Hustý tmavý dým stoupal v pondělí v lese u Rohatce na Hodonínsku. Příčinou byla černá skládka pneumatik. Ta začaly hořet zatím z neznámých důvodů, které zkoumají vyšetřovatelé.

Ještě následující den dopoledne vyjížděli hasiči na stejné místo znovu. Škody odhadují hasiči na třicet tisíc korun.

„Záchranáři likvidovali požár vodou a těžkou pěnou. Ta se do rána rozpadla a ve vysoké vrstvě pneumatik se pravděpodobně opět vznítila jiskra, která znovu rozhořela několik gum,“ vysvětlil vyšetřovatel hodonínských hasičů Stanislav Klásek.

V úterním dopoledni zasahovali pouze profesionálové z Hodonína. Zatímco u večerního požáru rozkládajícího se na více než sto metrech čtverečních se činili jak hodonínští hasiči, tak dobrovolné jednotky z Rohatce, Strážnice a Petrova.

Likvidaci plamenů ztěžoval záchranářům v pondělním večeru a noci také nedostatek vody. Tu museli na místo přivážet cisternami z několika okolních zdrojů.

„Problémem byly i dráty elektrického vedení, které byly v blízkosti ohně. Proud odpojil až přivolaný pracovník EONu,“ sdělil operační důstojník Petr Novák.

Mnoho lidí má ještě v živé paměti nedávný požár tisíce pneumatik v Bojkovicích na Uherskohradišťsku. Ten způsobili dva neopatrní dělníci. Příčiny požáru v Rohatci šetří vyšetřovatelé hasičů ve spolupráci s policií.

Ani jedni z nich nedokáží prozatím odhadnout možnou příčinu. Nabízí se však možnost, že požár založil někdo umýslně.

„Prozatím je věc více v rukou hasičů. Pokud se prokáže cizí zavinění, začne se tím zabývat policie. Je také otázkou, zda se bude jednat pouze o přestupek či o trestný čin. Dle toho se poté rozhodne o možné výši trestu,“ doplnil policejní mluvčí.