VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK ŠMÝD

Zdeněk Šmýd / Hodonínský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kyjov připravuje opravy sídliště Za Stadionem

Kyjov – V plánovaných úpravách sídlišť v Kyjově je další na řadě sídliště Za Stadionem. Čeká jej regenerace. Kyjovští zastupitelé schválili podání projektu. Aby stihli termín, sešli se na mimořádném zasedání. K uskutečnění později pomohou peníze získané dříve prodejem městských bytů a dotace.

Policie hledá Jaroslava Novotného ze Skoronic

  Skoronice – Policisté pátrají po Jaroslavu Novotném ze Skoronic. Pohřešovaný byl viděn naposledy 5. ledna a od té doby o sobě nepodává zprávy. Jde o muže střední postavy, 170 centimetrů vysokého, s knírem a hnědými vlasy. Na sobě by měl mít oblečenu hnědou koženkovou bundu. Jakékoliv poznatky o výskytu nebo pohybu tohoto muže mohou lidé sdělit policistům na jejich nejbližší služebně nebo přímo na linku 158.

Titul šampiona koštu v Bukovanech získal Kamil Zálešák

Bukovany – Nejlepší pálenka bukovanského koštu byla od Kamila Zálešáka z Dražůvek. Rozhodlo tak více než sto degustátorů. Vítězný vzorek byl z trnek z roku 2011. Získal devětačtyřicet bo­dů.

Stadion Jiskry čekají změny. Hledají se na ně peníze

Kyjov – Rozsáhlý a finančně nákladný projekt obnovy městského stadionu před časem zahájila stavba zázemí. Navázat na něj má další část – projekt Sportovního a školicího centra. Má stát přibližně dvacet milionů korun. Rozhodující bude to, zda se podaří získat dotaci.

Nezletilí a nesvéprávní už si prezidenta zvolil jako první. Ale jen nanečisto

Hodonín – Prezidentské volby. Téma, které hýbe celou Českou republikou, zcela přirozeně proniklo i do prostředí mentálně postižených uživatelů Zeleného domu pohody v Hodoníně. Ti sice vzhledem ke svému hendikepu volit nemohou, přesto prožívali kolotoč spojený s oběma volebními koly.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Zeman na Hodonínsku vyhrál jednoznačně. Někde i se sedmdesáti procenty

Hodonínsko – Miloš Zeman v okrese Hodonín vyhrál v prvním kole prezidentské volby a ve druhém také. Nejde o takové překvapení, protože v prvním kole volby Zeman v regionu vyhrál, zatímco Schwarzenberg byl až čtvrtý. Nový prezident získal v regionu bezmála třiašedesát procent, zatímco druhý kandidát se jen těsně přehoupl přes sedmatřicet procent. V celé republice pak Zeman získal procent téměř pětapadesát.

Stadion Jiskry čekají další změny. Bude tam školicí centrum

Kyjov – Rozsáhlý a finančně nákladný projekt obnovy městského stadionu v Kyjově před časem zahájila stavba zázemí. Navázat na něj má další část – projekt Sportovního a školícího centra. Má stát přibližně dvacet milionů korun. Rozhodující bude to, zda se podaří získat dotaci.

V Kyjově přišel k zápisům rekordní počet předškoláků

Kyjov – K zápisu do první třídy přišlo v Kyjově nejvíce dětí za posledních osm let. Rodiče, kteří své děti chtěli zapsat do některé z kyjovských škol, na to měly dva dny – většina si zvolila první den.

Přežívali jsme jen díky pomoci známých, vzpomínala žena

Kyjov – Už sedmdesát let uplynulo od doby, kdy Židé z Kyjova zamířili směr Terezín a později Osvětim. A nebyli to jen Židé z tohoto města, v době před transporty zamířily do Kyjova i rodiny z okolí, z Hodonína nebo z Uherského Hradiště, kde byly vyhnány. Smutné výročí si lidé v Kyjově připomněli ve středu vzpomínkovým setkáním ale i výstavou.

Nové společenské centrum nabídne zázemí spolkům i přednášky

Ždánice - Pod ekologicky znějícím názvem projektu 7 zdravých lístků, se podařilo ve Ždánicích zřídit společenské centrum. Sídlí v kulturním domě. Využít je mohou všechny místní spolky. Název projektu odkazuje na fakt, že jeho součástí bude série přednášek o zdravém životním stylu, zdravé výživě a smysluplném trávení volného času.

Bruslaři mohou na cyklostezkách dostat pokutu

Kyjov – Každou novou cyklostezku vítají kromě cyklistů také inline bruslaři. Nikdo zatím ale příliš neřešil to, že na většinu cyklostezek v regionu vůbec nesmějí.

Tretra Špotákové vyšla na deset tisíc korun. Putuje do Kyjova

Vlkoš – Čtrnáct tisíc korun vynesla dražba pořádaná při vlkošském dobovém plese. Peníze poslouží aktivitám spojených s maskotem Military muzea ve Vlkoši Lvíčkem Mírou. Do dražby o dvě zajímavé sportovní relikvie se zapojilo v obou případech přibližně pět zájemců.

Jeden dům zloděj vykradl, ve druhém jen někdo přespával

Strážnice, Louka – Do jednoho z domů ve Strážnici se vloupal zloděj. Ukradl i kolečka, na kterých si zřejmě lup odvezl.

Dražůvky nechají přezkoumat svou historii

Dražůvky - V roce 2011 slavily Dražůvky 670 let od první písemné zmínky a při té příležitosti vydaly za spolupráce s historiky a archeology publikaci. Při jejím zpracovávání odborníci objevili mnoho nového. Například vyvrátili fakt o první písemné zmínce. Našli starší. I proto se vedení obce rozhodlo ve výzkumu pokračovat.

Respiračních nemocí přibývá. Jsme na prahu epidemie

Hodonínsko – Kyjovská nemocnice zavřela svá oddělení návštěvám, ta hodonínská zatím ne, ale zřejmě brzy také zavře. Počty lidí s respiračním onemocněním v okrese stále rostou.

Kyjovští radioamatéři jsou mistry republiky

Kyjov, Vracov – Mladí kyjovští a vracovští radioamatéři se stali Mistry České republiky juniorů za rok 2012. Mistrovství ČR juniorů na velmi krátkých vlnách (VKV) pořádá od roku 2010 Český radioklub. Kolektiv mladých operátorů radioklubu OK2KYK z Kyjova působící při DDM Vracov se ho zúčastnil poprvé.

OBRAZEM: Tatér představuje své návrhy i akrylové obrazy

Kyjov – Netradiční výstavu nabízí nyní kyjovská Galerie Čajovna. Svá díla tam představuje tatér Jakub Dobeš. K vidění jsou jak fotografie děl, které lidem vytvořil na kůži, tak i jeho malby a dokonce jeden „3D obraz".

Babyboom školám pomůže. Ale jen minimálně

Hodonínsko – Začínají zápisy do prvních tříd základních škol. Míří k nim další ze silnějších ročníků v regionu – 2006 a 2007. Školy jsou v očekávání. Mnohé z nich mají třídy málo zaplněné a právě silné ročníky jim mohou pomoci zlepšit situaci s nenaplněnou kapacitou.

Stavbu chodníku ke Kauflandu komplikuje výkup pozemků

Kyjov – Když vše dobře půjde, bude chodník ke Kauflandu do konce roku. V létě tato slova zazněla z kyjovské radnice. Dobře to ale nešlo. Komplikace s výkupem pozemků způsobily, že na začátku dalšího roku chodník není a v nejbližší době ani nebude.

Stavba nových sklepů se vinařům prodraží

Hodonínsko – Další rána pod pás vinařům? Většinou se tímto způsobem vyjadřovali vinaři v médiích, když se dověděli o dopadech novely stavebního zákona, která prodraží stavby nových sklepů nebo jejich rozsáhlejší rekonstrukce. V prosinci padaly dokonce návrhy na protestní akce. Novela už je platná.

Lovčice: Obec shání staré fotky. Chce vytvořit vzpomínkový film

Lovčice – Vedení Lovčic se pokusí získat od obyvatel historické fotografie i staré filmové záběry. Má v plánu vytvořit vzpomínkový film, při kterém se místní vrátí o třicet, padesát i sto let zpět.

Tříkrálová sbírka končí už v pondělí

Hodonínsko – Tříkrálová sbírka ještě neskončila, ale Kyjovsko už má téměř sečteno. Chybí pouze Žeravice, kde tři králové chodí až tento víkend. „Momentálně máme výsledky z třiadvaceti obcí kyjovského děkanství. Z nich máme více než devět set šestnáct tisíc korun. Na loňských devět set čtyřicet tři tisíc se asi nedostaneme, ale to nevadí. Nejde o závody. Dobrý je každý dar," uvedl ředitel kyjovské charity Vladimír Měchura.

Prezidentské volby: V Hodoníně přišla k urně Čáslavská i Bugár

Hodonín – Ve tři hodiny odpoledne dorazila v doprovodu hodonínského místostarosty Ladislava Ambrozka a diskaře Imricha Bugára sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. U té se dalo předpokládat, že do urny zapadne její proknížecí hlas. „Myslím si, že do druhého kola postoupí Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. A nakonec se na Hrad dostane Karel," řekla svůj tip vitální gymnastka.

Kulturák láká na hvězdy. Přijede Kotek, Pilarová či Krampol

Kyjov – Nalákat návštěvníky se pokouší kyjovský kulturní dům. Snaží se přivábit do města co nejzvučnější jména a nyní je představuje pod heslem „Hvězdy míří do Kyjova". Publiku se tak brzy představí mezi mladými populární Vojta Kotek nebo Lukáš Pavlásek stejně jako mezi staršími stále vyhledávaná Eva Pilarová.

Chřipek na Hodonínsku přibývá. Hranice epidemie se blíží

Hodonínsko – Období chřipek zasáhlo i Hodonínsko. Počet nemocných roste. Jak uvedl epidemiolog Libor Šmíd, zatím region neeviduje žádný závažný případ výskytu prasečí chřipky.

Dětí narozených v Kyjově zase o něco ubylo

Kyjov – Další pokles porodů zaznamenala kyjovská porodnice v uplynulém roce. Pokračuje tak trend, který začal po roce 2008. Kopíruje vývoj ve zbytku republiky.

Tetičky dětem na besedách vypráví, jaké to bývalo dříve

Věteřov – Jako za starých časů, kdy vyprávěly babičky dětem za pecí, jenom ta pec ve Věteřově chybí. Obec pořádá besedy, při kterých starší lidé vyprávějí dětem, jaké to bylo dříve. Je to součástí projektu, při kterém se místní muzeum dovybaví novým počítačem a další drobnou moderní technikou.

V Kyjově přibývá vandalismu. Radnice svolává setkání

Kyjov – Stále rostoucí vandalismus v nočních hodinách přinutil kyjovskou radnici svolat jednání s provozovateli nočních zařízení ve městě. Chce se domluvit na dalším fungování.

Košty pálenek budou bojovat proti strachu z metanolu

Hodonínsko – Začíná první sezona pálenkových koštů po metanolové aféře. Pořadatelé se vesměs nebojí, ale už první košt v regionu ukázal, že tak jednoduché to nebude. Šlo sice o košt ve Ždánicích, který měl letos teprve první ročník a nebylo tak s čím srovnávat, ale účast lze označit za bídnou.

Zloději o víkendu kradli z aut akumulátory i naftu

Hodonínsko – Zvýšený počet krádeží týkajících se nákladních vozidel zaznamenali o víkendu policisté v regionu. Celkem ve čtyřech případech se na ně obrátili řidiči nebo majitelé nákladních vozidel, že jim neznámí pachatelé způsobili tisícové škody.

Jak se bránit útočícímu muži? Kopnout mezi nohy a utíkat

Hodonín – Ještě před dvěma lety by si večer s obtěžujícím mužem v parku Sylvie Kotásková z Hodonína neporadila. Zřejmě by strachy nevydala hlásku. Dnes už se nebojí ani večer v podchodu u vlakového nádraží. Věří, že s případným násilníkem by si poradila. Ze své zkušenosti přitom tvrdí, že základní obranu se dokáže naučit téměř každá žena. Zájemkyně to také mohou zkusit, protože na začátku února se v Hodoníně uskuteční pro ženy kurz sebeobrany.

Kyjovsko se složí na dvě sanitky pro nemocnici

Kyjov – Stav kyjovských sanitek je špatný, a tak si před třemi měsíci ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda veřejně posteskl, že alespoň dvě nové jsou potřeba. Spoléhal přitom na odezvu od měst a obcí regionu. Starostové ho vyslyšeli. Jako první jde příkladem Kyjov.

Soudkyně: Amnestií se budeme zabývat měsíce

Hodonínsko - /ROZHOVOR/ Vyhlášená amnestie se týká i lidí z okresu Hodonín. Zatím lze ale jen těžce odhadovat, kolika odsouzených se bude týkat. Jak uvedla předsedkyně Okresního soudu v Hodoníně Lenka Králíková, je třeba prověřit vše, případ po případu a jde o práci na dlouhou dobu.

Kyjovské pekařství se pokusí upéct rekordní chleba

Kyjov – Největší chléb v České republice upeklo před více než rokem pekařství Adélka z Pelhřimova. Nyní se o překonání rekordu pokusí kyjovské pekařství Hapek. Půjde o pšenično-žitný chléb.

Ve Vlkoši bude dražba tretry Barbory Špotákové

Vlkoš – Trofej od jedné z největších sportovních celebrit současnosti v České republice může získat ten, kdo zavítá na v pořadí třetí ročník dobového plesu ve Vlkoši. Tím nejzářivějším předmětem dražby, která se tam uskuteční, bude tretra oštěpařky a trojnásobné olympijské vítězky Barbory Špotákové.

Řidiči aut i motorek zneužívají cyklostezky

Svatobořice-Mistřín - Není mnoho cyklostezek, které vedou úplně mimo silnici. Právě proto bývají vyhledávané pro rekreační sport více než ty, které vedou podél silnic. Ukazuje se ale, že je to výměnou za riziko havárie. Takové cyklostezky totiž stále častěji zneužívají řidiči aut a také motorkáři.

Kyjov: První miminko roku šlo na svět velmi rychle

Kyjov, Dubňany – První miminko roku 2013 v kyjovské porodnici se narodilo na Nový rok třináct minut po osmé hodině dopoledne. Je to chlapeček Radim a narodil se Barboře Režné z Dubňan. Po porodu vážil tři a půl kilogramu a měřil jednapadesát centimetrů.

Kyjovský ohňostroj sledovaly poslední den v roce tisíce lidí

Kyjov – Tisíce lidí prošly kyjovským náměstím na Silvestra. Nejprve vzali lidé tradičně „útokem" radniční guláš. Stovky porcí byly rozdané za hodinu. V té době byly stále ještě fronty několik desítek metrů dlouhé. Zbylí čekající tak museli tradičně za vděk koláčem.

Čtyři desítky otužilců plavaly v Lužáku. Jeden i v košili a kravatě

Lužice - Takovou diváckou kulisu, jakou měli na Silvestra v Lužicích otužilci, může závidět kdejaký fotbalový klub v regionu. Diváci ani nešli spočítat, ale odhadem jich bylo určitě více než pět set. Přilákal je nevšední silvestrovský zážitek i ideální počasí. Slunce se opíralo do hladiny a voda měla tři a půl stupně Celsia.

AKTUALIZOVÁNO

V Čejči hořel v noci mlýn. Zasahovalo více než osmdesát hasičů

Čejč – V neděli před půlnocí zachvátil požár mlýn v Čejči. Škoda je zatím odhadována na deset milionů korun. „Plameny šlehající ze spodní části čtyřpatrové budovy u silnice číslo 380 zpozorovala a ve 23.42 hodin na tísňovou linku hasičů ohlásila okolo projíždějící řidička auta. Protože požár vzápětí hlásili další lidé z okolí a při příjezdu prvních jednotek se oheň šířil na celou rozlehlou budovu, krajské operační a informační středisko hasičů vyhlásilo druhý stupeň poplachu," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Děti si v Miloticích chtěly pohladit narozeného Ježíška

Milotice – Stovky lidí z Milotic se přišly den před Silvestrem podívat na náves na živý betlém. Byl jiný, než bývá jinde zvykem. Hlavní roli v něm měli králové. Desítky místních v kostýmech sehráli více než půlhodinové představení se zpěvy, při kterém samozřejmě vše skončilo pokloněním narozenému králi Židů a položením darů k jeho kolébce, ale lidé se mohli poučit i o tom, co tomu předcházelo.

Zloděj rozbil a vybral charitativní kasičku. Už podruhé

Kyjov – Charitativní kasičku pod vánočním stromem v Kyjově už zase někdo vykradl. Bylo to opět za bílého dne a dokonce se svědky, kteří dělali, že nic nevidí. Poprvé kasičku, jejíž výtěžek je určen pro nadaci věnující se transplantaci kostní dřeně, vykradli dva dny před Vánocemi. Nyní to bylo tři dny po Štědrém dnu v jedenáct hodin dopoledne.

Centrum dostalo na Vánoce nové sociální auto

Kyjov - Nový automobil zaplatili sponzoři Centru sociálních služeb v Kyjově. Naložili ho ještě „pod vánoční stromeček". Bude sloužit k přesunům klientů či k rozvozu jídel.

OBRAZEM: Nadace ukazuje betlémy i staré fotky Vracova

Vracov – Betlémy, ale i staré fotografie Vracova nabízí aktuální výstava v sídle Nadace Chamartín ve Vracově v Luční ulici. Betlémy tam bývají opakovaně, ale staré fotografie jsou v Chamartínu tentokrát přidané záměrně. „Chceme, aby si lidé v době volna užili klidu, ale současně u toho zavzpomínali na minulost," uvedl autor Pavel Petržela, který výstavu připravil spolu s doprovodným programem, který má vzpomínání pomoci. V pátek tak příchozím povyprávěl při besedě o tom, jaké měl v minulosti Vracov styky s trůnem a inicioval také sobotní setkání nad snímky. Vyzval totiž místní, aby i oni přinesli své staré fotografie a ukázali je ostatním.

Policisté hledají svědky čtyř nehod

Hodonínsko – Hned u několika nehod, které se udály v předvánočním čase, hledají dopravní policisté svědky. Mohli vidět buď přímo nehodu, nebo mohou pomoci vypátrat neznámé řidiče či jejich vozidlo.

Muž s nožem v ruce nabízel k prodeji vánoční stromeček

Hodonín – Devětatřicetiletý muž se pokoušel na Štěpána vnutit kolemjdoucímu vánoční stromek. Potřeboval totiž peníze. Podařilo se mu to až poté, co vyhrožoval kolemjdoucímu no­žem.

Rok 2013: nová kaple, silnice i opravený skatepark

Hodonínsko – V roce 2013 se lidé v regionu dočkají mnoha stavebních změn. Skatepark v Hodoníně se dočká zásadních oprav, lidé v hodonínských Rybářích nových silnic a chodníků, kulturní domy v Kyjově či ve Strážnici se dočkají zateplení.

Na Lužáku se na Silvestra ponoří desítky otužilců

Lužice – Na Silvestra se do rybníku v Cihelně v Lužicích neponoří jen dva nebo tři otužilci jako v minulých letech. Tentokrát jich budou desítky. Hlavní organizátor akce Antonín Krejčiřík na akci, které pravidelně přihlíží až tři sta diváků, přilákal desítky kolegů. Budou mezi nimi i přemožitelé kanálu La Manche.

Žarošice pojmenují sál po malíři Konečném

Žarošice – Hold žarošickému rodákovi Josefu Konečnému vzdají místní v plánovaném společensko-vzdělávacím sále. Bude sloužit k více účelům a ponese jeho jméno a výzdobu obstarají právě jeho obrazy.

Děti ze Žeravic už vědí, kde se jí beraní hlavy. Díky velvyslanci

Žeravice – Kouzlo cizích krajů dýchlo poslední školní den v roce 2012 na deváťáky ze Žeravic. Dověděli se kromě jiného i to, že v Mexiku se jedí mravenčí vajíčka a v Uzbekistánu beraní hlavy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT