Již zhruba tři a půl roku vyjíždějí za zákazníky z nošovického výrobního závodu společnosti Hyundai elektromobily. Konkrétně se jedná o model Kona Electric. Tehdy se jednalo o vůbec první čistě elektrický automobil vyráběný na území České republiky.

Nyní zde dělníci smontovali první exempláře druhé generace modelu se stejným označením. Oproti předchůdci je vylepšený ve všech parametrech. Podle tiskové zprávy se zlepšil dojezd, vnitřní prostor, kapacita zavazadlového prostoru a vůz dostal i nové schopnosti. Například elektřinu uloženou v jeho vysokonapěťové baterii lze nyní díky funkci V2L (Vehicle-to-Load) využít i k napájení spotřebičů nacházejících se vně automobilu.

  • Na to jak vůz vypadá zvenčí i uvnitř, se můžete podívat v naší velké fotogalerii a také na tomto videu:
Zdroj: Deník/Kateřina Součková

„Nastartovali jsme úspěšnou cestu k elektrizující budoucnosti a čisté mobilitě a aplikovali řadu nových technologií. Hyundai má v segmentu elektromobilů silné postavení, a nepochybuji o tom, že nová Kona Electric bude díky svým kvalitám úspěšným následovníkem předchozí generace,“ podotkl během slavnostního zahájení produkce elektrické Kony prezident HMMC Changki Lee.

Hyundai Santa Fe
Hyundai ukázal nové Santa Fe. Vzhled prošel radikální změnou

V Nošovicích se opět budou produkovat dvě verze tohoto elektromobilu. Levnější verze má akumulátor s kapacitou 48,4 kW a pohání ji elektromotor s výkonem 114,6 kW, druhá pak disponuje sadou akumulátorů s celkovou kapacitou 65,4 kWh a elektromotorem s výkonem 160 kW.

Bateriové články přijedou z Polska

Bateriové články vyrábí závod společnosti LG Energy Solution v polské Wroclavi, kompletaci bateriového celku dělají přímo v Nošovicích.

Čím dál větší roli mají při vývoji nových modelů Hyundai inženýři zaměstnaní přímo v závodě Nošovice. Zatímco dříve spolupracovali nošovičtí inženýři s vývojovým centrem od momentu, kdy tamní vývojáři připravili prototyp, nově se zapojují do vývoje již v době přípravy výkresové dokumentace. „Ovlivňujeme tak už výkresy, ne až prototypy. Díky tomu se nám otevírá možnost ovlivnit charakter a parametry auta, ale také zohlednit specifika našeho závodu,“ řekl vedoucí subdivize výroby Martin Klíčník.

V případě Mustangu zatím nejsou známé výkonové parametry a ani cena
Premiéry z Legend: Nový Ford Mustang, rodinný Hyundai i ten správný Mercedes

Kromě toho specialisté z Nošovic testují pilotní auta na evropských silnicích a mají možnost předávat kolegům v německém Rüsselsheimu nápady a podněty směřující k vylepšením vozů pro evrospké zákazníky.

První generace modelu Hyundai Kona Electric se ve Slezsku vyrobilo více než 100 000 kusů. Z celkové produkce této továrny mají zatím elektromobily desetinový podíl. Ještě během letoška se však podíl navýší na cca 15 procent. Je to i díky tomu, že se tento vůz bude dodávat do více zemí než dosud.

Například novinkou je pravostranné řízení pro Velkou Británii. Ještě letos se vyrobí 21 000 elektrických Kon, příští rok už to má být 50 tisíc.