VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR TUREK

Petr Turek / Hodonínský deník

Bibliografie: Vladykové z Děhylova v pozdním středověku. Opava 2003. Ukrajina po pádu carismu a ohlas v českém tisku. Opava 2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pitná voda poteče do 150 vinných sklepů. Vyřeší problém s vysychajícími studněmi

Milotice – Vinaři a návštěvníci areálu vinných sklepů Šidleny u Milotic se dočkají pitné vody z vodovodní sítě. V lokalitě se tak zvýší komfort pro uživatele a navíc se tam vypořádají s problémem vysychajících studní.

Starosta Mutěnic Horák vyvázl od soudu bez trestu. Žalobce se odvolal

Hodonín – Bez trestu a očištění odcházeli od hodonínského okresního soudu starosta Mutěnic Dušan Horák, stavbyvedoucí Josef Fedor a technický dozor Roman Krejčiřík. „Vyneseným rozsudkem byli všichni tři obžalovaní zproštěni podané obžaloby,“ informoval tento týden mluvčí soudu Petr Motyčka.

Vinařské infocentrum U Drobečka? Většina mutěnických zastupitelů je proti

Mutěnice – Jedné z největších vinařských obcí na Hodonínsku s pětistovkou vinných sklípků a tisícovkou vinohradníků chybí vinařské informační centrum. O umístění v úterý večer jednali zastupitelé více než tříapůltisícových Mutěnic.

Otevřou málo známé památkové domky. Chtějí zlepšit jejich propagaci

Slovácko - Víkend otevřených památkových domů chce Turistická asociace rozšířit ze severního Slovácka na Kyjovsko, Veselsko, Strážnicko, Hodonínsko či Podluží. Pro akci, která se uskuteční 2. a 3. června, proto oslovuje právě obce v této oblasti.

Modernější přechod u nádraží: s ostrůvkem a LED svítidly

Hodonín – Do závěrečné fáze se dostala modernizace přechodu pro chodce v Hodoníně ve Dvořákově ulici. „Nový přechod bude pro chodce bezpečnější, rozdělí jej ostrůvek a osvětlí LED svítidla,“ uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Zbořená strážnická kaple vyroste do konce května znovu. Na jiném místě

Strážnice – Zničenou kapličku Všech svatých se slováckými ornamenty začínají dělníci ve Strážnici na Hodonínsku stavět znovu. Ne však na stejném místě, ale o několik metrů dál od pozdně renesančních bašt Veselské brány.

Uvolnění regulace hazardu? Ne, rozhodli dubňanští zastupitelé

Dubňany – Obecně závazná vyhláška regulující provozování sázkových her a loterií z roku 2013 bude v Dubňanech platit dál. Na její změně, kterou požadovala čtyřicítka místních, se totiž zastupitelé šestaapůltisícového města na své poslední schůzi nedohodli.

Patenty byly hned vyprodané. Kombinace povidel a slivovice? Skvělá, chválí lidé

Louka /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Tisíce sladkých dobrot ze švestek, více než sto šedesát pálenek ze stejného ovoce, cimbálová muzika, ženské a mužské sbory. To jsou největší lákadla dvanáctého ročníku Koštu trnek v Louce, který nese podtitul od varených po tekuté. „Jsem zvědavý, jak chutná vypálená planá trnka z Tasova, a je vynikající. Na koště jsem tady poprvé, manželka totiž přijala pozvání a já jsem jel s ní a moc se mi tu líbí,“ říká Jaroslav Kruták, který na Horňácko dorazil z Moravské Nové Vsi.

Žádná nuda. Místo fotoknihy si obyvatelé Čejkovic počtou o vlastních životech

Čejkovice – Z rozhovorů s desítkami obyvatel Čejkovic na Hodonínsku vzniká nová kniha o obci. Ta v červnu oslaví 770 let od první dochované písemné zmínky. Místní dostanou od studentů antropologie k výročí tištěnou novinku.

Řidič havaroval před Blatnicí. Jízdu v protisměru zastavil až náraz do stromu

Blatnice pod Svatým Antonínkem – První pomoc poskytovali v pátek odpoledne hasiči zraněnému na silnici I/71.

Návrat synů z Norska: Michaláková se proti rozhodnutí okresního soudu odvolá

Hodonín – Petiční výbor na podporu rodiny hodonínské rodačky Evy Michalákové, které odebraly norské úřady před sedmi lety oba syny, informoval tento týden o tom, že hodonínský okresní soud se už potřetí odmítl zabývat tímto případem.

Penzista havaroval před přejezdem, lehce se zranil

Mutěnice – Šest metrů od železničního přejezdu v Mutěnicích ve čtvrtek před polednem havaroval seat.

Nový parkinson je z Horňácka. Objevili ho vědci z Olomouce

Jižní Morava – Kroje, písně a tance proslavily lidi z oblasti Horňácka u milovníků folkloru po celé střední Evropě. Jenže region na východě jižní Moravy zkoumali kromě národopisců i lékaři z Palackého univerzity v Olomouci. Tento týden upozornili, že tam odhalili nový typ Parkinsonovy nemoci. „Takový nikde jinde na světě nenajdeme. Jde tedy vlastně o úplně novou nemoc,“ upozornil přednosta Neurologické kliniky v Olomouci Petr Kaňovský.

Rodiče v nebezpečí: pod vlivem alkoholu na ně zaútočily i vlastní děti

Jižní Morava – Převracel nábytek, rozbil televizi a neustále na mě křičel. Tak si stěžovala policistům matka na svého dvacetiletého syna v menší obci na Hodonínsku. „Pod vlivem alkoholu se údajně hrubě choval ke své matce a slovně ji napadal. To vše se odehrálo v přítomnosti jeho dvou nezletilých sourozenců,“ připomněl případ z minulého týdne hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Traktor sjel ze srázu a převrátil se. Pro zraněného muže letěl vrtulník

Strážovice, Sobůlky – Ze srázu Strážovického kopce sjel v pondělí v podvečer traktor i s cisternou. „Mladého muže s mnohočetnými zraněními jsme vrtulníkem přepravili do traumacentra Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Koštovani pálenky z oskeruše. Slovácký strom vysadí i v parlamentu

Tvarožná Lhota /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Více než sedmatřicet metrů dlouhý korbáč vítá v sobotu odpoledne stovky návštěvníků už sedmnácté Slavnosti oskoruší ve Tvarožné Lhotě. Svátek stromu Slovácka i tentokrát přitahuje přes hřebeny Bílých Karpat Stana Zemeka z Nového Mesta nad Váhom. „Přijel jsem sem už po patnácté, lákají mě sem tyto nádherné stromy, jejich plody a z nich připravené pálenky. Pěstuju totiž oskoruše od doby, kdy jsem se vrátil z vojny. Na druhém ročníku Slavnosti jsem si koupil první semenáče,“ svěřuje se Zemek. Do svého sadu vysázel už čtyřicítku těchto stromů.

Navigace žene zahraniční kamiony uzavírkou

Kyjov – V plném proudu jsou práce na kruhové křižovatce v Kyjově na silnici první třídy, odkud lidé vyráží na sousední Vlkoš či Milotice. S komplikacemi bojují především řidiči nákladních aut, zvláště ti ze zahraničí. „Největší problém je s cizími kamióny, které navigace zavede do Vrchlického ulice, která pro ně není uzpůsobená. Řidiče, kteří sem zabloudí, napomeneme a snažíme se je dostat co nejdříve pryč, aby se ulice úplně neucpala,“ přiblížil těžkosti velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.

V bývalé milotické školce vznikne pět nových sociálních bytů

Milotice – Bývalá mateřská škola v Miloticích v ulici Rafanda se mění na nové sociální byty. „Budou určené pro lidi zejména v tíživé bytové situaci,“ uvedl milotický starosta Josef Levek.

Přetížená I/55: Roste počet kamionů, urychlete stavbu dálnice, žádají starostové

Strážnice - Starostové začali ve čtvrtek ve Strážnici na Hodonínsku podepisovat prohlášení ke společnému postupu k urychlení výstavby dálnice D55 od Moravského Písku po nájezd na dálnici D2 u Břeclavi. „Cílem je zlepšit bezpečnost, zrychlit dopravu a přemístit současnou silnici I/55 v projektované části do nové trasy D55 mimo zastavěné území,“ informovala hodonínská senátorka Anna Hubáčková.

Zaujal umístěním. Pražský klub ocenil společenský dům v Ratíškovicích

Ratíškovice – V konkurenci Brna, Prahy či Zlína uspěla v soutěži Klubu Za starou Prahu čtyřtisícová obec z Hodonínska: Ratíškovice.

Ignoroval zákaz řízení. Nyní je bez auta a hrozí mu jeho propadnutí

Veselí nad Moravou – Čtyřiatřicetiletý muž sedl za volant Škody Octavie ve středu dopoledne, i když mu chyběl řidičák a soud mu na dva roky zakázal řízení. Nejen to zjistili při kontrole policisté z Veselí nad Moravou. „Navíc jsem v databázi dohledali, že již v lednu byl při zákazu přistižen a řídil auto pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce tenkrát nadýchal jedno promile alkoholu,“ uvedl ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Rozbíjel věci, napadal svou matku. Policisté ho na deset dnů vykázali z domu

Veselsko – Převracel nábytek, rozbil televizi a neustále na mě křičel. Tak si stěžovala policistům matka na svého dvacetiletého syna v menší obci na Veselsku. „Pod vlivem alkoholu se měl hrubě chovat ke své matce a slovně ji napadal. To vše se odehrávalo v přítomnosti jeho dvou nezletilých sourozenců,“ informoval ve čtvrtek policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na bývalou družku si vzala francouzskou hůl

Kyjovsko – Host do domu, francouzskou hůl do ruky. Tímto heslem se mohla řídit žena na Kyjovsku. Právě okolnosti jejího případu z prodlouženého víkendu prošetřují kriminalisté. „Čtyřiačtyřicetiletá žena měla oloupit bývalou družku, která ji navštívila. Zřejmě v důsledku předchozích sporů vyústila tato návštěva ve fyzické napadení,“ informoval v úterý policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zloděj vybral v kanceláři trezor. Způsobil škodu za desítky tisíc

Vracov – Zmizel alkohol i cigarety. Zato v prodejně potravin zůstal otevřený trezor. To je následek vloupání, ke kterému došlo ve Vracově v noci na čtvrtek. Policie o případu informovala v úterý.

Autem kličkoval silnicí. Policii nadýchal 2,5 promile alkoholu

Hodonínsko – Pět řidičů pod vlivem alkoholu a jeden pod vlivem jiných drog ukončili o víkendu na Hodonínsku jízdu po policejní kontrole.

Chtějí zrušit přejezd, obce jsou proti

Rohatec, Ratíškovice /FOTOGALERIE/ – S plánem zvýšit bezpečnost na křížení drážních kolejí se silnicemi chtějí železničáři zrušit i rozsáhlý přejezd na trati mezi Břeclaví a Přerovem v Rohatci-Kolonii. Se stavbou náhrady se má začít po roce 2020.

Mají se cítit víc doma. Na chodbách je vítají víly, pávi i vlastní otisky prstů

Hodonín - Do osmého patra vystoupali pávi a o poschodí níž už dovádí víly. Tak se pod štětcem výtvarnice Michaely Piňosové mění Domov pro seniory Bažantnice v Hodoníně. „Chci bílé chodby zlidštit, aby byly hezčí. Malby se zároveň stanou orientačními body pro lidi, kteří ve svých patrech naleznou pocit, že jsou doma,“ říká ředitelka domova Vladimíra Křížková.

Víc než čtyřicítka starostů řekla ne těžbě. Petice se do Senátu ještě vrátí

Hodonínsko, Praha – Nakonec víc než čtyřicet starostů z Hodonínska přijelo ve středu na veřejné slyšení v Senátu podpořit petici proti těžbě štěrkopísku a za ochranu prameniště pitné vody mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem.

Velikonoční pivní speciály? Zelené, červené i s rozpuštěným čokoládovým zajíčkem

Jižní Morava – Vojtěch Bártek z Veselí nad Moravou na Hodonínsku má na Zelený čtvrtek jasný program. Půjde do hospody, kde čepují speciální zelené pivo. „Je stále oblíbenější a navíc i pro kamarády fotbalisty je příjemným zpestřením po tréninku,“ řekl. Právě dnes, na Zelený čtvrtek, hospodští v jihomoravském příhraničí očekávají pořádný nápor. Kromě zelené piva nabídnou řadu velikonočních speciálů.

Za záchranu pitné vody: čtyřicet starostů zamíří do Senátu bojovat proti těžbě

Hodonínsko – Mimořádný autobusový spoj vyrazí už ve tři hodiny ráno z Hodonína do Prahy. Poveze čtyřicítku starostů z Hodonínska do Senátu, kde se bude veřejně projednávat petice Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí! Proti těžbě štěrkopísku u Moravského Písku ji podepsalo jedenáct a půl tisíce obyvatel jihovýchodní Moravy. „Jednání se zúčastní starostové, aby vyjádřili obavy o pitnou vodu za obyvatele svých obcí,“ shrnula za petiční výbor starostka Moravského Písku Hana Habartová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT