VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zloděj vybílil dodávku v Násedlovicích. Ukradl nářadí za 172 tisíc korun

Násedlovice – Firemní dodávku zaparkoval řidič před domem v Násedlovicích. V noci na neděli ji ale někdo vykradl.

K hašení požáru v okolí vinohradů v Mutěnicích využili také čtyřkolku

Mutěnice – Křoviny a tráva hořely v pondělí odpoledne v okolí vinohradů u Mutěnic.„Povolali jsme deset hasičských jednotek, které velitel zásahu na požářišti na ploše asi pět set krát pět set metrů rozdělil do tří bojových úseků. Po necelé hodině se podařilo dostat plameny ve špatně přístupném terénu pod kontrolu,“ informovali redakci jihomoravští hasiči.

Po BMW a octavii zabavili mladíkovi policisté i passata

Kyjov – Už potřetí zabavili policisté auto jednadvacetiletému mladíku. Naposledy po páteční kontrole v Kyjově, kde seděl za volantem Volkswagenu Passat.

Hladina Moravy a Baťova kanálu klesá, vůdci plavidel musí dávat pozor

Hodonínsko – Povodí Moravy od pátku upozorňuje na snižování plavebních hloubek v důsledku sucha. „Opatrnosti je třeba především na řece Moravě u Hodonína a na některých místech Baťova kanálu. Nepozornost vůdců plavidel může vést i k poškození lodí a člunů,“ sdělil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Chovatelé lákají na největší a nejpestřejší výstavu zvířat do Kyjova

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Oblíbené ukázky králičího hop, téměř šest set zvířat od skoro stovky vystavovatelů. „Tímto číslem se řadí mezi největší a nejpestřejší výstavy v historii kyjovských chovatelů,“ upozornil Jiří Rovenský, předseda Českého svazu chovatelů v Kyjově.

Na vydražených pozemcích měl stát hotel. Nakonec postaví kinosály

Hodonín - Na třech milionech a dvě stě tisících korun začínala dražba lukrativních pozemků s ruinami staveb v centru Hodonína. Mezi desítkou zájemců nakonec zvítězila tamní radnice s částkou přesahující třináct milionů korun. Místní se díky tomu dočkají i třeba nového kina.

Výstavba překladiště? Jen s obchvatem. Ten je ale v nedohlednu

Hodonín - Obě strany mají velký zájem na pokračování podle podepsaného a platného memoranda s cílem urychlit přípravu projektu logistického centra Hodonín. To je závěr společného prohlášení hodonínského starosty Milana Lúčky a člena představenstva společnosti DOE Europe Jana Vlčka. „Všichni jsou ale seznámení s tím, že je stavba navázaná na velký obchvat Hodonína. Pokud nevznikne, nebude ani kontejnerové překladiště,“ řekl starosta.

Sucho nahrává kormoránům. Úřady povolily jejich odstřel

Jižní Morava - Utlumit ptačí apetit a snížit škody. Úředníci povolili odstřel kormoránů velkých v okolí Pohořelic na Brněnsku. „Žerou jen ryby a napadají soustavy rybníků, kde hospodaříme. Škody jdou ročně do milionů,“ vyčíslil ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Třímetrové tělo Krista má černofialový krk. Od střepin při sestřelení letadla

Hodonínsko – Kříž je úžasný symbol středu a počátku všeho. Je spojený se smrtí na kříži, vzkříšením a pokračováním, což přestavuje to nejdůležitější pro život na zemi. Tak shrnuje význam dřevěného monumentu třiasedmdesátiletý rodák z Ratíškovic na Hodonínsku František Zelinka. Právě on vytvořil velký kříž pro jeden z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Náklo.

Nejlepší venkovní koupání na Hodonínsku? Lučina i Bohuslavice dostali za jedna

Hodonínsko – Vodní nádrž Lučina i koupací biotop v kyjovské místní části Bohuslavice mají vodu vhodnou ke koupání. Uvedli to v pátek na základně odběru z úvodu tohoto týdne krajští hygienici.

Chybí lůžka pro dlouhodobě nemocné. Hodonín chce nová

Hodonínsko – Už léta lidé na Hodonínsku volají po léčebně dlouhodobě nemocných. Zejména starší pacienty po závažných operacích tak sanitky musí převážet na doléčení desítky kilometrů daleko od jejich domovů. „Naše babička se v sedmaosmdesáti vážně zranila a po operaci potřebovala nejen na lůžku dlouhodobou odbornou péči, ale i podporu blízkých. To dlouhá dojezdová vzdálenost do Valtic přes stále zacpanou Břeclav výrazně ztěžovala,“ posteskla si čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Hodonína, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho zná.

Hodonínské bazény táhnou. Denně lákají přes dva a půl tisíce lidí

Hodonín – Až dva a půl tisíce lidí zamíří v těchto dnech na hodonínské letní koupaliště. „Teplota vody je sedmadvacet stupňů,“ hlásil ve čtvrtek odpoledne vedoucí koupaliště Libor Bartoš.

Vlastní kandidátka Pirátů? Na Hodonínsku ani jedna. Straně chybějí členové

Hodonínsko – Před čtyřmi lety měli Piráti vlastní kandidátky v Hodoníně i Kyjově. Pak získali na Hodonínsku mandát krajského zastupitele i poslance. Do říjnových komunálních voleb tady ale kandidátní listinu nepostaví.

Podvodník vylákal od ženy přes 200 tisíc korun. Seznámili se spolu přes Facebook

Kyjovsko – Policie ve čtvrtek informovala o případu z Kyjovska, kde se žena stala obětí internetového podvodu. „Přišla o téměř dvě stě tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Horký uplynulý víkend? Teplotní rekordy odolaly

Jižní Morava – Více než dvacet let staré teplotní rekordy v sobotu ani v neděli na jihu Moravy nepadly. Jak informovala brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu, maximální teploty se v Jihomoravském kraji v neděli pohybovaly od jednatřiceti do třiatřiceti stupňů.

Zuzana Domesová říká kandidatuře s Jiřím Jandou ne

Hodonín – Založila pro Hodonín Sdružení nestraníků. Jeho lídryní měla být Zuzana Domesová i po osmi letech. Jenže bývalá poslankyně se zřejmě do komunální politiky nevrátí. „Nemůžu být na kandidátce s lidmi, kteří mě zklamali. Mezi nimi je i Jiří Janda,“ řekla v pátek Hodonínskému deníku Rovnost bývalá místostarostka.

Ženě ukradli u hotelu elektrokolo za osmatřicet tisíc

Veselí nad Moravou – K víkendovým ukradeným sedmi kolům na Hodonínsku přibylo další ve Veselí nad Moravou. Tentokrát šlo o elektrokolo. „Zloděj využil situace, kdy ho majitelka nechala před budovou hotelu. Ženě způsobil škodu osmatřicet tisíc korun,“ sdělila v pátek policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zloděj sebral doručovateli peněženku přímo ze sedadla

Veselí nad Moravou – Zaměstnanec zásilkové služby nechal na parkovišti ve Veselí nad Moravou stažené okýnko u auta, které ani nezamkl. Odešel doručit zásilku. „Právě této situace využil zloděj. Z peněženky položené na sedadle sebral peníze a zmizel,“ informovala v pátek o čtvrtečním případu policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Petrovští zachraňují poštu. Soukromou firmu ale odmítají, nevěří jí

Petrov – Obyvatelé Petrova se bouří. Nelíbí se jim chystaná změna provozovatele pošty. Od října ji má převzít soukromník v projektu Pošta Partner. „Nesouhlasí s tím řada občanů, kteří se obracejí na vedení obce, aby s danou situací něco udělalo. Jako zastupitelé nesouhlasíme ani s postupem, jak k tomu došlo, tento názor jsme sdělili manažerovi České pošty i soukromé firmě,“ sdělila petrovská Eva Mlýnková.

Jela se sluchátky v uších, nedala přednost autu. Cyklistka má těžká zranění

Hodonín – Poklidná podvečerní jízda jednačtyřicetileté cyklistky se sluchátky na uších Jižní ulicí hodonínským sídlištěm Jihovýchod skončila ve čtvrtek nečekaným nárazem od osobního auta. Mladá žena skončila na asfaltu ve velmi vážném stavu.

Vytipoval si novostavbu, ukradl zednické nářadí. Zmizel žebřík i vodováha

Hodonín – Vloupáním do novostavby, z níž zmizelo zednické nářadí, se nyní zabývají policisté v Hodoníně.

Sociální demokraté v Hodoníně se loučí s místostarostou Jandou

Hodonín - Současný místostarosta Hodonína Jiří Janda, který měl být lídrem sociálnědemokratické kandidátky, ve straně po téměř dvaceti letech skončí. Okresní výkonný výbor ČSSD sice posvětil kandidátku pro Hodonín, avšak bývalý krajský radní na ní chybí. „Obě hodonínské organizace sociální demokracie se dohodly na pořadí. Někteří kandidáti ale od června začali pracovat na tom, aby o kousek poskočili. Mě se zbavili,“ řekl Janda.

Český a slovenský prezident se v neděli před polednem setkají v Hodoníně

Hodonín - Prezidenti Česka a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska se mají setkat v Hodoníně, a to krátce před nedělním polednem.

Černý víkend cyklistů na Hodonínku. Přišli o sedm kol

Hodonínsko – Sedm ukradených kol za téměř osmaosmdesát tisíc korun. To je souhrn víkendové práce zlodějů v hodonínském okrese. „Pouze jeden případ evidujeme jako přestupkové jednání, tam se škoda dostala na čtyři tisíce korun. Zbývající krádeže šetříme pro podezření z trestného činu,“ informovala v pondělí policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

Nečekaný nález v muzeu: sonda objevila unikátné kachle

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Dva šermíři bojující nad štítem, husitský jezdec s praporečníkem či korunovaný lev ve skoku. To jsou scény z unikátních kachlů, které objevili archeologové v centru Kyjova na Hodonínsku. Ukázala je sonda pod podlahou při stavebních pracích v tamním Vlastivědném muzeu.

Hodonínská nemocnice investuje 55 milionů. Změní také informační systém

Hodonín – Se stavebními i nestavebními investicemi v celkové výši pětapadesát milionů korun počítá pro tento rok hodonínská nemocnice.

Konec trénování na provizorním. Bažantnice získají stálé dopravní hřiště

Hodonín – Už od začátku století se strážníci Stanislav Urbánek a Josef Běloch snaží o zřízení stabilního dopravního hřiště v Hodoníně. Ten zatím zůstává posledním okresním městem na jihu Moravy bez něj.

Stavbu cyklostezky na Přívoz chtějí v Bzenci zahájit začátkem září

Bzenec – Cestující na kolech se ještě letos mají dočkat cyklostezky, která spojí Bzenec s Přívozem. Firmu, která novou bezpečnou spojnici postaví, má do konce měsíce na základě výběrového řízení schválit městští radní. „Chtěli bychom, aby na začátku září zahájila práce. Naší snahou je, abychom cyklostezku do konce roku vybudovali,“ řekl bzenecký starosta Pavel Čejka.

Policie žádá o pomoc při hledání mladé ženy z Kyjovska

Kyjovsko – Rodina a policisté pátrají po osmadvacetileté Tereze Turkové z Kyjovska. „Odešla z místa bydliště v sobotu a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu,“ uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Policisté hledají svědka z vlakového nádraží. Zachytili ho na kamerách

Hodonín – Policisté pátrají po svědkovi z kamer. Prošetřují událost, ke které došlo před několika týdny v Hodoníně na vlakovém nádraží. „Šedesátiletá žena ztratila peněženku s hotovostí a osobními doklady. Zřejmě ji našel nepoctivý nálezce, který si ji místo vrácení nechal,“ uvedl ve středu policejní mluvčí Petr Zámečník.

AKTUALIZOVÁNO

Těžba stěrkopísku: při povodních hrozí kontaminace vody

Moravský Písek – Hodonínské vodárny, které stály za jednou z peticí proti těžbě štěrkopísku a za ochranu prameniště pitné vody u Moravského Písku, získaly odborná vyjádření České geologické služby.

Půlroční dítě se zamklo v autě, vysvobodili ho až násilím. Rozbili okénko vozu

Hodonín – Šestiměsíčnímu dítěti, které zůstalo uvězněné v autě, jeli pomoct v úterý hodinu po poledni hodonínští strážníci.

Prioritní investice kraje? Po vyškovské neurologii opraví kyjovskou gynekologii

Kyjov – Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek spolu s krajským radním pro zdravotnictví a bývalým místostarostou Břeclavi Milanem Vojtou v pondělí odpoledne v Kyjově vedením obcí ve spádové oblasti představili nového ředitele tamní nemocnice Lubomíra Wenzla.

Radnice podpoří demolice. Nabízí až 150 tisíc

Veselí nad Moravou - Od začátku měsíce mohou majitelé rodinných domů ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku žádat radnici o peníze na demolice starých staveb. Město jim nabízí až 150 tisíc korun. „Když z městského rozpočtu směřují peníze na novou výstavbu rodinných domů a zasíťování těchto ploch, je to velice nákladné. Na radnici chceme obdobně podpořit i výstavbu v zastavěných lokalitách, a to adresně,“ vysvětlil důvod vypsání nové dotace místostarosta města Petr Kolář.

Částečná uzavírka mostu v Hodoníně se v pátek změní v úplnou

Hodonín - V plném proudu jsou práce na opravě mostu přes silnici I/55 v Hodoníně v Brněnské ulici. O víkendu čeká na dělníky i řidiče nejnáročnější část oprav v tomto roce.

Mladíci zbili v podchodu důchodce, jeden skončil v cele

Hodonín – Napadený jednaosmdesátiletý důchodce skončil v nemocnici, jeden agresivní mladík ve vazbě a druhý zpátky ve výchovném ústavu. To je výsledek útoku dvou chovanců výchovných ústavů na útěku na penzistu, který projížděl ve čtvrtek večer na kole podchodem vlakového nádraží v Hodoníně.

Dozorčí radu Českých drah opouští Tesařík. Leitgeb zůstává

Praha, Hodonínsko – Veselan Antonín Leitgeb z Odborového sdružení železničářů zůstává v dozorčí radě Český drah. Informovalo o tom v pátek tiskové oddělení ministerstva dopravy.

Cyklopřejezd z Košariské zakončí v Hodoníně koncert. U Masarykovy sochy

Košariská, Hodonín – V sobotu v sedm ráno odstartoval ve slovenských Košariskách sedmý ročník Cyklopřejezdu Košariská-Hodonín. „Tato společensko-sportovní akce spojuje rodiště dvou našich významných osobností, spolupracovníků a zakladatelů Československé republiky, Tomáše Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika,“ přiblížil pořadatel Ferdinand Vrábel.

Silnicí se řítil rychlostí 153 kilometrů v hodině. Řídil pod vlivem amfetaminu

Hodonínsko – Zřejmě stimulační drogy vybičovaly třiatřicetiletého řidiče, aby s audi projížděl cestu mezi Josefovem a Dolními Bojanovicemi ve víc než stopadesátikilometrové rychlosti.

Spor o park v Bažantnici: místní se bojí kácení

Veselí nad Moravou – Manipulace. Vydírání. Je park pro brouka, nebo pro lidi? I tyto výroky a další emoce byly slyšet ve středu večer na veřejném projednávání plánované podoby Bažantnice zámeckého parku ve Veselí nad Moravou. „Je ve stavu nutného zásahu. V opačném případě hrozí další nebezpečí jak možných úrazů z pádu stromů, tak škod vlivem na soukromém majetku,“ upozornil ředitel Služeb města a koaliční zastupitel Pavel Bouda.

Hodonín jde do dražby. Chce koupit ruiny i pozemky

Hodonín – Jedno vedení města rozestavěný hotel a budovu lidové školy umění prodalo. Další je zřejmě předraženě nechalo zbourat a to současné chce torza i s pozemky koupit zpátky. Hodonínští zastupitelé totiž na posledním zasedání schválili účast v elektronické aukci, která se koná za dva týdny. „O výši nabídky za předmět dražby rozhodne rada města,“ sdělila vedoucí majetkového odboru Eva Holá.

Kandidátka ČSSD v Hodoníně? Jako jednička Janda, vrací se Látalová a Trnečka

Hodonín – Sociální demokraté v Hodoníně mají návrh kandidátky pro říjnové komunální volby. „Třiadvacátého ji má oficiálně schválit okresní výkonný výbor,“ uvedl místostarosta Jiří Janda.

ODS zná lídry voleb. Kozumplíka nahradí ve Veselí nad Moravou právnička Jochová

Hodonínsko – Občanští demokraté na svých webových stránkách informovali o obsazení předních míst kandidátek v některých obcích Hodonínska.

Opravy praskajících domů brzdí nejistota. Pomoci má průzkum problémového podloží

Hodonín – Padající omítka, pukliny ve stěnách, ocelová lana prostupující zdi od sklepa přes schodiště až do bytů. Tak vypadají některé domy v místní části Bažantnice v Hodoníně, kde žije kolem pěti tisíc lidí. Příčinou je nestabilní podloží a výskyt tekutých písků.

Opilý muž fackoval a škrtil manželku. S její hlavou bouchal o zeď

Veselsko – Policisté vykázali z domu čtyřicetiletého muže. V obci na Veselsku měl dlouhodobě týrat manželku. „Většinou pod vlivem alkoholu své vyvolené vulgárně nadával, vyhazoval ji z domu a ponižoval ji. V několika případech ženu fyzicky napadl a jeho agresivní jednání se stupňovalo,“ uvedl v pondělí policejní mluvčí Petr Zámečník.

Taxikáři v noci přiložil nůž na krk. Dej sem prachy, vyhrožoval mu

Slovácko – Kriminalisté obvinili třicetiletého muže z loupeže. Měl se jí dopustit v sobotu v noci. „Objednal taxík a chtěl odvézt do Uherského Hradiště a poté zpět do Hodonína. Krátce před půlnocí se bez varování zezadu přiklonil k řidiči a přiložil mu nůž na krk se slovy: Dej sem prachy,“ přiblížil v pondělí výhrůžky policejní mluvčí Petr Zámečník.

Oslava 40. a 80. narozenin. Jedlička chce jako první sám přeplavat Baťův kanál

Hodonín – Obtížný dárek si ke svým čtyřicátým narozeninám nadělil Marek Jedlička z Hodonína. Chce se pokusit o první sólo přeplavání Baťova kanálu. „Chci tak navázat na oslavy osmdesáti let od jeho dokončení. Před lety jsem přemýšlel o přeplavání kanálu La Manche, což je ale příliš nákladné, tak jsem přešel na levnější a schůdnější variantu, kterou máme za domem,“ usmál se Jedlička.

Vlaky z Veselí do Uherského Ostrohu od soboty nahrazují autobusy

Veselí nad Moravou, Uherský Ostroh – Výluka na trati 340 mezi Brnem a Uherským Hradištěm v úseku mezi Veselí nad Moravou a Uherský Ostroh začíná v sobotu. Potrvá do soboty 30. června. „Změna spočívá ve zkrácení úseku náhradní dopravy. Přes veškerou snahu se pro toto období nepodařilo zajistit dostatečnou kapacitu náhradní dopravy,“ informovala mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Na novou střechu Masarykova domku v Čejkovicích přispěje kraj

Čejkovice – Dotaci tři sta padesát tisíc korun přikleplo ve čtvrtek krajské zastupitelstvo Tělocvičné jednotě Sokol Čejkovice na nové zastřešení domku Tomáše Garrigue Masaryka.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT