Mnohačetná poranění hrudníku a dolních končetin utrpěl včera ve Vracově dvaapadesátiletý muž. Zranění mu způsobil pád nalomeného topolu, který se snažil nedaleko místního hřiště odklidit. Polámané stromy tam zůstaly po víkendovém řádění vichřice Emma.

„Nehoda se odehrála krátce před půl desátou dopoledne. Na muže spadl ulomený kmen při jeho odřezávání. Jeho zranění jsou spíš těžká. I proto byl ihned převezen na chirurgii kyjovské nemocnice,“ sdělila mluvčí Záchranné zdravotnické služby Jihomoravského kraje Barbora Zuchová.

Polámané stromy jsou nyní vidět na mnoha místech na Hodonínsku. Vstup do lesů sice nikdo nezakázal, ale podle lesníků je na vlastní nebezpečí. Lidé by měli být obezřetní a procházku lesem raději odložit.

„Návštěvu lesa bych momentálně nedoporučoval,“ upozornil vedoucí lesní správy Strážnice Bohumil Pipal. Především v okolí Vracova, Bzence, Strážnice a Ratíškovic jsou lesní porosty plné zlomených stromů. Další jsou narušené větrem a mohou se podle lesníků při dešti či menším poryvu větru poroučet k zemi.

„Momentálně můžeme říct, že vichřice zničila ve strážnickém polesí asi sedm tisíc kubíků dřeva. Z toho čtyři až pět tisíc kubíků jsou borovice,“ uvedl Pipal.

Sílu větru dokazuje i to, že v přepočtu jde o jedenáct tisíc stromů, z nichž osm tisíc jsou borovice, které se díky silným kořenům dokáží větru dobře bránit. „Bydlím přímo vedle lesa už třicet let, ale podobnou kalamitu nepamatuji,“ zhodnotil sedmdesátiletý Jakub Vašíček z Vracova.

Podle Pipala Emma naopak ušetřila porosty kolem řeky Moravy, v okolí Hodonína a část Bílých Karpat. „Úklid zničených stromů potrvá přibližně tři měsíce,“ dodal správce.

Kvůli popadaným stromům a shozeným trolejím nemohli lidé o víkendu k cestování využít vlak. Díky orkánu České dráhy totiž postupně uzavřeli několik traťových úseků. Podle mluvčího drah jim způsobila Emma během dvou dnů na jižní Moravě škodu za tři sta padesát tisíc korun.

„O víkendu pracovaly stovky lidí na odstranění následků. V sobotu kvůli spadlé troleji nejezdil vlak ze stanice Bzenec směrem na Moravský Písek,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Česká pojišťovna na Hodonínsku už nyní řeší osm set osmnáct pojistných událostí.

Jana Rybová, Zdeněk Šmýd