Život v Česku se postupně vrací do předkoronavirového normálu. Lidé tráví stále méně času doma, naopak jezdí do práce, nakupují a když svítí sluníčko, tak se procházejí venku. Vyplývá to z anonymizovaných údajů z mobilních telefonů, které pravidelně zveřejňuje společnost Google.

Zatímco poslední pracovní den před koncem nouzového stavu a opětovným otevřením okresů setrvávalo doma o dvanáct procent více lidí, než bylo běžně zvykem v době před příchodem pandemie, minulý pátek se jednalo už jen o čtyři procenta.

Pracoviště se pozvolna plní

Postupně se naopak plní kanceláře a další pracoviště. Ještě před koncem okresního lockdownu byla přítomnost lidí v zaměstnání o čtvrtinu nižší, než tomu bylo za normálního stavu. Od té doby je vidět, jak křivka každý týden pomalu, ale setrvale roste. Pracoviště sice stále nejsou zaplněná stejně jako v době, než se v Česku začal šířit covid, ale pokles je zhruba na polovičních číslech oproti situaci v první polovině dubna.

Covidové oddělení na jednotce intenzivní péče v Oblastní nemocnici v Trutnově.
Mrtví nejsou jenom čísla. S covidem zemřelo již přes 30 tisíc lidí

Experti nicméně očekávají, že do dřívějšího normálu se situace už ani nevrátí. Podle více než čtyřiceti procent personalistů českých firem oslovených společností Profesia zůstane i nadále zachována kombinace práce z domova a na pracovišti.

Hurá do obchodů

V pondělí 10. května se otevřely všechny zavřené obchody i podstatná část služeb. A lidé je hned v pondělí (a následně o víkendu) vzali útokem, jak dokládaly fronty před řadou obchodů v nákupních centrech.

Přesto vykazuje kategorie „provozovny a volný čas“ stále desetiprocentní pokles oproti normálu. To je ale dáno i tím, že analýza Googlu do ní počítá například i restaurace a kavárny, kterým zatím vláda povolila otevřít pouze předzahrádky.

Naopak počty návštěv a délka pobytu v prodejnách potravin, supermarketech a na farmářských tržištích jsou o čtvrtinu vyšší než bývalo za běžné situace.

Více lidí chodí i na procházky do parků. A čísla by byla ještě vyšší, kdyby vládlo lepší počasí. Což dokládají údaje za neděli 9. května. Tehdy bylo jasno s teplotami až 26 stupňů Celsia. Křivka Googlu se vyšplhala na letošní rekord – v parcích bylo o 128 procent lidí více nežv předcovidové době.