VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZUZANA ČERNÁ

Zuzana Černá / Hodonínský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Burčák zavoněl. Začínají kontroly

Hodonínsko - Irsai Oliver, Muškát moravský a poté Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Přibližně v takovém sledu obvykle vinaři začínají sbírat odrůdy révy vinné. V nejbližších dnech z nich vznikne oblíbený nápoj sladké chuti s mírným obsahem alkoholu burčák. Prodávat se může od začátku srpna až do konce listopadu. „S dešti přišlo optimální počasí pro sklizeň, což uspíší vinobraní přibližně o čtrnáct dní, než tomu bylo vloni," odhadl Martin Půček ze Svazu vinařů České republiky.

Like Fool chystají nové album. S překvapením

Hodonín - Měsíčně odehrají kolem tří koncertů. Někdy se jim sejdou i dva v jeden den. Přesto to na projevu hodonínských Like Fool není znát a na pódiu pro fanoušky předvádějí stále skvělou show. Příští rok tomu přitom bude už dvacet let, co se metalcorová kapela poprvé sešla.

Po opravě spadne silnice u Sudoměřic do třetí třídy

Sudoměřice - V srpnu se dělníci pustili do opravy silnice první třídy mezi Petrovem a Sudoměřicemi. Pro řidiče znamená začátek prací objížďku. Jejich konec bude spojený se změnou. Cesta totiž nebude státní, ale krajskou.

Z koupališť na Hodonínsku mizejí kola i peněženky

Hodonínsko – Ještě před pár lety se Jana Svobodová na koupaliště vydávala ráda. Když ale přišla o mobil, rozhodla se, že bude raději využívat možnosti, kterou jí nabídl její bratr. Teď se koupe v soukromí zahradního bazénu. Kvůli bezpečnosti. „Nemusím pořád kontrolovat, jestli mi nechybějí věci, se kterými jsem přišla. Také není potřeba, aby někdo zůstával na dece a zloděje hlídal," řekla mladá dívka, která za sluncem a osvěžením vyráží i několikrát týdně.

Budovy zámku už město má. Dluh ale zůstal

Veselí nad Moravou – S téměř měsíčním zpožděním se vrátily Veselí nad Moravou dva ze tří objektů patřící k tamnímu zámku. Všechny je do konce června měla v nájmu společnost Wessels, která historické sídlo vlastní.

Svatby na Hodonínsku. Ano si řekli na lodi i rozhledně

Hodonínsko - Už několik let spolu sdílejí radosti i strasti života a chtějí se vzít. Obřadní síň obecního úřadu jim ale moc nevyhovuje, tak si najdou místo, které je jejich povahám blízké. Starostové proto zamilované páry následují na rozhledny, ke kapličkám za obce nebo třeba do růžové zahrady.

Prohlídka kostela s průvodcem? Zatím jen ve Veselí nad Moravou

Hodonínsko – Blahoslav Uhrovič pracuje jako odborný asistent na konzervátorském centru Arcibiskupství pražského. Často se tak dostane do míst, kam většina lidí nemá až na pár výjimek přístup. Před dvěma lety navštívil také chrám Svatých Andělů Strážných ve Veselí nad Moravou. A byl nadšený.

OBRAZEM: Výstava ukazuje zvyky od Tří králů po Vánoce

Veselí nad Moravou – Obyčeje i slavnosti, které jsou pro Slovácko typické od ledna do prosince, zachycené objektivem fotoaparátu Pavla Popelky. To vše na jednom místě pod názvem Od jara do zimy. Slavnosti a rituály východní Moravy.

Veselská knihovna chystá akademii. Zájemci se naučí o válce i výrobu čokolády

Veselí nad Moravou - Nabídnout čtenářům nové možnosti chce knihovna ve Veselí nad Moravou. Přišla proto s projektem Akademie volného času. Letos zcela poprvé. Zájemci se po několik středečních večerů dozvědí, jak vypadala první světová válka očima historika nebo třeba to, jak se připravuje čokoláda. Vše za symbolický poplatek. Knihovna totiž na projekt získala městský grant.

Fotil by se znovu. Pro propagaci Slovácka

Podivín, Hodonínsko – O tom, že se chystá Robert Vano fotit šohaje, se dozvěděl dvacetiletý Jakub Zezula z internetu. Měl štěstí, světoznámý fotograf si jej nakonec vybral. Mladý folklorista, který vystupuje například s Břeclavanem, se tak objeví v novém kalendáři. „Nikdy jsem profesionálně nefotil. Lidé si nás sice fotografují při vystoupeních, ale tohle bylo něco úplně jiného," říká mladík, který má kořeny na Hodonínsku. Jeho prababička totiž pocházela z Nového Poddvorova.

AKTUALIZOVÁNO

Muž našel na procházce u Kyjova torzo lidského těla

Kyjov, Bohuslavice - Do rozsáhlé pátrací akce se v uplynulých dnech pustila policie v kyjovské místní části Bohuslavice. Náhodný kolemjdoucí totiž desátého července v katastru obce našel lidské ostatky. „Je to takový zdejší tulák a svůj objev nechtěl ani nahlásit," řekl jeden z místních, který ale nechtěl uvést své jméno.

Krása bez košile? Vanovi polonazí šohaji mají i kritiky

Podluží /FOTOGALERIE/ – Vano fotí šohaje. Tato stránka se na sociální síti Facebook líbí tisícovce lidí. Ti už netrpělivě očekávají křest nového kalendáře se snímky mladých mužů 
v podlužáckém kroji. Koná se v příštím týdnu. Na některých jsou šohaji bez košile. Nad originálním nápadem skřípou zuby přísní zastánci lidových tradic a „čistoty kroje".

Placené parkování? Někde vydělává miliony, jinde je skoro zadarmo

Hodonínsko – Zaparkovat v centru města, jít si vyzvednout lístek a být v klidu. V opačném případě se vrátit z nákupů a mít na autě botičku. Dnes už je tato situace běžná ve všech velkých městech Hodonínska. Průkopníkem placeného parkování byl Kyjov. Veselí nad Moravou naproti tomu nyní dokončuje velkokapacitní stání, které bude zdarma.

OBRAZEM: Malovaní i plastičtí. Ve Veselí jsou hudci

Veselí nad Moravou – Lenka Jurečková, František Pavlica, Vladimír Groš, ale také Joža Uprka, Franta Úprka, Antoš Frolka, Karel Benedík nebo František Cundrla. Ti všichni se věnovali ve své tvorbě hudcům a právě jejich dílo přináší do třetího srpna Městská galerie Panský dvůr ve Veselí nad Moravou.

Policisté hledají svědky útoku žháře i dopravní nehody

Kyjov, Lužice – Svědky dvou incidentů hledají policisté z Hodonínska. Tím prvním byl žhářský útok na dvě auta značky Volkswagen. Kyjovští kriminalisté pátrají také po pachateli. O případu informoval Hodonínský deník Rovnost před pár dny.

Horňácko obarví folklor. S průvodem

Velká nad Veličkou - Vystoupení souborů z Horňácka, výstavy, jarmark, oslavy výročí a po čtyřech letech znovu krojovaný průvod. I takové budou letošní Horňácké slavnosti.

Náklaďák plný cibule skončil v poli u Žarošic

Žarošice – Mikrospánek může za dopravní nehodu, která se udála v úterý po třetí hodině ráno mezi Žarošicemi a Násedlovicemi. Sedmatřicetiletého řidiče nákladního automobilu Daf přepadla únava v mírné pravotočivé zatáčce. „S autem vyjel vlevo mimo silnici, kde narazil do svodidel. Poté vjel do pole, kde se auto převrátilo na střechu," popsal událost hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Nehoda se obešla bez zranění. Hůř však dopadl náklad, kterým byla loupaná cibule. Ta totiž skončila v poli. Škoda i na autě přesáhla dvě stě tisíc korun. Z dechové zkoušky vyplynulo, že za havárii nemohl alkohol. Řidič byl střízlivý.

Stříbrňanka pokřtila na festivalu CD

Ratíškovice – Zlatý poklad, Marné hubování, Pod okénkem petrklíč, Nebojte sa, maměnko, Po Kyjovském rynku nebo Ta naša kapela. Nejen tyto písně zazněly v neděli v Ratíškovicích. V areálu Baník se uskutečnil už šestačtyřicátý ročník Mezinárodního festivalu dechových hudeb. Příznivců tohoto hudebního žánru se sešly stovky. „Od začátku festivalu zde vystoupilo 552 kapel, 7 740 muzikantů, přes dva tisíce zpěváků a zaznělo zde 3 852 písní. Diváků bylo přes sto čtyřicet tisíc," dozvěděli se několik čísel od moderátorské dvojice Karel Kopřiva a Dagmar Bělíková návštěvníci.

AKTUALIZUJEME

Rusové to nandali wehrmachtu. Na Pánově

Hodonín – Fronty jsou už na silnici. A pak při parkování i u pokladny. Zájem o Vojenský den na Pánově je obrovský. Lidé procházejí místem, kde se dřív proháněly tanky a ještě před pár lety na něm sloužili vojáci. Ti jsou tu i dnes. Malí, velcí, Rusové, Němci, Slováci, páni i dámy. Maminky se kochají pohledem na fešáky v uniformách, pánové obcházejí vozový park a vzpomínají. „V tom jsme jezdili na vojně," ukazuje jeden z tatínků na BVP čili bojové vozidlo pěchoty synovi, zatímco se přesunují k místu ohraněnému páskami.

Strážnici rozezněl folk i Keltové. Festival Slunce se konal již po patnácté

Strážnice – Tři dny zářilo nad Strážnicí slunce. Tedy alespoň to festivalové. Po Mezinárodním folklorním festivalu se do města pod Bílou věží po roce vrátil folk. Letos se Festival Slunce konal na Stadionu Zámek i v ulicích města, už po patnácté.

Manželce postavil divadlo. První a ve stodole

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Někdo má ve stodole seno, jiný staré motorky nebo traktor. U manželů Daniely a Erika Evjákových je v ní divadlo. A ne ledajaké. Je první stálou profesionální scénou v hodonínském okrese. Zázemí v ní našlo Divadlo oProti. „Nápad přišel už před jedenácti lety na Slovensku, odkud pocházím. Po skončení studia loutkoherectví na vysoké škole múzických umění jsme se se spolužačkami rozhodly, že založíme profesionální nezávislé divadlo. Tehdy jsme působily v Bratislavě, ale kočovaly jsme po České i Slovenské republice. Teprve teď však můžeme díky stálé scéně zakořenit," řekla režisérka Divadla oProti Daniela Evjáková.

AKTUALIZOVÁNO

Žhář zapálil dvě auta. Na sídlišti v Kyjově

Kyjov – Místo klidného spánku musel řešit to, že mu někdo zničil majetek. Obyvatel Kyjova přišel v pátek kolem třetí hodiny ráno o dvě osobní auta. Volkswagen Touareg a Minicooper hořely na sídlišti U Vodojemu. Škoda? Osm set tisíc korun.

Rybáři: Přijdeme o dvanáct hektarů revíru

Hodonínsko – Toho, že v budoucnu přijdou o vodu v řece Moravě a jejich slepých ramenech, se bojí vedení Mikulčic i hodonínští rybáři. Při česko-slovenském projektu, který má trvat do února příštího roku, se mají zpevňovat hráze, odstraňovat zbytky konstrukcí a likvidovat dva vakové jezy. Jeden u Moravské Nové Vsi a druhý pod lanžhotským mostem.

Zahráli si s Chinaski: Nic Víc stačí základ písně, zbytek je tvůrčí projev

Strážnice – Ještě před pár lety to byla jen parta dobrých kamarádů, které spojovala láska k hudbě. Dnes tvoří kapelu, které se na pódiích daří. Strážničtí Nic Víc nedávno zahráli ve Veselí nad Moravou spolu se skupinou Chinaski. Ta na Slovácko zavítala při svém turné k dvacetiletému výročí.

OBRAZEM: Sochy mají ruce a brána nové barvy

Strážnice – Práce na opravě vstupní brány strážnického hřbitova začaly na jaře letošního roku. A i když jsou ty hlavní hotové, hned na ně navázaly další. „Přes prázdniny by měly být dokončené i přilehlé boční obvodové zdi," sdělil referent strážnického odboru investic a správ budov Jiří Slezák. Rekonstrukce zatím stála více než čtyři sta tisíc korun.

Táborový oběd? Devět knedlíků i kilo masa

Čeložnice /REPORTÁŽ/ – Vstávají v půl osmé ráno. Čeká je hygiena i úklid stanu. Po snídani si vyslechnou program. Někdy je náročný a vracejí se z něj uřícení, občas zranění. Tak to ale v zápalu boje chodí. A soupeřit o to, kdo je nejrychlejší, nejpřesnější, nejlépe maskovaný a má nejlepší paměť, budou i v těchto dnech.

Vinaři bojovali s padlím, teď zápasí s plísní

Hodonínsko - Na jaře trápily vinaře na Slovácku žravé housenky různorožce trnkového a můry osenní. Za jejich výskyt mohla hlavně teplá zima. Někde dokonce museli proti škůdcům vinice stříkat. Tento způsob ochrany už ale vinaři použili i proti padlí.

AKTUALIZOVÁNO

S autem prorazil betonový plot. Letěl pro něj vrtulník

Kyjov – Poraněním břicha a hrudníku skončila ranní dopravní nehoda. Došlo k ní před šestou hodinou v Kyjově u areálu firmy CCF Invest. „Řidič automobilu značky Ford Focus přijížděl od Milotic. Z kopce ale vyjel tak, že narazil do betonového oplocení a skončil padesát metrů v areálu firmy, kde narazil do pilíře haly," sdělila policejní mluvčí Petra Vedrová s tím, že řidič zůstal zaklíněný v autě, odkud mu museli pomoct hasiči.

Sochy i kříže. Moravský Písek se pustil do oprav

Moravský Písek - Dřív je lidé nechávali stavět, když chtěli poděkovat za uzdravení nebo naopak proto, aby se rodině nemoci vyhýbaly. Někdy je starostové věnovali na památku či za odměnu obci. Před desítkami let je ale místo odborníků opravovali ti, kteří církevním památkám nerozuměli. To se nyní mění a vesnice začínají křížky v polích i památníky poblíž kostelů obnovovat.

Strážnicko chce podpořit místní i zvýšit možnost najít práci

Strážnicko – Přes Tvarožnou Lhotu projede ročně na salaš a rozhlednu Travičnou, rekreační oblast Lučinu nebo do místního muzea oskoruší, čtyři tisíce turistů. V obci se ale nemají kde najíst. Za obědem tak musí pokračovat buď na Lučinu, nebo se vrátit do Strážnice. Ve Tvarožné Lhotě o tomto podstatném turistickém mínusu vědí. A chtějí ho řešit. Proto jej s podnikateli probírali při setkání Místní akční skupiny Strážnicko k rozvoji obcí.

V nové hale u Blatnice najdou práci další lidé

Blatnice pod Svatým Antonínkem - Více než sto třicet zaměstnanců má v Blatnici pod Svatým Antonínkem německá společnost Siempelkamp. V areálu za obcí působí už přes šest let. Letos opět rozšiřuje výrobu, postavila v pořadí již třetí výrobní halu. Nabídne tak práci dalším lidem. „Na konci roku bychom měli mít okolo sto šedesáti pracovníků," sdělil Hodonínskému deníku Rovnost generální manažer podniku Michal Pospíšil.

Most mezi Veselím a Pískem má být hotový do září

Veselí nad Moravou – V polovině září loňského roku začaly opravy mostu přes Novou Moravu. Cesta mezi Veselím nad Moravou a Moravským Pískem se kvůli tomu řidičům na čas zavřela. V zimě se sice práce zastavily, ale s příchodem března se dělníci na stavbu opět vrátili.

Pod zdí hodonínského muzea ležely kostry tří mužů

Hodonín – První plošný výzkum v lokalitě bývalého Židovského města v Hodoníně mají za sebou archeologové Masarykova muzea. A zklamaní nebyli. Díky sondám objevili nálezy až z raného středověku.Výzkum mohli provést díky opravě zdi u hodonínského zámečku.

Kyjovský ornament na tričkách? Je to hit

Kyjov – Když se vydá trojice kamarádů, kteří si říkají Šohaji z Kyjova za obchodem, je sama pro sebe ideální reklamou. Když totiž postávají u stánku a konverzují se zákazníky, zdobí je trička vlastní výroby. A ne ledajaká.

V dětství ho inspiroval Karel Saudek. Nyní maluje softporno

Strážnice – K malování se dostal třicetiletý Tomáš Patka ze Strážnice poprvé, jako většina dětí. Křída, tuš i vodovky ho bavily ve školních lavicích při výtvarné výchově. Jeho talentu i si pedagogové všimli a dali mu prostor, věnovat se tomu, co ho baví.

Vjel do protisměru a ohrozil cyklistku. Policie po něm pátrá

Hodonín – Svědky úterní dopravní nehody hledají hodonínští policisté. K nehodě došlo na křižovatce ulic Slavíkova a Polní v 17.30.

OBRAZEM: Exotiku do Strážnice přiváží Jakarta i soubor z Petrohradu

Strážnice /VIDEO/ – Mezi nejnavštěvovanější pořad Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, patří Z krajin za obzorem. Svou kulturu v něm představují zahraniční soubory.

Knižní edice ve Veselí pokračuje. Teď představí kostely

Veselí nad Moravou - Vloni se pustilo Veselí nad Moravou do první části ediční řady publikací věnovaných městu. Tehdy se zaměřilo na místní část Chaloupky. Letos v edici pokračuje a další knihu věnuje místním kostelům.

Autobusem na Nesyt? Pořád jen do čtyř

Hodonín - Přidat, nebo odmítnout? Takovou otázku řešili hodonínští zastupitelé při svém posledním zasedání. Obyvatelé místní části Nesyt totiž nejsou spokojení s rozvržením ani počtem spojů do centra města. Téměř padesátka z nich se proto podepsala pod petici.

Silnice z Brna do Kyjova se na pár hodin uzavře

Kyjovsko – Na devět a půl hodiny se dnes řidičům částečně zavře hlavní tah z Kyjova na Brno. Ve Slavkově u Brna se totiž v nadcházejících dnech konají dvě divácky velmi navštěvované akce, a to Spojené mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice a jednadvacátý ročník Oldtimer festivalu.

AKTUALIZOVÁNO

Regulace hazardu? Hodonínští zastupitelé rozhodnutí opět odložili

Hodonín – Vlnu emocí a desítky minut dlouhé projednávání vyvolal na úterním jednání hodonínských zastupitelů bod o regulaci hazardu. V diskuzích vystoupili i místní a ti, kteří se v oblasti pohybují. Ani to však nepomohlo a zastupitelé problematiku opět již poněkolikáté odložili.

Hasiči vysvobodili rorýse. Vytáhli na něj žebřík

Hodonín – Nejen kočky na stromě, přimrzlé labutě, koně spadené do jámy nebo srny při povodních, zachraňují hasiči na Hodonínsku. V úterý dopoledne vyrazili do Hodonína zachránit rorýse.

Knihovny čekají přes léto dovolené a opravy

Hodonínsko - Knihovny v regionu budou mít v letních měsících prázdninový režim. Kdo nechce přijít o cestopisy, beletrii či odbornou literaturu, musí se knihami předzásobit. Například hodonínská hlavní knihovna totiž bude tři týdny zcela zavřená.

Ve Velké hořelo v elektrorozvodně. Na místo vyjelo pět hasičských jednotek

Velká nad Veličkou – Pět hasičských jednotek vyjíždělo po desáté hodině do Velké nad Veličkou. V horňácké obci došlo k požáru v elektrorozvodně.

Hodonínští kaktusáři vystavují. Pichlavou krásu

Hodonín – Hodonínští kaktusáři letos slaví už padesát let. A i tak staré exempláře mohou zhlédnout návštěvníci výstavy kaktusů a sukulentů, které ještě dnes přináší malý sál městského úřadu na Horních Valech. K vidění je na osm set rostlin.

Poutníci vystoupali na Žerotín. Na mši

Radějov – Za poutníky, dobré počasí i vedení obcí odsloužili nedělní mši tři faráři Strážnicka. Na kopci Žerotín jí přihlížely desítky lidí, včetně krojovaných poutníků. Ti se už podruhé vydali na krojovanou pouť, která vycházela od radějovského kostela svatého Cyrila a Metoděje.

AKTUALIZOVÁNO

Páteční zábava skončila vážným zraněním

Vracov – Vážným zraněním skončila páteční dopravní nehoda, ke které došlo o čtvrt na deset večer. Na náměstí boural motocyklista a s osobním automobilem. Svou roli sehrál i alkohol.

AKTUALIZOVÁNO

K pětasedmdesátému výročí dostal Výklopník dort

Sudoměřice – V rodinném duchu se nesly oslavy pětasedmdesátého výročí zahájení plavby a provozu na Výklopníku. Unikátní technická památka stojící nedaleko Sudoměřic dostala i vlastní dort.

Lidé na Hodonínsku poznají historii Výklopníku a ochutnají pálenky

Hodonínsko /TIP NA VÍKEND/ -  Nadcházející červnový víkend přinese na Hodonínsku nabídku různých žánrů. Od koncertů velkých jmen, jako je Vojtěch Dyk, přes oslavy výročí až po krojovanou pouť na Žerotín. Ta se uskuteční mezi strážnickými vinohrady. Kněždub a Kyjov prožijí rockové přehlídky, folk bude znít v Rohatci.

Blatnice pod Svatým Antonínkem má vlastní hasiče už 111 let

Blatnice pod Svatým Antonínkem – Za vznikem Sboru dobrovolných hasičů v Blatnici pod Svatým Antonínkem stojí místní. Domy v obci byly totiž postavené hned vedle sebe a místo břidlicových měly doškové střechy. Ty byly ovšem méně odolné vůči požárům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT