PODÍVEJTE SE: Tyto rozhledny a vyhlídky spojí přeshraniční stezka
/FOTOGALERIE/ Celkem čtyřiatřicet míst a staveb, ze kterých se lze při hezkém počasí kochat pohledem do okolí, má být zapojeno do společného česko – polského projektu, respektive stezky s názvem Silesianka.
Dvaadvacet jich bude na české straně v okresech Opava, Nový Jičín a Ostrava, zbývajících dvanáct pak u našich severních sousedů.
Mnohé z vyhlídkových míst již dávno stojí, jako třeba šedesátimetrová radniční věž Hláska v Opavě, která bude rovněž součástí stezky. Avšak některé byly vybudovány nově a některé na dokončení teprve čekají.
„V Česku už byly vystavěny čtyři rozhledny. V roce 2018 v Sosnové, v roce 2019 ve Stěbořicích, Slatině a v Odrách. V Polsku vzniklo šest rozhleden a vyhlídkových míst, konkrétně v roce 2018 v Ratiboři a gminách Pietrowice Wielkie, Mszana, Lubomina a loni v gmině Kornowac. Letos na podzim se pak předpokládá dokončení výstavby rozhleden v Budišově nad Budišovkou a Jeseníku nad Odrou a rekonstrukce historické vyhlídkové věže zvané Rytířská bašta v polské Vladislavli,“ vyjmenovává manažer Euroregionu Silesia Roman Tománek.
Vznikající síť už má i svého maskota
Přípravy celého projektu běží od roku 2016. Hlavním smyslem má být vytvoření zajímavé přeshraniční atraktivity k podpoře cestovního ruchu. Cílovou skupinou jsou pochopitelně turisté z obou stran hranice, především ale rodiny s dětmi.
„Stezka dostala název Silesianka a tento pojem byl zhmotněn vytvořením maskota, který vzešel z veřejné mezinárodní inspirativní soutěže,“ upřesňuje Roman Tománek. Asi nikoho nepřekvapí, že maskot má tvar rozhledny.
Součástí stezky bude i jakýsi věrnostní program. Lidé budou moci sbírat turistická razítka, a to nejen klasickou formou „do sešitu“, ale i v elektronické podobě.
„Veškeré výstupy projektu se průběžně zpracovávají a pilotní ověření celého věrnostního programu se předpokládá v turistické sezoně v létě příštího roku 2021. Turisté budou moci získat i určité odměny, třeba společenskou hru o Silesiance. Vše pak má skončit v září 2021 například propagačním roadtripem, kdy vybraní účastníci projedou nebo projdou zvolenou trasu třeba během třídenního výletu,“ dodává Roman Tománek.
Náklady jsou z velké části hrazeny z fondů Evropské unie, počítá se s tím, že celkem má vše vyjít na 1,5 milionu eur. „Možná se výdaje na podporu turistického ruchu jeví jako příliš vysoké, ale obecně platí, že rozvoj a podpora cestovního ruchu má vždy přidanou hodnotu a přináší několik procent do HDP daného hospodářství,“ uzavírá Roman Tománek.
Co bude součástí stezky? Podívejte se na fotografie: