí velmocí a vůle nacistického diktátora rozdělila na konci září 1938 nejen Československo a jih Moravy, ale také dlouholeté sousedy v desítkách obcí na Břeclavsku a Znojemsku.

Havaroval a usnul. Řidič čpící alkoholem ožil až před policií. Hlídce utíkal

Hodonín – Osobní BMW havarovalo, když najelo na vyvýšený ostrůvek. Navíc řidič spí. Takové oznámení přijali hodonínští policisté v neděli ráno z Brandlovy ulice. „Když se nejbližší policejní hlídka blížila k místu události, řidič z auta utekl,“ přiblížil v pondělí hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Krádež banánů měla brutální dohru. Recidivista kopl prodavače kolenem do úst

Hodonín – Policisté v pondělí informovali o dalším pokusu o krádež osmatřicetiletého několikrát soudně trestaného muže. Naposledy se zaměřil v centru Hodonína na banány.

Novostavby? Rodinné domy poráží byty. Snadněji na ně získají stavebního povolení

Jižní Morava - Okolí Brna a Břeclavsko si oblíbili lidé pro stavbu rodinných domů, přestože za novostavby zaplatí miliony korun.

Odvodnění Výhonu? Zahrádkáři se bouří: Naopak, raději sem přiveďte vodu vrty

Hodonín – Jedni chtějí na hodonínském Výhonu stavět, druzí pěstovat ovoce a zeleninu. A ti se obávají toho, že k problému se suchem přibude ještě ten s odvodněním tamních cest. Proti tomu osmdesátka zahrádkářů podepsala petici.

Se zesnulými se rozloučí v důstojnějším prostředí. Vstupy jsou nově zastřešené

Jižní Morava – Důstojnější místa posledního odpočinku nabízejí pozůstalým městské hřbitovy v Břeclavi i Hodoníně. Tam příchozí nyní vidí opravenou spojovací chodbu a správní budovu, kterou dříve prostupovala vlhkost. „Novou vnější fasádu dostala i smuteční síň,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Houbaři už mají co sbírat. Ranní rosa ale zatím stačí jen pro klouzky a žampiony

Jižní Morava – Houbařským hitem posledních dnů jsou od severu až po jih kraje bedle. Několik jich našel tento týden v lese na Blanensku také Vladimír Vaněk z Klepačova. Narazil na ně při procházce se psem nedaleko domu. „Byly ale malé s nerozvitými klobouky a už osychaly. V lese je prostě sucho a s houbami to je zatím letos špatné. Potřebovalo by pár dní zapršet,“ řekl muž.

Starostu Repíka ocenili na Pražském hradě

Praha, Vracov – Ve Španělském sále Pražského hradu převzal za účasti prezidenta Miloše Zemana a celé vlády cenu Nejlepšího starosty 2014 až 2018 za Jihomoravský kraj Jaromír Repík z Vracova. Soutěž uspořádal podruhé republikový Svaz měst a obcí.

Jízda králů obnovuje paměť dědiny. Šimona s růží v ústech doprovázelo 26 koní

Skoronice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Hýlom, hálom! Tedy volám, volám. Upozorňuje vyvolávač Jan Holcman. Jediná Jízda králů v Jihomoravském kraji tak začíná. Do Skoronic na Hodonínsku se vrací po pěti letech. „Že pijeme bílé víno, to ví každý z nás. Pijem však i červený, to ostane v nás,“ prohlašuje další vyvolávač.

Ochrání při bezdeší. Děti pohlídají v kyjovské nemocnici nové monitory dechu

Kyjov – Sedmnáct monitorů dechu v celkové hodnotě čtyřiatřicet tisíc korun získalo tento týden dětské oddělení kyjovské nemocnice od Nadace Křižovatka.

Nových bytů je méně než loni. Na jižní Moravě je válcuje stavba rodinných domů

Jižní Moravě – Hospodářství se podle ekonomů daří, přesto se byty na jižní Moravě stavějí minimálně. Podle Českého statistického úřadu bytová výstavba za první pololetí tohoto roku poklesla.

Kandidáti na zastupitele? Nejčastěji podnikatelé a důchodci

Hodonínsko - Více techniků i dělníků naleznou voliči na kandidátních listinách v hodonínském okrese, než je celokrajský průměr. Nejvyššího procenta zastoupení ze všech okresů na jižní Moravě dosahují na kandidátkách na Hodonínsku zdravotní sestry i lékaři. „Minimálně na některé lidi fungují akademické tituly, například lékařský. Dále profese, díky kterým jsou kandidáti známí, jako jsou ředitelé základních či středních škol,“ upozornil politolog Masarykovy univerzity v Brně Lubomír Kopeček.

Žena pomohla najít ukradený skútr

Hodonín – Zaparkovaný skútr v hodnotě šestačtyřicet tisíc korun v noci na středu někdo ukradl v Hodoníně v Brněnské ulici. „Na základě zveřejnění informace o krádeži na sociální síti Facebook se strážníkům přihlásila žena, která sdělila, že skútr viděla odstavený v ulici Cihlářská čtvrť,“ informoval ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Hrubá Vrbka je opět průjezdná, dělníci ukončili rekonstrukci silnice

Hrubá Vrbka – Nově přestavěnou silnici si v sobotu poprvé vyzkoušeli řidiči jedoucí Hrubou Vrbkou na Hodonínsku. Její otevření si pochvaloval například trenér tamního fotbalového klubu Stanislav Horák. „Do obce jezdím denně z Kuželova kvůli fotbalu. Nová silnice je perfektní a dělníci ji stihli udělat poměrně rychle. Ta stará byla klasická okresní silnice nižší třídy. Nyní jsou tam ale i nové chodníky a terénní úpravy,“ řekl Horák.

Mateřská škola zvýšila kapacitu. Na děti čekají také biopotraviny

Násedlovice /FOTOGALERIE/ – Z jednotřídky udělali v Násedlovicích dvoutřídku. Obnovenou mateřskou školu slavnostně otevřeli první zářijový den. Stavba trvala jeden rok a celkové náklady činily 21,5 milionu korun, z devadesáti procent je pokryla evropská dotace.

Zneužívá zákon. Zaplavuje obce dotazy a chce peníze, když správně neodpoví

Jižní Morava – Měl sloužit pro lepší kontrolu politiků, v rukou některých lidí se ale stal bičem na radnice. Republikové Sdružení místních samospráv podává trestní oznámení za zneužití zákona o svobodném přístupu k informacím na Romana Míku. Muž, který má bydliště v jedné z pražských městských části, podle sdružení zneužívá zákona, aby samosprávy systematicky zahlcoval banálními dotazy a obohacoval se díky peněžním kompenzacím.

S polibky vyrazil Vaněk na cestu kolem světa. Na motocyklu

Vacenovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Polibky od milované ženy, hudba, zpěv a také hřmot motorek. Tak vypadal odjezd Michala Vaňka. Třicetiletý dobrodruh z Vacenovic na Hodonínsku v sobotu před polednem vyrazil na motocyklu značky Honda na cestu kolem světa. „Pojedeme s Michalem po rakouské hranice,“ sděluje u nastartovaného stroje Robert Polách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT