Přelomovou událostí se ve druhém pololetí příštího roku stane montáž rozložených vozů Slavia a Kushaq z Indie v místní továrně.  Výstavba výrobní haly společnosti TC Group, místního partnera automobilky Škoda Auto, již probíhá v průmyslovém parku Viet Hung v provincii Quang Ninh.

Škoda také odtajnila své ceny pro zdejší trh. Karoq, který je k mání s motorem 1,4 TSI a automatickou převodovku, si můžou lidé koupit ve Vietnamu od 999 000 000 zdejších Dongů (zhruba 940 tisíc korun), Kodiaq se stejným agregátem má nejnižší cenovku 1 189 000 000 Dongů (zhruba 1,1 milionu korun). Tento vůz se pak dá koupit také s dvoulitrovým zážehovým motorem. Přepočet mezi dongy a naší korunou je v zásadě jednoduchý. Stačí vždy škrtnout poslední tři nuly.

Výroba elektromobilu Škoda Enyaq v Mladé Boleslavi
Rozhodně nebudeme dělat jen spalovací auta, tvrdí Martin Jahn z vedení Škody

Zatím této zemi existuje jedno jediné dealerství – v hlavním městě Hanoj. Ovšem během dvou let se mají modely Škoda začít prodávat v celkem 20 lokalitách a pro rok 2028 se počítá s 30 zastoupeními.

Očekávaný rychlý růst 

Škoda předpokládá rychlý růst svého odbytu v této zemi. Zatím sice na 1000 obyvatel v této stomiliónové zemi připadá pouze 38 osobních aut, ale již teď jde o čtvrtý největší trh v jihovýchodní Asii. Postupně totiž značná část motoristů, kteří dosud jezdí na motocyklech (je jich tu registrováno 70 milionů kusů) přesedne do automobilů.

Ve Vietnamu začíná být populární kempování, a proto se Kodiaq prezentuje v tomto stylu.Ve Vietnamu začíná být populární kempování, a proto se Kodiaq prezentuje v tomto styluZdroj: Deník/Radek Pecák

Na silnicích tu v současné době nejčastěji jezdí vozy Toyota a dalších japonských a korejských značek. Celkový objem trhu s novými osobními vozy se pomalu blíží hranici 400 tisíc kusů díky rostoucí ekonomice povede k dalšímu navýšení.

Škoda plánuje, že po roce 2030 bude ve Vietnamu každý rok prodávat nejméně čtyřicet tisíc aut. To by znamenalo při předpokládaném trhu milon vozů ročně podíl přibližně čtyři procenta.

Hala M13 se stane centrem výroby elektromobilů
U Octavie se bude přepisovat rodný list. Výroba nejdůležitější Škody se stěhuje

Největší zájem je zde o SUV. Mezi žádané prvky výbavy patří vzhledem ke zdejšímu horkému klimatu nepřekvapivě klimatizace, dále například elektricky posuvné sedačky a kožené čalounění.

Vietnam jako odrazový můstek

Slavnostního zahájení prodeje v obřím kongresovém centru se zúčastnil také člen představenstva automobilky Škoda Martin Jahn. „Předpokládáme, že se Vietnam stane odrazovým můstkem pro naše působení na dalších velkých trzích v této oblasti,“ sdělil redaktorovi Deníku, který se slavnosti také účastnil.

Škodu ve Vietnamu povede Ondřej Černý. Podle něho se začne s prodeji vozů Škody zvolna. „Počítáme letos s prodejem 200 aut, příští rok pak přibližně 1200. Letos budeme mít zřejmě šest dealerství, z nichž každý časem bude prodávat stovky kusů aut ročně.“