„Policisté z Kyjova zastavili třiadvacetiletého muže z okresu Kroměříž, který střídavě bydlí i v Kyjově. Přitom jim neuniklo jeho podezřelé chování, tak ho podrobili dechové zkoušce na alkohol,“ popsal zásah policejní mluvčí Petr Zámečník.

Test na alkohol však pro něho dopadl dobře, opilý nebyl. Policisté tedy použili soupravu na zjišťování drog. Tentokrát už byla zkouška pozitivní, stejně jako při následném odběru krve a moči. V autě navíc našli zařízení, které sloužilo na výrobu pervitinu.

„Do případu se vložili kriminalisté a na základě jejich šetření bylo proti mladíkovi zahájeno trestní stíhání,“ řekl Zámečník.

Zjistili, že mladík si opakovaně opatřoval předměty a látky na vaření pervitinu. Zabavili mu varnu, ve které ho vyráběl. „Této činnosti se věnoval asi půl roku. Drogu připravoval na různých místech na Kyjovsku i Kroměřížsku,“ upřesnil Zámečník.

Dodal také, že vařič pervitinu byl patrně sám jeho hlavní konzumentem. „V současné době kriminalisté prověřují, zda jej podával také někomu dalšímu,“ uvedl Zámečník. Muž je podezřelý z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a policisté jeho případ brzy předají státnímu zástupci.

Podle Pavla Novotného, vedoucího hodonínského K-centra, které pracuje s drogově závislými, je velmi nepravděpodobné, že by výrobce pervitinu svůj produkt neprodával jiným lidem.

„Zpravidla nemají jiný zdroj obživy než právě prodej drogy. Tím, že ji vyrábějí, se stejně dopouštějí trestné činnosti, takže je pro ně mnohem jednodušší prodat drogy, než si obstarávat peníze třeba krádežemi,“ soudí Novotný.

Počet drogově závislých se na Kyjovsku patrně zvyšuje. Alespoň tomu napovídá rostoucí množství klientů kyjovského K–centra. Jak uvedla jeho vedoucí Jarmila Švábová, loni využilo služeb tohoto zařízení sto sedmdesát sedm lidí, kteří užívají pervitin.

„Celkově jsme drogově závislým vyměnili třicet šest tisíc souprav na aplikaci drog. Podle prvních tří měsíců letošního roku se zdá, že letos jich bude ještě víc,“ řekla Švábová.

Problém je podle ní v tom, že ke starším uživatelům, kteří s drogou nedokáží přestat, přibývají mladší závislí.